Τι κάναμε σήμερα με το 2cv/DS/CX ή κάποιο άλλο ιστορικό μας Citroen?

Stargazer

Member
Εγγραφή
10 Νοεμβρίου 2021
Μηνύματα
1.004
Reaction score
1.326
Πόντοι
457
Age
38
Περιοχή
Καλαμαριά
ναι, ειναι το τεστ για να δεις αν θα βγαλει φλογες απο το καπο
Το μόνο που κάνει είναι να δουλεύουν τα μπει της βενζίνης δεν κινδυνεύεις περισσότερο η λιγότερο η αντλία πάντα δουλεύει αν και θα το αλλάξω αυτό μέσα στον μήνα γιατί βαρέθηκα να αγοράζω αντλίες
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.735
Reaction score
4.016
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
sta 8βαλβιδα XU ειναι κλασσικο προβλημα στο δικο μου αλλαξα αμεσως ολο το σωληνακι βενζινας και μαλιστα αφησα και λιγο παραπανω ετσι ωστε αμα χρειαστει στο μελλον ξανα παλι συνδεση στο σημειο λογω φθορας να εχω μηκος να το αλλαξω...
Στα δικα μας αλλαγη ρουλεμαν εμπρος πισω αριστερων τροχων πριν κατι μερες και εχτες αλλαγη 2 ακρομπαρα εξαερωση εμπρος φρενων στην ξανθια και μετα τον 15αυγουστο αλλαγη και δεξιου εμπρος ρουλεμαν μιας και ο υορυβος προερχετε απο κει......μετα απο ολα αυτα θα παμε για μια τελικη ευθυγραμμιση και αν χρειαστε ρυθμιση θα γινει.....
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.735
Reaction score
4.016
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
Το έπαθα και δεν το κατάλαβα γιατί έχω υγραέριο , μου μύρισε βενζίνη μόλις άνοιξα το καλοριφέρ και λέω λες; Επειδή δεν μπορούσα να σταματήσω το γύρισα στην βενζίνη και έσβησε εκεί κατάλαβα ότι κάτι κακό έγινε. Σταμάτησα ,άνοιξα το καπό και ειδα το συντριβάνι...
για αυτο εγω οταν το αμαξι γυριζει υγραεριο κοβω την αντλια βενζινας με ηλεκτρονικο τροπο για 4 λεπτα και ξαναδινει η πλακετα για 15 δευτ/πτα στην αντλια βενζινας συστημα που το εχω πανω απο 5 χρονια και δεν με εχει προδωσει ποτε σε μεταγωγες απο βενζινα σε υγραεριο και αντιστροφα....απαραιτητη προυποθεση ειναι να μην εχεις παραλληλο ψεκασμο αεριου και βενζινας
 

Stargazer

Member
Εγγραφή
10 Νοεμβρίου 2021
Μηνύματα
1.004
Reaction score
1.326
Πόντοι
457
Age
38
Περιοχή
Καλαμαριά
για αυτο εγω οταν το αμαξι γυριζει υγραεριο κοβω την αντλια βενζινας με ηλεκτρονικο τροπο για 4 λεπτα και ξαναδινει η πλακετα για 15 δευτ/πτα στην αντλια βενζινας συστημα που το εχω πανω απο 5 χρονια και δεν με εχει προδωσει ποτε σε μεταγωγες απο βενζινα σε υγραεριο και αντιστροφα....απαραιτητη προυποθεση ειναι να μην εχεις παραλληλο ψεκασμο αεριου και βενζινας
Δεν το σκέφτηκα , με εναν μικροελεγκτή και ένα ρελε. Μια είσοδο να ξέρει πότε είναι σε αέριο και μια έξοδο για το ρελέ...χμμμ....
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.735
Reaction score
4.016
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
Δεν το σκέφτηκα , με εναν μικροελεγκτή και ένα ρελε. Μια είσοδο να ξέρει πότε είναι σε αέριο και μια έξοδο για το ρελέ...χμμμ....
ενα καουντερ θες που εχει 4 ευρω απο το εβαυ 2 ρελλε ena ΝΟ κ ena NC alla θες μια τροφοδοσια απο την μπαταρια μονιμα και μια τροφοδοσια απο το πηνιο που ανοιγει και κλεινει την τροφοδοσια αεριου στα μπεκ του αεριου αν θες σου σχεδιαζω το κυκλωμα και σου το στελνω
 

Dragon

Member
Εγγραφή
22 Οκτωβρίου 2018
Μηνύματα
55
Reaction score
171
Πόντοι
277
Age
41
7/8 αλλαγή πλατίνες-πυκνωτή στο PONY και ρύθμιση πίσω φρένων ενώ έβαλα μπροστά το ΖΧ να δουλέψει μετά από καιρό.
Αρκετά χιλιόμετρα με το PONY 7/8 με 14/8 που βρισκόμουν Κρήτη.
16/8 πάμε οικογενειακός με την ΧΑΝΤΙΑ Γύθειο με στάση στην Σπάρτη όπου είδα μια λευκή ΒΧ SPORT με πίσω φιλιστρίνια από TRS(!)...
Σήμερα επιστρέψαμε από Γύθειο..
 
Last edited:

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.651
Reaction score
13.150
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
7/8 αλλαγή πλατίνες-πυκνωτή στο PONY και ρύθμιση πίσω φρένων ενώ έβαλα μπροστά το ΖΧ να δουλέψει μετά από καιρό.
Αρκετά χιλιόμετρα με το PONY 7/8 με 14/8 που βρισκόμουν Κρήτη.
16/8 πάμε οικογενειακός με την ΧΑΝΤΙΑ Γύθειο με στάση στην Σπάρτη όπου είδα μια λευκή ΒΧ SPORT με πίσω φιλιστρίνια από TRS(!)...
Σήμερα επιστρέψαμε από Γύθειο..
Άρα δεν ήταν BX Sport! Κάποια αισθητική μετατροπή μάλλον... Είναι υπερβολικά σπάνιες οι sport, μάλλον το ιερό δισκοπότηρο των ΒΧ και μετά έρχονται οι 16βάλβιδες.
 

ami8_gs_ds_bx

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2013
Μηνύματα
1.844
Reaction score
4.220
Πόντοι
777
Age
48
7/8 αλλαγή πλατίνες-πυκνωτή στο PONY και ρύθμιση πίσω φρένων ενώ έβαλα μπροστά το ΖΧ να δουλέψει μετά από καιρό.
Αρκετά χιλιόμετρα με το PONY 7/8 με 14/8 που βρισκόμουν Κρήτη.
16/8 πάμε οικογενειακός με την ΧΑΝΤΙΑ Γύθειο με στάση στην Σπάρτη όπου είδα μια λευκή ΒΧ SPORT με πίσω φιλιστρίνια από TRS(!)...
Σήμερα επιστρέψαμε από Γύθειο..
Δεν έβγαλες καμία φωτογραφία να δούμε και εμείς τη BX; Ελπίζω να πέρασες καλά στο Γύθειο
 

Dragon

Member
Εγγραφή
22 Οκτωβρίου 2018
Μηνύματα
55
Reaction score
171
Πόντοι
277
Age
41
Άρα δεν ήταν BX Sport! Κάποια αισθητική μετατροπή μάλλον... Είναι υπερβολικά σπάνιες οι sport, μάλλον το ιερό δισκοπότηρο των ΒΧ και μετά έρχονται οι 16βάλβιδες.
Δυστυχώς πέρασα βιαστικά και δεν έβγαλα φωτογραφία, αν υπήρχε χρόνος θα κατέβαινα να δω αν είχε σαλόνι, όργανα, τιμόνι κλπ από ΒΧ SPORT αλλά δεν προλάβαινα..
Άλλη μια σπορτ έχω δει παλιότερα στα Μελίσσια-Πεντέλη στο γνωστό γκριζομπλέ χρώμα..
Και μια 16ν κόκκινη αρχές δεκαετίας 2000 τρακαρισμένη στην λ.Πεντέλης χαμηλά παρατημένη για περίπου ένα μήνα, μετά πήγε 500μετρα πιο κάτω και μετά εξαφανίστηκε
 
Last edited:

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.545
Reaction score
19.693
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Δυστυχως δεν καταφερα να εντοπισω τη φωτογραφια που ειχα τραβηξει αυτη τη bx της Σπαρτης οσο ημουν στο κεντρο νεοσυλλεκτων και επαιρνα καμια εξοδο το ΄14.
Μια μοναδικη φορα εχω δει bx sport απο κοντα προ δεκαετιας. Ηταν για χρονια μονιμη στη πλατεια πισω απο το Αστυνομικο Μεγαλο Πατρων σε μετρια κατασταση αλλα εμφανως γνησια σε χρωμα μπλε-ραφ. Ειχα δημοσιευσει και τη φωτογραφια της παλιοτερα. Μαλιστα την ειχε ταξει στον billaras αλλα ο ιδιοκτητης ενω ειχε ουζερι στην πλατεια δε ξερουμε τι εγινε και εφυγε απο την περιοχη οπως και το αυτοκινητο.
Επισης ο visa chrono ειχε δημοσιευσει στο αναλογο θεμα φωτογραφια εποχης απο τον Καρελη στη Λαμια με μια.
 
Last edited:

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.228
Reaction score
23.918
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.228
Reaction score
23.918
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Éπιστρεψαμε στην βάση με την CX...

5500 χλμ για αυτές τις διακοπές!!
Παίζει Νίκο να μην υπάρχει άλλος στον κόσμο που να κάνει τόσα χλμ/έτος όσα εσύ. :thumbs:
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.419
Reaction score
16.749
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
nai nomizo einai i CX pou xrisimopoieitai perissotero!!

mono mia stigmi me kopsoxoliase pou den epairne brosta meta apo stasi ston aytokinitodromo.

Alla apla den ekane epafi to kalodio pou epairne reyma i miza.
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.545
Reaction score
19.693
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
782km το 2μερο.. 2 άτομα, full baggage.. 7.2l/100km
27858
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.447
Reaction score
3.279
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Σου το έχω ξαναπεί. Μην πατάς το γκάζι με δύμανη γιατί δημιουργούνται κατολισθήσεις :lol: :thumbs:
Το προσπαθώ αλλά δεν με αφήνει σε ησυχία :lol:
 
Top Bottom