Έμπλεξα !!!

maxtsif

Member
Εγγραφή
31 Μαϊου 2018
Μηνύματα
956
Reaction score
3.705
Πόντοι
757
Age
54
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
:dash:

Αυτό συμβαίνει, όταν μια μηχανή ξεπερνάει το επιτρεπόμενο όριο στροφών, και οι επιταχύνσεις των εμβόλων ξεπερνούν τα όρια. Λόγω αδράνειας των μαζών τους, φεύγουν από τους κυλίνδρους, η φεύγουν από τις μπιέλλες, ( ανάλογα με την κατασκευή ), και κτυπάνε το μπλόκ.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση, δεν έχεις μόνον το μπλόκ σπασμένο. Πρέπει να είναι και οι μπιέλλες / πιστόνια κάπου καρφωμένα - διαλυμένα. Αν αφιερώσεις χρόνο για λύσιμο, θα δείς.

Αποψή μου πάντως, μην χάσεις τον χρόνο σου, ψάξε για μηχανή σε λειτουργική κατάσταση.

Φυσικά,από φωτό, δεν κάνει κανείς διάγνωση, αλλά με καρφωμένα πιστόνια, δεν διατηρείς ελπίδες σε ένα δικύλινδρο boxer. Θέλεις μπλόκ, κύλινδρους, στροφαλοφόρο με μπιέλλες και ίσως καπάκια. Δεν αξίζει ( παντα βάσει φωτό )

Ας ακούσουμε και άλλες απόψεις, βάλε και άλλες φωτό ανθες και δεν σε κουράζει.

Σε ευχαριστώ,
Συμφωνώ, θα ψάξω για άλλο μοτέρ. Επί τη ευκαιρία, εάν κάποιος απο εμάς έχει (ή ξέρει κάποιον που έχει), ας επικοινωνήσει, κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.
 

Giorgos_81

Member
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2022
Μηνύματα
1.650
Reaction score
3.619
Πόντοι
697
Age
50
Πάντως από αυτήν την μηχανή, μπορείς να αφαιρέσεις πολλά περιφερειακά ή άλλα εξαρτήματα, για να έχεις ή να τροφοδοτήσεις άλλους.

Αν και η εικόνα, δεν δείχνει προσεγμενη μηχανή, αυτό δεν μειώνει την χρησιμότητα κάποιων εξαρτημάτων.
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Επιτέλους κινητικότητα στο my2cv.gr!
Σου εύχομαι καλή αρχή και να το χαρείς Μάκη! Ο φιλαράκος σου θα είναι περήφανος απ' εκεί ψηλά..!
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Έχει και τετράγωνα φανάρια....:shifty:
 

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
6.530
Reaction score
19.032
Πόντοι
1.287
Age
51
Περιοχή
Italy Milan
Eυχαριστώ. Γερμανικών προδιαγραφών? Ιδέα δεν έχω τι είναι αυτό...
Αυτά που προορίζονται για την Γερμανία είχαν κάποια extra παραπάνω σύμφωνα με τους νόμους του τότε, όπως φλασιερα σύνιαλο μεγάλα φωτα στο ταμπλό, προστατευτικα στους προφυλακτήρες πλαστικά κ στα πουλια, όπως κ καλυμμα στους μετεζεδες μπροστινής πορτες κ στο άνοιγμα οροφης, επίσης νομίζω κ ρύθμιση καθισμα οδηγού με ροδέλα πλάτης...κ Πέμπτης πόρτας μηχανισμός, που για μένα προσωπικά καταστρέφει την σκεπή μετά από πολύ χρήση...
 

Giorgos_81

Member
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2022
Μηνύματα
1.650
Reaction score
3.619
Πόντοι
697
Age
50
Έχει και τετράγωνα φανάρια....:shifty:
Αυτά δεν είναι χαρακτηριστικό των club ?

Και εγώ τέτοια έχω, που έχω το club.

Και χρειάζομαι και τα κάτοπτρα, μια και έχουν αποσυντεθεί από τον ήλιο. Μόλις ξαναξεκινησω, θα βγω με αιτήσεις προμήθειας.
 

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
6.530
Reaction score
19.032
Πόντοι
1.287
Age
51
Περιοχή
Italy Milan
Σε γενική καλή κατάσταση, κ καθόλου πειραγμένο, γνήσιο σε όλα θα έλεγα. Εύγε
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Φαινεται ότι στάθηκες τυχερός σε ότι αφορά τη φανοποιεια!
Επίσης όλα τα γνωστά κομμάτια ( πεταλίδες, κλαπέντα, πάτωμα ανά μεριά κτλπ) βρίσκονται έτοιμα από εξωτερικό!
 

minas

Member
Εγγραφή
22 Δεκεμβρίου 2017
Μηνύματα
949
Reaction score
2.771
Πόντοι
587
Age
35
Aπο χτες μεχρι σημερα το ξηλωσε κιολας;Τι σιφουνας ειναι αυτος;!:blink:

Με τα χαρτια τι γινεται;Ξερω οτι γενικα σε τετοιες περιπτωσεις θανατων,ειναι μεγαλο μπλεξιμο,το εχω ζησει και προσωπικα δηλαδη.



Οσο για το μοτερ,νομιζω πως υπαρχει μελος που ξεκινησε να φτιαξει 2cv με τσακισμενη καροτσα,και τελικα νομιζω εκρινε οτι δεν αξιζει(αν δε με απατα η μνημη μου)Εικαζω πως δεν θα εχει αντιρρηση να πουλησει καποια ανταλλακτικα.
 

maxtsif

Member
Εγγραφή
31 Μαϊου 2018
Μηνύματα
956
Reaction score
3.705
Πόντοι
757
Age
54
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Aπο χτες μεχρι σημερα το ξηλωσε κιολας;Τι σιφουνας ειναι αυτος;!:blink:

Με τα χαρτια τι γινεται;Ξερω οτι γενικα σε τετοιες περιπτωσεις θανατων,ειναι μεγαλο μπλεξιμο,το εχω ζησει και προσωπικα δηλαδη.



Οσο για το μοτερ,νομιζω πως υπαρχει μελος που ξεκινησε να φτιαξει 2cv με τσακισμενη καροτσα,και τελικα νομιζω εκρινε οτι δεν αξιζει(αν δε με απατα η μνημη μου)Εικαζω πως δεν θα εχει αντιρρηση να πουλησει καποια ανταλλακτικα.
E, οχι και σίφουνας, αυτά στο 2cv βγαίνουν τάκα-τάκα, σημερα το πρωι μία-δυο ώρες μου πηρε. Με τα χαρτιά, το πήρα με δήλωση και κανονική μεταβίβαση θα γίνει με την αποδοχή κληρονομιάς. Για μοτέρ, αρχισα να ψάχνω ήδη.
 

Taskos

Member
Εγγραφή
24 Απριλίου 2013
Μηνύματα
1.241
Reaction score
2.959
Πόντοι
697
Age
54
Ρίξε και μια ματιά στο σασί. Στην κολώνα τιμονιού με την καρότσα. Το καπώ στέκεται λίγο ύποπτα στη μπάρα των φώτων.
 

maxtsif

Member
Εγγραφή
31 Μαϊου 2018
Μηνύματα
956
Reaction score
3.705
Πόντοι
757
Age
54
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Πέμπτης πόρτας μηχανισμός, που για μένα προσωπικά καταστρέφει την σκεπή μετά από πολύ χρήση...
Πάντως δε το ήξερα και... κουφάθηκα λίγο, ο μηχανισμός του σου δίνει την δυνατότητα να το ανοίξεις είτε σαν πεντάπορτο είτε σα ξεχωριστό πορτ μπαγκάζ, απίθανο πραγματικά!
 

maxtsif

Member
Εγγραφή
31 Μαϊου 2018
Μηνύματα
956
Reaction score
3.705
Πόντοι
757
Age
54
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Ρίξε και μια ματιά στο σασί. Στην κολώνα τιμονιού με την καρότσα. Το καπώ στέκεται λίγο ύποπτα στη μπάρα των φώτων.
Εννοείται, θα ρίξω πολλές ματιές στο σασί. Πάντως όπως έγραψα, το τιμόνι είναι ελαφρύ, οπότε είμαι αισιόδοξος.
 

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
6.530
Reaction score
19.032
Πόντοι
1.287
Age
51
Περιοχή
Italy Milan
Νομίζω ότι "στέκεται" γενικά καλά, δε νομίζω να έχει θέματα, είναι μια πάρα πολύ καλή βάση, προσωπικά δεν θα το πείραζα κ πολύ, απο θέμα φανοποιας, μόνο τα πατώματα το 1/4 μπροστινά, κ τα καθίσματα θα έφτιαχνα, κ ενα καλο γυαλισμα, εχει την πατηνα του χρόνου κ την ιστορία του, γενικα νομιζω ότι οι δουλειές του ειναι απλές κ ευχάριστες...Είναι ένα καλό 2cv που θέλει απλά λίγο φροντίδα, μηχανή θα βρεθεί...νομίζω θα το αγαπήσεις αυτό το αμαξάκι...κ ελπίζω να το χαρείς κιόλας...έχει ακόμη κ την γνήσια μόνωση στη πεταλιερα του, κ την μαυρη ταινία από την μαμά του στους μαρσπιεδες, πραγματικά πολύ καλό εύρημα...κ σπανιο θέαμα στο σήμερα! Ανταλλακτικά υπάρχουν τα πάντα
 

Stargazer

Member
Εγγραφή
10 Νοεμβρίου 2021
Μηνύματα
991
Reaction score
1.295
Πόντοι
437
Age
38
Περιοχή
Καλαμαριά
Μπράβο , άλλο ένα 2cv στην πόλη.
Να το χαρείς !!!

Ανταλλακτικά που είπες εδώ τριγύρω που βρήκες; Γιατί ψάχνω μήνες τώρα και δεν υπάρχει ούτε βιδα
 

maxtsif

Member
Εγγραφή
31 Μαϊου 2018
Μηνύματα
956
Reaction score
3.705
Πόντοι
757
Age
54
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μπράβο , άλλο ένα 2cv στην πόλη.
Να το χαρείς !!!

Ανταλλακτικά που είπες εδώ τριγύρω που βρήκες; Γιατί ψάχνω μήνες τώρα και δεν υπάρχει ούτε βιδα
Ευχαριστω stargazer! Αυτά τα "ανταλακτικά εδώ τριγύρω" που είπα, εννοούσα οτι τα είχε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης σε κάτι υπόγεια στο σπίτι του.
 
Top Bottom