Citroen BX φωτογραφίες

antonisyugo

Member
Reaction score
224
Πόντοι
357
Περιοχή
Xαλκιδικη
Βλεποντας αυτα τα διαμαντια στα κεντρα ανακυκλωσης απλα επιβεβαιωνεται για αλλη μια φορα ο κομπλεξισμος του κλασσικου Ελληνα(εξαιρω πραγματικα δυσκολες περιπτωσεις).
Καλυτερα να το καψω η να το δωσω για scrap παρα να στο δωσω για ενα κομματι ψωμι.
Ετσι ξεκινησε η κουβεντα μας με τον ιδιοκτητη του Rover προπερσι το καλοκαιρι και τελικα μετα απο 8 μηνες με πηρε τηλεφωνο και μου ειπε ελα φορτωσε το.
Ετσι μετα απο 6 μηνες καταφερα και γλυτωσα απο την ανακυκλωση στα Νεα Μουδανια το Xedos 9 μου.
Ετσι σωθηκε και η μια Kappa που εχω απο τη Νεα Τριγλια,η 2.4.
Συμφωνω οτι κανεις δεν χαριζει τιποτα και σε κανεναν αλλα τελικα κατεληξα οτι δεν ειναι μονο οικονομικο το θεμα.
Ουτε ο ιδιοκτητης του Rover σωθηκε απο τα 400ευρω που τελικα το πηρα ουτε ο ιδιοκτητης του Mazda απο το 500ρικο μου.
Σαφως για τον καθενα μας το αυτοκινητο του εχει ιδιαιτερη συναισθηματικη αξια κατα βαση και ο καθενας μπορει να κοστολογει το καμαρι του οσο θελει.
Ομως οταν καποιος μπαινει στη διαδικασια να πουλησει κατι με αντικειμενικες τιμες τελικα προτιμαει να το πεταξει παρα να το πουλησει.
Ειλικρινα χαρηκα με την ιστορια του Flaminio οσον αφορα την Millesime που ο κυριος τον πηρε και τον ρωτησε αν υπαρχει ενδιαφερον ακομα πριν την πεταξει.
Συγνωμη για το μακροσκελες ποστ μου αλλα οταν βλεπω διαμαντια στα ανακυκλωτηρια τρελαινομαι.
Και δεν με πειραζει που πολλοι μου φιλοι με αποκαλουν αρχαιοκαπηλο μαυτα που μου αρεσουν και παω κι αγοραζω τελικα!

minas

Member
Reaction score
1.692
Πόντοι
487
Δεν νομιζω οτι τιθεται θεμα κομπλεξισμου.Εχει να κανει με το οτι απλα,καθε ανθρωπος εχει δυο οψεις,και συμπεριφερεται αναλογα.
Εχω δει με τα ματια μου Νιγηριανο μικροπωλητη,να κυκλοφορει με Ford Falcon του 1965,σε ''παππουδιστικη'' κατασταση...:shock:
Πιθανοτατα καποιος του το χαρισε.Πιθανοτατα,αν πηγαινε να το ζητησει καποιος κλασσικοφιλος,να του ζητουσαν μια περιουσια.Γιατι;Γιατι στην πρωτη περιπτωση μιλαμε για εναν φτωχο ανθρωπο,ενω στη δευτερη μιλαμε για καποιον εν δυναμει ''συλλεκτη''.Καλως η κακως,σε οτιδηποτε στη ζωη,παιζει μεγαλο ρολο ο τροπος που χρησιμοποιουμε.
Προσωπικα,μου εχουν χαρισει 2 αυτοκινητα(οκ ηταν γνωστοι),και εχω παρει αδεια για ξηλωμα ανταλλακτικων τζαμπα απο αλλους 2 ιδιοκτητες,οι οποιοι μου ηταν εντελως αγνωστοι,πιθανολογω δε,οτι δεν θα ειχαν προβλημα να μου τα χαρισουν και ολοκληρα.Ισως τους αρεσει ο τροπος μου.
Μου εχει τυχει επισης να πλησιασω καποιον με ολη την καλη διαθεση να του χαρισω αυτοκινητο,και τελικα να αλλαξω γνωμη βρισκοντας μια δικαιολογια.Ισως επειδη δεν μου αρεσε ο τροπος του.
Στην περιπτωση του rover και του mazda,o ιδιοκτητης προφανως δεν σωθηκε με μερικα κατοσταρικα.Απλα,η επιμονη του επιδοξου αγοραστη,μαλλον καταφερε να τον πεισει για τις πραγματικες προθεσεις του.:)Ισως αυτο συνεβη και στην περιπτωση της Millesime.
Εν πολλοις,ο κοσμος επαθε,εμαθε,και πλεον φερεται αναλογως.Δεν μπορουμε να τον κακιζουμε για αυτο,γιατι πιθανοτατα ειμαστε ολοι συνυπευθυνοι.Αυτο δεν σημαινει βεβαια οτι δεν υπαρχουν και στραβοξυλα,που λεμε.

Υγ1:Για να μιλησουμε και λιγο πρακτικα...Εαν θελετε να παρετε καποιο ιστορικο αυτοκινητο σε λογικη τιμη...απλα βαλτε καποιον μικροτερο(μεχρι 21-22)να το ζητησει...Νομιζω οτι και τα ιδια τα μελη του φορουμ,εχουν να διηγηθουν αντιστοιχες ιστοριες απο τα μετεφηβικα τους χρονια..;)

Υγ2:Μηπως θα ηταν καλυτερα καποιος μοντ να μετακινησει τα τελευταια μηνυματα σε πιο καταλληλο θεμα;:offtopic:

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Reaction score
15.696
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Italy Milan
Βλεποντας αυτα τα διαμαντια στα κεντρα ανακυκλωσης απλα επιβεβαιωνεται για αλλη μια φορα ο κομπλεξισμος του κλασσικου Ελληνα(εξαιρω πραγματικα δυσκολες περιπτωσεις).
Καλυτερα να το καψω η να το δωσω για scrap παρα να στο δωσω για ενα κομματι ψωμι.
Ετσι ξεκινησε η κουβεντα μας με τον ιδιοκτητη του Rover προπερσι το καλοκαιρι και τελικα μετα απο 8 μηνες με πηρε τηλεφωνο και μου ειπε ελα φορτωσε το.
Ετσι μετα απο 6 μηνες καταφερα και γλυτωσα απο την ανακυκλωση στα Νεα Μουδανια το Xedos 9 μου.
Ετσι σωθηκε και η μια Kappa που εχω απο τη Νεα Τριγλια,η 2.4.
Συμφωνω οτι κανεις δεν χαριζει τιποτα και σε κανεναν αλλα τελικα κατεληξα οτι δεν ειναι μονο οικονομικο το θεμα.
Ουτε ο ιδιοκτητης του Rover σωθηκε απο τα 400ευρω που τελικα το πηρα ουτε ο ιδιοκτητης του Mazda απο το 500ρικο μου.
Σαφως για τον καθενα μας το αυτοκινητο του εχει ιδιαιτερη συναισθηματικη αξια κατα βαση και ο καθενας μπορει να κοστολογει το καμαρι του οσο θελει.
Ομως οταν καποιος μπαινει στη διαδικασια να πουλησει κατι με αντικειμενικες τιμες τελικα προτιμαει να το πεταξει παρα να το πουλησει.
Ειλικρινα χαρηκα με την ιστορια του Flaminio οσον αφορα την Millesime που ο κυριος τον πηρε και τον ρωτησε αν υπαρχει ενδιαφερον ακομα πριν την πεταξει.
Συγνωμη για το μακροσκελες ποστ μου αλλα οταν βλεπω διαμαντια στα ανακυκλωτηρια τρελαινομαι.
Και δεν με πειραζει που πολλοι μου φιλοι με αποκαλουν αρχαιοκαπηλο μαυτα που μου αρεσουν και παω κι αγοραζω τελικα!
Απλά ειμουν τυχερός κ ο άνθρωπος που την είχε εξαιρετικός ....δύσκολα γίνεται Αυτό!

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Reaction score
15.696
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Italy Milan
Και ειχες μαζι σου και τον Nikola ..dont forget your friend....
O Nicholas έδωσε το Οκ! Όταν έκατσε στο τιμονι έκανε νόημα να την πάρουμε όπως κ έγινε άμεσα...μολις 5 μερες μετά το απόκτημα Αxel...

ami8_gs_ds_bx

Member
Reaction score
2.878
Πόντοι
697
O Nicholas έδωσε το Οκ! Όταν έκατσε στο τιμονι έκανε νόημα να την πάρουμε όπως κ έγινε άμεσα...μολις 5 μερες μετά το απόκτημα Αxel...
Άρα το deal το καθάρισε ο Νικόλας :thumbs:

xantiamanolis

Member
Reaction score
3.755
Πόντοι
827
Περιοχή
Πρεβεζα
ενδιαφερετε κανεις για πλαινα πλαστικα απο μιλεσιμ ολο το σετ και ειναι και κοκκινα...

maxtsif

Member
Reaction score
2.272
Πόντοι
677
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
ενδιαφερετε κανεις για πλαινα πλαστικα απο μιλεσιμ ολο το σετ και ειναι και κοκκινα...
Η αλήθεια είναι οτι μου πέρασε απ'το μυαλό να τα βάλω γιατί μου λείπουν, αλλά τελικά οχι, θα επιμέινω να ψάχνω τα κανονοκά του για να το έχω όσο γίνεται μανίσιο.
Σκέφτηκα και να πάρω αυτήν ολόκληρη για ανταλακτικά, έχει και χαρτιά, έχει και τα σωστά πλαίνά !!

Top Bottom