Citroën BX γενική συζήτηση

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.604
Reaction score
19.867
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Το ειχα διαβασει παλιοτερα, πολυ καλο!
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.740
Reaction score
4.022
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
και γω πολυ ενδιφερον αρθρο
 

maxtsif

Member
Εγγραφή
31 Μαϊου 2018
Μηνύματα
974
Reaction score
3.774
Πόντοι
757
Age
54
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Ήταν ωραίο το τελευταίο τρίμηνο, έκανα με τη ΒΧ μου γύρω στις 2000 χλμ. χωρίς κανένα σοβαρό πρόβλημα. Καθόλου άσχημα για αυτοκίνητο 30 χρονών, που μάλιστα ήταν σε ακινησία τα τελευταία 8-9 χρόνια. 'Ολο αυτό το διάστημα αποκαταστάθηκαν πολλά προβληματάκια, τα πιο πολλά από αυτά υπήρχαν από παλιά. Δε γράφω στο φόρουμ λεπτομέρειες για να μην κουράσω, τώρα μπορώ να πω οτι η ΒΧ μου είναι πλέον ένα αυτοκίνητο "σε καλή κατάσταση" μηχανικά, και "πολύ καλά συντηρημένο". Μάλιστα είχα την αίσθηση οτι διαρκώς η συμπεριφορά της βελτιωνόταν όσο την χρησιμοποιούσα.
Δυστυχώς (το λέω και το εννοώ το δυστυχώς) τα οικονομικά δεν επιτρέπουν τη πληρωμή τελών-ασφαλειών 2 αυτοκινήτων και έτσι οι πινακίδες της ΒΧ παραδόθηκαν, για μια ακόμη φορά. Ελπίζω το 2019 να τις πάρω ξανά, και ίσως αυτή τη φορά για περισσότερους μήνες. Στόχος μου αυτό το διάστημα να να βελτιώσω την εμφάνιση της, με την οποία δεν ασχολήθηκα καθόλου.
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.740
Reaction score
4.022
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
ευχομαι γρηγορα ξανα πισω οι πινακιδες να το χαρεις ακομα περισσοτερο...το αξιζεις μετα απο τοση δουλεια που του εριξες
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.243
Reaction score
23.948
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Μάλιστα είχα την αίσθηση οτι διαρκώς η συμπεριφορά της βελτιωνόταν όσο την χρησιμοποιούσα.
Ισχύει αυτό που λες.. Την ίδια συζήτηση είχα και με τον @CX II_Prestige που και εκείνος παρατήρησε το ίδιο. Είναι γεγονός ότι όσο κυκλοφορείς ένα παλιό αυτοκίνητο τόσο βελτιώνεται η συμπεριφορά του. Παρόμοια εμπειρία είχα και εγώ με την DS όταν έκανα τις πρώτες βόλτες μου στην Αυστρία βλέποντας μεγάλη διαφορά όταν την έφερα στην Ελλάδα οδικώς.

Προσπάθησε έστω μια φορά την εβδομάδα να την κινείς λίγο έστω, στην γειτονιά με προσοχή..
 

maxtsif

Member
Εγγραφή
31 Μαϊου 2018
Μηνύματα
974
Reaction score
3.774
Πόντοι
757
Age
54
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Εννοείται οτι θα την κινώ. Είναι τώρα στο χωριό και βολέυει να κάνω μικρές διαδρομές σε δρόμους άδειους. Απλά δεν θα βγαίνει σε δρόμους κεντρικούς.
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.604
Reaction score
19.867
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Μπραβο maxtsif!
Το μικρο σου ονομα ποιο ειναι? Συγγνωμη αν δε το θυμαμαι.:O
 

maxtsif

Member
Εγγραφή
31 Μαϊου 2018
Μηνύματα
974
Reaction score
3.774
Πόντοι
757
Age
54
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μπραβο maxtsif!
Το μικρο σου ονομα ποιο ειναι? Συγγνωμη αν δε το θυμαμαι.:O
Δεν έτυχε να αναφερθεί ως τώρα, οπότε πως να το θυμάσαι? Είναι " Μάκης " ( το οποίο. παραδόξως, βγαίνει από το " Θωμάς ")
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.604
Reaction score
19.867
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Αψογα. Γιατι συνηθως αναφερομαστε με τα μικρα μας, μια παρεα ειμαστε. Εγω ειμαι ο Χρηστος.
 

maxtsif

Member
Εγγραφή
31 Μαϊου 2018
Μηνύματα
974
Reaction score
3.774
Πόντοι
757
Age
54
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Αψογα. Γιατι συνηθως αναφερομαστε με τα μικρα μας, μια παρεα ειμαστε. Εγω ειμαι ο Χρηστος.
ΟΚ Χρήστο, ευχαριστώ, το εκτιμώ πολύ αυτό.
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.405
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Ισχύει αυτό που λες.. Την ίδια συζήτηση είχα και με τον @CX II_Prestige που και εκείνος παρατήρησε το ίδιο. Είναι γεγονός ότι όσο κυκλοφορείς ένα παλιό αυτοκίνητο τόσο βελτιώνεται η συμπεριφορά του. Παρόμοια εμπειρία είχα και εγώ με την DS όταν έκανα τις πρώτες βόλτες μου στην Αυστρία βλέποντας μεγάλη διαφορά όταν την έφερα στην Ελλάδα οδικώς.

Προσπάθησε έστω μια φορά την εβδομάδα να την κινείς λίγο έστω, στην γειτονιά με προσοχή..
Οντως ισχύει. Το έχω δει και εγώ στο 120Υ που ήταν σε ακινησία 1,5 χρόνο. Οταν το έβαλα μπρος και το έφερα στα Γιάννενα από εκεί που ήταν είχε διάφορα προβλήματα. Τη μια δε λειτουργούσε το ένα, την άλλη το άλλο... Αρχισα το καλοκαίρι του 2017 να το κινώ μέρα παρά μέρα σχεδόν και ξαφνικά άρχισαν να λειτουργούν κόρνες πλυστηκά παρμπριζ, ο δείκτης της βενζίνης... Αργότερα βέβαια το άφησα και έχω να το κινήσω πολύ καιρό διότι έχει ενα θεματακι στα υδραυλικά του συμπλέκτη και δεν παίρνει την ταχύτητα, το οποίο δεν επισκεύασα ακόμη. Παρόλαυτα μόνο που το βάζω μπρος μια φορά τη βδομάδα έχει εξελιχθεί σε ένα πλήρως λειτουργικό (αλλά μη μετακινήσιμο) αυτοκίνητο.
 

maxtsif

Member
Εγγραφή
31 Μαϊου 2018
Μηνύματα
974
Reaction score
3.774
Πόντοι
757
Age
54
Περιοχή
Θεσσαλονίκη

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.405
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.436
Reaction score
16.798
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
o καθρπετης, ο εξωεριός σειρά 1 και σειρά 2 είναι ο ίδιος;

Γιατί ένα πρωινό τον βρήκα σπασμένο... τον έξω αριστερό...
 

GiAnniS

Member
Εγγραφή
24 Ιουνίου 2014
Μηνύματα
2.869
Reaction score
7.908
Πόντοι
957
Age
52
Περιοχή
Lion France
o καθρπετης, ο εξωεριός σειρά 1 και σειρά 2 είναι ο ίδιος;

Γιατί ένα πρωινό τον βρήκα σπασμένο... τον έξω αριστερό...
Όχι είναι διαφορετικός! Πρέπει να έχεις και δεύτερο στις τσάντες :happy:
 
Top Bottom