Ανακατασκευή Citroen DS DSUPER 1974

Εγγραφή
10 Μαρτίου 2014
Μηνύματα
524
Reaction score
477
Πόντοι
107
Age
43
Περιοχή
κοζανη
Χρηστάρα μαζί σου αλλά εξαρτάται και πως αισθάνεται κάποιος να προχωρήσει σε μια αποκατάσταση. Η δουλειά που κάνει ο Χάρης και ο θείος του διασφαλίζουν το αυτοκίνητο πως θα κινείται χωρίς κανένα πρόβλημα για πάρα πολλά χρόνια και όπως καταλαβαίνω για τον Χάρη αυτό είναι το σημαντικότερο στην παρούσα φάση. Εμένα δεν με ενοχλούν τόσο 2 - 3 πριτσινομένες γωνίες όσο η αλλαγή του χρώματος του αυτοκινήτου και της ταπετσαρίας των καθισμάτων!! Χάρηηηηηηηηηηηηηηηηη μην το κάνεις :D:protest: :O :ds:

Να πω για μια φορά ακόμα μπράβο στον θείο.. Το να λύσεις μια DS είναι πολύυυυυ παλούκι!!! :respect:
EINAI ΟΝΤΩΣ παλουκι το καταλαβαινω καθωs προχωραει η δουλεια αλλα αξιζει δεν ειναι αυτοκινητο αλλα αεροπλανο!!! για το χρωμα δεν αποφασισα ακομα να θα παρω μερικεs αποψειs ακομα....θα δουμε... η ταπετσαρια και τα καθισματα θα γινουν οπωσ η παλια σε σχεδιο αλλα με καινουργια υλικα. θα ηθελα σε παρακαλω να μου πεισ που βρηκεσ τη γνησια ταπετσαρια!!:ballons:
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.215
Reaction score
23.877
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
EINAI ΟΝΤΩΣ παλουκι το καταλαβαινω καθωs προχωραει η δουλεια αλλα αξιζει δεν ειναι αυτοκινητο αλλα αεροπλανο!!! για το χρωμα δεν αποφασισα ακομα να θα παρω μερικεs αποψειs ακομα....θα δουμε... η ταπετσαρια και τα καθισματα θα γινουν οπωσ η παλια σε σχεδιο αλλα με καινουργια υλικα. θα ηθελα σε παρακαλω να μου πεισ που βρηκεσ τη γνησια ταπετσαρια!!:ballons:
Έχω το link στην δουλειά αγορίνα. Θα στο στείλω αύριο ;)

Θα σου βάλω και φωτογραφία :D
 

citrobella

Citroën Guru
Εγγραφή
23 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
3.937
Reaction score
8.315
Πόντοι
947
Age
59
Περιοχή
Zwettl Niederösterreich Austria
Website
www.citrobella.com
Αυτή η μυρωδιά είναι όλα τα λεφτά μικρέ :)
Όσο για το χρωματάκι του είναι γαμάτο Χαρούλη αλλά είπαμε γούστα είναι αυτά... :)


Έχω ενημερώσει τον @citrobella και αναμένουμε... :)
To DS ine Imiaftomato?
 

citrobella

Citroën Guru
Εγγραφή
23 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
3.937
Reaction score
8.315
Πόντοι
947
Age
59
Περιοχή
Zwettl Niederösterreich Austria
Website
www.citrobella.com
Prota apo ola ena megalo bravo sto kouragio ke stin dulia pou kanate!!!!
Echo omos ena poli megalo provlima me ta pritzinia pou balate! Idika embros sto meros tou marspie ke tou embros patomatos!
Bebea apo tis foto den feneta kala poso poli ine sapio ekino to simio, omos epidi ine sotiko gia tin statherotita tou aftokinitou ke telika gia tin asfalia ton atomon pou tha ine mesa, ke epita to DS ine aftokinito pou oso nane ine ke high speed...tha se parakalousa poli na elenksete to orismeno simio me prosochi ke na kanete elektrokollisi epipleon stis lamarines pou kollisate me ta pritzinia.
Elpiso na min se apogoitevsa i na se prosvala, ala epidi ine epikindino ke epita ke i aksia tou aftokinitou anebeni me sobari dulia, ke stin fasi pou briskeste evkola diorthonete, ipa na po ke ego mia leksi.

PS: Edo stin Austria amaksi me lamarines kollimenes me pritzinia ston marspie kobete amesos sto kteo ke aferite i adia kikloforias...
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.215
Reaction score
23.877
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Εδώ είσαι :)

http://www.citroservices.com/default.asp?idA=1

Το υλικό είναι αυτό:





Εξαιρετική ποιότητα. Η τιμή για όλο το σετ (12 κομμάτια) συμπεριλαμβανομένου και του κομματιού κάτω από τις πίσω θέσεις και την αποστολή 260€. Αξίζει το κάθε σεντ!!
 
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2014
Μηνύματα
524
Reaction score
477
Πόντοι
107
Age
43
Περιοχή
κοζανη
Prota apo ola ena megalo bravo sto kouragio ke stin dulia pou kanate!!!!
Echo omos ena poli megalo provlima me ta pritzinia pou balate! Idika embros sto meros tou marspie ke tou embros patomatos!
Bebea apo tis foto den feneta kala poso poli ine sapio ekino to simio, omos epidi ine sotiko gia tin statherotita tou aftokinitou ke telika gia tin asfalia ton atomon pou tha ine mesa, ke epita to DS ine aftokinito pou oso nane ine ke high speed...tha se parakalousa poli na elenksete to orismeno simio me prosochi ke na kanete elektrokollisi epipleon stis lamarines pou kollisate me ta pritzinia.
Elpiso na min se apogoitevsa i na se prosvala, ala epidi ine epikindino ke epita ke i aksia tou aftokinitou anebeni me sobari dulia, ke stin fasi pou briskeste evkola diorthonete, ipa na po ke ego mia leksi.

PS: Edo stin Austria amaksi me lamarines kollimenes me pritzinia ston marspie kobete amesos sto kteo ke aferite i adia kikloforias...
θα ακουσω τη συμβουλη σου και σε ευχαριστω,αλλα οι μεσα οι λαμαρινεσ ειναι κολλημενεσ απλα με τα πριτσινια ειναι η απο πανω η επικαλυψη για επιπλεον σιγουρια. σου ξαναγραφω το ερωτημα μου για τισ ταχυτητεσ η μηπωσ ειναι καλυτερα να στειλω φωτογραφια??
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Χαρη το 100% αποτελεσμα με τη χρηση των πριτσινιων ειναι εμφανιση διαβρωσης σχετικα συντομα μαλιστα καθως ακομα και η παραμικρη μικροανοχη μεταξυ του patch και της εργοστασιακης λαμαρινας θα μαζεψει υγρασια.. Υπαρχει κενο δλδ αναμεσα κι ας μην το πιστευεις.. Οποτε Αποστολη το αυτοκινητο δε διασφαλιζεται με αυτον τον τροπο..

Ο ΜΟΝΟΣ τροπος ειναι η συγκολληση του patch.. Δε θελω να διανοηθω επισης ποσα κιλα στοκο θα πεσουνε για να μη φαινονται τα πριτσινια... εκτος κι αν τ αφησεις να φαινονται που καταλαβαινεις οτι ειναι αντιαισθητικο...

Μονοδρομος επισης για εμενα η παραμονη στο εργοστασιακο χρωμα μεσα-εξω. Σοβαρο το μαυρο αλλα χλιδατο το χρυσαφι και πιο σπανιο σε βατραχο..!
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.215
Reaction score
23.877
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
σου ξαναγραφω το ερωτημα μου για τισ ταχυτητεσ η μηπωσ ειναι καλυτερα να στειλω φωτογραφια??
Αρχικά απάντησε στον @citrobella αν είναι ημιαυτόματο το κιβώτιο ή όχι :)
 
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2014
Μηνύματα
524
Reaction score
477
Πόντοι
107
Age
43
Περιοχή
κοζανη
φιλοι μου για το χρυσαφι χρωμα εχω διλλημα πιστευω σε μαυρο χρωμα θα χτυπανε στο ματι τα νικελ του αμαξιου καλυτερα. εξηγω οτι η σαπιλα που ειχε στο πατωμα και γενικα οι υπολοιπεσ ηταν σε μικρη εκταση. δουλεψα ωσ εξηs: πρωτα κολληθηκαν με συγκοληση λαμαρινεσ και στη συνεχεια προστεθηκαν αλλεσ απο πανω για επικαλυψη με πριτσινια. οι λαμαρινεσ πριν τοποθετηθουν ασταρωθηκαν και μετα βαφτηκαν με χρωμα. στην συνεχεια επεσε πολυ πισσα απο πανω καλησ ποιοτητασ. :rolleyes: το σασι στην ουσια δεν ειχε σαπιλεσ οι σαπιλεs ηταν κυριωσ σε ενα σημειο στο πατωμα και στιοπισω το μπαμπριζ γιατι κρατουσε νερο το αυτοκινητο απο λαθοσ τοποθετηση των λαστιχων στα φτερα και πορτεσ. το αμαξι θα διατηρειται σε κλειστο γκαραζ οπωs και το 2cv. αν ειναι να σαπισει ξανα σε 15-20 χρονια γεροι να ειμαστε να το φιταξω παλι και να τα ξανασυζητησουμε......:helllo::helllo::helllo:
 
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2014
Μηνύματα
524
Reaction score
477
Πόντοι
107
Age
43
Περιοχή
κοζανη
στοκοσ σεν θα πεσει πουθενα γιατι δεν χεριαζεται τα πριτσινια καλυφθηκαν απο την πισσα και ειναι στο κατω μεροσ του αυτοκινητου. δεν θα χριαστουν πριτσινια σε κανενα μεροσ σε εμφανισιμο μεροσ του αυτοκινητου... ευχαριστω και παλι για τισ παρατηρησεισ και συμβουλεσ σασ και για το χρονο που διαθεσατε και ασχοληθηκατε με το βατραχι μου το θρυλικο. παντωs η καρδια μου χτυπαει δυνατα για το 2cvμου μονο.... ο βατραχοσ ειναι συμβολο και αγαπη αλλα το 2cv ερωτασ και αγαπη μοναδικη για παντα... κατασταση κατοχου 2cv φρικιο που λενε... τρεμεται σκαραβαιοι γιατι μετα τον βατραχο και μεχρι του χρονου μπανισα ενα σκαραβαιο για να βγαλω το αχτι μου εχει να περασει τα βασανιστηρια απο crash test μεχρι και λακουβεs ατελειωτεs ανεβοκατεβασμα πεζοδρομια και οτι αλλο προκυψει. φυσικα μετα θα παει στην ωραια πρεσσαrant2rant2:devil::devil::devil::devil::devil::devil::devil:
 
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2014
Μηνύματα
524
Reaction score
477
Πόντοι
107
Age
43
Περιοχή
κοζανη
Εδώ είσαι :)

http://www.citroservices.com/default.asp?idA=1
Το υλικό είναι αυτό:





Εξαιρετική ποιότητα. Η τιμή για όλο το σετ (12 κομμάτια) συμπεριλαμβανομένου και του κομματιού κάτω από τις πίσω θέσεις και την αποστολή 260€. Αξίζει το κάθε σεντ!!
ευχαριστω θα δειξω στο γερο μαστορα ......το θειο εννοω....
 

citrobella

Citroën Guru
Εγγραφή
23 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
3.937
Reaction score
8.315
Πόντοι
947
Age
59
Περιοχή
Zwettl Niederösterreich Austria
Website
www.citrobella.com
θα ακουσω τη συμβουλη σου και σε ευχαριστω,αλλα οι μεσα οι λαμαρινεσ ειναι κολλημενεσ απλα με τα πριτσινια ειναι η απο πανω η επικαλυψη για επιπλεον σιγουρια. σου ξαναγραφω το ερωτημα μου για τισ ταχυτητεσ η μηπωσ ειναι καλυτερα να στειλω φωτογραφια??
Sou estila p.m.
Kali epitichia.
 

citrobella

Citroën Guru
Εγγραφή
23 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
3.937
Reaction score
8.315
Πόντοι
947
Age
59
Περιοχή
Zwettl Niederösterreich Austria
Website
www.citrobella.com
τα καθισματα ειναι σε καλη κατασταση αλλα μυριζουν απο την πολυκαιρια και θα τα αλλαξω το υφασμα μαλλον καστορ θα γινουν. η αληθεια ειναι οτι το χρωμα που εχει δεν μου αρεσει. εχω την εντυπωση οτι με τα πριτσινια γινεται καλη δουλεια και γερη. φυσικα θα ηταν καλυτερο να τα αντικαταστησω με καινουργια κομματια. θα στησω το αυτοκινητο να κυκλοφορει να ειναι αψογο μηχανικα και στην πορεια του χρονου ξαναβλεπω τι κανω.. δεν ειναι τοσο τα λεφτα οσο η κουραση γιατι δουλευω καθημερινα και μετα φτιαχνω το αυτοκινητο και θελω να τελειωνω οχι προχειρα βεβαια αλλα πρακτικα και καπωσ γρηγορα. ευχαριστω για τισ συμβουλεσ σασ. και τωρα εχω μια απορια..... απο το λεβιε ταχυτητων ξεκιναει μια ντιζα η οποια καταληγει στο σασμαν μπροστα στο ψυγειο και ρυθμιζεται με μια βιδα. το θεμα ειναι οτι βγαλαμε την βιδα για να καθαρισουμε κτλ κτλ αλλα απο τοτε που το πειραξαμε δεν παιρνει τισ ταχυτητεσ οταν η μηχανη ειναι σε λειτουργια. οταν η μηχανη ειναι σβηστη οι ταχυτητεσ μπαινουν κανονικα. πρωτη φορα συναντω κατι τετοιο... ξερεισ κανεισ τι ρολο παιζει αυτη η ντιζα??? χρειαζομαι τη βοηθεια σασ...
Afti i diza ine sigura tou embrayage, opote to kserithmisate sto ksebidoma ke katharisma, mbori malista na efige to kalodio apo to pedal tou embrayage mesa sto amaksi, ke tora gia enan apo tous dio logus na min ksekolai o diskos. To pedal ine malako i echi kapia antistasi otan to patate?
Den mbenane kanonika i tachitites otan ferate to amaksi?
Kali epitichia.

Mias pou lisate to amaksi den alasete ke ton diakopti pieseos ladiu pu ine pano stin michani, afti spane sichna ke epita echis megali diaroi ladiou, kostos tou diakopti giro sta 6 euro.
 
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2014
Μηνύματα
524
Reaction score
477
Πόντοι
107
Age
43
Περιοχή
κοζανη
Afti i diza ine sigura tou embrayage, opote to kserithmisate sto ksebidoma ke katharisma, mbori malista na efige to kalodio apo to pedal tou embrayage mesa sto amaksi, ke tora gia enan apo tous dio logus na min ksekolai o diskos. To pedal ine malako i echi kapia antistasi otan to patate?
Den mbenane kanonika i tachitites otan ferate to amaksi?
Kali epitichia.

Mias pou lisate to amaksi den alasete ke ton diakopti pieseos ladiu pu ine pano stin michani, afti spane sichna ke epita echis megali diaroi ladiou, kostos tou diakopti giro sta 6 euro.
ευχαριστω πολυ θα ειχεισ νεοτερα
 

ΜΙΛΤΟΣ

Member
Εγγραφή
21 Φεβρουαρίου 2014
Μηνύματα
294
Reaction score
652
Πόντοι
447
Age
64
ΧΑΡΗ διαφωνω και εγω με την αλλαγη χρωματοσ.....Δυσκολη δουλεια η ανακατασκευη τησ ds και μπραβο που το κανεται....παντωσ οτι κανεται καλο θα ηταν να το κανεται οσο πιο σωστα γινεται για το αμαξι.......Το λεω γιατι την εχω πατησει και το εχω μετανιωσει ............Οταν δεν εχεισ το χρονο να το κανεισ σωστα πρεπει να βρεισ το χρονο να το κανεισ ξανα......μπραβο και παλη μπραβο
 
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2014
Μηνύματα
524
Reaction score
477
Πόντοι
107
Age
43
Περιοχή
κοζανη
ΧΑΡΗ διαφωνω και εγω με την αλλαγη χρωματοσ.....Δυσκολη δουλεια η ανακατασκευη τησ ds και μπραβο που το κανεται....παντωσ οτι κανεται καλο θα ηταν να το κανεται οσο πιο σωστα γινεται για το αμαξι.......Το λεω γιατι την εχω πατησει και το εχω μετανιωσει ............Οταν δεν εχεισ το χρονο να το κανεισ σωστα πρεπει να βρεισ το χρονο να το κανεισ ξανα......μπραβο και παλη μπραβο
εχεισ απολυτο δικιο φιλε μου και ευχαριστω ευτθχωσ το σασι που ειναι και το κυριοτερο ειναι σε πολυ κλαη κατασταση τωρα λυσαμε ολη τη μηχανη θα ελεχθουν ολα θα αλλαχθει οτι πρεπει και συνεχιζουμε........ δυναμικα!
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.734
Reaction score
4.014
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
to χρωμα είναι επιλογή...κανεις μια δουλεια χαρη ΚΑΝΤΗΝ ΣΩΣΤΑ πριτσινια με το συμπαθειο είναι καγουροδουλειες.....καταλαβαινω την χαρα σου....αλλα καντο σωστα ρε γαμωτο....δεν αρμοζει πριτσινια σε τετοιο αμαξι είναι σα να το πυροβολας με αεροβολο..κανεις τοσο καλη δουλεια...ας παει παραπισω αρκει να γινει σωστη....συμπαθαμε γιαν την εκφραση μου αλλα ρε φιλε το λεω από παθος για σωστη δουλεια...
 

macgyver2180

Member
Εγγραφή
31 Μαϊου 2013
Μηνύματα
196
Reaction score
307
Πόντοι
397
Παιδια παρακολουθω το θεμα εδω και πιστευω οτι η αληθεια ειναι καπου στην μεση.συμφωνω οτι μια ανακατασκευη σε ενα τετοιο αμαξι αξιζει να γινει οπως πρεπει και ας παρει χρονια.Απο την αλλη μερια για να κανεις κολλησεις χρειαζεται αργκον κολληση.Η ηλεκτροκολληση που αρκετοι μπορει να εχουν δεν κανει....τρυπαει το μεταλλο.Το κοστος αγορας αργκον κολλησης ειναι τσουχτερο οποτε εν μερη δικαιολογω τον Χαρη......Φιλος μου πηρε μεταχειρισμενη φορητη αργκον στα 600 ευρω.
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.215
Reaction score
23.877
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Top Bottom