Τι ραδιόφωνο έχουμε στα αυτοκίνητα μας;

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.405
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Στη CX έχω ένα σούπερ ράδιο κασσετόφωνο aftermarket. Mitsubishi Electrics από το 1978.
Στο Datsun ραδιοκασσετόφωνο Philipps DC-102 Stereo Cassette Deck.
Στο Subaru το εργοστασιακό του!

Και μία ερώτηση: Τα 2CV έβγαιναν με εργοστασιακό ραδιόφωνο;
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.679
Reaction score
20.135
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
H xantia εχει το εργοστασιακο ραδιοκασετοφωνο που συνεργαζεται με τα χειριστηρια στο τιμονι.
Η zx ειναι στην 4η aftermarket πηγη :lol: και εχουν αλλαχθει ολα τα ηχεια με την προσθηκη και στην εταζερα.
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.405
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
H xantia εχει το εργοστασιακο ραδιοκασετοφωνο που συνεργαζεται με τα χειριστηρια στο τιμονι.
Η zx ειναι στην 4η aftermarket πηγη :lol: και εχουν αλλαχθει ολα τα ηχεια με την προσθηκη και στην εταζερα.
Η Xantia μπροστά από την εποχή της σε αυτό το θέμα...
Φαντάζομαι τη ZX Bang&Olufsen???
:lol:
Στο Datsun θα το βγάλω και θα αλλάξω και ταμπλό λόγω τρύπας... :grin:
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.405
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Α ξέχασα... Στο Leon με τετρακίνηση
AIWA εργοστασιακό ράδιο κασσετόφωνο με επίσης εργοστασιακή 6ΧCDιέρα.
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.679
Reaction score
20.135
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Η zx ειχε εργοστασιακο ραδιοκασετοφωνο κααααποτε, μετα φορεσε πανακριβο alpine απο τα πρωτα με θυρα usb, αφου τα παιξε αυτο φορεσε f&u praktiker-οσο αντεξει ε δεν αντεξε πολυ :lol: , και μετα ενα παλικαρι καλη του ωρα απο το 4tforum μου χαρισε ενα εξαιρετικο alpine που φοραει και τωρα απο μια 190E 2.0 που πηγαινε αποσυρση. Κι αυτο ομως κλεινει απροειδοποιητα καμια φορα και ειναι θεμα καλωδιων. Εχω τα torx μαζι, λυνω τη προσοψη, τα κουναω και ολα κομπλε:lol:
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.405
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Η zx ειχε εργοστασιακο κααααποτε, μετα φορεσε πανακριβο alpine απο τα πρωτα με θυρα usb, αφου τα παιξε αυτο φορεσε f&u praktiker-οσο αντεξει ε δεν αντεξε πολυ :lol: , και μετα ενα παλικαρι καλη του ωρα απο το 4tforum μου χαρισε ενα εξαιτερικο alpine που φοραει και τωρα απο μια 190E 2.0 που πηγαινε αποσυρση. Κι αυτο ομως κλεινει απροειδοποιητα καμια φορα και ειναι θεμα καλωδιων. Εχω τα torx μαζι, λυνω τη προσοψη, τα κουναω και ολα κομπλε:lol:
Ηχοσυστήματα γουστάρω πολύ τα Becker και τα JVC
Αν και δεν είναι αυτοκινήτου... Εχω στερεοφωνικό JVC του 75... Βάζω στο πικάπ το World Destruction στη μέση την ένταση και γίνεται σεισμός στη πολυκατοικία... Ασε που ανοίγω τα παράθυρα, στο ρετιρέ (όχι το σείρηαλ...) και ακούγονται οι σειρήνες πολέμου και τρέχουν όλοι πανικόβλητοι...:rotfl::rotfl::rotfl:
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.254
Reaction score
23.987
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Διεγράφησαν τα εκτός θέματος ποστ. Φιλικά θυμίζω ότι πρέπει να προστατεύουμε τα θέματα του φόρουμ για να μη χάνεται η πολύτιμη πληροφορία τους με πολλά και άνευ σημασίας κατα ριπάς μηνύματα.
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.405
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Διεγράφησαν τα εκτός θέματος ποστ. Φιλικά θυμίζω ότι πρέπει να προστατεύουμε τα θέματα του φόρουμ για να μη χάνεται η πολύτιμη πληροφορία τους με πολλά και άνευ σημασίας κατα ριπάς μηνύματα.
Ελπίζω να μας συγχωρεσεις...
Εσύ αγαπητέ ραδιόφωνα δεν εχεις;
Κάτι πήρε το μάτι μου σε ενα 2CV6 Club... Κόκκινο... :whistle:
 
Εγγραφή
24 Μαρτίου 2014
Μηνύματα
124
Reaction score
443
Πόντοι
417
Age
55
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Στο βατράχι έβαλα ένα retrosound για να χωρέσει στο συρταράκι πάνω από το τασάκι. Από εδώ αρχίζουν τα ωραία: Μπήκαν 2 ενισχυτές, ένας 2 χ 350Watts που οδηγεί 2 midwoofer και 2 tweeter για μπροστά, και ένας μονοκάναλος 1 χ 500watts που βαράει το 8 ιντζών subwoofer που μπήκε πίσω.
'Ολα αυτά είναι της ground zero.
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.405
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Στο βατράχι έβαλα ένα retrosound για να χωρέσει στο συρταράκι πάνω από το τασάκι. Από εδώ αρχίζουν τα ωραία: Μπήκαν 2 ενισχυτές, ένας 2 χ 350Watts που οδηγεί 2 midwoofer και 2 tweeter για μπροστά, και ένας μονοκάναλος 1 χ 500watts που βαράει το 8 ιντζών subwoofer που μπήκε πίσω.
'Ολα αυτά είναι της ground zero.
Ωραίο setup... Αλλά να πω την ταπεινή μου άποψη. Πιστεύω σε ιστορικά αυτοκίνητα πρέπει να βάζουμε τα ραδιόφωνα που έβγαιναν για από το εργοστάσιο ή αν βάλουμε κάποιο άλλο να μη το παραγεμισουμε με ηχεία και ενισχυτές. Ειδικά σε ένα αυτοκίνητο που έχει ανακατασκευαστεί με τον τρόπο που είδαμε. Πόσο μάλλον όταν αυτό είναι Citroën DS!

Φιλικά Τάσος! :)
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.448
Reaction score
3.285
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
και το 2cv αλλα και το rallye έχουν ραδιόφωνο alpine με cd και usb τελευταίας τεχνολογίας ( Εχει και τηλεκοντρόλ ) Με 2 ενισχυτές και τέσσερα ηχεία .... το 2cv έχει 2 κατω απο τα μπροστινά καθίσματα και τα άλλα 2 στο πίσω..
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.405
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
και το 2cv αλλα και το rallye έχουν ραδιόφωνο alpine με cd και usb τελευταίας τεχνολογίας ( Εχει και τηλεκοντρόλ ) Με 2 ενισχυτές και τέσσερα ηχεία .... το 2cv έχει 2 κατω απο τα μπροστινά καθίσματα και τα άλλα 2 στο πίσω..
Είπα την άποψή μου για τα πολλά μαραφέτια για ήχο στον Ράλλο...
Στο 2CV βγάλτα.
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.448
Reaction score
3.285
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Είπα την άποψή μου για τα πολλά μαραφέτια για ήχο στον Ράλλο...
Στο 2CV βγάλτα.
Θα σου πω την άποψη μου :) Ο κινητήρας του 2cv κάνει πολύ δυνατό θόρυβο :) ετσι καιι το ηχοσυστημα πρέπει να καλύπτει τον θόρυβο τις μηχανής... :)
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.405
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Θα σου πω την άποψη μου :) Ο κινητήρας του 2cv κάνει πολύ δυνατό θόρυβο :) ετσι καιι το ηχοσυστημα πρέπει να καλύπτει τον θόρυβο τις μηχανής... :)
Εστω να μη φαίνονται τα πολλά όλα αυτά
..
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.740
Reaction score
4.022
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
αρχικα χαντια βγηκε το πολυ καλο εργοστασιακο clarion ρ/κ στην θεση του μπηκε ντουλαπακι εργοστασιακο αλλα ΖΧ και αρχικα εβαλα ενα radiocd εποχης σιτροεν εκανα πατεντα με τα χειριστηρια δουλεψε καλα αλλα καηκε σε απολυμανση αεραγωγων και πλεον υπαρχει μια πηγη kenwood cd mp3 aux usb σε συνδυασμο με προγραμμτιζομενο ανταπτορα για τα πληκτρα.....φυσικα αλλαγη ηχειων με μια 4αδα pionner καταργηθηκαν τα πισω ηχεια στις πορτες και μπηκαν 1 ζευχος pionner στην μια απο τις εταζιερες που εχω...
στο xsara 2 εχω αλλαξει 4πηγες clarion rd3 01 η τελευταια ειναι απο ξαρα 2004 μοντελο και προσφατα χτυπησα στο e-bay ενα αντιστοιχο μοντελο vdo siemens απο ξαρα πικασσο και λεω μετα βεβαιοτητας οτι ειναι κορυφαιο σε ποιοτητα...
στο χοντα τζαζ παραμενει η καλη εργοστασιακη πηγη που εχει...
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.679
Reaction score
20.135
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Οι πηγες των xsara II ειναι για κλωτσιες πραγματικα απο αξιοπιστια.... Oμοιως και των c5 mk1.
Εννοειται και στης μητερας και στου κουμπαρου των γονιων το c5 εχει αλλαχθει απο μια φορα.
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.405
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Το ραδιοκασσετόφωνο της CX



Ηχεία έχει τα εργοστασιακά στις πόρτες. Κεραία επίσης εργοστασιακή.
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.405
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
@Pierre Boulanger
Μιάς και στη Χρυσούλα δεν εχεις... Και επειδή στο 2CV ξέρω οτι εχεις... :grin:
Τι έχει το κοκκινάκι;

Αντε βγειτε και οι άλλοι δεν έχουμε ραδιόφωνα μόνο εγώ και ο @nonos ... :)
 
Last edited by a moderator:

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.254
Reaction score
23.987
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Στην DS δεν έχω κάποιο.. Αν βρω σε προσιτή τιμή αυτό που έβγαινε τότε θα το πάρω.. Παίζει στα 250-300 ευρώ τα οποία είναι πολλά για ραδιόφωνο μόνο.

Αυτό είναι:
IMG_2409.JPG


Στο 2cv έχω ένα Sony 20αετιας
 
Top Bottom