Ανακατασκευή Citroen 2CV By Kostas X

citrobella

Citroën Guru
Reaction score
8.235
Πόντοι
947
Περιοχή
Zwettl Niederösterreich Austria
Website
www.citrobella.com
Otan kitaso tin foto sou me tis dio basis aporo...pio Citroen arage iche tetia basi, choris ipodochi gia manivella?
Edo stin Austria itane apagorevmeni i manivella sta Dyane... gia afto ichane grilo choris ta dio dontakia...alla i fteroti iche tin ipodochi...

KostasX

Member
Reaction score
3.519
Πόντοι
777
Περιοχή
Γρεβενα
Otan kitaso tin foto sou me tis dio basis aporo...pio Citroen arage iche tetia basi, choris ipodochi gia manivella?
Edo stin Austria itane apagorevmeni i manivella sta Dyane... gia afto ichane grilo choris ta dio dontakia...alla i fteroti iche tin ipodochi...
Δεν το γνωρίζω αλλά με είχε προβληματισει και εμένα... Εντωμεταξύ επειδή δεν έχει την υποδοχή για τη μανιβέλα είναι πολύ δύσκολο να αφαιρέσεις τη φτερωτή...

citrobella

Citroën Guru
Reaction score
8.235
Πόντοι
947
Περιοχή
Zwettl Niederösterreich Austria
Website
www.citrobella.com
Δεν το γνωρίζω αλλά με είχε προβληματισει και εμένα... Εντωμεταξύ επειδή δεν έχει την υποδοχή για τη μανιβέλα είναι πολύ δύσκολο να αφαιρέσεις τη φτερωτή...
fantasoume...

KostasX

Member
Reaction score
3.519
Πόντοι
777
Περιοχή
Γρεβενα

KostasX

Member
Reaction score
3.519
Πόντοι
777
Περιοχή
Γρεβενα
Καλησπέρα στην ομάδα!!
Μιζες σήμερα... (όχι απο αυτές της Siemens )
Σήμερα αποφάσισα να ανοίξω την μίζα για καθαρισμό και γενικό έλεγχο.
Τον τελευταίο καιρό την άκουγα λίγο πεσμένη μιας και το 2Cv το χρησιμοποιώ πια για καθημερινό όχημα δεν ήθελα να με αφήσει πουθενά.
Η κατάσταση της βρέθηκε καλή, δλδ δίχως κολημματα στο μπουτον, αρκετό ψωμί στα κάρβουνακια κλπ αλλά από βρωμιά το ακριβώς αντίθετο.
Είχε μπόλικη σκουριά και ακαθαρσίες στους μαγνητες και στα τύλιγματα του Στατη και του Ροτορα.
Στην αρχή δοκίμασα να την καθαρίσω με σπρευ επαφών αλλά στάθηκε αδύνατο. Έτσι χρησιμοποίησα καθαριστικό φρένων μιας και στεγνώνει σχεδόν αμέσως δίχως να αφήνει λιπαρά υπολείμματα που δημιουργούν μικροπροβληματα.
21408

21409

21411

21410

21412

21413

Και αφού καθαριστηκε!
21414

21415

nonos

Member
Reaction score
13.224
Πόντοι
1.137
Περιοχή
Δουβλινο
Ε αφού την ανοιξες, κάρβουνακια και μπουτον αλλαγη.
Κολλαγε κι εμένα προ 5ετιας στη xantia και από τα κοπανηματα κόπηκε τμήμα του ενός μαγνήτη που διαπιστώθηκε όταν την ανοίξαμε με τον billaras. Έφαγε την ανακατασκευή της και δεν έχει ξανακάνει κιχ.

KostasX

Member
Reaction score
3.519
Πόντοι
777
Περιοχή
Γρεβενα
Ε αφού την ανοιξες, κάρβουνακια και μπουτον αλλαγη.
Κολλαγε κι εμένα προ 5ετιας στη xantia και από τα κοπανηματα κόπηκε τμήμα του ενός μαγνήτη που διαπιστώθηκε όταν την ανοίξαμε με τον billaras. Έφαγε την ανακατασκευή της και δεν έχει ξανακάνει κιχ.
Στη δική μου περίπτωση δεν κολλούσε η μίζα απλά είχε μειωμένη απόδοση . Τα κάρβουνακια έχουνε ακόμα πολύ ψωμί μιας και φαγώθηκαν μόνο κατά 1,5mm. Το μπουτον το γρασαρα.. Η μίζα είχε ανακατασκευαστει στο παρελθόν από ότι φάνηκε, απλά δεν είχαν καθαρισθει ο συλλέκτης και ο δρομεας. Ευτυχώς υπάρχει και η μανιβέλα σε ώρα ανάγκης :lol::citroen:

Pierre Boulanger

Administrator
Reaction score
19.653
Πόντοι
1.547
Περιοχή
Paris in the sixties
Πολύ καλή δουλειά όπως πάντα. Όσες φορές έχω προσπαθήσει να βάλω μπρος με μανιβέλα ενώ το αυτοκίνητο ήταν κρύο δεν τα κατάφερα :grin:

KostasX

Member
Reaction score
3.519
Πόντοι
777
Περιοχή
Γρεβενα
Πολύ καλή δουλειά όπως πάντα. Όσες φορές έχω προσπαθήσει να βάλω μπρος με μανιβέλα ενώ το αυτοκίνητο ήταν κρύο δεν τα κατάφερα :grin:
Η αλήθεια είναι ότι κρύο θέλει πολύ προσπάθεια, ζεστό όμως παίρνει για πλάκα. Πάντως η μανιβέλα θέλει ΠΟΛΥ Προσοχή στον αντίχειρα
21427
...

visa chrono

Member
Reaction score
22.076
Πόντοι
1.487
Καλησπέρα στην ομάδα!!
Μιζες σήμερα... (όχι απο αυτές της Siemens )
Σήμερα αποφάσισα να ανοίξω την μίζα για καθαρισμό και γενικό έλεγχο.
Τον τελευταίο καιρό την άκουγα λίγο πεσμένη μιας και το 2Cv το χρησιμοποιώ πια για καθημερινό όχημα δεν ήθελα να με αφήσει πουθενά.
Η κατάσταση της βρέθηκε καλή, δλδ δίχως κολημματα στο μπουτον, αρκετό ψωμί στα κάρβουνακια κλπ αλλά από βρωμιά το ακριβώς αντίθετο.
Είχε μπόλικη σκουριά και ακαθαρσίες στους μαγνητες και στα τύλιγματα του Στατη και του Ροτορα.
Στην αρχή δοκίμασα να την καθαρίσω με σπρευ επαφών αλλά στάθηκε αδύνατο. Έτσι χρησιμοποίησα καθαριστικό φρένων μιας και στεγνώνει σχεδόν αμέσως δίχως να αφήνει λιπαρά υπολείμματα που δημιουργούν μικροπροβληματα.
View attachment 21408
View attachment 21409
View attachment 21411
View attachment 21410
View attachment 21412
View attachment 21413
Και αφού καθαριστηκε!
View attachment 21414
View attachment 21415
Ωραιος παγκος Κωστη

Pierre Boulanger

Administrator
Reaction score
19.653
Πόντοι
1.547
Περιοχή
Paris in the sixties
Η αλήθεια είναι ότι κρύο θέλει πολύ προσπάθεια, ζεστό όμως παίρνει για πλάκα. Πάντως η μανιβέλα θέλει ΠΟΛΥ Προσοχή στον αντίχειρα
View attachment 21427...
Ισχύει. Από προσπάθεια να το βάλω κρύο μπροστά μου έχει μείνει σημάδι ακόμα.

makakite

Member
Reaction score
255
Πόντοι
307
Περιοχή
Piraeus
Κώστα δεν είναι τίποτα να βγει η καμπίνα !!
2 καφέδες, WD 40 και 19 βίδες αν δεν κανω λάθος ( Μαζι με την βίδα της κολόνας του τιμονιου :) )
@2cv01 και @KostasX στο δικό μου δεν βλέπω να φτάνουν οι δύο καφέδες!! χαχαχαχαχα

KostasX

Member
Reaction score
3.519
Πόντοι
777
Περιοχή
Γρεβενα
@2cv01 και @KostasX στο δικό μου δεν βλέπω να φτάνουν οι δύο καφέδες!! χαχαχαχαχα
Δεν είναι τόσο τραγικό όσο φαίνεται και είναι και φοβερή εμπειρία να το δεις χωρίς το κουβουκλιο χαχαχαχαχα ... :lost::kind:

2cv01

Member
Reaction score
3.082
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Η διαδικασία είναι ίδια για όλα ανεξαρτή του καταστασεις.
Μπααα εγώ ακόμα και σε αυτό ανάποδος ήμουν, πρώτα έφτιαξα τα μηχανικά μετά έλυσα τα πάντα για δεύτερη φορά και έφτιαξα το σασι :lol:

makakite

Member
Reaction score
255
Πόντοι
307
Περιοχή
Piraeus
Μπααα εγώ ακόμα και σε αυτό ανάποδος ήμουν, πρώτα έφτιαξα τα μηχανικά μετά έλυσα τα πάντα για δεύτερη φορά και έφτιαξα το σασι :lol:
Ακολουθώ τα βήματα σου :lol::lol:

Last edited:

2cv01

Member
Reaction score
3.082
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Ακολουθώ τα βήματα σου :lol::lol:
Κοίταξε δν είναι η σωστή σειρά όμως σε μια ανακατασκευή και κυρίως αν έχει χοντρό θέμα το σασι είναι και επικυνδινο!
Εγω σου προτείνω να το λύσεις όλο και να το κάνεις σωστά από την αρχή με την σωστή σειρά.

makakite

Member
Reaction score
255
Πόντοι
307
Περιοχή
Piraeus
Κοίταξε δν είναι η σωστή σειρά όμως σε μια ανακατασκευή και κυρίως αν έχει χοντρό θέμα το σασι είναι και επικυνδινο!
Εγω σου προτείνω να το λύσεις όλο και να το κάνεις σωστά από την αρχή με την σωστή σειρά.
Έχεις δίκιο. Συμφωνώ. Αλλά αν δεν το βάλω μπροστά πρώτα, δεν θα ησυχάσω. Μόλις πάρει (αν πάρει, που θα πάρει :lol:), τότε θα το λύσω.

2cv01

Member
Reaction score
3.082
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Έχεις δίκιο. Συμφωνώ. Αλλά αν δεν το βάλω μπροστά πρώτα, δεν θα ησυχάσω. Μόλις πάρει (αν πάρει, που θα πάρει :lol:), τότε θα το λύσω.
Θα πάρει ότι στοίχημα έχω βάλει πολλά 2cvακια μπροστά που βρισκόταν σε ακινησία χωρίς να μου χαλάσουν χατίρι
Απλά άλλαξε του λαδάκια και φίλτρο
(Λάδια 20w50 απλο ορυκτελαιο και φίλτρο λαδιού purflux ls131)
Υ. Γ Πάμε στο καφενείο για να μην χαλάμε το υπέροχο θέμα με την ανακατασκευή του @KostasX :rolleyes:

Top Bottom