Το νέο μου παλιό ποδήλατο...

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.040
Reaction score
26.833
Πόντοι
1.607

 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Έκανε κάτι παιχνίδια το μυαλό μου απόψε αναζητώντας τις "ρίζες" για διάφορα... Και θυμήθηκα έναν μεγάλο έρωτα..
Το πρώτο μου, όχι κυριολεκτικά, ποδήλατο σ' επίπεδο δλδ που τ αγοράκια αρχίζουν να συγκρίνουν και ν αναμετρωνται με τ αλλά αγοράκια της γειτονιάς και φυσικά το μυαλό τους ήταν και στα κοριτσακια ήδη και πως φαίνονται σε αυτά :lol:ήταν ένα δώρο συμβολικό του παππού που δε μπορούσα να το αρνηθω.. Ήταν φτιαγμένο με αγάπη από κυριολεκτικά διαφορα κομμάτια πολύ πριν να είμαι έτοιμος να ανέβω εκεί πάνω και με τον παππού πλέον να έχει φυγει....
Η σέλα πλαστική λευκή με κάτι τρύπες που λέγαμε ότι είναι για αερισμό... :O
Με μωβ σκελετό και φωσφοριζε σχεδόν φούξια τιμόνι δε πας πουθενά μεγάλε όμως και ας το πήγαινα τάπα απ' οτι θυμάμαι..:lol: Ιδίως όταν η Ιωάννα μου είπε "μα καλά πως το έκανες τόσο γρήγορα το γύρο του σχολείου..:love: Γκρίνια ανελέητη πλέον όμως στους γονεις γιατί δε μ άρεσε ενώ παράλληλα αρχίζουν να εμφανίζονται και κάτι GT με "πατάκια" και "ρότορα", πράγμα που σήμαινε ότι η Ιωάννα μπορούσε να ανεβαίνει στα πατάκια και να τη πήγαινει βόλτα ο Νίκος..:rocket::cry::yikes.gif:
80-100 χιλιάρικα για GT ή Haro δεν υπήρχε περίπτωση..
Με βάση και κάτι αποφάσεις χρόνια αργότερα δε ξέρω αν ήταν κάψονι, να μάθω στα δύσκολα, να μη πουλάω μούρη ή δε ξέρω γω τι άλλο... Πάντως για μάθημα μου γινόταν ότι γινόταν..

ΟΜΩΣ..
Κάπως κάτι μαγικό έγινε και ο 7 χρόνια μεγαλύτερος γιος των κουμπάρων ,που του φέρονταν σα νορμάλ παιδάκι..:lol: είχε στην αποθηκη κρεμασμένο αυτό που για εμένα φάνταζε διαστημόπλοιο..:love: και είχε το πιο ψαρωτικο όνομα που υπήρχε επίσης...

BMX Pacific Street Styler..:hypno::drool::love:

Το πιο σημαντικό? Του ταίριαζαν τα πατάκια και ήταν ΟΛΟ επινικελωμενο..:shock:
Οταν πήγαμε να το πάρουμε θυμάμαι όταν το είδα κρεμασμένο στο τοίχο το χαμογελάκι μου που έσκασε :O Φυσικά πάλι γκρινιάζα μετα γιατί δεν είχε ρότορα..:lol:
Επίσης οι ζάντες ήταν Α-Π-Ι-Θ-Α-Ν-Ε-Σ και ο δίσκος των πεντάλ πανέμορφος αν και όχι αυτός της φωτο..
26856


26855


Χαλαρά υφος 500 καρδιναλίων όταν έσκασα μύτη στη πλατεία....

Για την ιστορία την Ιωάννα δε τη κατάφερα ποτέ..ούτε και ο Νίκος ομως που από κολλητοί γίναμε ορκισμένοι εχθροί τον οποίο επισημοποιήθηκε με ένα επικό βρωμοξυλο στη 3η δημοτικού που μου άφησε ένα ωραιότατο σημάδι ανάμεσα στα φρύδια..:shoot::kill:
Το Pacific Street Styler έκανε άπειρες κόντρες.. άλλαξε πολλά πίσω λάστιχα καθώς στα κωλιδια ημουν απαιχτος και απέκτησε και αλουμινένια πεντάλ..
Θέλω να ελπίζω ότι είναι στην αποθηκη στο Κιλκίς πια να περιμένει τον 4χρονο και τον μηνών γιο του να μεγαλώσουν και να ανδρωθουν.. άλλωστε το επέστρεψα πίσω όταν πια δε μου έκανε..;)
 
Last edited:

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.040
Reaction score
26.833
Πόντοι
1.607

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.040
Reaction score
26.833
Πόντοι
1.607
 

ami8_gs_ds_bx

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2013
Μηνύματα
1.827
Reaction score
4.165
Πόντοι
777
Age
48
Τώρα για να λέμε την αλήθεια τι σόι μουσείο είναι όταν λειτουργεί μία φορά την εβδομάδα είναι ένα θέμα.
Στην πραγματικότητα είναι μια μεσαίου μεγέθους ιδιωτική συλλογή και μέχρι εκεί.
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.040
Reaction score
26.833
Πόντοι
1.607
Ο χωρος το μερος εμενα με ταξιδευει ... ε και ναι ιδιωτικος ο χωρος και η συλλογη που τα παιδια εχουν διαθεση να την δειχνουν σε οποιους ενδιαφερονται και να θυμουνται και τον Πατερα τους .. με βαση την διαθεσιμοτητα τους ..

Ciao ..
 

minas

Member
Εγγραφή
22 Δεκεμβρίου 2017
Μηνύματα
949
Reaction score
2.771
Πόντοι
587
Age
35
Mιας και ανακινηθηκε το θεμα..
Πετυχα προχτες στην εο Αθηνων Θηβων(:yikes.gif:)αλλοδαπο εργατη να επιβαινει σε διπλοσκελετο ποδηλατο εποχης.
Ηταν σε τοσο καλη κατασταση που αρχικα θεωρησα πως ηταν καποιο ινδικο νεωτερο μοντελο,πλην ομως με μια δευτερη ματια διεκρινα το ορθιο σηματακι στο εμπρος φτερο..μαλλον bismarck.

Aπο τη μια στενοχωρηθηκα για την καταληξη,απο την αλλη ομως ενιωσα μια μικρη χαρα,καθως εχω πανω απο 15 χρονια να δω καποιο σε κανονικη κυκλοφορια(εκτος απο το δικο μου εννοειται).
 

ami8_gs_ds_bx

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2013
Μηνύματα
1.827
Reaction score
4.165
Πόντοι
777
Age
48
Με μεγάλη ευχαρίστηση βλέπω πως στην περιφέρεια γίνονται αρκετές εκδηλώσεις με vintage μεταφορικά μέσα. Τώρα τα Χανιά τις προάλλες οι Σπέτσες.
Μπράβο :clap:
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
edit λαθος ενοτητα
 

ami8_gs_ds_bx

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2013
Μηνύματα
1.827
Reaction score
4.165
Πόντοι
777
Age
48
Την 1η Ιουλίου ξεκινά ο Γυρός Γαλλίας και για να μπαίνουμε σιγά σιγά στο πνεύμα του αγώνα ένα πολύ όμορφο βίντεο με ρετρό διάθεση και πολύ Citroen

 

ami8_gs_ds_bx

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2013
Μηνύματα
1.827
Reaction score
4.165
Πόντοι
777
Age
48
Δεν θυμάμαι αν το έχουμε αναρτήσει ξανά, αλλά το αναρτώ καθώς έγκυρες πληροφορίες μου αναφέρουν ότι πρόκειται για ένα πολύ καλό vintage ποδηλατάδικο που αξίζει την προσοχή μας
 
Top Bottom