Η Ιστορία... Citroen CX 2000 Super

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.447
Reaction score
3.279
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Κύριοι!
Σήμερα μετά από αλλαγή λαδιών (με πιατάκια για γλάστρες) και φίλτρου λαδιού (τα έκανα λίγο χάλια), καθάρισμα των ακροδεκτών της μπαταρίας και τοποθέτηση της νέας...

Η CX μου πήρε μπρος με την τρίτη μιζιά μετά από 7 χρόνια ακινησίας. Δυστυχώς δεν είχα μπιτονάκι για να τη βάλω μπρος οπότε έκανα το σταυρό μου να έχει καλούτσικη βενζίνη το ντεπόζιτο. Προς έκπληξιν μου γύτισα το κλειδί στο ΟΝ και ακούστηκε μία ηλεκτρική αντλία βενζίνης (μάλλον την είχε βάλει ο παππούς), έδωσα στη μίζα, γύρισε, αλλά δεν. Στη δεύτερη προσπάθεια, πήγε να πάρει στην αρχή αλλά δεν. Στην τρίτη με λίγες γκαζιές πήρε και έσβησε. Στην τέταρτη πήρε με μισή μιζιά, έμεινε σε λειτουργία, σήκωσα την ανάρτηση στην πρώτη θέση, σηκώθηκε, σήκωσα στη μεγάλη σκάλα σηκώθηκε, κατέβασα κάτω και εντάξει. Εσβησα κανονικά και ανέβηκα σπιτάκι μου αποσυνδέοντας τη μπαταρία. :w00t::yahoo::citroen::citrolove::dscabrio:
Βίντεο δεν ??
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Βίντεο δεν ??
Είναι κακό... Και από τη χαρά μου ξέχασα να σηκώσω το κινητό από το κάθισμα οπότε όταν παίρνει πρώτη φορά αντι για το αυτοκίνητο φαίνεται το κάθισμα...
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.545
Reaction score
19.698
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Τι λαδια εβαλες?
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.228
Reaction score
23.918
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Κύριοι!
Σήμερα μετά από αλλαγή λαδιών (με πιατάκια για γλάστρες) και φίλτρου λαδιού (τα έκανα λίγο χάλια), καθάρισμα των ακροδεκτών της μπαταρίας και τοποθέτηση της νέας...

Η CX μου πήρε μπρος με την τρίτη μιζιά μετά από 7 χρόνια ακινησίας. Δυστυχώς δεν είχα μπιτονάκι για να τη βάλω μπρος οπότε έκανα το σταυρό μου να έχει καλούτσικη βενζίνη το ντεπόζιτο. Προς έκπληξιν μου γύρισα το κλειδί στο ΟΝ και ακούστηκε μία ηλεκτρική αντλία βενζίνης (μάλλον την είχε βάλει ο παππούς), έδωσα στη μίζα, γύρισε, αλλά δεν. Στη δεύτερη προσπάθεια, πήγε να πάρει στην αρχή αλλά δεν. Στην τρίτη με λίγες γκαζιές πήρε και έσβησε. Στην τέταρτη πήρε με μισή μιζιά, έμεινε σε λειτουργία, σήκωσα την ανάρτηση στην πρώτη θέση, σηκώθηκε, σήκωσα στη μεγάλη σκάλα σηκώθηκε, κατέβασα κάτω και εντάξει. Εσβησα κανονικά και ανέβηκα σπιτάκι μου αποσυνδέοντας τη μπαταρία. :w00t::yahoo::citroen::citrolove::dscabrio:
Συγκινητικό αλλά ρισκάρεις.. Μεγάλη στιγμή ;)
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.735
Reaction score
4.016
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
οπως ειπε και ο αποστολης ρισκαρες και πετυχες....επομενο βημα βολτα εκει που μπορεις να κουνηθει λιγο....δεν τελειωσες.........και μην κανεις το ατοπμα και μπεις απο κατω απο το αμαξι χωρις τριποδα....ειναι πολυ επικινδυνο.....απαγορευετε στα υδρο να μπαινεις απο κατω χωρις μετρο ασφαλειας....
αυτο ηταν η αρχη εχεις πολυ δρομο σιγα σιγα θα το καταφερεις
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.419
Reaction score
16.749
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
.απαγορευετε στα υδρο να μπαινεις απο κατω χωρις μετρο ασφαλειας....
ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΩΣΤΟ, ακόμα και για ολοκαίνουργιο
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Εχθες πήγα στο γκαράζ με τον παππού, βάλαμε 12 λίτρα βενζίνη, την έβαλε μπρος με τη μία ο παππούς μετά από δύο βδομάδες, σηκώθηκε αμέσως, φουσκώσαμε τα λάστιχα, τη ζεστάναμε και την κάναμε λίγο πίσω, βγήκε λίγο απ' το γκαράζ να πάρει μία δώσω της Γιαννιώτικης βροχής για να πληθεί και λίγο και ξαναμπήκε μέσα.
Να δούμε πόσο εύκολα θα πάρει μπρος την επόμενη βδομάδα!
:dscabrio::citrolove::yahoo::lovecitroen:
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.447
Reaction score
3.279
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Μπράβο Τάσο !! Να επισκευάσετε όμως και το θέμα με την θερμοκρασία μην κάψει φλάντζα κεφαλής :)
 

tryphon

Member
Εγγραφή
25 Νοεμβρίου 2015
Μηνύματα
1.283
Reaction score
2.214
Πόντοι
697
Βγαζεις φωτό από καντετ αλλά από cx όχι..... Δεν ξέρω......
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.735
Reaction score
4.016
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
taso θα κανεις το εξης θα ανοιξεις πορτες και παραθυρα στη πυλωτη με ενα βρεγμενο πανι και λιγο απορυπαντικο θα καθαρισεις τα λαστιχα και τις τσιμουχες στις πορτες και τα παραθυρα θα τα περασεις με στεγνο πανι υα τα αφησεις για κανα 2ωρο και στην συνεχεια θα εεις ενα σπρεει σιλικονης και θα τα περασεις με το σπρεει
το υλικο που θα μεινει απο το σπρεει δε θα το σκουπισεις θα το αφησεις να το αποροφησει το λαστιχο
αυτο γιατι να μαλακωσουν και να μην χασουβ καθολου τη στεγανοτητα τους.....
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.545
Reaction score
19.698
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Μπράβο Τάσο !! Να επισκευάσετε όμως και το θέμα με την θερμοκρασία μην κάψει φλάντζα κεφαλής :)
?
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.545
Reaction score
19.698
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Ακομα ενας λογος να μη πολυπαιρνει εμπρος συχνα....
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Απλα δεν είχε νερό παιδιά γι αυτό ανέβαζε θερμοκρασία. Ολα καλά τώρα που το φούλαρα. Στους 90 ανάβει αυτόματα ο ανεμιστήρας και ρίχνει τη θερμοκρασία στους 80-85. Ολα εντάξει. Αυτό με τις τσιμούχες θα το κάνω Μανώλη, αλλά να έχω χώρο γιατί το γκαράζ ίσα που τη χωράει.
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.735
Reaction score
4.016
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
και που πηγε το νερο οεο?
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.545
Reaction score
19.698
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Ακριβως... το αυτοκινητο εχει διαρροη και πρεπει να βρεθει... Κολλαρα, αντλια νερου, ψυγειο νερου.
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Θα σας πω που πήγε το νερό... Αφού την έβαλα μπρος πρώτη φορά, θυμήθηκα μετά να κοιτάξω το νερό. Ανοίγω το δοχείο και ακούγεται ένα φσσσσσσ που σημαίνει ότι οι υδρατμοί που έφυγαν ήταν ένα μέρος του νερού. Συμπλήρωσα όσο έπρεπε και από τότε όλα εντάξει. Δεν έχει χάσει σταγόνα και έμαθα να κοιτάω το νερό πριν βάλω μπρος. Και από κάτω είχα βάλει χαρτόνια και δεν έσταξε τίποτα.
Επίσης εχθές την ξαναέβαλα μπρος και πήρε με τη μία και απ όλα.
Οι κόρνες είναι υπέροχες!
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
14847

Να και μια φώτο με την κυρά. :new::citrolove::dscabrio:
Αναμένη στις 2.500 στροφές η μηχανή.
 
Top Bottom