Ανακατασκευή Citroen 2CV By Kostas X

KostasX

Member
Reaction score
3.519
Πόντοι
777
Περιοχή
Γρεβενα
Εχθές ξεκίνησα το βάψιμο των φαναριών. Είχαν χτυπηθεί στην Κροατια εκείνη τη βράδυα που φυσαγε δυνατός αέρας και παρέσυρε μια τέντα. Αυτή η τέντα προσγειώθηκε στο ντεσεβακι μου. Οι ζημιές ευτυχώς ειτανε μόνο γρατσουνιές στα φανάρια και κάποιες στα φτερά.
Τα φανάρια είναι πλαστικά. Αφού τα έτριψα τα πέρασα στο χέρια με Plastofix ώστε να δέσει η βάση. Μετά πέρασα ενα χέρι εποξικο αστάρι και τέλος βάψιμο. Αύριο πρώτα ο Θεός θα τα μοντάρω. Στο πρόγραμμα έχω να φτιάξω από την αρχή και καινούργιες καλωδιώσεις στα φώτα ίσως και ολόκληρη την πλεξούδα διότι επιτα από τόσα χρόνια δεν εμπιστεύομαι τις καλωδιώσεις.

Η κατάσταση πριν..
19648

Ασταρωμα..
19649

Και βάψιμο... (Αύριο θα ανεβάσω καλύτερες)
19650

19651

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Reaction score
14.924
Πόντοι
1.137
Περιοχή
Italy Milan
Εχθές ξεκίνησα το βάψιμο των φαναριών. Είχαν χτυπηθεί στην Κροατια εκείνη τη βράδυα που φυσαγε δυνατός αέρας και παρέσυρε μια τέντα. Αυτή η τέντα προσγειώθηκε στο ντεσεβακι μου. Οι ζημιές ευτυχώς ειτανε μόνο γρατσουνιές στα φανάρια και κάποιες στα φτερά.
Τα φανάρια είναι πλαστικά. Αφού τα έτριψα τα πέρασα στο χέρια με Plastofix ώστε να δέσει η βάση. Μετά πέρασα ενα χέρι εποξικο αστάρι και τέλος βάψιμο. Αύριο πρώτα ο Θεός θα τα μοντάρω. Στο πρόγραμμα έχω να φτιάξω από την αρχή και καινούργιες καλωδιώσεις στα φώτα ίσως και ολόκληρη την πλεξούδα διότι επιτα από τόσα χρόνια δεν εμπιστεύομαι τις καλωδιώσεις.

Η κατάσταση πριν..
View attachment 19648
Ασταρωμα..
View attachment 19649
Και βάψιμο... (Αύριο θα ανεβάσω καλύτερες)
View attachment 19650
View attachment 19651
Τελειοοο μπραβοοο

KostasX

Member
Reaction score
3.519
Πόντοι
777
Περιοχή
Γρεβενα
Καλησπέρα στην ομάδα!!

Με τα πολλά με τα λίγα φτάσαμε τα 15000 Κμ μετά την ανακατασκευή. Λόγω χρόνου αποφάσισα να κάνω ένα έλεγχο στο διάκενο των πλατίνων και να ελέγξω το Αβανς.
Το Αβάνς είχε ρυθμιστεί με ένα τρόπο διαφορετικό :D απο αυτά που λένε τα βιβλία και τα Video ( Μέθοδος με το λαμπάκι). Όταν ανακατασκέυαζα τη μηχανή είχα μετρήσει τα δόντια του βολάν και είχα υπολογίσει ακριβώς σε πιο δόντι ακριβώς πρέπει να ξεκινάει η προπορεία (Θα δημιουργήσω ένα νέο θέμα για τον τρόπο αυτό).

Λοιπόν αυτά που είδα στην επιθεώρηση των πλατίνων μου αποδείξανε για ακόμη μία φορά πόσο αξιόπιστος είναι ο κινητήρας απο το ντεσεβό:citrolove:.

Το διάκενο των πλατίνων πρέπει να είναι από 0,35 mm - 0,45 mm .
Οι δικές μου ήτανε 0,70 mm και ήτανε εντελώς κατεστραμένες. όταν ανακατασκέυαζα τη μηχανή είχα ξεχάσει :chair:να τις αλλάξω το επαλήθευσα απο το αρχείο εργασιών που κρατάω. Συνεπώς το αυτοκίνητο δούλευε συνεχώς κρεμασμένο αλλά δε μπορούσα να το καταλάβω αφού δεν είχα οδηγήσει κάποιο άλλο ντεσεβο για να έχω μέτρο σύγκρισης και έτσι το θεωρούσα νορμάλ.
Η αφορμή δόθηκε σε τηλεφωνική συνομιλία που είχα με τον @2cv01 και συζητούσαμε για τις αποδόσεις :superman:του ντεσεβό σε ανηφόρες της Εγνατίας Οδού.....
Αφού δε με άφησε στην παγκόσμια πάλι καλά...
Τελοσπάντων ας μιλήσουν οι φώτο..

20277

Ο πλατινοφόρος..
20278

Και οι πλατίνες....ότι έμεινε απο αυτές..priest
20279

.......priest
20280

Και οι καινούργιες!!!:O
20281

Επίσης αφού αφαιρέθηκε η φτερωτή άλλαξα και την βάση της διότι η βάση που είχα δεν είχε τον ομφαλό για να μπαίνει η μανιβέλα..
Δυστυχώς όμως η βάση που αγόρασα είχε μόνο 3 τρύπες , οπότε έκανα και άλλες 3 τρύπες ώστε να βιδώσουν όλες οι βίδες μαζί..
20282

Τέλος καλό όλα καλά ...παραθέτω και ένα βιντεακι εν λειτουργία χωρίς τη φτερωτή που φαίνονται οι πλατίνες εν δράσει...

KostasX

Member
Reaction score
3.519
Πόντοι
777
Περιοχή
Γρεβενα
Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα σας!
Ένα από τα πράγματα που είχα εδώ και καιρό στο πίσω μέρος του μυαλού μου ήτανε η πίσω σχάρα αποσκευών.
Την είδα πρώτη φορά στην παγκόσμια στην Κροατία και μου άρεσε υπερβολικά σαν αξεσουάρ.
Τέλος πάντων πέρασε ο καιρός και δεν ασχολήθηκα περαιτέρω....
Με τα πολλά με τα λίγα κατάφερα να αποκτήσω μια μεταχειρισμενη σε άθλια εξωτερική εμφάνιση αλλά ευτυχώς όχι σάπια...
Σήμερα αποφάσισα να ασχοληθώ μαζί της....
Η κατασταση της πριν...
20582

20583

Αφού τριφθηκε ασταρώθηκε με δυο χέρια εποξικό αστάρι
20584

Μετά περάστηκε με ένα χέρι ακρυλικό χρώμα νίκελ...
20585

Και τέλος το πέρασα δύο χέρια βερνίκι ώστε να "κλειδώσω" τη γυαλάδα αλλά δεν τα κατάφερα και βγήκε σαν ασημί ...
Τέλος την τοποθέτησα για να δω άμα ταιριάζει..
20588

20587

Αύριο πρώτα ο θεός θα προχωρήσω με τις τρύπες και μονταρισμα!
( Αν και στεναχωριέμαι που θα ανοίξω τρύπες)....

visa chrono

Member
Reaction score
22.076
Πόντοι
1.487
Εγώ θα εψαχνα να έπαιρνα ένα δεύτερο πορτμπαγκαζ κ δε θα τρυπαγα το δικό του.
Βρες ενα ..οπως λεει ο Μπατι.. και φτιαξε απο πισω χωρις να βαψεις ..σε ενα καταστημα ..( εχουμε εδω ) μια ιστορια .. με τον ten - ten και το 2cv, παλια διαφημιση
Και ντυστο ολο ...ideaidea

Π.χ

https://www.car.gr/parts/view/14122150-amakswma-eidh-fanopoiias-portes

και

https://www.veikl.com/d/Citroen-2CV6-Brochure-1987-NL-34448

Last edited:

KostasX

Member
Reaction score
3.519
Πόντοι
777
Περιοχή
Γρεβενα
@Flaminio Bertoni @visa chrono αγαπητοί φίλοι Ωραίες ιδέες μου βάλατε... Αλλά το αποφάσισα σήμερα το πρωί και το τρυπησα.
Φίλε Κρονε ωραία η ιδέα για AC 140 αλλά χθες την είχα ήδη βάψει - βερνικωσει, άσε που τα καταστήματα με είδη φανοποιιας κλπ είναι κλειστά. (Είχα χρώμα στοκ AC 140 όπως και AC 659 αλλά δυστηχως τραβήξανε υγρασία και πεταχτηκανε... priest)
Θα τη βάψω όμως μαζί με τον μπροστινό προφυλακτηρα...

Pierre Boulanger

Administrator
Reaction score
19.653
Πόντοι
1.547
Περιοχή
Paris in the sixties

xantiamanolis

Member
Reaction score
3.633
Πόντοι
827
Περιοχή
Πρεβεζα
στην επαφη με την πορτα εκει που αθα ανοιξεις τρυπα βαλε μικρα κοματια λαστιχου

KostasX

Member
Reaction score
3.519
Πόντοι
777
Περιοχή
Γρεβενα
στην επαφη με την πορτα εκει που αθα ανοιξεις τρυπα βαλε μικρα κοματια λαστιχου
Έβαλα φίλε και τα αλοιψα με γρασσο για να είναι υδροαπωθητικο!!

citrobella

Citroën Guru
Reaction score
8.235
Πόντοι
947
Περιοχή
Zwettl Niederösterreich Austria
Website
www.citrobella.com
Καλησπέρα στην ομάδα!!

Με τα πολλά με τα λίγα φτάσαμε τα 15000 Κμ μετά την ανακατασκευή. Λόγω χρόνου αποφάσισα να κάνω ένα έλεγχο στο διάκενο των πλατίνων και να ελέγξω το Αβανς.
Το Αβάνς είχε ρυθμιστεί με ένα τρόπο διαφορετικό :D απο αυτά που λένε τα βιβλία και τα Video ( Μέθοδος με το λαμπάκι). Όταν ανακατασκέυαζα τη μηχανή είχα μετρήσει τα δόντια του βολάν και είχα υπολογίσει ακριβώς σε πιο δόντι ακριβώς πρέπει να ξεκινάει η προπορεία (Θα δημιουργήσω ένα νέο θέμα για τον τρόπο αυτό).

Λοιπόν αυτά που είδα στην επιθεώρηση των πλατίνων μου αποδείξανε για ακόμη μία φορά πόσο αξιόπιστος είναι ο κινητήρας απο το ντεσεβό:citrolove:.

Το διάκενο των πλατίνων πρέπει να είναι από 0,35 mm - 0,45 mm .
Οι δικές μου ήτανε 0,70 mm και ήτανε εντελώς κατεστραμένες. όταν ανακατασκέυαζα τη μηχανή είχα ξεχάσει :chair:να τις αλλάξω το επαλήθευσα απο το αρχείο εργασιών που κρατάω. Συνεπώς το αυτοκίνητο δούλευε συνεχώς κρεμασμένο αλλά δε μπορούσα να το καταλάβω αφού δεν είχα οδηγήσει κάποιο άλλο ντεσεβο για να έχω μέτρο σύγκρισης και έτσι το θεωρούσα νορμάλ.
Η αφορμή δόθηκε σε τηλεφωνική συνομιλία που είχα με τον @2cv01 και συζητούσαμε για τις αποδόσεις :superman:του ντεσεβό σε ανηφόρες της Εγνατίας Οδού.....
Αφού δε με άφησε στην παγκόσμια πάλι καλά...
Τελοσπάντων ας μιλήσουν οι φώτο..

View attachment 20277
Ο πλατινοφόρος..
View attachment 20278
Και οι πλατίνες....ότι έμεινε απο αυτές..priest
View attachment 20279
.......priest
View attachment 20280
Και οι καινούργιες!!!:O
View attachment 20281

Επίσης αφού αφαιρέθηκε η φτερωτή άλλαξα και την βάση της διότι η βάση που είχα δεν είχε τον ομφαλό για να μπαίνει η μανιβέλα..
Δυστυχώς όμως η βάση που αγόρασα είχε μόνο 3 τρύπες , οπότε έκανα και άλλες 3 τρύπες ώστε να βιδώσουν όλες οι βίδες μαζί..
View attachment 20282

Τέλος καλό όλα καλά ...παραθέτω και ένα βιντεακι εν λειτουργία χωρίς τη φτερωτή που φαίνονται οι πλατίνες εν δράσει...
afti i basi pou les , afti me tis 3 tripes, megalos mbelas...sinithisoune na spane oi rafes tis ilektrokollisis, opote den girisi meta i fteroti....opote anebasi poli thermokrasia to moteur...episis stamata i genitria, opote menis apo revma.
na elenchis kathe toso ke se makrino taksidi na echis panta antalaktiko masi sou...
Afta...

KostasX

Member
Reaction score
3.519
Πόντοι
777
Περιοχή
Γρεβενα
afti i basi pou les , afti me tis 3 tripes, megalos mbelas...sinithisoune na spane oi rafes tis ilektrokollisis, opote den girisi meta i fteroti....opote anebasi poli thermokrasia to moteur...episis stamata i genitria, opote menis apo revma.
na elenchis kathe toso ke se makrino taksidi na echis panta antalaktiko masi sou...
Afta...
Σ ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία!! Στην επόμενη παραγγελία θα παραγγείλω μια να έχω για ανταλλακτικό!!

citrobella

Citroën Guru
Reaction score
8.235
Πόντοι
947
Περιοχή
Zwettl Niederösterreich Austria
Website
www.citrobella.com
Σ ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία!! Στην επόμενη παραγγελία θα παραγγείλω μια να έχω για ανταλλακτικό!!
Psakse kalitera apo paleo 2CV i Pony i Dyane mia basi pou ine monokommati... den spane pote...tha psakso na bro Foto...

Top Bottom