Εγκατελειμένες κούκλες (Abandoned cars)

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.547
Reaction score
19.712
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Έχω μια κρυφη έλπιδα καθότι έξω από φανοποιειο.. και clubman :love:
22009


22010
 

citrobella

Citroën Guru
Εγγραφή
23 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
3.937
Reaction score
8.315
Πόντοι
947
Age
59
Περιοχή
Zwettl Niederösterreich Austria
Website
www.citrobella.com

minas

Member
Εγγραφή
22 Δεκεμβρίου 2017
Μηνύματα
966
Reaction score
2.823
Πόντοι
587
Age
35
Θα μπορουσε να ταιριαζει και στο ''Κατεστραμμενες κουκλες'',πλην ομως δεν βλεπω να υπαρχει τετοιο θεμα..



ttps://postimg.cc/mP4QPW1h]
[/url]

Το συγκεκριμενο το θυμομουν σε λειτουργικη κατασταση,αλλα ειχα χασει τα ιχνη του πολλα χρονια.Πιθανοτατα ηταν περαν πασης σωτηριας,αλλα και τετοια καταστροφη δεν του αξιζε...Σιγουρα ειχε(και ακομα εχει)αρκετα χρησιμα πραγματα επανω..
 

minas

Member
Εγγραφή
22 Δεκεμβρίου 2017
Μηνύματα
966
Reaction score
2.823
Πόντοι
587
Age
35
Ειχα χασει τα ιχνη αυτου του 204 εδω και σχεδον μια δεκαετια,ομως σημερα το ξαναπετυχα στο ιδιο σημειο χωρις πινακιδες.Ολα δειχνουν οτι ηταν καπου αποθηκευμενο ολο αυτο το διαστημα..




Ομως.......Τι ειναι αυτο στη θεση του οδηγου..................;







Ειναι απο τις λιγες εκεινες περιπτωσεις,που δεν μπορω τελικα να αποφασισω,εαν το καλυτερο για ενα αυτοκινητο ειναι να διασωθει με καποιο τροπο,η απλα να αναπαυθει μαζι με αυτους που το αγαπησαν...:sorry:
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.547
Reaction score
19.712
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Με ζορισε αλλά το αναγνώρισα μετά το αρχικό σοκαρισμα.. 2θυρο, με βράγχια στα πίσω φτερά, 10ριδες (?) τροχούς, suicide doors με εξωτερικούς μεντεσέδες και τα φλας στις μεσαίες κολώνες. Άλλο δε πρέπει να είναι!
Goggomobil T250!:dizzy:
23227
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.547
Reaction score
19.712
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Το κεφάλι μου πάνω απ' τη μάντρα πρέπει να έμοιαζε με περιστεριου όταν τεντωνεται:lol:
Vauxhaul Victor '59-'61
23312
 

minas

Member
Εγγραφή
22 Δεκεμβρίου 2017
Μηνύματα
966
Reaction score
2.823
Πόντοι
587
Age
35
Ατιμη καραντινα..rant2

Απο τα αυτοκινητα που θα ηθελα να δω αποκατεστημενα(και με κιτρινη κουκουλα Soulis...:O)
Δυστυχως,προβλεπω οτι δε θα απομεινει κανενα τελικα.Και κριμα,γιατι νομιζω οτι η μετατροπη σε αγροτικο γινοταν απο ελληνικες αμαξοποιιες,και οσο να ναι αποτελει κομματι της αυτοκινητιστικης μας ιστοριας.
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.405
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
23313

23314

Opel Olympia Rekord P1 του 1959. Μέχρι πριν κανα 6μηνο είχε πινακίδες Αναπήρου Πολέμου πάνω.
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.547
Reaction score
19.712
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Μέσα απ' τις εκβολές του Βικου ξέρω γω..:dizzy:
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.405
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Μέσα απ' τις εκβολές του Βικου ξέρω γω..:dizzy:
Ειναι τελείως ανήλιο σημείο. Πολυκατοικίες γύρω μονο για πολύ λίγο αν το βαράει ήλιος και πάλι οχι ολόκληρο. Κρίμα πάντως γιατί είναι ωραίο αμάξι.
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.547
Reaction score
19.712
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Είναι μερικά αυτοκίνητα όπως αυτό που έχουν γίνει στα δικά μου μάτια μνημεία της φύσης, δε θέλω να πειραχθουν αλλά να παραμείνουν έτσι. Ένα αυτοκίνητο αν περάσει το σημείο χωρίς επιστροφή εχει ομορφιά άλλου είδους πλέον αν και το συγκεκριμενο επιστρέφει.
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.547
Reaction score
19.712
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Και όμως Τάσο είναι το ίδιο,συγκεκριμένο αυτοκίνητο... Μη ρωτάς πώς τη βρήκα και πόσες συμπτώσεις χρειάζονται...

Καλοκαιρι '91 στα Γιάννενα.
23359
 
Last edited:

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.652
Reaction score
13.151
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Και όμως Τάσο είναι το ίδιο,συγκεκριμένο αυτοκίνητο... Μη ρωτάς πώς τη βρήκα και πόσες συμπτώσεις χρειάζονται...

Καλοκαιρι '91 στα Γιάννενα.
View attachment 23359
Δηλαδή εδώ μιλάμε όχι απλώς οι Citroen, αλλά απολύτως τίποτα ανά την επικράτεια δεν μπορεί να σου ξεφύγει!:bow:
 

minas

Member
Εγγραφή
22 Δεκεμβρίου 2017
Μηνύματα
966
Reaction score
2.823
Πόντοι
587
Age
35
Και όμως Τάσο είναι το ίδιο,συγκεκριμένο αυτοκίνητο... Μη ρωτάς πώς τη βρήκα και πόσες συμπτώσεις χρειάζονται...

Καλοκαιρι '91 στα Γιάννενα.
View attachment 23359
Ειμαι σχεδον απολυτως βεβαιος,οτι αν ρωτησω τους ιδιοκτητες του rekord,δεν θα εχουν φωτογραφια του αυτοκινητουτ τους απο εκεινη την περιοδο..


Κατι ασχετο:Δεν θυμαμαι να μας εχεις αναφερει ποτε,πως επελεξες αυτο το ψευδωνυμο...:ninja:
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.547
Reaction score
19.712
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
gpost

Σόρρυ για το :offtopic: αλλα τι μου θυμισες ..:love:

Την εποχή που εμφανίστηκα διαδικτυακά ήμουνα "καλησπερακιας" ,άνοιγα τη πόρτα σε γνωστό μαγαζάκι της Πάτρας στον πεζόδρομο της Ηφαίστου, μιας που ξέρεις από Πατρα, και ταυτόχρονα παίζονταν τα "Μαύρα Μεσάνυχτα" που μου άρεσαν υπερβολικά. Θυμαμαι τη στιγμή που μου ήρθε η φλασια κάποιο ξημέρωμα στο πρώτο σπίτι στη Πάτρα. Θυμάμαι επίσης ασυναισθητα να γελάω αφού μου φάνηκε καλο, αν και ακόμα δεν αποφάσισα αν είναι οντως:lol:
 
Last edited:

minas

Member
Εγγραφή
22 Δεκεμβρίου 2017
Μηνύματα
966
Reaction score
2.823
Πόντοι
587
Age
35
Για να ειμαι ειλικρινης,θεωρουσα πως εχει να κανει με το οτι καποιος ''ξερει πολλα'' και ''ειναι παντου αναμεμιγμενος'' σε οτι αφορα αυτοκινητα,ιδιως παλια σιτροεν.Γι αυτο και εκανα το σχολιο.Φαινεται πως τελικα,κατεληξε να ειναι ενα αρκετα ταιριαστο προσωνυμιο.
Οσο για την εν λογω σειρα,ομολογω πως ειχα θυμωσει λιγο,στην ιδεα οτι κατεστρεψαν ενα καλοστεκουμενο-ως φαινεται-124 dls..:mad:

Τελος το οφ τοπικ.
 

ami8_gs_ds_bx

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2013
Μηνύματα
1.845
Reaction score
4.220
Πόντοι
777
Age
48
Κατι ασχετο:Δεν θυμαμαι να μας εχεις αναφερει ποτε,πως επελεξες αυτο το ψευδωνυμο...:ninja:
Όπως έχει τραγουδήσει και ο Τζιμάκος:
"Francis Ford Coppola, Rainer Werner Fassbinder και ξερό ψωμί"
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.547
Reaction score
19.712
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Για να ειμαι ειλικρινης,θεωρουσα πως εχει να κανει με το οτι καποιος ''ξερει πολλα'' και ''ειναι παντου αναμεμιγμενος'' σε οτι αφορα αυτοκινητα,ιδιως παλια σιτροεν.Γι αυτο και εκανα το σχολιο.Φαινεται πως τελικα,κατεληξε να ειναι ενα αρκετα ταιριαστο προσωνυμιο.
Οσο για την εν λογω σειρα,ομολογω πως ειχα θυμωσει λιγο,στην ιδεα οτι κατεστρεψαν ενα καλοστεκουμενο-ως φαινεται-124 dls..:mad:

Τελος το οφ τοπικ.
Τελευταίο σχόλιο και από εμένα.

Απλά καλή μνήμη και ένα ωραίο αρχείο για κάτι που αγαπάω πολύ,τις παλιές καλές Σιτροέν. Και όντως κι εγώ αναρωτήθηκα σε κάποια φάση μήπως το παρακάνω και έχω ενοχλήσει και κανέναν αλλά πάντα είχα αγνό και καλό σκοπό και κυριως να σωθεί και καμιά όπως και έχει γίνει και όχι μια και δυο φορές. Πήγαινα να δω αυτοκίνητα χωρίς να μπορώ να τα πάρω αλλά τα έπαιρναν άλλοι επειδή τα επικοινωνούσα. Μια γνωστή κίτρινη gs μέλους για παράδειγμα θα είχε σίγουρα χαθεί αν δεν είχαμε πάει με τον billaras να τη δούμε από μια φωτογραφία που είχε κυκλοφορήσει. Γι' αυτό και λέω ότι αυτό το "nonos" δε ξέρω αν ήταν για καλό τελικά αλλά μ' ευχαριστεί που έχει προσφέρει σε πολύ κόσμο χαβαλε και γέλιο. :) Ταίριαξε δλδ το προσωνύμιο αλλά καμία σχέση...:lol:

Το 124 αυτό ψιλορημαδακι το θυμάμαι άσχετα από τα "ηχητικά εφέ" που του είχαν προσδώσει.
 
Top Bottom