Το Σοβαρό Αυτοκίνητο... Subaru FF-1 1970

minas

Member
Reaction score
556
Πόντοι
417
Για τις βαλβολίνες θα πρέπει να έχουνε ιξώδες 80 90 και να είναι GL4....Διάβασε αυτο για να σου λυθεί όποια απορία με βαλβολίνες!!
MIL-L-2105=API GL-4
MIL-L-2105B=API GL-5

Αυτα γραφει στο βιβλιο ενος Datsun 120A ,εποχης 1977,που εχω μπροστα μου..φωτογραφιες εν ευθετω χρονω..

PapatasosCX77

Member
Reaction score
2.224
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
MIL-L-2105=API GL-4
MIL-L-2105B=API GL-5

Αυτα γραφει στο βιβλιο ενος Datsun 120A ,εποχης 1977,που εχω μπροστα μου..φωτογραφιες εν ευθετω χρονω..
Αυτές τις βαλβολίνες γράφει και το βιβλίο του ff-1!

Μετά από αρκετή σκέψη πιστεύω πως πρέπει να βγάλω όλο το χώμα από το αυτοκίνητο πρώτα και μετά να ασχοληθώ με οτιδήποτε άλλο. Σχεδόν οπουδήποτε και να κοιτάξεις, θα βρεις χώμα...

KostasX

Member
Reaction score
2.616
Πόντοι
677
Περιοχή
Γρεβενα
MIL-L-2105=API GL-4
MIL-L-2105B=API GL-5

API GL 5 σε Hypoid gears του 1977;;
Περιεργο πολυ...το εχεις δοκιμασει προσωπικα η καποιος γνωστος σου και δουλευει το κιβωτιο αψογα :ninja:;
Παντως Η προδιαγραφη MIL-L-2105 αναφερεται καθαρα σε λαδι API GL4 ,Η προδιαγραφη MIL-L-2105B αναφερεται σε API GL5 ..αλλα ειναι διαφορετικα λαδια λογω προσθετων.Εφοσων παντως το γραφει το Manual σημαινει οτι ειναι ενταξει..Περιμενουμε εντυπωσεις.

minas

Member
Reaction score
556
Πόντοι
417
Hypoid gears απ οσο γνωριζω σημαινει ελικοειδη γραναζια..και κατ επεκταση διαφορικο.Δεν ειναι ασυνηθιστο να χρησιμοποιουνται gl5 στα διαφορικα της εποχης,αλλα στο κιβωτιο οντως πρωτη φορα το ακουω κι εγω.Πιθανον επειδη ηταν απο τα πρωτα προσθιοκινητα ιαπωνικα,οπου το κιβωτιο και το διαφορικο μοιραζονταν το ιδιο λιπαντικο,να βρισκονταν ακομα σε πρωιμο σταδιο και να πειραματιζονταν σε διαφορους τομεις..hmmm
Σε οτι με αφορα,το δικο μου παιρνει βαλβολινες 80/90 χωρις προσθετα ΕΡ.Αλλα επειδη τετοιες δεν μπορω να βρω στην Ελλαδα,βαζω απλη 90ρα gl1..και ο θεος βοηθος..απ οσο γνωριζω,και αλλοι που αντιμετωπισαν το ιδιο προβλημα,εφαρμοσαν την ιδια λυση.
Και η φωτογραφια:

PapatasosCX77

Member
Reaction score
2.224
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Hypoid gears απ οσο γνωριζω σημαινει ελικοειδη γραναζια..και κατ επεκταση διαφορικο.Δεν ειναι ασυνηθιστο να χρησιμοποιουνται gl5 στα διαφορικα της εποχης,αλλα στο κιβωτιο οντως πρωτη φορα το ακουω κι εγω.Πιθανον επειδη ηταν απο τα πρωτα προσθιοκινητα ιαπωνικα,οπου το κιβωτιο και το διαφορικο μοιραζονταν το ιδιο λιπαντικο,να βρισκονταν ακομα σε πρωιμο σταδιο και να πειραματιζονταν σε διαφορους τομεις..hmmm
Σε οτι με αφορα,το δικο μου παιρνει βαλβολινες 80/90 χωρις προσθετα ΕΡ.Αλλα επειδη τετοιες δεν μπορω να βρω στην Ελλαδα,βαζω απλη 90ρα gl1..και ο θεος βοηθος..απ οσο γνωριζω,και αλλοι που αντιμετωπισαν το ιδιο προβλημα,εφαρμοσαν την ιδια λυση.
Και η φωτογραφια:

Το δικό σου λέγοντας;

minas

Member
Reaction score
556
Πόντοι
417
Yugo 55..Καμμια σχεση με citroen,ουτε φυσικα και με ιαπωνικο..
Η φωτογραφια που εβαλα εδω,αλλα και οι αλλες που εβαλα στο θεμα του 120Υ,ειναι απο τα βιβλια ενος Datsun 100A το οποιο αγοραστηκε τον Ιουλιο του 1977,και πεταχτηκε γυρω στο 2000..Απλα τις ανεβασα γιατι θεωρησα οτι βοηθουν/ειναι σχετικες με τα θεματα.:)

PapatasosCX77

Member
Reaction score
2.224
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Yugo 55..Καμμια σχεση με citroen,ουτε φυσικα και με ιαπωνικο..
Η φωτογραφια που εβαλα εδω,αλλα και οι αλλες που εβαλα στο θεμα του 120Υ,ειναι απο τα βιβλια ενος Datsun 100A το οποιο αγοραστηκε τον Ιουλιο του 1977,και πεταχτηκε γυρω στο 2000..Απλα τις ανεβασα γιατι θεωρησα οτι βοηθουν/ειναι σχετικες με τα θεματα.:)
Ο κολλητός μου έχει Zastava 750 (Fiat 600)

PapatasosCX77

Member
Reaction score
2.224
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Ψάξε-ψάξε, στο τέλος το βρίσκεις!!!
Το εσωτερικό του Subaru μου όπως ήταν αρχικά από μπροσούρες εποχής!!! Τελικά χρειαζομαι και πλάτη πίσω καθίσματος... Αυτά φτιάχνονται όμως!!!
subaru-ff-1-brochures-5.jpg

subaru-ff-1-brochures-4.jpg

Εχω κάνει διάφορες δουλειές που θα τις ανεβάσω μόλις προλάβω γιατί είναι πολλά!

PapatasosCX77

Member
Reaction score
2.224
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Εχω ρίξει αρκετή δουλειά τελευταία. Εβγαλα ένα ένα τα μπουζοκαλώδια, τα καθάρισα, καθάρισα και το καπάκι του διανομέα, καθάρισα τα λαστιχένια καπάκια των μπουζί και σήμερα εβγαλα τον πίσω αριστερό τροχό για να δω σε τι κατάσταση είναι το αμορτισέρ, ο υστερούν βραχίωνας και το ταμπούρο.

Φυσικά καθάρισα το ταμπούρο και το αμορτισέρ που ηταν κάτω απο ενα στρώμα ξεραμενης λάσπης... Ταυτόχρονα βγήκε μια απο τη διπλανή πολυκατοικία και αμφισβήτησε την ιδιοκτησία του αυτοκινήτου αλλά ήρθε ο παππούς και της το βούλωσε το τσαούλι

minas

Member
Reaction score
556
Πόντοι
417
Toν γρυλλο που τον στηριξες;Γιατι απ οτι θυμαμαι ελεγες οτι εχεις θεμα με το σαπιο μαρσπιε.

Αυτο με τους γειτονες που κανουν παρατηρησεις με ξεπερναει..Μπορει να εχουν σιχαθει να το βλεπουν να σαπιζει μπρος στο παραθυρο τους 25 χρονια,αλλα αν δουν καποιον να το σκαλιζει,ΠΡΕΠΕΙ να τον μαλωσουν..:superman:Εντωμεταξυ οι ιδιοι γειτονες,εαν εβλεπαν διαρρηκτες να μπαινουν σε καποιο σπιτι,παιζει να μην εκαναν τιποτα γιατι ''που να μπλεκεις''...

PapatasosCX77

Member
Reaction score
2.224
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Toν γρυλλο που τον στηριξες;Γιατι απ οτι θυμαμαι ελεγες οτι εχεις θεμα με το σαπιο μαρσπιε.

Αυτο με τους γειτονες που κανουν παρατηρησεις με ξεπερναει..Μπορει να εχουν σιχαθει να το βλεπουν να σαπιζει μπρος στο παραθυρο τους 25 χρονια,αλλα αν δουν καποιον να το σκαλιζει,ΠΡΕΠΕΙ να τον μαλωσουν..:superman:Εντωμεταξυ οι ιδιοι γειτονες,εαν εβλεπαν διαρρηκτες να μπαινουν σε καποιο σπιτι,παιζει να μην εκαναν τιποτα γιατι ''που να μπλεκεις''...
Τον γρύλλο τον στήριξα σε ένα σχετικά, πιθανότατα, στέρεο, μέρος, εκεί που ενώνεται το πάτωμα με το μαρσπιέ. Η συγκεκριμένη εκτός από το οτι ήταν πολύ προκλητική, είναι και ηλίθια καθώς την αποστόμωνα τόσο εύκολα και αυτή δε το κατάλαβε. Σας λέω πως με έβριζε διότι πιστευε πως το Subaru δεν είναι δικό μου! Είπε θα μιλήσει με τη θυρωρό της πολυκατοικιας του παππού... Να μου...

2cv01

Member
Reaction score
2.901
Πόντοι
697
Περιοχή
ioannina, Greece
Απο οτι εχω δει έχεις χώρο δίπλα απο το ντατσουν να το βάλεις !! Και εμενα για το 2cv μου ειχαν φερει 4 φορες την αστυνομία τοθ Δήμου οταν ηταν στην κιαφα για χρονια....

PapatasosCX77

Member
Reaction score
2.224
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Απο οτι εχω δει έχεις χώρο δίπλα απο το ντατσουν να το βάλεις !! Και εμενα για το 2cv μου ειχαν φερει 4 φορες την αστυνομία τοθ Δήμου οταν ηταν στην κιαφα για χρονια....
Εχω χώρο, αλλά είναι γεμάτος από σαβούρες που μόλις ερθει το καλοκαίρι, θα φέρω γύφτο να τις μαζέψει...

minas

Member
Reaction score
556
Πόντοι
417
Αφου βγαζεις που βγαζεις τους τροχους,τουλαχιστον δεν τους πας σε κανενα κοντινο βενζιναδικο/βουλκανιζατερ να τους φουσκωσεις;(αν φουσκωνουν,δηλαδη..).Ετσι θα εχεις τη δυνατοτητα να μετακινεις το αυτοκινητο,εστω σπρωχνωντας.Φανταζομαι οτι αυτο ισως θα σε διευκολυνε και στις υπολοιπες δουλειες σου,καθως η θεση που βρισκεται τωρα ειναι μαλλον αβολη.

PapatasosCX77

Member
Reaction score
2.224
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Αφου βγαζεις που βγαζεις τους τροχους,τουλαχιστον δεν τους πας σε κανενα κοντινο βενζιναδικο/βουλκανιζατερ να τους φουσκωσεις;(αν φουσκωνουν,δηλαδη..).Ετσι θα εχεις τη δυνατοτητα να μετακινεις το αυτοκινητο,εστω σπρωχνωντας.Φανταζομαι οτι αυτο ισως θα σε διευκολυνε και στις υπολοιπες δουλειες σου,καθως η θεση που βρισκεται τωρα ειναι μαλλον αβολη.
Τσάμπα θα τους πάω διότι δε κρατάνε αέρα... Πάντως μου πέρασε από το μυαλό να βάλω τη ρεζέρβα πίσω και να πάρω την άλλη...

xantiamanolis

Member
Reaction score
3.387
Πόντοι
827
Περιοχή
Πρεβεζα
εχει μπολικα σαπακια η μου φαινετε..?

PapatasosCX77

Member
Reaction score
2.224
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
εχει μπολικα σαπακια η μου φαινετε..?
Μαρσπιέδες και κάτω από τον προφυλακτήρα. Επίσης κολωνάκι παρμπρίζ συνοδηγού. Αντέχει όμως!

xantiamanolis

Member
Reaction score
3.387
Πόντοι
827
Περιοχή
Πρεβεζα
αυτα που φαινονται...που να δεις αυτα που κρυβονται...

nonos

Member
Reaction score
9.669
Πόντοι
1.007
Περιοχή
Δουβλινο
Λυσε μου μια απορια που με ταλανιζει μηνες τωρα...
Γιατι ονομασες το τοπικ ''Το σοβαρο αυτοκινητο'' ????

Pierre Boulanger

Administrator
Reaction score
16.522
Πόντοι
1.547
Περιοχή
Paris in the sixties
Λυσε μου μια απορια που με ταλανιζει μηνες τωρα...
Γιατι ονομασες το τοπικ ''Το σοβαρο αυτοκινητο'' ????
:lol: :O

Top Bottom