Αυτοκινητιστικές φωτογραφίες εποχής από την Ελλάδα

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.582
Reaction score
19.817
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Όταν χτιζόταν το Μεγαρο Μουσικής Αθηνών!
31009
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.582
Reaction score
19.817
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Υποθετω '76-'77 βασει του ποτε ξεκινησε το εργο.
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.665
Reaction score
13.188
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Από πότε χρονολογείται αυτή η φωτογραφία;
H συγκεκριμένη φωτογραφία πραγματικά Γιώργο με έβαλε και εμένα σε σκέψεις σχετικά με τη χρονολογία της. Θυμάμαι ότι το Μέγαρο Μουσικής τελείωσε αρχές δεκαετίας του '90, αλλά τα αυτοκίνητα που φαίνονται είναι δεκαετίας του '70. Για αυτό το λόγο έψαξα να δω πότε ξεκίνησε το Μέγαρο Μουσικής να χτίζεται και ανακάλυψα ότι ξεκίνησε το 1976. Άρα, δεδομένου και το ότι η κατασκευή στην εικόνα έχει προχωρήσει λίγο, μάλλον μιλάμε για τέλη δεκαετίας του '70 με αρχές του '80. Τώρα γιατί πήρε 15 χρόνια να χτιστεί, δεν ξέρω...

Αυτό που με παραξενεύει λίγο είναι ότι δε θυμάμαι καθόλου ως μικρό παιδί την κατασκευή αυτή. Ανεβαίναμε συχνά τη Βασ. Σοφίας για να πάμε από Καλλιθέα που μεγάλωσα στην Κηφισιά, όπου έμενε η νονά μου. Θυμάμαι όλη την Κηφισίας πως ήταν, προ "Βωβού", αλλά αυτό δεν το θυμάμαι... Ενώ αντίθετα θυμάμαι πάρα πολύ καλά το Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, που ήταν γιαπί για πολλά χρόνια (τέλη δεκαετίας του '70), μέχρι να ολοκληρωθεί το '85.

Και κάτι άλλο, εάν μου επιτρέπεται: Ένα απόγευμα του Σεπτεμβρίου του 1979, 6 ετών τότε, πήγαμε μία σύντομη βόλτα με τη μόλις ενός έτους GS μας στα Μεσόγεια. Μέσα από ένα χωματόδρομο φτάσαμε στο σημείο που βρίσκεται το αεροδρόμιο Ελ. Βενιζέλος. Δε θα ξεχάσω ότι οι διάδρομοι, αν και χωμάτινοι ακόμα, είχαν ήδη στρωθεί και στις άκρες τους υπήρχαν τα χαρακτηριστικά μπλε φώτα που τους οριοθετούν! Για να παραδοθεί 22 χρόνια αργότερα....

Έτσι είναι όλα τα έργα στην Ελλάδα! Και μέχρι να ολοκληρωθούν, θα έχουν στοιχίσει 5-10 φορές την αξία τους...
 

ami8_gs_ds_bx

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2013
Μηνύματα
1.853
Reaction score
4.237
Πόντοι
777
Age
48
H συγκεκριμένη φωτογραφία πραγματικά Γιώργο με έβαλε και εμένα σε σκέψεις σχετικά με τη χρονολογία της. Θυμάμαι ότι το Μέγαρο Μουσικής τελείωσε αρχές δεκαετίας του '90, αλλά τα αυτοκίνητα που φαίνονται είναι δεκαετίας του '70. Για αυτό το λόγο έψαξα να δω πότε ξεκίνησε το Μέγαρο Μουσικής να χτίζεται και ανακάλυψα ότι ξεκίνησε το 1976. Άρα, δεδομένου και το ότι η κατασκευή στην εικόνα έχει προχωρήσει λίγο, μάλλον μιλάμε για τέλη δεκαετίας του '70 με αρχές του '80. Τώρα γιατί πήρε 15 χρόνια να χτιστεί, δεν ξέρω...

Αυτό που με παραξενεύει λίγο είναι ότι δε θυμάμαι καθόλου ως μικρό παιδί την κατασκευή αυτή. Ανεβαίναμε συχνά τη Βασ. Σοφίας για να πάμε από Καλλιθέα που μεγάλωσα στην Κηφισιά, όπου έμενε η νονά μου. Θυμάμαι όλη την Κηφισίας πως ήταν, προ "Βωβού", αλλά αυτό δεν το θυμάμαι... Ενώ αντίθετα θυμάμαι πάρα πολύ καλά το Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, που ήταν γιαπί για πολλά χρόνια (τέλη δεκαετίας του '70), μέχρι να ολοκληρωθεί το '85.

Και κάτι άλλο, εάν μου επιτρέπεται: Ένα απόγευμα του Σεπτεμβρίου του 1979, 6 ετών τότε, πήγαμε μία σύντομη βόλτα με τη μόλις ενός έτους GS μας στα Μεσόγεια. Μέσα από ένα χωματόδρομο φτάσαμε στο σημείο που βρίσκεται το αεροδρόμιο Ελ. Βενιζέλος. Δε θα ξεχάσω ότι οι διάδρομοι, αν και χωμάτινοι ακόμα, είχαν ήδη στρωθεί και στις άκρες τους υπήρχαν τα χαρακτηριστικά μπλε φώτα που τους οριοθετούν! Για να παραδοθεί 22 χρόνια αργότερα....

Έτσι είναι όλα τα έργα στην Ελλάδα! Και μέχρι να ολοκληρωθούν, θα έχουν στοιχίσει 5-10 φορές την αξία τους...
Τα έργα αυτά, αν δεν έχουν χρηματοδότηση από EU, θέλουν μια 20ετία ... για να ωριμάσουν :lol:
Και εγώ μπερδεύτηκα με τα μοντέλα που απεικονίζονται και το στάδιο στο οποίο είχε φτάσει η οικοδομή. Πραγματικά, αν είναι έτσι όπως τα λέτε (ο Χρήστος και εσύ) για την χρονολογία, μου κάνει φοβερή εντύπωση για το πόσο γρήγορα είχε προχωρήσει μέχρι την στιγμή που αποθανατίζει η φωτογραφία, και χρειάστηκε να μπούμε στην τελευταία δεκαετία του 20ου αιώνα για να παραδοθεί :dizzy:
 

nikos_xm

Member
Εγγραφή
31 Ιανουαρίου 2016
Μηνύματα
215
Reaction score
682
Πόντοι
507
Κι εγώ το μέγαρο μουσικής δεν μπορώ να το θυμηθώ στα 80ς αναρωτιέμαι μήπως είχε σταματήσει το έργο και συνέχισε αργότερα. Ήμουνα σίγουρος ότι ξεκίνησε στα 90ς.
 

Giorgos_81

Member
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2022
Μηνύματα
1.727
Reaction score
3.751
Πόντοι
697
Age
51
Εγώ το θυμάμαι. Που διάβαζα και την πινακίδα ότι την μελέτη ηχητικών την είχε κάνει ένα αυστριακό γραφείο.
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.582
Reaction score
19.817
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
...
:love:
31054
 

Stargazer

Member
Εγγραφή
10 Νοεμβρίου 2021
Μηνύματα
1.009
Reaction score
1.337
Πόντοι
457
Age
38
Περιοχή
Καλαμαριά
Ένα ίδιο T είχε ο προπάππους μου , το είχε φέρει από Γερμανία. Μέχρι πρότινος υπήρχε στο χωριό κομμάτι του το οποίο εξαφανίστηκε μαζί με φωτό.
Κακό πράγμα να έχεις στο σόι ανθρώπους με OCD
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.582
Reaction score
19.817
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Κάποτε στο Χαλάνδρι
31236
 

Giorgos_81

Member
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2022
Μηνύματα
1.727
Reaction score
3.751
Πόντοι
697
Age
51
...τι λες τώρα ! Μιλάμε για την "μεγάλη" τότε, την βάση δηλαδή των μετέπειτα S class. Ειναι η W 111. Φαίνεται από το νίκελ στον εξαεριστήρα υποπίεσης στην πίσω κολώνα.

Αθάνατα, ποιότητα μοναδική, όσοι έτυχαν ( ...είχαν την τύχη ) να τα ζήσουν έστω και λίγο, δεν θα τα ξεχάσουν ποτέ.

Και οι μεγαλύτεροι κυλινδρισμοί, που κυκλοφορούσαν στο εξωτερικό, είχαν τα ξύλινα ταμπλώ, περισσότερα νίκελ, διπλούς προφυλακτήρες, τα πρώτα τότε καθίσματα του μετέπειτα MB-tex, δηλαδή του τεχνητού δέρματος από βινύλιο, που βούλιαζες μέσα, και τις μηχανάρες με την αλυσίδα κίνησης του εκκεντροφόρου.

Τα πίσω φτερά, που έδωσαν και το όνομα στο μοντέλο, τα fin tails, ακολουθούσαν την τότε μόδα των Αμερικάνικων με την κατάληξη των πίσω φτερών.

Ακολούθησε μετά και το μικρό, στη ίδια γραμμή, το 190-200, με πιο κοντά φτερά την W 110.
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.582
Reaction score
19.817
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Κέρκυρα αρχές '80s
31338
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.582
Reaction score
19.817
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Φωτογραφία από το θρυλικό Bobby's στη Γλυφάδα με φόντο μια Gs και ένα Visa!
31361
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.582
Reaction score
19.817
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Αγία Παρασκευή κάποτε με τα καθημερινά της εποχής παρκαρισμένα.
31362
 
Top Bottom