Citroen BX φωτογραφίες

nonos

Member
Reaction score
14.169
Πόντοι
1.137
Περιοχή
Δουβλινο
Μπράβο βρε Μάκη! Τρομερή φωτογραφία!

maxtsif

Member
Reaction score
2.272
Πόντοι
677
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μπράβο βρε Μάκη! Τρομερή φωτογραφία!
Ευχαριστώ! Προσπαθώ να πείσω κάτι δύσπιστους Σιτροενάκηδες για την ομορφιά της ΒΧ!

19805

Last edited:

Pierre Boulanger

Administrator
Reaction score
20.361
Πόντοι
1.547
Περιοχή
Paris in the sixties
Ευχαριστώ! Προσπαθώ να πείσω κάτι δύσπιστους Σιτροενάκηδες για την ομορφιά της ΒΧ!
Αν δεν την βλέπουν, μάταιο να τους πείσεις

xantiamanolis

Member
Reaction score
3.755
Πόντοι
827
Περιοχή
Πρεβεζα

View attachment 19805
ματαια προσπαθεις.....στου κουφου την πορτα παρε την πορτα και φυγε

visa chrono

Member
Reaction score
22.934
Πόντοι
1.487
e oxi ρε γαμωτο...
μια αγγελια καπου να βαλει καποιος ... χαριζετε θελω κατι ..μια κοτα ..μια γιδα κατσικα...κατι...

κριμα πραγματικα ..και ειναι μια χαρα...

minas

Member
Reaction score
1.692
Πόντοι
487
μια αγγελια καπου να βαλει καποιος ... χαριζετε θελω κατι ..μια κοτα ..μια γιδα κατσικα...κατι..
Εχω βαλει προσωπικα,αγγελια,κατα το παρελθον,οπου χαριζα παλια ανταλλακτικα.
Επισης,καποιες-λιγες-φορες,εχω πετυχει αγγελια οπου χαριζεται αυτοκινητο(οχι bx gti βεβαια).

Στην περιπτωση μου,μου βγηκε η πιστη με τις παραλογες απαιτησεις καποιων.Εαν δεν ειχα αυτη την αγαπη για τα παλια πραγματα γενικοτερα(οπως οι περισσοτεροι),πιθανοτατα δεν θα ασχολιομουν καν.
Οσο για τα αυτοκινητα που χαριζονταν θεωρω αρκετα πιθανο απλα να πεταχτηκαν τελικα,με τον ενα η τον αλλο τροπο(οχι οτι ηταν και αξιολογα εξαρχης δηλαδη).
Στη συγκεκριμενη περιπτωση,τα εξοδα αποστολης του αυτοκινητου απο τη βεροια,σε συνδυασμο με πιθανο προβλημα στα χαρτια του,μαλλον θα αποθαρρυνε πολλους απο το να ασχοληθουν μαζι του τελικα.
Κοινως,η πικρη αληθεια ειναι οτι μπορει εμεις εδω περα να ειμαστε μαζεμενοι και να νιωθουμε πολλοι,αλλα τελικα σε σχεση με το συνολο του πληθυσμου ειμαστε μια μειοψηφια.:(Ποσοι bxκηδες να υπαρχουν ανα την Ελλαδα,οι οποιοι μαλιστα να ειναι και διατεθειμενοι να αναλαβουν τα οποια εξοδα αποστολης κλπ για κατι τετοιο;Εδω ακομη και καποιοι απο εμας τα αποκαλουμε ''κουτακια''χαριτολογωντας,οποτε λογικο ειναι να μην ασχοληθει μαζι τους ο πολυς κοσμος..

Συγχωρεστε με αν ξεφυγα λιγο...Ομως απο την ημερα που ειδα φωτογραφια το Αriane της Γκραβας σε κεντρο ανακυκλωσης,συνειδητοποιησα πως τελικα,ακομη και εν ετει 2020,οι λατρεις παλαιων αυτοκινητων(και αντικειμενων εν γενει),αντιμετωπιζονται στην καλυτερη ως αθεραπευτα ρομαντικοι,στη χειροτερη ως γραφικοι.Και με αυτη τη νοοτροπια,μαλλον θα εξακολουθησουμε να βλεπουμε τετοιες εικονες..:cry:

visa chrono

Member
Reaction score
22.934
Πόντοι
1.487
Ειμαι απολυτα συμφωνος με οτι γραφεις ... και εχω πει πολες φορες πως οτι μπορει να ειναι για εμας ωραιο και πολυτιμο για αλλους ειναι ενα τρελο βαρος...
Απλος μια προσπαθεια δεν βλπτει...
Οταν θες κατι ..μερικες φορες ...ισως με την βοηθεια ..ανωθεν καποιος να τα καταφερει...

Οσο για το Αriane πριν χρονια εχω παρκαρει στο στενο για αλλο λογο ..και εκει που περπατω ειναι εξω στο σπιτι ολοι η οικογενεια με τον παππου που το ειχε και το πλαινανε ...
Αβυσσος η ψυχη τους ...

Αυτα και καλη συνεχεια σε ολους

maxtsif

Member
Reaction score
2.272
Πόντοι
677
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Κρίμα για τη ΒΧ, φαινεται ωραία. Αλλα, ισχύουν όσα έγραψε ο minas. Και βέβαια δε φταίει η μάντρα. Ποιος ξέρει αν ο ιδιοκτήτης το αγαπούσε, αν έκανε καποια προσπάθεια να το σώσει η αν ήταν αδιάφορος. Πάντως γενικά σαν λαός δε το έχουμε, το να δωρίζουμε κάτι σαν αυτό, ή έστω να το πουλάμε φτηνά για να σώθεί. Πάμπολες περιπτώσεις ζητάνε τρελά λεφτά και όταν δε τα δίνει κανείς, προτιμούν να τα πετάξουν.
Πριν 2-3 χρόνια φίλος μου είπε για ένα παρατημένο Morris Minor που θα το πετούσε συγγενής του. Ενδιαφέρθηκα να το πάρω, να του δώσω ότι ο παλιατζής και κάτι παραπάνω. Μου ζήτησε 5 χιλιάρικα! Ακόμα εκεί παρατημένο είναι.

maxtsif

Member
Reaction score
2.272
Πόντοι
677
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Καμμια φορά το σκέφτομαι αυτό, όταν γεράσω και δε θα μπορώ να οδηγώ, τη ΒΧ ( και το Steed μου ) θα υπάρχει κάποιος που να τα θέλει πραγματικά ? Δώρο θα του τα κάνω.

Pierre Boulanger

Administrator
Reaction score
20.361
Πόντοι
1.547
Περιοχή
Paris in the sixties

Pierre Boulanger

Administrator
Reaction score
20.361
Πόντοι
1.547
Περιοχή
Paris in the sixties
Καμμια φορά το σκέφτομαι αυτό, όταν γεράσω και δε θα μπορώ να οδηγώ, τη ΒΧ ( και το Steed μου ) θα υπάρχει κάποιος που να τα θέλει πραγματικά ? Δώρο θα του τα κάνω.
Το ίδιο σκέφτομαι και εγώ. Τα παιδάκια σου όταν κανείς :baby:

minas

Member
Reaction score
1.692
Πόντοι
487
Για να το δουμε και απο την αναποδη..Σε γενικες γραμμες,δεν μπορουμε να εχουμε την ΑΠΑΙΤΗΣΗ να μας χαρισουν κατι..:)
Πολυ ευχαριστως,οταν φτασω σε ηλικια που δεν θα μπορω πια,να χαρισω καποια απο τα πραγματα μου.Αλλα σε καποιον που τον ξερω προσωπικα,που ξερω οτι τα αγαπα,που ξερω οτι ενδεχομενως εκτιμα εμενα προσωπικα κλπ.Δυσκολα θα χαριζα κατι που αγαπω πραγματικα,σε καποιον που με σταματησε τυχαια στο δρομο.Γιατι συνηθως σε αυτες τις περιπτωσεις,2 τινα συμβαινουν:
-Ειτε θα το βαλει στην ακρη για ''να το φτιαξει'',τελικα τα χρονια θα περασουν,θα αχρηστευτει και θα καταληξει εντελει στα σκουπιδια.Και λογικο ειναι,καθως καποιος που δεν εχει ενα Α αρχικο κεφαλαιο για να αγορασει κατι που του αρεσει,συνηθως στην πορεια δεν εχει και το αναλογο κεφαλαιο για να το συντηρησει.Συν οτι θα του ειναι πολυ πιο ευκολο να το ξεφορτωθει,αφου δεν το εχει πληρωσει...
-Ειτε θα προσπαθησει να το ''κανει μεροκαματο'',θα δει στην πορεια οτι δεν αξιζει οσα περιμενε,και τελικα θα το πεταξει(αν θυμαμαι καλα κατι τετοιο εγινε και με το Ariane)...
Φυσικα μπορει οντως να χαριζα σε αγνωστο κατι που δεν πολυχρειαζομαι,απλα και μονο με την ελπιδα να σωθει.Αλλα εγω.Που εχω μια δεδομενη αγαπη για τα παλια πραγματα.Ο πολυς κοσμος δεν θα ασχοληθει/δεν θα μπει στη γραφειοκρατικη διαδικασια/δεν εχει ορεξη να ''κανει μαγκα'' καποιον,κι ετσι προτιμα να το πεταξει.Κι εδω που τα λεμε,τελικα ισως οχι αδικαιολογητα.

Δυστυχως η ευτυχως,τα ενδιαφεροντα και τα οραματα δεν κληροδοτουνται.Μια βολτα στο παζαρι ρακοσυλλεκτων θα σας πεισει...:sorry:

nonos

Member
Reaction score
14.169
Πόντοι
1.137
Περιοχή
Δουβλινο
Έχεις πολύ δίκιο σε αυτά που γράφεις Μηνά

Top Bottom