Η Ιστορία... Citroen CX 2000 Super

ΜΙΛΤΟΣ

Member
Εγγραφή
21 Φεβρουαρίου 2014
Μηνύματα
294
Reaction score
652
Πόντοι
447
Age
65
δεν κανεις οριστικη διαγραφη...καταθετεις τις πινακιδεσ στην εφορια ωστε να μην εχεις τεκμηρια τελη κυκλοφοριας και αλλα και βγαζεις πινακιδες ιστορικου .......οταν οικονομικα μπορεσεις περνεις πισω τις πινακιδεσ .....χωρις βεβαια να χασεις τις ιστορικεσ ....
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Ευχαριστώ φίλε Μίλτο! Πολύτιμες οι πληροφορίες σου!
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.546
Reaction score
19.710
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Μαλλον και αυτη η λυση ειναι ακομα καλυτερη!
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.419
Reaction score
16.749
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Σωστά αυτά που ρωτάει ο Χρήστος.. Έχουν αντέξει? Λογικά πρέπει μας είναι οκ μιας και το τιμόνι άντεξε..
Tα πάνελ της πόρτας στης α' σειράς σχεδόν πάντα είχαν πρόβλημα. Το ταμπλό σε α΄ σειρά αντίθετα ήταν πιο ποιοτικό.

Καλό τιμόνι δείχνει και πολύ νοικοκύρη οδηγό....

Όντως και εμένα μου έκανε εντύπωση το τιμόνι, πόσο καλά έχει διατηρηθεί.


Η γνώμη μου είναι το αυτοκίνητο να πάει με μεταφορική. Δεν θα ρίσκαρα ταξίδι, η ασφάλεια των ανθρώπινων ζωών, πάνω απ' όλα.
Επίσης, στην διαδικασία της μερικής ανακατασκευή, ο Τάσος να είναι προετοιμασμένος και για απογοητεύσεις.Και να μην τον πάρουν από κάτω...
 

nikos_xm

Member
Εγγραφή
31 Ιανουαρίου 2016
Μηνύματα
215
Reaction score
682
Πόντοι
507
ταξίδι τόσων χιλιομέτρων με τίποτα δεν θα το έκανα,
πχ εγώ θα σκεφτόμουνα να βάλω πινακίδες τον Νοέμβριο να πληρώσω μόνο 2 μήνες τέλη να κάνω μια ασφάλεια με οδική για 2 μήνες και μετά να τους έλεγα να μου το κατεβάσουν Αθήνα για συνεργείο και μετά να κατέθετα πάλι τις πινακίδες τέλος της χρονιάς και να έβγαζα ιστορικές για να το ανεβάσω πάλι πάνω.
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.546
Reaction score
19.710
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Σωστη και η λυση του Νικου!
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Tα πάνελ της πόρτας στης α' σειράς σχεδόν πάντα είχαν πρόβλημα. Το ταμπλό σε α΄ σειρά αντίθετα ήταν πιο ποιοτικό.

Καλό τιμόνι δείχνει και πολύ νοικοκύρη οδηγό....

Όντως και εμένα μου έκανε εντύπωση το τιμόνι, πόσο καλά έχει διατηρηθεί.


Η γνώμη μου είναι το αυτοκίνητο να πάει με μεταφορική. Δεν θα ρίσκαρα ταξίδι, η ασφάλεια των ανθρώπινων ζωών, πάνω απ' όλα.
Επίσης, στην διαδικασία της μερικής ανακατασκευή, ο Τάσος να είναι προετοιμασμένος και για απογοητεύσεις.Και να μην τον πάρουν από κάτω...
Το γνωρίζω ότι θα επέλθουν πολλές απογοητεύσεις κατά τη διάρκεια της ανακατασκευής.
Αυτό διότι αν και στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο δεν φαίνεται, υπάρχουν σκουριές και είναι αρκετές. Ηδη, πάνω από το δοχείο νερού των πάλι καθαρό στη των υπάρχει μία τρύπα μεσαίου μεγέθους που πιστεύω πως επισκευάζεται.
Επίσης ένα αιώνιο πρόβλημα που έχει το αυτοκίνητο είναι η κλειδαριά της πόρτας του συνοδηγού. Η κλειδαριά που είχε το αυτοκίνητο εξ εργοστασίου χάλασε και αλλάχτηκε το 2002 με νέο σετ κλειδαριών που χάλασε ξανά και μάλιστα μόνο η κλειδαριά συνοδηγού! Οπως και πριν. Αυτή τη στιγμή η κλειδαριά είναι χαλασμένη. Για να χαλάει συνέχεια η ίδια κλειδαριά πάει να πει ότι η πόρτα αυτή πέρνει νερό. Γι' αυτό η κλειδαριά χαλάει... Πιστεύω εγώ...

Εν τέλει όμως δεν γνωρίζω αν θα πάμε Αθήνα με μεταφορική ή οδικώς...
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
ταξίδι τόσων χιλιομέτρων με τίποτα δεν θα το έκανα,
πχ εγώ θα σκεφτόμουνα να βάλω πινακίδες τον Νοέμβριο να πληρώσω μόνο 2 μήνες τέλη να κάνω μια ασφάλεια με οδική για 2 μήνες και μετά να τους έλεγα να μου το κατεβάσουν Αθήνα για συνεργείο και μετά να κατέθετα πάλι τις πινακίδες τέλος της χρονιάς και να έβγαζα ιστορικές για να το ανεβάσω πάλι πάνω.
Δεν είναι εύκολο αυτό που λες αγαπητέ Νίκο... Για να βάλω πινακίδες θα χρειαστώ 2.000€ μαζί με την ασφάλεια διότι θα πρέπει να γίνει νέα έκδοση πινακίδων... Λογικά...
2.000€+500-800€ η μεταφορική δεν βγαίνουν στα έξοδα... Αλλωστε το αυτοκίνητο δεν θα πάει τώρα για ανακατασκευή. Μέχρι να πάει έχουμε καιρό να τα συζητήσουμε...

Απλά τώρα θα πάρει μπρος αφού αλλαχθούν τα διάφορα της κατηγορίας: Λάδια & Βαλβολίνες. Θα κάνει μία βόλτα στο τετράγωνο και θα ξαναμπεί στο γκαράζ. Απο εκεί και πέρα θα ανάβει η μηχανή δύο φορές το μήνα για να μη πέσει η μπαταρία
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.228
Reaction score
23.918
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Δεν είναι εύκολο αυτό που λες αγαπητέ Νίκο... Για να βάλω πινακίδες θα χρειαστώ 2.000€ μαζί με την ασφάλεια διότι θα πρέπει να γίνει νέα έκδοση πινακίδων... Λογικά...
2.000€+500-800€ η μεταφορική δεν βγαίνουν στα έξοδα... Αλλωστε το αυτοκίνητο δεν θα πάει τώρα για ανακατασκευή. Μέχρι να πάει έχουμε καιρό να τα συζητήσουμε...

Απλά τώρα θα πάρει μπρος αφού αλλαχθούν τα διάφορα της κατηγορίας: Λάδια & Βαλβολίνες. Θα κάνει μία βόλτα στο τετράγωνο και θα ξαναμπεί στο γκαράζ. Απο εκεί και πέρα θα ανάβει η μηχανή δύο φορές το μήνα για να μη πέσει η μπαταρία
Σιγά σιγά φίλε μου.. Το σημαντικότερο, που είναι το αυτοκίνητο, το έχεις.. Μικρός φαντάζομαι είσαι, έχεις όλα τα χρόνια να το φτιάξεις. Απλά μια συμβουλή. Ότι κάνεις θα το κάνεις καλά!
Με υπομονή όλα θα γίνουν,
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Σιγά σιγά φίλε μου.. Το σημαντικότερο, που είναι το αυτοκίνητο, το έχεις.. Μικρός φαντάζομαι είσαι, έχεις όλα τα χρόνια να το φτιάξεις. Απλά μια συμβουλή. Ότι κάνεις θα το κάνεις καλά!
Με υπομονή όλα θα γίνουν,
Λέγοντας καλά, εννοείς να φτιάχνεται όπως ήταν όταν βγήκε από τη γραμμή παραγωγής ή χωρίς πατέντες και κλασσικές ελληνικές ανοησίες ή και τα δύο;
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.546
Reaction score
19.710
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Τα πες ολα μονος σου μεγιστε Τασο :bow:
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Τα πες ολα μονος σου μεγιστε Τασο :bow:
Αυτά είναι αυτονόητο για εμένα να γίνουν έτσι, ειδικά σε αυτό το αυτοκίνητο! Θα το δούμε και εγώ και εσείς μία μέρα ακριβώς όπως βγήκε από το εργοστάσιο!:yahoo: Ούτε καλύτερο, ούτε χειρότερο!:D
 

nikos_xm

Member
Εγγραφή
31 Ιανουαρίου 2016
Μηνύματα
215
Reaction score
682
Πόντοι
507
Για να βάλεις πινακίδες δεν χρειάζονται τα χρήματα που λες τα τέλη του αυτοκινήτου σου ειναι 615 ευρω τη χρονιά άμα βάλεις πινακίδες τον Νοέμβρη που σου είπα θα πληρώσεις τα 3/12 άμα βάλεις τον Δεκέμβρη τα 2/12 δηλαδή 100ευρώ μια ασφάλεια για 1 μήνα άμα κάνεις είναι γύρω στα 80ευρώ, οι πινακίδες για να εκδοθούν θέλουν κανένα 80ρι.
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Για να βάλεις πινακίδες δεν χρειάζονται τα χρήματα που λες τα τέλη του αυτοκινήτου σου ειναι 615 ευρω τη χρονιά άμα βάλεις πινακίδες τον Νοέμβρη που σου είπα θα πληρώσεις τα 3/12 άμα βάλεις τον Δεκέμβρη τα 2/12 δηλαδή 100ευρώ μια ασφάλεια για 1 μήνα άμα κάνεις είναι γύρω στα 80ευρώ, οι πινακίδες για να εκδοθούν θέλουν κανένα 80ρι.
Αχα, ενδιαφέρον... Μη βιάζεστε όμως... Ολα θα γίνουν στην ώρα που πρέπει...
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.735
Reaction score
4.016
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
για τον δεκεμβρη θα σου ζητησουν ολο το ποσο για τα τελη.....λοιπον δεν θα κανεις τιποτα....θα πας σε μια μεταφορικη με αυτοκινηταμαξες και θα πεις οταν πατε αμαξια στη αθηνα θα πατε και το δικο μου με αντιστοιχο κοστος ...και 100 ευρω στο συνολο απο ασφαλειες τελη κλπ κλπ θα παει το αμαξι χωρις προβλημα και δεν θα εχεις θεμα κανενα στο δρομο αν θα μεινεις η οχι...
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Σας ευχαριστώ όλους για τις λύσεις που μου δίνετε, αλλά η CX μέχρι την άνοιξη του 2018, δεν θα κουνηθεί από Γιάννενα. Απλά τώρα θα πάρει μπρος και θα φέρει μία βόλτα στο τετράγωνο. Μέχρι τότε έχουμε λύσεις...
 

nikos_xm

Member
Εγγραφή
31 Ιανουαρίου 2016
Μηνύματα
215
Reaction score
682
Πόντοι
507
Επανέρχομαι χωρίς να έχει και πολύ νόημα απλά και μόνο για να πω ότι σύμφωνα με την εγκύκλιο για άρση ακινησίας ενός μηνός πληρώνεις 2/12 των τελών κυκλοφορίας δεν πληρώνεις τα τέλη όλου του χρόνου άμα βάλεις πινακίδες τον Δεκέμβριο.
Είπα να βάλεις πινακίδες για να μπορείς να το κυκλοφορήσεις να δεις τι ζητάει, τώρα άμα θέλεις να το βγάζεις βόλτα χωρίς πινακίδες και ασφάλεια αυτό είναι θέμα δικό σου, ανάλογα με την περιοχή που βρίσκεσαι και το ρίσκο που είσαι πρόθυμος να πάρεις.
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Επανέρχομαι χωρίς να έχει και πολύ νόημα απλά και μόνο για να πω ότι σύμφωνα με την εγκύκλιο για άρση ακινησίας ενός μηνός πληρώνεις 2/12 των τελών κυκλοφορίας δεν πληρώνεις τα τέλη όλου του χρόνου άμα βάλεις πινακίδες τον Δεκέμβριο.
Είπα να βάλεις πινακίδες για να μπορείς να το κυκλοφορήσεις να δεις τι ζητάει, τώρα άμα θέλεις να το βγάζεις βόλτα χωρίς πινακίδες και ασφάλεια αυτό είναι θέμα δικό σου, ανάλογα με την περιοχή που βρίσκεσαι και το ρίσκο που είσαι πρόθυμος να πάρεις.
Έτσι μια βολτούλα, 6 χρόνια κάθεται... Δεν ξέρω αν θα την φέρω και βόλτα, ίσως μόνο σε κανένα στενό... στενάκι και αν εκείνο που μου είχαν πει στο ΚΤΕΟ την τελευταία φορά δεν είναι τίποτα σοβαρό... 33% πρόβλημα στο πίσω αριστερό σύστημα πεδήσεως... Φρένα, όμως νόμιζα ότι έχει σώας τας φρένας της... Ελπίζω έτσι να είναι...
 
Top Bottom