Citroen BX Atout, μόλις την αγόρασα...

scrapy_coco

Member
Εγγραφή
4 Δεκεμβρίου 2021
Μηνύματα
19
Reaction score
34
Πόντοι
252
Age
36
Καλημέρα σε όλους,
καλώς σας βρήκα κύριοι, είμαι νέος citroenακιας και είναι το πρώτο μου αυτοκίνητο εποχής. Ασχολούμαι με παλιά μηχανάκια χρόνια αλλά με αμάξι είναι παρθενική η αγορά μου.
Bx atout λοιπόν και εδώ και 2 χρόνια με χαιρετάει κάθε μέρα αφού είναι αραγμένη ένα στενό κάτω από το πατρικό μου εδώ και 8 χρόνια. Ο Κύριος που την είχε απεβίωσε πριν πολλά χρόνια και η Bx περίμενε τον νέο της ιδιοκτήτη. Εδώ και 1 μήνα έχω οργώσει το forum για πληροφορίες και μπορώ να πω ότι είναι άπειρες και ότι έχω μπερδευτεί παραπάνω.
Στο δια ταύτα λοιπόν..
Βx atout 1,1 (στα χαρτιά τουλάχιστον) με σκυφτό μοτέρ μοντέλο του 1987.Λογικά είναι καρμπυρατέρ. Δεν ξέρω αν είναι σειρά 1 ή 2. Λογικά είναι σειρά 2 γιατί έχει το μεταγενέστερο καντράν της veglia με στροφόμετρο. Δεν μπορώ να καταλάβω αν έχει αλλαγμένο μοτέρ. Έχει υαλοκαθαριστήρα πίσω με πιτισιλίθρα. Τα κλασικά που νομίζω είναι στάνταρ εξοπλισμός ηλεκτρικά παράθυρα εμπρός και δισκόφρενα. Δεν έχει airocontition. Θα ανεβάσω φωτογραφίες. Οποιαδήποτε πληροφορία θα ήταν ευπρόσδεκτη μιας και θέλω να μάθω ακόμα περισσότερα.

Υ.Γ. Ο Κύριος που το είχε (με Κ κεφαλαίο), εκτός ότι το ευχαριστήθηκε μιας και έχει 350.000 χιλιόμετρα, το είχε σε άψογη κατάσταση με τακτικά service και το εσωτερικό του πολύ καθαρότερο από το δικό μου αυτοκίνητο που είναι 10ετίας. Μπαταρία καινούρια, βενζίνη φρέσκια και πήρε μπρος κατευθείαν. Μετά από λίγα δευτερόλεπτα φούσκωσε. Τώρα θέλει ένα καλό service,κτεο και πολλές βόλτες...
 

scrapy_coco

Member
Εγγραφή
4 Δεκεμβρίου 2021
Μηνύματα
19
Reaction score
34
Πόντοι
252
Age
36

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.052
Reaction score
26.870
Πόντοι
1.607
Καλως ηρθες .και καλες βολτες με το ωραιο νεο σου κουτακι...

Δευτερη σειρα απο τις πρωτες .. που μαλλον φορα 1.4 πλαγιαστο μοτερ ..
Ηλεκτρικα παραθυρα after market υις τοτε εποχης ..
Καλημερα ..
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Καλημέρα σε όλους,
καλώς σας βρήκα κύριοι, είμαι νέος citroenακιας και είναι το πρώτο μου αυτοκίνητο εποχής. Ασχολούμαι με παλιά μηχανάκια χρόνια αλλά με αμάξι είναι παρθενική η αγορά μου.
Bx atout λοιπόν και εδώ και 2 χρόνια με χαιρετάει κάθε μέρα αφού είναι αραγμένη ένα στενό κάτω από το πατρικό μου εδώ και 8 χρόνια. Ο Κύριος που την είχε απεβίωσε πριν πολλά χρόνια και η Bx περίμενε τον νέο της ιδιοκτήτη. Εδώ και 1 μήνα έχω οργώσει το forum για πληροφορίες και μπορώ να πω ότι είναι άπειρες και ότι έχω μπερδευτεί παραπάνω.
Στο δια ταύτα λοιπόν..
Βx atout 1,1 (στα χαρτιά τουλάχιστον) με σκυφτό μοτέρ μοντέλο του 1987.Λογικά είναι καρμπυρατέρ. Δεν ξέρω αν είναι σειρά 1 ή 2. Λογικά είναι σειρά 2 γιατί έχει το μεταγενέστερο καντράν της veglia με στροφόμετρο. Δεν μπορώ να καταλάβω αν έχει αλλαγμένο μοτέρ. Έχει υαλοκαθαριστήρα πίσω με πιτισιλίθρα. Τα κλασικά που νομίζω είναι στάνταρ εξοπλισμός ηλεκτρικά παράθυρα εμπρός και δισκόφρενα. Δεν έχει airocontition. Θα ανεβάσω φωτογραφίες. Οποιαδήποτε πληροφορία θα ήταν ευπρόσδεκτη μιας και θέλω να μάθω ακόμα περισσότερα.

Υ.Γ. Ο Κύριος που το είχε (με Κ κεφαλαίο), εκτός ότι το ευχαριστήθηκε μιας και έχει 350.000 χιλιόμετρα, το είχε σε άψογη κατάσταση με τακτικά service και το εσωτερικό του πολύ καθαρότερο από το δικό μου αυτοκίνητο που είναι 10ετίας. Μπαταρία καινούρια, βενζίνη φρέσκια και πήρε μπρος κατευθείαν. Μετά από λίγα δευτερόλεπτα φούσκωσε. Τώρα θέλει ένα καλό service,κτεο και πολλές βόλτες...
Καλημερα και καλώς ηλθες!!!Να τη χαρείς όσο πάει και καλές βόλτες!!!!
 

scrapy_coco

Member
Εγγραφή
4 Δεκεμβρίου 2021
Μηνύματα
19
Reaction score
34
Πόντοι
252
Age
36
Καλως ηρθες .και καλες βολτες με το ωραιο νεο σου κουτακι...

Δευτερη σειρα απο τις πρωτες .. που μαλλον φορα 1.4 πλαγιαστο μοτερ ..
Ηλεκτρικα παραθυρα after market υις τοτε εποχης ..
Καλημερα ..
Αυτό ήθελα να το ρωτήσω για τα παράθυρα . Έχει διακόπτες πάνω στις πόρτες και δίπλα στο χειρόφρενο. Όλοι δουλεύουν κανονικά. Και έχει αναμονές για μανιβέλα αλλά είναι ταπομενες
 

scrapy_coco

Member
Εγγραφή
4 Δεκεμβρίου 2021
Μηνύματα
19
Reaction score
34
Πόντοι
252
Age
36
Καλως ήρθες, πολυ ωραία η ΒΧ σου! Αλλαγμένο ταμπλώ βλέπω, από καφέ που φορούσε σε μαύρο (ή ειναι γκρί?)
Ααα δηλαδή φορούσε καφέ ταμπλό και το άλλαξε σε γκρι? Είναι σίγουρο αυτό? Έτσι δηλαδή μπορεί να έβαλε και το καντράν με το στροφόμετρο? Γιατί άλλη atout με στροφόμετρο δν έχω βρει.
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.545
Reaction score
19.703
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Καλησπέρα φίλε και καλώς ήρθες στη παρέα!
Το αυτοκίνητο είναι atout που με τον καιρό θέλησαν να του προσθέσουν εξοπλισμό ώστε να αναβαθμιστεί. Το εσωτερικό είναι οντως το σπάνιο καφέ και το ταμπλώ έχει αλλαχθεί. Το καντράν επίσης δεν είναι της atout όπως λες καθότι έπρεπε να έχει ρολόι. Δε χρειάζεται να αλλάξεις ταμπλώ για ν αλλάξεις καντράν. Επίσης οι atout δεν είχαν καθρέπτη συνοδηγού ούτε πίσω υαλοκαθαριστήρα, ούτε ηλεκτρικα παράθυρα. Aircondition δεν της πρόσθεσαν.

Το μοτέρ το 1.4 το πλάγιαστο δε το θυμαμαι για να σου πω αν είναι 1.4 ή 1.1.

Από άνεση πως είναι? Θα ήταν λογικό να θέλει σφαίρες ανάρτησης με τόσα χρόνια ακινησίας. Πολύ προσοχή και έλεγχος στις επιστροφές των υδραυλικών της με τόση ακινησία επίσης.
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.052
Reaction score
26.870
Πόντοι
1.607
Καλως ηρθες .και καλες βολτες με το ωραιο νεο σου κουτακι...

Δευτερη σειρα απο τις πρωτες .. που μαλλον φορα 1.4 πλαγιαστο μοτερ ..
Ηλεκτρικα παραθυρα after market υις τοτε εποχης ..
Καλημερα ..
Να δεις νουμερα μοτερ και αδειας ..γιατι νομιζω πως εχεις ενα 1,1 πλαγιαστο μοτερ
καθρεφτης δεξ και πισω καθαριστηρας μπορουσες τοτε να τα βαλεις εως εξτρα με περιπου 80 χιλιαδες ..

Καλη συνεχεια ..
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.735
Reaction score
4.016
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
καλοριζικο ακριβως το ιδιο αμαξι ειχε ο σχωρεμενος πατερας μου 1987 ως το 2003 συνολικα χλμτρα 600.000 περιπου
παμε λοιπον κινητηρας 1124 με 58 αλογα στα χαρτια.....ποσα ζουν αλλο θεμα
πισω καθαριστηρα το συγκεκριμενο δεν ειχε ποτε πιθανα να εχει αλλαχθει η πισω τζαμοπορτα
θα το καταλαβεις πως στα πλαινα στο καντραν κατω απο το κουμπι του αλαρμ αν δεν εχει αλλαχθει το πλαισο αυτο του καντραν λογικα πρεπει αν λειπει το πληκτρο λειτουργιας του καθαριστηρα αν ομως υπαρχει κα δουλευει εισε απο τους τυχερους
τωρα προσεξα εχει πληκτρο αλλα κοιτα αν δουλευει ο καθρεπτης ο δεξιος τοτε δηλαδη το 1989 που του βαλαμε εμεις στο δικομας τον ειχαμε αγορασει 10.000 ουτε καν λογος για ηλεκτροκο καθρεπτη
στο μοτερ τα πραγματα ειναι λιγο δυσκολα
μιλαμε για το πλαγιαστο μοτερ της πεζω που το σασμαν δεν παιρνει βαλβολινες αλλα απο τα λαδια της μηχανης αν θυμαμαι καλα θορυβωδης σχεσεις μεταδοσης
και να ξερεις οτι τετοια μοτερ δε θα βρεις πουθενα αν βρεις κανενα παρτο για ανταλακτικα ειναι οχι απλα σπανια πιο ευκολα θα βρεις ψυλλο στα αχυρα παρα τετοιο μοτερ επισης μπαινει και το ορθιο μοτερ αλλα θες μια βαση στον δεξιο θολο....
αν δε κανω λαοθος το πλαισιο στο καντραν ειναι γκρι .....
παντως οπως και να εχει δεν θελει πολυ δουλει διοτι δειχνει σε πολυ καλη κατασταση...
καλοριζικο και παλι
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.735
Reaction score
4.016
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
επισης το 1100 το μοτερ με το 1400 πλαγιαστα ειναι ακριβως τα ιδια στο κτεο δε καταλαβαινουν ουτε και οι πιο παλιοι τη διαφορα αν βρεις εστω και 1400 μοτερ απο σειρα 1 παρτο
 

minas

Member
Εγγραφή
22 Δεκεμβρίου 2017
Μηνύματα
966
Reaction score
2.822
Πόντοι
587
Age
35
επισης το 1100 το μοτερ με το 1400 πλαγιαστα ειναι ακριβως τα ιδια στο κτεο δε καταλαβαινουν ουτε και οι πιο παλιοι τη διαφορα αν βρεις εστω και 1400 μοτερ απο σειρα 1 παρτο
Αν θυμαμαι καλα το 1.1 ειχε μονο καρμπυρατερ;ενω το 1.4διπλο;Παντως απο εκει κι εγω αναγνωρισα οτι ειναι μαλλον 1.1.Η δικια μας που ηταν 1.4 ειχε λιγο διαφορετικο παπα.Ας μιλησουν οι πιο ειδικοι.
 

scrapy_coco

Member
Εγγραφή
4 Δεκεμβρίου 2021
Μηνύματα
19
Reaction score
34
Πόντοι
252
Age
36
Καλημέρα σας,
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες. Το κουμπί του πίσω καθαριστηρα δουλεύει κανονικά και πεταει και νερό. Το δοχείο είναι πίσω στο πορπαγκαζ και να σας πω την αλήθεια φαίνεται σαν εξτρα γιατί το καλώδιο για το ρεύμα που φτάνει στην αντλια του διασχίζει διαγώνια το πορπ αγκαζ. Επίσης και γω ένα καρμπ βλέπω να έχει αρα μάλλον είναι 1100 cc. Όσο για δευτερο μοτερ χθες βρήκα ένα ολόκληρο bx 1.9 trd παρατημένο. Αν βρω tu θα το πάρω κατευθείαν.. Σήμερα επισκέφτηκα τον μάστορα που το έφτιαχνε τόσα χρόνια.(μέχρι το 2014). Όταν κατάλαβε πιο αμάξι πήρα εκτός οτι μου το εκθείασε γιατί λέει ο παππούς το άλλαζε λάδια 2 φορες το χρόνο κλπ κλπ με διαβεβαίωσε ότι δν έχει αλλαχτεί τίποτα στο αμάξι. Βέβαια είναι πολλά τα χρόνια και είναι λογικό να μην θυμάται και αυτός. Από βδομάδα θα το παω για σερβισ και θα το τσεκάρει οοοοολο το αυτοκίνητο από την αρχή. Δούλευε χρόνια στην citroen και έχει καλή επαφή με τις υδροπνευματικες αναρτήσεις. Μου τόνισε και ότι το μοτερ αυτό παίρνει τα λάδια μαζί με το σασμαν. Ας ελπίσουμε να κάνει καλή δουλειά. Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας και απο βδομάδα που θα φτιαχτεί να συνεχίζω να ενημερώνω και να ρωτάω. Καλή ας νύχτα
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.545
Reaction score
19.703
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Συγγνωμη αλλα ειναι αδυνατον μηχανικος citroen που ειχε επαφη με τα bx να μην αντιλαμβανεται αυτα που μελη που δεν εχουν καν bx εγραψαν οτι εχουν αλλαχθει. Να εισαι διστακτικος.
 

Stargazer

Member
Εγγραφή
10 Νοεμβρίου 2021
Μηνύματα
1.004
Reaction score
1.326
Πόντοι
457
Age
38
Περιοχή
Καλαμαριά
Καλησπέρα , κουκλάκι είναι σε ζηλεύω όσο δεν ξέρεις (καλοπροαίρετα). Θα σου πρότεινα πρώτα απ ολα να κάνεις την πατέντα που εμποδίζει το αμορτισέρ να βγει από το καπό και να σου χαλάσει την μέρα. Επίσης βγάλε και άλλες φωτό αν θέλεις από κάτω και πίσω από τους τροχούς
 

scrapy_coco

Member
Εγγραφή
4 Δεκεμβρίου 2021
Μηνύματα
19
Reaction score
34
Πόντοι
252
Age
36
Καλησπέρα , κουκλάκι είναι σε ζηλεύω όσο δεν ξέρεις (καλοπροαίρετα). Θα σου πρότεινα πρώτα απ ολα να κάνεις την πατέντα που εμποδίζει το αμορτισέρ να βγει από το καπό και να σου χαλάσει την μέρα. Επίσης βγάλε και άλλες φωτό αν θέλεις από κάτω και πίσω από τους τροχούς
Καλησπέρα.
Δεν την ξέρω αυτήν την πατέντα. Αν υπάρχει κάποιο post φόρουμ να κάτσω να το διαβάσω. Το αμάξι είναι αραγμένο στο πατρικό μου. Την αλλη βδομάδα θα το παω στο μάστορα και μετά για ένα καλό πλύσιμο και μάλλον ένα βιολογικό από μέσα. Μετά απο αυτό θα ανεβάσω αρκετες φωτός
Θενκς
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.545
Reaction score
19.703
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Ουσιαστικα προσαρμοζεις-ηλεκτροκολεις εναν αυτοσχεδιο μεταλλικο κλωβο πανω θολο και περιξ του top mounts ωστε αν σκασει να μη καταστρεψει το καπω.
Για εμενα καλυτερα να αλλαξεις top mounts. Το θεμα ειναι αντε βρες τα καινουργια για bx...:(
 
Top Bottom