Ανακατασκευή Citroen DS DSUPER 1974

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.215
Reaction score
23.877
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Μεγάλε οι φωτογραφίες που έβαλες ότι καλύτερο μέσα στο κατακαλόκαιρο :D
Έχετε ξεκινήσει βλέπω δυναμικά.. Ο θείος σου είναι ο κύριος? Πιάνει το χέρι του ε? Θα τα καταφέρει? Δύσκολο προτζεκτ οι DS... priest
 
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2014
Μηνύματα
524
Reaction score
477
Πόντοι
107
Age
43
Περιοχή
κοζανη
Μεγάλε οι φωτογραφίες που έβαλες ότι καλύτερο μέσα στο κατακαλόκαιρο :D
Έχετε ξεκινήσει βλέπω δυναμικά.. Ο θείος σου είναι ο κύριος? Πιάνει το χέρι του ε? Θα τα καταφέρει? Δύσκολο προτζεκτ οι DS... priest
NAI Ο θειοs μου ειναι περσι γτιαξαμε μαζι το 2cv και φετοσ την ds δεν ειναι και τοσο δυσκολα με την ds ua ελεγα το 2cv mas παιδεψε περισσοτερο γιατι ηταν σε χαλια κατασταση.....:baby::baby:
 
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2014
Μηνύματα
524
Reaction score
477
Πόντοι
107
Age
43
Περιοχή
κοζανη
Μπράβο σας. Καλό κουράγιο και μην ξεχνάς να φωτογραφίζεις ότι φτιάχνετε! :ds:
ΠΑΝΤΑ !! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.. ΕΧΩ ΚΑΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ ΑΝΑΚΑΙΝΙΣΕΙΣ ΣΤΟ 2CV ΜΟΥ. ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΠΑΝΤΑ ΤΕΛΕΙΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ:love::love::love::love:
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.215
Reaction score
23.877
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties



Το υλικό αυτό που προσπαθείς να αφαιρέσεις και εμφανίζεται και στην δεύτερη φώτο είδα και έπαθα να το βρω για την δική μου DS. Το βρήκα όμως, ολόιδιο με το γνήσιο οπότε όταν το χρειαστείς σου λέω από που να το πάρεις :D
 
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2014
Μηνύματα
524
Reaction score
477
Πόντοι
107
Age
43
Περιοχή
κοζανη



Το υλικό αυτό που προσπαθείς να αφαιρέσεις και εμφανίζεται και στην δεύτερη φώτο είδα και έπαθα να το βρω για την δική μου DS. Το βρήκα όμως, ολόιδιο με το γνήσιο οπότε όταν το χρειαστείς σου λέω από που να το πάρεις :D



Το υλικό αυτό που προσπαθείς να αφαιρέσεις και εμφανίζεται και στην δεύτερη φώτο είδα και έπαθα να το βρω για την δική μου DS. Το βρήκα όμως, ολόιδιο με το γνήσιο οπότε όταν το χρειαστείς σου λέω από που να το πάρεις :D
επειδη το μαξι θα το βαψω μαυρο θα βαλω ασπρα καθισματα και ετσι σκεφτηκα να το ντυσω με ασπρη ενισχυμενη δερματινη δεν ξερω ακομα θα το σκεφτω πληροφοριακα θα ηθελα να μου πεισ που το βρηκεσ ομωs
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Χαρη μη το παρεις προσωπικα και σιγουρα σας συγχαιρω για το εγχειρημα και την προσπαθεια ιδιως μ ενα τοσο δυσκολο αυτοκινητο αλλα πραγματικα το να κοβετε λαμαρινακια και να τα πριτσινωνεται δεν ειναι αποκατασταση.... Το αμαξι φαινεται οτι εχει σοβαρα θεματα φανοποιειας και θελει απο αργκον μεχρι δε ξερω τι.. το να το αμπαλαρεις και να ριξεις ενα βαψιμο θα εχει μια καλη εικονα αλλα και ο ιδιος θα ξερεις οτι δεν εχει γινει δουλεια..

Δε μπορω επισης να καταλαβω γιατι δε θελεις να γινει γνησιο σε οτι αφορα χρωμα και εσωτερικο..
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.215
Reaction score
23.877
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Η γνώμη μου αναφορικά με το χρώμα και τον εσωτερικό διάκοσμο είναι να μείνει όπως είναι από την μαμά του. Το χρωματάκι είναι από τα πιο ωραία και θα ήταν κρίμα να το κάνεις μαύρο. Βέβαια αυτή είναι η γνώμη μου και μόνο. O Χάρης κάνει ότι του αρέσει καλύτερα.

Αναφορικά με το θέμα που έθιξε ο Χρήστος, της αποκατάστασης δηλαδή, σίγουρα το ιδεατό θα ήταν να γίνει μια δουλειά όπως αυτή του @O Γιατρός εδώ αλλά βέβαια αυτό προϋποθέτει και ένα μπάτζετ 15,000 ευρώ. Αυτό το ποσό είναι αδιανόητο για πολλούς από εμάς. Το σημαντικό είναι να έχει κάποιος μια DS και ο Χάρης την έχει. Αν δεν μπορεί να διαθέσει αυτά τα χρήματα ας προσπαθήσει με τον θείο του να κάνει όσο το δυνατόν καλύτερη δουλειά. Επανέρχομαι στο θέμα του χρώματος, που αυτό δεν προϋποθέτει πολλά χρήματα και συμβουλεύω τον Χάρη να κρατήσει το χρώμα το αυτοκινήτου και να αποφύγει το μαύρο, ιδίως με λευκό εσωτερικό :)

Αλήθεια Χάρη τα καθίσματα σε τι κατάσταση είναι?
 
Last edited:
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2014
Μηνύματα
524
Reaction score
477
Πόντοι
107
Age
43
Περιοχή
κοζανη
Η γνώμη μου αναφορικά με το χρώμα και τον εσωτερικό διάκοσμο είναι να μείνει όπως είναι από την μαμά του. Το χρωματάκι είναι από τα πιο ωραία και θα ήταν κρίμα να το κάνεις μαύρο. Βέβαια αυτή είναι η γνώμη μου και μόνο. O Χάρης κάνει ότι του αρέσει καλύτερα.

Αναφορικά με το θέμα που έθιξε ο Χρήστος, της αποκατάστασης δηλαδή, σίγουρα το ιδεατό θα ήταν να γίνει μια δουλειά όπως αυτή του @O Γιατρός εδώ αλλά βέβαια αυτό προϋποθέτει και ένα μπάτζετ 15,000 ευρώ. Αυτό το ποσό είναι αδιανόητο για πολλούς από εμάς. Το σημαντικό είναι να έχει κάποιος μια DS και ο Χάρης την έχει. Αν δεν μπορεί να διαθέσει αυτά τα χρήματα ας προσπαθήσει με τον θείο του να κάνει όσο το δυνατόν καλύτερη δουλειά. Επανέρχομαι στο θέμα του χρώματος, που αυτό δεν προϋποθέτει πολλά χρήματα και συμβουλεύω τον Χάρη να κρατήσει το χρώμα το αυτοκινήτου και να αποφύγει το μαύρο, ιδίως με λευκό εσωτερικό :)

Αλήθεια Χάρη τα καθίσματα σε τι κατάσταση είναι?
τα καθισματα ειναι σε καλη κατασταση αλλα μυριζουν απο την πολυκαιρια και θα τα αλλαξω το υφασμα μαλλον καστορ θα γινουν. η αληθεια ειναι οτι το χρωμα που εχει δεν μου αρεσει. εχω την εντυπωση οτι με τα πριτσινια γινεται καλη δουλεια και γερη. φυσικα θα ηταν καλυτερο να τα αντικαταστησω με καινουργια κομματια. θα στησω το αυτοκινητο να κυκλοφορει να ειναι αψογο μηχανικα και στην πορεια του χρονου ξαναβλεπω τι κανω.. δεν ειναι τοσο τα λεφτα οσο η κουραση γιατι δουλευω καθημερινα και μετα φτιαχνω το αυτοκινητο και θελω να τελειωνω οχι προχειρα βεβαια αλλα πρακτικα και καπωσ γρηγορα. ευχαριστω για τισ συμβουλεσ σασ. και τωρα εχω μια απορια..... απο το λεβιε ταχυτητων ξεκιναει μια ντιζα η οποια καταληγει στο σασμαν μπροστα στο ψυγειο και ρυθμιζεται με μια βιδα. το θεμα ειναι οτι βγαλαμε την βιδα για να καθαρισουμε κτλ κτλ αλλα απο τοτε που το πειραξαμε δεν παιρνει τισ ταχυτητεσ οταν η μηχανη ειναι σε λειτουργια. οταν η μηχανη ειναι σβηστη οι ταχυτητεσ μπαινουν κανονικα. πρωτη φορα συναντω κατι τετοιο... ξερεισ κανεισ τι ρολο παιζει αυτη η ντιζα??? χρειαζομαι τη βοηθεια σασ...
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Αναφορικά με το θέμα που έθιξε ο Χρήστος, της αποκατάστασης δηλαδή, σίγουρα το ιδεατό θα ήταν να γίνει μια δουλειά όπως αυτή του @O Γιατρός εδώ αλλά βέβαια αυτό προϋποθέτει και ένα μπάτζετ 15,000 ευρώ. Αυτό το ποσό είναι αδιανόητο για πολλούς από εμάς. Το σημαντικό είναι να έχει κάποιος μια DS και ο Χάρης την έχει. Αν δεν μπορεί να διαθέσει αυτά τα χρήματα ας προσπαθήσει με τον θείο του να κάνει όσο το δυνατόν καλύτερη δουλειά.
Ε τοτε πας πιο σιγα Αποστολη..:D Το να το "τελειωνεις" και να βιαζεσαι δεν ειναι λογικη σε μια ανακατασκευη... Αν επισης δεν εισαι για ανακατασκευη..δε κανεις πασαλειμα και ξερεις και απο εσενα οτι πας σε ετοιμη λυση.
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.215
Reaction score
23.877
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
τα καθισματα ειναι σε καλη κατασταση αλλα μυριζουν απο την πολυκαιρια και θα τα αλλαξω το υφασμα μαλλον καστορ θα γινουν. η αληθεια ειναι οτι το χρωμα που εχει δεν μου αρεσει.
Αυτή η μυρωδιά είναι όλα τα λεφτά μικρέ :)
Όσο για το χρωματάκι του είναι γαμάτο Χαρούλη αλλά είπαμε γούστα είναι αυτά... :)

απο το λεβιε ταχυτητων ξεκιναει μια ντιζα η οποια καταληγει στο σασμαν μπροστα στο ψυγειο και ρυθμιζεται με μια βιδα. το θεμα ειναι οτι βγαλαμε την βιδα για να καθαρισουμε κτλ κτλ αλλα απο τοτε που το πειραξαμε δεν παιρνει τισ ταχυτητεσ οταν η μηχανη ειναι σε λειτουργια. οταν η μηχανη ειναι σβηστη οι ταχυτητεσ μπαινουν κανονικα. πρωτη φορα συναντω κατι τετοιο... ξερεισ κανεισ τι ρολο παιζει αυτη η ντιζα??? χρειαζομαι τη βοηθεια σασ...
Έχω ενημερώσει τον @citrobella και αναμένουμε... :)
 
Last edited:

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.215
Reaction score
23.877
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Ε τοτε πας πιο σιγα Αποστολη..:D Το να το "τελειωνεις" και να βιαζεσαι δεν ειναι λογικη σε μια ανακατασκευη... Αν επισης δεν εισαι για ανακατασκευη..δε κανεις πασαλειμα και ξερεις και απο εσενα οτι πας σε ετοιμη λυση.
Χρηστάρα μαζί σου αλλά εξαρτάται και πως αισθάνεται κάποιος να προχωρήσει σε μια αποκατάσταση. Η δουλειά που κάνει ο Χάρης και ο θείος του διασφαλίζουν το αυτοκίνητο πως θα κινείται χωρίς κανένα πρόβλημα για πάρα πολλά χρόνια και όπως καταλαβαίνω για τον Χάρη αυτό είναι το σημαντικότερο στην παρούσα φάση. Εμένα δεν με ενοχλούν τόσο 2 - 3 πριτσινομένες γωνίες όσο η αλλαγή του χρώματος του αυτοκινήτου και της ταπετσαρίας των καθισμάτων!! Χάρηηηηηηηηηηηηηηηηη μην το κάνεις :D:protest: :O :ds:

Να πω για μια φορά ακόμα μπράβο στον θείο.. Το να λύσεις μια DS είναι πολύυυυυ παλούκι!!! :respect:
 
Top Bottom