Τι αυτοκίνητο οδηγάμε σήμερα?

Demetris

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2020
Μηνύματα
304
Reaction score
890
Πόντοι
367
Age
50
Νονέ ευχαριστώ για τις ευχές, ναι, το C5 είναι εργαλείο, αγοράστηκε για να γράφει χιλιόμετρα.
Μανώλη, κάποτε κι εγώ δεν ήθελα ν' ακούω για αυτόματα, όμως μεγάλωσα και πλέον επιζητώ την άνεσή μου. Είναι μέρες που ένα οχτάωρο ή δεκάωρο δουλειάς πλαισιώνεται από δίωρα ταξίδια, στην αρχή και το τέλος της ημέρας. Ε, λοιπόν το αυτόματο είναι ότι χρειάζομαι, ειδικά για το συγκεκριμένο μοτέρ. Πριν πάρω τη C5 είχα διασχίσει τη Γαλλία από Λυών στην Τουλούζη μέσω massif central με ένα κάκτο με το ίδιο μοτέρ αλλά με εξάρι χειροκίνητο. Καθώς τα ντίζελ δεν έχουν την ωφέλιμη περιοχή στροφών που έχουν οι βενζινοκινητήρες, κάποια στιγμή θεώρησα ότι καταντούσε κουραστικό να ανακατεύεις συνέχεια τη σούπα, όσο καλός κι αν ήταν ο επιλογέας.
Το λευκό στα αυτοκίνητα νομίζω ότι με διαλέγει, δεν το διαλέγω εγώ. Όλα όσα έχω είναι λευκά, χωρίς πάντα να το επιλέξω εγώ.
 
Last edited:

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.548
Reaction score
19.717
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Από τις τελευταίες που έχω τραβηξει:love:

23350


23351
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.419
Reaction score
16.750
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
23861
23862
23863



Tha mou peis giati...

Itan scedon tsaba, iksera apo filo oti itan poli sintirimeno, kostizei elaxista i asfalia... Kallitera na itan break, gia na kanei ton xamali pio apotelesmatika gia kamia metakomisi, alla toulaxiston peftoun ta kathismata...

Variemai na to vgalo o idios fotografies pantos...

Xtes to fortosa.


Einai svelto pantos... 137ch...
 
Last edited:

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.548
Reaction score
19.717
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Το 406 είναι από καλύτερα μεσαία της εποχής. Συνδυασμός sportiveness και άνεσης. Πραγματικά πολύ καλή αγορά και καλό το γεγονός ότι θα ξεκουραστούν οι cx!

Οι ραλλοζαντες είναι 14αρες και οι φωτογραφίες αυτές σ ένα σημείο κοντά στον Πύργο Πλακεντίας στην Πεντέλη.
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.419
Reaction score
16.750
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Το 406 είναι από καλύτερα μεσαία της εποχής. Συνδυασμός sportiveness και άνεσης. Πραγματικά πολύ καλή αγορά και καλό το γεγονός ότι θα ξεκουραστούν οι cx!
to αυτοκινητο αγοραστηκε 800ε.
καμια φορα θελω κατι για φορτωματα απο επιπλαδικα κλπ και κατι να το παρακαρω κεντρο στον δρομο αφοβα,
Εχει 140000χλμμ ειναι γρηγορο, μεγαλους χωρους, αλλα αντιθετα απο οτι ελεγε ο τυπος της εποχης, ειναι πολυ πιο σφιχτο απο μια Ξαντια
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.652
Reaction score
13.151
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
View attachment 23861View attachment 23862View attachment 23863


Tha mou peis giati...

Itan scedon tsaba, iksera apo filo oti itan poli sintirimeno, kostizei elaxista i asfalia... Kallitera na itan break, gia na kanei ton xamali pio apotelesmatika gia kamia metakomisi, alla toulaxiston peftoun ta kathismata...

Variemai na to vgalo o idios fotografies pantos...

Xtes to fortosa.


Einai svelto pantos... 137ch...
Νίκο καλορίζικο! Πολύ ωραίο. Και επειδή έχω μία πολύ μεγάλη αγάπη (ίσως αμέσως μετά τις αγαπημένες μας Σιτροέν...) στο 406 κουπέ, θα ήθελα να εκφράσω μία προσωπική άποψη για το εσωτερικό του: Λένε συνέχεια, κυρίως οι ξένοι δημοσιογράφοι, ότι ένα μειονέκτημα του κουπέ είναι ότι έχει το ίδιο ταμπλό με το σεντάν. Και ποια κουπέ έκδοση δεν έχει το ίδιο ταμπλό με τη σεντάν? Και μετά το παρατραβάνε λέγοντας ότι μοιάζει με ταμπλό ταξί, επειδή υπάρχουν/υπήρχαν πολλά 406 ταξί στο εξωτερικό. Δηλαδή σε Mercedes E-class, Audi A6, BMW 5 που συναντάς επίσης ως ταξί στο εξωτερικό, εκεί δεν ισχύει?

Θεωρώ και το ταμπλό του εγώ προσωπικά πολύ ωραίο. Έχω μια πολύ μεγάλη αδυναμία στα πολύ μεγάλα και στρογγυλά ταχύμετρα και στροφόμετρα και νομίζω ότι στο 406 τα συγκεκριμένα όργανα είναι ένα πραγματικό σχεδιαστικό κόσμημα, ιδίως στο κουπέ με τη χρωμιομένη στεφάνη στα όργανα αυτά.

Ιδίως με τον 6κύλινδρο κινητήρα τα 406-407/C5-Xantia πιστεύω ότι μπορούν να χαρίσουν πολλά χαμόγελα!
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.419
Reaction score
16.750
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Νίκο καλορίζικο! Πολύ ωραίο. Και επειδή έχω μία πολύ μεγάλη αγάπη (ίσως αμέσως μετά τις αγαπημένες μας Σιτροέν...) στο 406 κουπέ, θα ήθελα να εκφράσω μία προσωπική άποψη για το εσωτερικό του: Λένε συνέχεια, κυρίως οι ξένοι δημοσιογράφοι, ότι ένα μειονέκτημα του κουπέ είναι ότι έχει το ίδιο ταμπλό με το σεντάν. Και ποια κουπέ έκδοση δεν έχει το ίδιο ταμπλό με τη σεντάν? Και μετά το παρατραβάνε λέγοντας ότι μοιάζει με ταμπλό ταξί, επειδή υπάρχουν/υπήρχαν πολλά 406 ταξί στο εξωτερικό. Δηλαδή σε Mercedes E-class, Audi A6, BMW 5 που συναντάς επίσης ως ταξί στο εξωτερικό, εκεί δεν ισχύει?

Θεωρώ και το ταμπλό του εγώ προσωπικά πολύ ωραίο. Έχω μια πολύ μεγάλη αδυναμία στα πολύ μεγάλα και στρογγυλά ταχύμετρα και στροφόμετρα και νομίζω ότι στο 406 τα συγκεκριμένα όργανα είναι ένα πραγματικό σχεδιαστικό κόσμημα, ιδίως στο κουπέ με τη χρωμιομένη στεφάνη στα όργανα αυτά.

Ιδίως με τον 6κύλινδρο κινητήρα τα 406-407/C5-Xantia πιστεύω ότι μπορούν να χαρίσουν πολλά χαμόγελα!
Εξακύλινδρο, ήταν ελάχιστα, και τα ανταλλακτικά σπανίζουν. Ο δίλιτρος είναι περισσότερο από αρκετός. Το ταμπλό είναι άριστο. Δεν τρίζει δεν έχει ξεφλουδίσει. Τα υφάσματα στις πόρτες είναι όμως πολύ ταλαιπωρημένα. Κι η μπερλινα 406 είναι καλουτσικη αισθητικά πάντως, σε αντίθεση με το 407 και το 408.

Απλά, το βρήκα πιο συμφέρουσα επιλογή από ένα σύγχρονο... Εξάλλου οι CX θα εξυπηρετούν τις μεγάλες διαδρομές
 
Last edited:

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.735
Reaction score
4.016
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
δεν εχω χειροπιαστο τεκμηριο για αυτο που θα πω αλλα θεωρω οτι το 406 ειναι πολυ καλυτερο της ξανθια σαν ποιοτητα σε ολα τα μεγεθη ενταξει ιδια μοτερ αλλα το θεωρω και πολυ πιο ωραιο σχεδιο βεβαια παρουσιαστηκε σχεδον 5 χρονια μετα την ξανθια....
σαν αναρτηση δε το συγκρινω καθοτι η υδροπνευματικη δεν πιανετε πουθενα.....απο την μια η ξανθια χανει ελαφρα δυναμη απο την αντλια υψηλης που δουλευει μονιμα και απο την αλλη το πεζω λογω βαρους.....
επισης η εκδοση στεσιον ειναι για μενα πιο ασχημη στο πεζω ενω αντθετα στην ξανθια δενει πολυ καλυτερα σαν συνολο
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.548
Reaction score
19.717
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Ωραίο σχέδιο το 406 αλλά ομορφότερη η "σφήνα" του Bertone...
Επίσης στη ποιότητα της καμπίνας η xantia δεν έχει να ζηλέψει τίποτα συγκρινόμενη ανά χρονιά.
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.419
Reaction score
16.750
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
δεν εχω χειροπιαστο τεκμηριο για αυτο που θα πω αλλα θεωρω οτι το 406 ειναι πολυ καλυτερο της ξανθια σαν ποιοτητα σε ολα τα μεγεθη ενταξει ιδια μοτερ αλλα το θεωρω και πολυ πιο ωραιο σχεδιο βεβαια παρουσιαστηκε σχεδον 5 χρονια μετα την ξανθια....
σαν αναρτηση δε το συγκρινω καθοτι η υδροπνευματικη δεν πιανετε πουθενα.....απο την μια η ξανθια χανει ελαφρα δυναμη απο την αντλια υψηλης που δουλευει μονιμα και απο την αλλη το πεζω λογω βαρους.....
επισης η εκδοση στεσιον ειναι για μενα πιο ασχημη στο πεζω ενω αντθετα στην ξανθια δενει πολυ καλυτερα σαν συνολο
Μανωλη το πατημα της Ξαντια ειναι αλλου, πολυ μπροστα, και η Ξαντια εχει το πλεονεκτημα της 5ης πορτας,
Το τιμονι για καποιο λογο ειναι πολυ πιο ζωντ;νο στο 406.

Δεν πηρα Ξαντιαμ γιατι δεν εχω χωρο στο γκαρας και την Ξαντια δεν θα αντεχα να την αφηνω εξω, ενω έ το Πεςο δεν εχω τετοιες ευαισθησιες!
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.228
Reaction score
23.918
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Καλορίζικο. Πρόσεξε γιατί αρχίζεις και μου θυμίζεις πολύ τον ξάδελφο μου :lol:
Πάντα βρίσκει διάφορους λόγους για να ψωνίζει αυτοκίνητα. Και ο κυριότερος είναι αυτός που επικαλέστηκες
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.548
Reaction score
19.717
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Πέρασαν κιόλας 5 χρόνια...
Με τη cx του Γιάννη και τη Gsa του Χάρη!
23883
 

Marios

Moderator
Εγγραφή
4 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
930
Reaction score
1.330
Πόντοι
517
Age
36
Περιοχή
Αθήνα - Αίγινα
Παρόμοια περίπτωση αγοράς μια Laguna mk2 fl του 2006 που πήρα για 1500€. Το ήξερα από πριν το αυτοκίνητο. Η αλήθεια είναι ότι δεν μου είναι απαραίτητη αλλά λυπήθηκα να πάει αλλού σε τέτοια κατάσταση.
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.735
Reaction score
4.016
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
Μανωλη το πατημα της Ξαντια ειναι αλλου, πολυ μπροστα, και η Ξαντια εχει το πλεονεκτημα της 5ης πορτας,
Το τιμονι για καποιο λογο ειναι πολυ πιο ζωντ;νο στο 406.

Δεν πηρα Ξαντιαμ γιατι δεν εχω χωρο στο γκαρας και την Ξαντια δεν θα αντεχα να την αφηνω εξω, ενω έ το Πεςο δεν εχω τετοιες ευαισθησιες!
σαν αναρτηση δε το συχητω καν η ξανθια εκει εχε την πρωτη θεση....αλλα σαν θορυβο και ποιοτητα θεωρω το πεζω ανωτερο ενα κλικ ετσι και αλλιως και η ιδιαα η psa ετσι το αντιμετοποιζει
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.652
Reaction score
13.151
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
ΚΑΛΗΣΠΈΡΑ ΝΈΟΙ ΜΟΥ ΦΊΛΟΙ ΧΑΊΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΉΡΘΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΈΑ ΣΑΣ... CITROEN ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ!!!
Καλώς ήλθες! Να υποθέσω ότι είσαι ο υπερήφανος κάτοχος μίας Xantia?
 
Top Bottom