Το Σοβαρό Αυτοκίνητο... Subaru FF-1 1970

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.632
Reaction score
13.101
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Λυσε μου μια απορια που με ταλανιζει μηνες τωρα...
Γιατι ονομασες το τοπικ ''Το σοβαρο αυτοκινητο'' ????
Εγώ προσωπικά, βλέποντας και τα αποσιωπητικά που ακολουθούν, υποπτεύομαι σαρκασμό! Νομίζω ο Τάσος προσπαθεί να τονίσει ότι ναι μεν πρόκειται για ένα πολύ "ταπεινό" αυτοκίνητο μπροστά στη συγκριτικά "διαστημική" πολυπλοκότητα της CX του παππού του, αλλά το συναίσθημα και μόνο, ως οικογενειακός σύντροφος που είναι αυτό το αυτοκίνητο εδώ και δεκαετίες, είναι ο μοναδικός λόγος για τον οποίο ασχολείται. Έτσι δεν είναι Τάσο??

Παρόλο που και εγώ (συγχωρέστε με που θα το πω ωμά, αλλά θα είμαι απολύτως ειλικρινής) λιγάκι "γκρινιάζω" με την εκτεταμένη παρουσία άλλων μοντέλων σε ένα φόρουμ αφιερωμένο στη μαγεία των Σιτροέν, αλλά κρατώ από τον πολύ καλό μας φίλο Τάσο την αγάπη του και το υπέροχο συναίσθημά του, τα οποία μας οδηγούν στο χώρο των κλασσικών αυτοκινήτων. Και για άλλη μια φορά αγαπητέ μας Τάσο θα πω πόσο ανυπομονώ πότε θα ευοδωθούν οι συνθήκες να ξεκινήσεις τη CX! :citroen:
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Λυσε μου μια απορια που με ταλανιζει μηνες τωρα...
Γιατι ονομασες το τοπικ ''Το σοβαρο αυτοκινητο'' ????
Γιατί ο παππούς δε λέει ποτέ: " το Σουμπαρού". Λέει πάντοτε: "ο σφήκας" ή "το σοβαρό".
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.215
Reaction score
23.874
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Εγώ προσωπικά, βλέποντας και τα αποσιωπητικά που ακολουθούν, υποπτεύομαι σαρκασμό! Νομίζω ο Τάσος προσπαθεί να τονίσει ότι ναι μεν πρόκειται για ένα πολύ "ταπεινό" αυτοκίνητο μπροστά στη συγκριτικά "διαστημική" πολυπλοκότητα της CX του παππού του, αλλά το συναίσθημα και μόνο, ως οικογενειακός σύντροφος που είναι αυτό το αυτοκίνητο εδώ και δεκαετίες, είναι ο μοναδικός λόγος για τον οποίο ασχολείται. Έτσι δεν είναι Τάσο??

Παρόλο που και εγώ (συγχωρέστε με που θα το πω ωμά, αλλά θα είμαι απολύτως ειλικρινής) λιγάκι "γκρινιάζω" με την εκτεταμένη παρουσία άλλων μοντέλων σε ένα φόρουμ αφιερωμένο στη μαγεία των Σιτροέν, αλλά κρατώ από τον πολύ καλό μας φίλο Τάσο την αγάπη του και το υπέροχο συναίσθημά του, τα οποία μας οδηγούν στο χώρο των κλασσικών αυτοκινήτων. Και για άλλη μια φορά αγαπητέ μας Τάσο θα πω πόσο ανυπομονώ πότε θα ευοδωθούν οι συνθήκες να ξεκινήσεις τη CX! :citroen:
Εξαιρετική τοποθέτηση την οποία απολύτως προσυπογράφω. Η αλήθεια είναι ότι και εμένα με ξενίζει πολύ που βλέπω θέμα με Subaru, να μη σχολιάσω καλύτερα για το θέμα με το Ντάτσουν. Όμως όλα αυτά είναι προσπάθειες ενός δικού μας παιδιού που αντί να ξοδεύει την ώρα του μόνο σε ταμπλέτες κινητά και βλακείες αγαπάει και ασχολείται με ιστορικά οχήματα.
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.394
Reaction score
16.658
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Η αλήθεια είναι ότι και εμένα με ξενίζει πολύ που βλέπω θέμα με Subaru, να μη σχολιάσω καλύτερα για το θέμα με το Ντάτσουν. .
εσύ θα δεις τι θα πάθεις αν με το καλό βρω κάποιο Αξέλ σε καλή κατάσταση...
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξη! :thanks:
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.734
Reaction score
4.014
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
παιδια μπορει να ειμαστε σε φορουμ με ντεσεβω αλλα ο καθε ανθρωπος νιωθει κατι για ενα παλιο αυτοκινητο...κατι που εμεις δεν ξερουμε και πρεπει να σεβαστουμε την παρουσιαση του.......εγω ειμαι τρελλαμενος με τα βιζα....το βιζα το ειχα το εδωσα και για πολλους λογους δεν πορω να παρω αλλο.....
εχω πιο συγχρονο αμαξι το ξανθια και ομως ναι λεω οτι θελω να το δωσω αλλα δεν με καει να φυγει...οποτε για μενα ειναι κατι το πολυ προσωπικο.....εχω περασει σημαντικες στιγμες μεσα σε αυτο που δεν τις ξεχνω.....οποτε ειναι κατι ξεχωριστο για μενα.....ολοι μου λενε τι το κρατας παρε κατι αλλο,,,,ναι ναι λεω θα παρω του χρονου.........
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.455
Reaction score
19.463
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Ε οχι και ολοι. Εμεις εδω χαλαστηκαμε οταν ειδαμε την αγγελια!
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.040
Reaction score
26.833
Πόντοι
1.607
Ε οχι και ολοι. Εμεις εδω χαλαστηκαμε οταν ειδαμε την αγγελια!
Θα πάρει xantia με λίγα χλμ.. Ε και αντί για λαμπάδα.. Αρνιά και ότι.. και ενα Visa για την κρεβάτο μουρμούρα.. και δώρο Πάσχα του Μικρου....:ninja::X:X
Απλός δεν το λέει για να πάνε όλα καλά...
Και τον πιάνει το Μάτι τον Μανώλη... priest:lol::lol::lol:


:citroen::citroen:

Συγχωρέστε με για το Οff topic... Στο θεμα
'Το Σοβαρό αυτοκινητο'
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.734
Reaction score
4.014
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
Θα πάρει xantia με λίγα χλμ.. Ε και αντί για λαμπάδα.. Αρνιά και ότι.. και ενα Visa για την κρεβάτο μουρμούρα.. και δώρο Πάσχα του Μικρου....:ninja::X:X
Απλός δεν το λέει για να πάνε όλα καλά...
Και τον πιάνει το Μάτι τον Μανώλη... priest:lol::lol::lol:


:citroen::citroen:

Συγχωρέστε με για το Οff topic... Στο θεμα
'Το Σοβαρό αυτοκινητο'
και ομως δημητρη εχω αμαξι στα σκαρια ξανθια 2 1600 με 145000 χλμτρα στην κυριολεξια αγραντζουνιστο με ενα πολυ μικρο βαθουλωμα στο πισω φτερο και ιδιο χρωμα με το δικο μου το παιρνω αυτο και κρατω το δικο μου για ανταλακτικα μεχρι τελευταια βιδα και εχω με φουλ ανταλακτικα για 10-15 χρονια....για πλακα το ειπες και επεσες μεσα
το βιζα θα το παρω δωρο του νικου του γιουμου οποτε πρεπει να φτιαξουμε το αμαξι του νικου...μας βλεπω μπαμπας και γιος να κοιμομαστε μονιμα στο τροχοσπιτο....
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.040
Reaction score
26.833
Πόντοι
1.607
Kαι εγώ μαζί σου... Φίλε.. :clap:..(θα έβλεπα και 1-2 με κάτω από 100...η ένα ασημένιο με ζάντες με λίγο πάνω από το ψυχολογικό όριο) :citroen:..
Το έχουν οι μικροί με το όνομα Νικόλας.. :baby::lol:
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Σήμερα, μετά από 22 χρόνια ανοίξαμε το πορτμπαγκάζ με τη βοήθεια του κολλητού μου! Βρήκαμε τα γνήσια (!) Subaru λαστιχένια πατάκια! Το πατάκια για τα πίσω καθίσματα είναι άριστο, του οδηγού είναι αρκετά ταλαιπωρημένο και του συνοδηγού σε μέτρια κατάσταση.



Το πατάκι του οδηγού και το σήμα της Subaru



Το πατάκι του συνοδηγού και το σήμα της Subaru



Το μεγάλο πατάκι για το πίσω κάθισμα το οποίο επίσης έχει το σήμα της Subaru πάνω, αλλά γράφει και FF!

Φωτογραφίες από το γενικότερο χώρο του πορτμπαγκάζ αύριο γιατί σήμερα έριχνε παπάδες...
 

Citroenakis

Member
Εγγραφή
24 Απριλίου 2018
Μηνύματα
313
Reaction score
649
Πόντοι
427
Age
57
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
και ομως δημητρη εχω αμαξι στα σκαρια ξανθια 2 1600 με 145000 χλμτρα στην κυριολεξια αγραντζουνιστο με ενα πολυ μικρο βαθουλωμα στο πισω φτερο και ιδιο χρωμα με το δικο μου το παιρνω αυτο και κρατω το δικο μου για ανταλακτικα μεχρι τελευταια βιδα και εχω με φουλ ανταλακτικα για 10-15 χρονια....για πλακα το ειπες και επεσες μεσα
το βιζα θα το παρω δωρο του νικου του γιουμου οποτε πρεπει να φτιαξουμε το αμαξι του νικου...μας βλεπω μπαμπας και γιος να κοιμομαστε μονιμα στο τροχοσπιτο....
Οι αγάπες και τα πάθη απαιτούν θυσίες. Τροχόσπιτο; Τροχόσπιτο. Αλλά το visa; visa!!!!!
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Πλύσιμο μετά από 26 χρόνια!!!
Αστραψε!!!

IMG_20180622_185253.jpg


IMG_20180622_185257.jpg


IMG_20180622_185314.jpg


IMG_20180622_185303.jpg


Σας φαινεται λίγο ψηλό;;;; Είναι! Εχουμε δύο φουσκωμένα λάστιχα!!!

IMG_20180621_095523.jpg


Και μια έξτρα...
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.445
Reaction score
3.273
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
πολύ σαπιλα ρε παιδια !! Αυτό έτσι και τριφτεί θα εξαφανιστεί το μισώ !!! Εχει εμφανίσει σαπίλα σε κενρική κωλώνα στο μπαρμπρίζ !!! Εδώ ένα 2cv έχουμε και μας βγαίνει το λάδι !
Αυτό γίνεται μόνο σε φανοποιό που να έχει όρεξη και μεράκι !! και βεβαίος θέλει αρκετά εως παρα πολαmoneymoneymoney
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
πολύ σαπιλα ρε παιδια !! Αυτό έτσι και τριφτεί θα εξαφανιστεί το μισώ !!! Εχει εμφανίσει σαπίλα σε κενρική κωλώνα στο μπαρμπρίζ !!! Εδώ ένα 2cv έχουμε και μας βγαίνει το λάδι !
Αυτό γίνεται μόνο σε φανοποιό που να έχει όρεξη και μεράκι !! και βεβαίος θέλει αρκετά εως παρα πολαmoneymoneymoney
Περισσότερη λαμαρίνα παρά τρίψιμο θέλει... Βασικά με νοιάζει να κινήται και να είναι καθαρό!
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.445
Reaction score
3.273
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Περισσότερη λαμαρίνα παρά τρίψιμο θέλει... Βασικά με νοιάζει να κινήται και να είναι καθαρό!
Φίλε αρχίκα για δική σου ασφαλεία και μετα για των άλλων πρώτα ξεσάπισμα θέλει !!!
Εγώ όλα αυτά στα λέω γιατι αρχικα τα τραβίξα με το simca 1000 που εν τέλει εκλαπή το 2012 μέσα από την αυλη ( αφου το ανακατασκευάσαμε όλο )
και δευτέρων γιατι σε θεώρω δικο μας άτομο !!! :) Να ξέρεις ότι χρειαστείς και για την cx και για τα αλλα πες μου να σε βοηθήσω !!! :)
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Φίλε αρχίκα για δική σου ασφαλεία και μετα για των άλλων πρώτα ξεσάπισμα θέλει !!!
Εγώ όλα αυτά στα λέω γιατι αρχικα τα τραβίξα με το simca 1000 που εν τέλει εκλαπή το 2012 μέσα από την αυλη ( αφου το ανακατασκευάσαμε όλο )
και δευτέρων γιατι σε θεώρω δικο μας άτομο !!! :) Να ξέρεις ότι χρειαστείς και για την cx και για τα αλλα πες μου να σε βοηθήσω !!! :)
Ευχαριστώ ρε συ! Θα δούμε για φαναρτζή γιατί στην περιοχή μας δεν σκίζουν και πολύ...
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.734
Reaction score
4.014
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
τασουλη δεν αξιζει αγορι μου ο φαναρτζης δεν θα σε σκισει θα σε σκισουν τα ανταλακτικα που θα αγορασεις ειναι δυσκολο αμαξι και τσαμπα να σου το φτιαξει ο μαστορας απλα θα κλαις τα λ7 σου....αποψη μου βεβαια και αυτο το κινητο σαπιδι δε μπορει να κυκλοφορησει στο δρομο,,,,,,απορω πως δεν εχει σκορπισει ακομα κομματια εκει
 
Top Bottom