Ανακατασκευή Citroen 2CV By Kostas X

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.436
Reaction score
5.030
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Καλησπέρα συμφορουμιτες!!
Προληπτικη συντήρηση και επιθεώρηση δαγκανων.
Κατά την ανακατασκευή δεν ασχολήθηκα καθόλου διότι δεν είχανε κάποιο πρόβλημα. Τον τελευταίο καιρό και λόγω παρατεταμένη χρήσης άρχισε η δεξιά δαγκάνα να κάνει ένα θόρυβο περίεργο στο φρενάρισμα με χαμηλή ταχύτητα, οπότε βρήκα ευκαιρία να τις ανοίξω.
Η αλήθεια είναι ότι εκτως από βρωμιά και λίγες εκδορες εκτως περιοχής στεγανοποισης δεν βρήκα κάτι άλλο.
Τώρα το πεντάλ έχει διαφορετική αίσθηση ως προς το καλύτερο φυσικά και ο θόρυβος εξαλείφθηκε.
22176

22177

22178

22179

22175
 

Giorgos_81

Member
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2022
Μηνύματα
1.791
Reaction score
3.854
Πόντοι
697
Age
51
....μπράβο ρε φίλε ! Ζ Η Λ Ε Υ Ω !

Ατυχία να μην είμαστε πιο κοντά, θα ξανα-ξεκινούσαμε το δικό μου. Απλώς για να τσουλήσει, και να μου φύγει ο καημός. :cry:
 

Giorgos_81

Member
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2022
Μηνύματα
1.791
Reaction score
3.854
Πόντοι
697
Age
51
Ευθυγράμμιση καί ζυγοστάθμιση παπουτσιών σήμερα και φυσικά δοκιμή στήν Εθνική!!View attachment 27575
View attachment 27574
Στα τόσα χιλιόμετρα και δεν είσαι στο φούλ λευκό στο βολτόμετρο ? Για τσεκάρησε την φόρτιση / αυτοματο /μπαταρία.
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.436
Reaction score
5.030
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Στα τόσα χιλιόμετρα και δεν είσαι στο φούλ λευκό στο βολτόμετρο ? Για τσεκάρησε την φόρτιση / αυτοματο /μπαταρία.
Στο σημείο αυτό έχει 14,4 V μετρημένο με πολύμετρο...Υποδουλευει ο δείκτης στο καντράν καί δεν ασχολήθηκα να το φτιάξω!
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.436
Reaction score
5.030
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
....μπράβο ρε φίλε ! Ζ Η Λ Ε Υ Ω !

Ατυχία να μην είμαστε πιο κοντά, θα ξανα-ξεκινούσαμε το δικό μου. Απλώς για να τσουλήσει, και να μου φύγει ο καημός. :cry:
Ευχαριστώ φίλε Γιώργο! Μακάρι να ήμασταν πιο κοντά!
 

Giorgos_81

Member
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2022
Μηνύματα
1.791
Reaction score
3.854
Πόντοι
697
Age
51
Στο σημείο αυτό έχει 14,4 V μετρημένο με πολύμετρο...Υποδουλευει ο δείκτης στο καντράν καί δεν ασχολήθηκα να το φτιάξω!

Δεν πρέπει να είναι ο δείκτης. Κάπου έχεις απώλεια / αντίσταση, που σου ρίχνει την τάση. Στην γραμμή προς το όργανο. 14,4 στον αυτόματο ( έξοδο ), ή στο αλτερνέϊτορ ?

Βήμα πρώτον, καθαρίζεις ΚΑΛΑ τους πόλους. Πολλά προβλήματα προέρχονται από εκεί, και ο κόσμος αλλάζει πλακέτες, ABS, αντισπίν, κλπ, ενώ ένα καθάρισμα των πόλων, θα "επισκεύαζε" πολλές βλάβες.

Βήμα δεύτερο, ξεκουμπώνεις και ξανακουμπώνεις όλες τις φίσες, βάζοντας και λίγο contact cleaner.

Βήμα τρίτο, αν δεν πιάσει και αυτό, ανοίγεις το καντράν και βλέπεις τις εκεί επαφές. Οξείδωση στις επαφές, μειωμένη ένδειξη.

Και αν δεν πιάσει και αυτό, στραβώνεις λίγο τον δείκτη, για να δείχνει ...............σωστά. Χα χα χα χα. Εκτός και εάν τον έχει στραβώσει κάποιος άλλος πιο παληά.

Αλλά, τι στα λέω. Τα ξέρεις καλύτερα από εμένα.

Δες και εδώ.

 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.436
Reaction score
5.030
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Δεν πρέπει να είναι ο δείκτης. Κάπου έχεις απώλεια / αντίσταση, που σου ρίχνει την τάση. Στην γραμμή προς το όργανο. 14,4 στον αυτόματο ( έξοδο ), ή στο αλτερνέϊτορ ?

Βήμα πρώτον, καθαρίζεις ΚΑΛΑ τους πόλους. Πολλά προβλήματα προέρχονται από εκεί, και ο κόσμος αλλάζει πλακέτες, ABS, αντισπίν, κλπ, ενώ ένα καθάρισμα των πόλων, θα "επισκεύαζε" πολλές βλάβες.

Βήμα δεύτερο, ξεκουμπώνεις και ξανακουμπώνεις όλες τις φίσες, βάζοντας και λίγο contact cleaner.

Βήμα τρίτο, αν δεν πιάσει και αυτό, ανοίγεις το καντράν και βλέπεις τις εκεί επαφές. Οξείδωση στις επαφές, μειωμένη ένδειξη.

Και αν δεν πιάσει και αυτό, στραβώνεις λίγο τον δείκτη, για να δείχνει ...............σωστά. Χα χα χα χα. Εκτός και εάν τον έχει στραβώσει κάποιος άλλος πιο παληά.

Αλλά, τι στα λέω. Τα ξέρεις καλύτερα από εμένα.

Δες και εδώ.

Φίλε Γιώργο σ ευχαριστώ πάρα πολύ για τίς πληροφορίες!!!! Είναι μετρημένο στο δυναμό όπως και το ρεύμα διέγερσης.Δεν προκειτε να ασχοληθώ με το οργανακι τού καθόλου διότι βγάζω Σπυριά με τα ηλεκτρολογικά!!Τα έκανα μια φορά στήν ανακατασκευή καί τώρα απλά μαζεύω ότι βγάζει
 

Giorgos_81

Member
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2022
Μηνύματα
1.791
Reaction score
3.854
Πόντοι
697
Age
51
Αλλαγή κουκούλας στο Ντεσεβακι διότι η παλιά ήτανε έτοιμη να γίνει σουρωτηρι.

Ωραίος ! Πες μας κόστος κτήσης ( ...αν θέλεις )

Αποψη. Αν το κρατάς σε στεγασμένο χώρο, μην την κουμπώνεις - τέντωμα, για να μην αλλοιώνεται η υφή της / ελαστικότητα / αντοχή.
 

Giorgos_81

Member
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2022
Μηνύματα
1.791
Reaction score
3.854
Πόντοι
697
Age
51
Μονο αυτο και σωστο διπλωμα οταν ανοιγεις ...
Την εχω επανω 22 χρονια ..
Δώσε στοιχεία του spray please.

Πρεπει να συντηρήσω την δική μου, παληά και λιιιιγο τρύπια. Αλλά ήταν ευγενική χορηγία, δεν μπορουσα να .........αρνηθώ ! :D
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.070
Reaction score
26.926
Πόντοι
1.607
Δώσε στοιχεία του spray please.

Πρεπει να συντηρήσω την δική μου, παληά και λιιιιγο τρύπια. Αλλά ήταν ευγενική χορηγία, δεν μπορουσα να .........αρνηθώ ! :D
Παρτε ενα σφουγγαρι καντε μια καλη σαπουναδα τοπικα τοπικα και στεγνωμα με νερο .και μετα
Αutoglym για πλαστικα
Ψεκαζετε πρωτα δεν σκουπιζετε αφηνετε και μετα 2η φορα που σκουπιζετε και ειναι μια χαρα .
Αυτα.
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.254
Reaction score
23.987
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties

Giorgos_81

Member
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2022
Μηνύματα
1.791
Reaction score
3.854
Πόντοι
697
Age
51
Παρτε ενα σφουγγαρι καντε μια καλη σαπουναδα τοπικα τοπικα και στεγνωμα με νερο .και μετα
Αutoglym για πλαστικα
Ψεκαζετε πρωτα δεν σκουπιζετε αφηνετε και μετα 2η φορα που σκουπιζετε και ειναι μια χαρα .
Αυτα.
Με την άδεια του @KostasX , που είναι ο ΟΡ,

Πρώτο βήμα, 3 χέρια.

key checker

Κάθεται σωστά, και πλέον είναι και σκεπασμένη. Και ωραίο χρώμα ΙΜΟ. Μένει η σιλικόνη, μόλις στεγνώσει ο καιρός.

 
Top Bottom