Λάδια μηχανής…

billaras

Technical expert
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2015
Μηνύματα
512
Reaction score
1.109
Πόντοι
577
Age
37
Περιοχή
Καλλιθέα (Αττικής)-Ρίο (De Patras)
Το πρώτο καλό είναι μάλλον, αλλά με 22 ευρώ παίρνεις 5 λίτρα ημισυνθετικό λάδι Total Quartz 7000 10W40, και όχι απλά ορυκτέλαιο...
Το 2ο τί είναι ακριβώς;
Μπορεί να μου πει κάποιος που τα βρίσκετε και τα ξεθάβετε;
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.448
Reaction score
3.285
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Το πρώτο καλό είναι μάλλον, αλλά με 22 ευρώ παίρνεις 5 λίτρα ημισυνθετικό λάδι Total Quartz 7000 10W40, και όχι απλά ορυκτέλαιο...
Το 2ο τί είναι ακριβώς;
Μπορεί να μου πει κάποιος που τα βρίσκετε και τα ξεθάβετε;
χαχαχαχα απο το σκρουτζ το δευτερο λεει αυτο ακριβως
<<ΛΑΔΙΑ 20W50 WEBBER 1 LITRE ΟΡΥΚΤΕΛΑΙΟ

Υπερενισχυμένα πολυβάθμια λιπαντικά που παρέχουν μεγάλη θερμική σταθερότητα και αντοχή στην φθορά και την οξείδωση, τόσο στις υψηλές όσο και στις χαμηλές θερμοκρασίες.

Απόλυτα κατάλληλο για καταλυτικούς κινητήρες.

Προδιαγραφές

• API SJ/CF/CF-4
• ACEA A2/B2/E2
• MB 229.1/228.1
• VW 501.00/505.00>>
 

billaras

Technical expert
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2015
Μηνύματα
512
Reaction score
1.109
Πόντοι
577
Age
37
Περιοχή
Καλλιθέα (Αττικής)-Ρίο (De Patras)
Εγώ τέτοια μάρκα πάντως ούτε που την ξέρω. Ίσως και να την παλεύει.
Ότι δεν έχω δοκιμάσει δεν το ξέρω και φυσικά δεν μπορώ να εκφέρω ιδιαίτερη γνώμη.
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.448
Reaction score
3.285
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
αυτο που εχω ειναι πρωτογενες ορυκτελαιο και λεει για πολυβαλβιδους καταλυτικους βενζινοκινητηρες και πετρελαιοκινητηρες και ειναι SAE20W50
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.448
Reaction score
3.285
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Αυτα να βάλλω και τελικα δεν ειναι τις ελιν αλλα τις AVIN
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.448
Reaction score
3.285
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Γιατι θέλω να αλλαξω τα λαδια για να το παω καμια μεγαλη βολτίτσα :D:D:D
 

billaras

Technical expert
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2015
Μηνύματα
512
Reaction score
1.109
Πόντοι
577
Age
37
Περιοχή
Καλλιθέα (Αττικής)-Ρίο (De Patras)
Γιατί το κοσκινίζουμε το θέμα τόσο πολύ;
Πραγματικά μου κάνει εντύπωση, ενώ σε άλλα πράγματα πολύ σοβαρότερα δεν το κοιτάμε καν....
Βάλε κάτι που εσένα τουλάχιστον σε καλύπτει.
Έχουμε τόσες απαντήσεις δοσμένες, αμφιβάλω αν δεν έχουν καλυφθεί οι απορίες ακόμα.

Εν συντομία:

Ιξώδες: βάζεις 15W50 ή 20W50 ορυκτέλαιο, με βάση τα χαρτιά του (για καλύτερα 15W50 λόγω χειμώνα).
Για εμένα επειδή μπαίνουμε στον χειμώνα, θα πήγαινα σε 15W40 ημισυνθετικά, που είναι πάνω από τα 3/4 της σύνθεσης ορυκτέλαιο, και κρατάνε και περισσότερα χιλιόμετρα.
Μάρκες: εγώ δεν θα έπαιρνα εύκολα ελληνικό λάδι ή Shell/BP/Aral κτλ, και τα έχω δοκιμάσει κατά καιρούς σε διάφορα 4τροχα.
Έχω δοκιμάσει και επανειλημμένα εμπιστεύομαι τα Elf/Total/Motul και τα 3 είναι Made in France.

Από εκεί και πέρα είναι δική σου η απόφαση. Αν δεν δεις και στο δικό σου τουτού τί του "καλοκάθεται" όλα τα άλλα είναι φιλοσοφίες. Ακόμα και ίδια μοτέρ συμπεριφέρονται διαφορετικά στα λάδια, γιατί διαφέρει η ταλαιπωρία τους, η χρήση τους, τα χιλιόμετρά τους, η χρονολογία κατασκευής τους κτλ κτλ κτλ.

Συγνώμη, δεν θέλω να γίνω "κακός", να κρίνω τον άλλο ή να γίνω εριστικός, απλά η απόφαση μετά είναι δική μας. Ακόμα και με λάδια που προτείνει η εταιρία, μπορεί να γίνει κάτι στραβό.
Απλά προσπαθούμε, ψάχνουμε και ελπίζουμε να είναι το καλύτερο.
 
Last edited:

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.448
Reaction score
3.285
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Γιατί το κοσκινίζουμε το θέμα τόσο πολύ;
Πραγματικά μου κάνει εντύπωση, ενώ σε άλλα πράγματα πολύ σοβαρότερα δεν το κοιτάμε καν....
Βάλε κάτι που εσένα τουλάχιστον σε καλύπτει.
Έχουμε τόσες απαντήσεις δοσμένες, αμφιβάλω αν δεν έχουν καλυφθεί οι απορίες ακόμα.

Εν συντομία:

Ιξώδες: βάζεις 15W50 ή 20W50 ορυκτέλαιο, με βάση τα χαρτιά του (για καλύτερα 15W50 λόγω χειμώνα).
Για εμένα επειδή μπαίνουμε στον χειμώνα, θα πήγαινα σε 15W40 ημισυνθετικά, που είναι πάνω από τα 3/4 της σύνθεσης ορυκτέλαιο, και κρατάνε και περισσότερα χιλιόμετρα.
Μάρκες: εγώ δεν θα έπαιρνα εύκολα ελληνικό λάδι ή Shell/BP/Aral κτλ, και τα έχω δοκιμάσει κατά καιρούς σε διάφορα 4τροχα.
Έχω δοκιμάσει και επανειλημμένα εμπιστεύομαι τα Elf/Total/Motul και τα 3 είναι Made in France.

Από εκεί και πέρα είναι δική σου η απόφαση. Αν δεν δεις και στο δικό σου τουτού τί του "καλοκάθεται" όλα τα άλλα είναι φιλοσοφίες. Ακόμα και ίδια μοτέρ συμπεριφέρονται διαφορετικά στα λάδια, γιατί διαφέρει η ταλαιπωρία τους, η χρήση τους, τα χιλιόμετρά τους, η χρονολογία κατασκευής τους κτλ κτλ κτλ.

Συγνώμη, δεν θέλω να γίνω "κακός", να κρίνω τον άλλο ή να γίνω εριστικός, απλά η απόφαση μετά είναι δική μας. Ακόμα και με λάδια που προτείνει η εταιρία, μπορεί να γίνει κάτι στραβό.
Απλά προσπαθούμε, ψάχνουμε και ελπίζουμε να είναι το καλύτερο.
ευχαριστω φίλε μου !!!
 

billaras

Technical expert
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2015
Μηνύματα
512
Reaction score
1.109
Πόντοι
577
Age
37
Περιοχή
Καλλιθέα (Αττικής)-Ρίο (De Patras)
Συγνώμη αν σου "έκοψα" τον ειρμό σου. Δεν είμαστε εδώ για να μονολογούμε.
Είμαστε εδώ για να ρωτάμε απορίες μεταξύ μας και να βρίσκουμε από κοινού λύσεις ή να βοηθούμε τον διπλανό μας σε κάτι που μπορεί να μας έχει παιδέψει εμάς κάποια στιγμή.
Έτσι δεν είναι;
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.448
Reaction score
3.285
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Συγνώμη αν σου "έκοψα" τον ειρμό σου. Δεν είμαστε εδώ για να μονολογούμε.
Είμαστε εδώ για να ρωτάμε απορίες μεταξύ μας και να βρίσκουμε από κοινού λύσεις ή να βοηθούμε τον διπλανό μας σε κάτι που μπορεί να μας έχει παιδέψει εμάς κάποια στιγμή.
Έτσι δεν είναι;
ναι συμφωνώ απόλυτα μαζι σου και πιστεύω πως και για αυτόν τον λόγο δημιούργηθηκε το site για να λύνουμε τα προβλήματα των αγαπημένων μας αυτοκινήτων :D:D:D:D
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.448
Reaction score
3.285
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Σημερα αλλαξα τα λαδια του του εβαλα τα απλα λαδακια 20w50 ορυκτελαιο (τα παλια λαδια ειχαν την μυροδια βενζινηε) σας ευχαριστω που με βοηθησατε:respect:
 

billaras

Technical expert
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2015
Μηνύματα
512
Reaction score
1.109
Πόντοι
577
Age
37
Περιοχή
Καλλιθέα (Αττικής)-Ρίο (De Patras)
Η μυρωδιά είναι πολύ λογική μετά από κάποια χιλιόμετρα. Τα καρμπυρατέρ και ειδικά κινητήρες χαμηλής συμπίεσης (όπως είναι τα 2CV κτλ κτλ) υπάρχει αρκετή ποσότητα καυσίμου που δεν καίγεται ούτε εξατμίζεται και λόγω της χαμηλής συμπίεσης δεν εξαερώνεται πλήρως, αλλά κατά την συμπίεση παραμένει σε σταγονίδια, φεύγει από τα ελατήρια των εμβόλων και ανακατεύεται με το λάδι. Γι αυτό και τα παλιά χρειάζονται συχνότερες αλλαγές λαδιού, γιατί η βενζίνη τρυπώνει στο λάδι και διαλύει την σύστασή του. Και τα σύγχρονα το παθαίνουν αυτό αλλά σε πολύ περισσότερα χιλιόμετρα.

Τελικά τι μάρκα επέλεξες;
 
Last edited:

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
6.553
Reaction score
19.108
Πόντοι
1.287
Age
51
Περιοχή
Italy Milan
Ελπιζω να αλλαξες και φιλτρο λαδιου... :D
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.448
Reaction score
3.285
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Λοιπον αλλαξα μπουζι , φιλτρο λαδιου, λαδια εβαλα τα 20w50 της ΕLF και αλλάξα την χαλκοροδελα απο την ταπα εκενωσης του καρτερ και τωρα θέλω καποια στιγμη να αντικαταστήσω της πλάτινες με ηλεκτρονική ανάφλεξη οτσν αυτες θα τα παίξουν !!!!
 

billaras

Technical expert
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2015
Μηνύματα
512
Reaction score
1.109
Πόντοι
577
Age
37
Περιοχή
Καλλιθέα (Αττικής)-Ρίο (De Patras)
Ωραίος...!
Στα μπουζί νομίζω πρέπει να ρυθμίσεις το διάκενο με φίλερ για τα μπουζί που φοράει αν δεν κάνω λάθος...
 
Top Bottom