Άλλα κλασσικά!

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.040
Reaction score
26.833
Πόντοι
1.607
Το μόνο ιταλικό αυτοκίνητο που θαυμάζω και θεωρώ από τα πιο όμορφα που βγήκαν ποτέ για να μη μιλήσω για επιδόσεις
Τον θρυλο του γουσταρεις οπως ολοι my friend not the beauty..
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.632
Reaction score
13.101
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Πρησμένη Βαυαρη στη Θεσσαλονίκη.

View attachment 29291
Ολόιδια με εκείνη του αδελφού της μητέρας μου, 1ης σειράς, με τα στρογγυλά πίσω φώτα και τη χρωμιομένη μάσκα μπροστά. Την είχε αγοράσει το 1970 και δούλευε μέχρι τα τέλη της δεκαετίας του ΄90, σχεδόν 30 χρόνια. Η μόνη διαφορά ήταν ότι είχε σκούρο κόκκινο - βυσσινί χρώμα.

Μου ξύπνησε αναμνήσεις, πολλές διαδρομές με αυτήν ως παιδί!

Έτσι όπως είναι με τα φουσκωμένα φτερά μου θυμίζει την αγωνιστική BMW του προσφάτως αποβιώσαντα Κόκκοτα αλλά κυρίως, την αγωνιστική 02 ενός παλιού αγωνιζόμενου, νομίζω Σπύρος Τζινιβίδης λεγόταν. Η συγκεκριμένη 02 με οδηγό τον ίδιο τον Τζινιβίδη εμφανίστηκε και σε Ελληνικές ταινίες, κυρίως στη θρυλική ανάβαση Πιτίτσας με τη Βλαχοπούλου, τον Μπάρκουλη και το ... "σωληνάκι" του καρμπυρατέρ που χάλασε! (Νομίζω μία τρελλή σαραντάρα λέγεται η ταινία).

Θεωρώ ότι οι σύγχρονες σειράς 2 πλησιάζουν αρκετά το πνεύμα της και για αυτό, ίσως, μερικοί τις θεωρούν τις καλύτερες σύγχρονες BMW.
 
Last edited:

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Φοβερή 02 που έχει παίξει και στο car-marketplace..

Έχεις πολύ δίκιο Νίκο για την αναλογία 02 σύγχρονης σειράς 2. Μοιράστηκες και μια δική μου σκέψη.
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Το μόνο ιταλικό αυτοκίνητο που θαυμάζω και θεωρώ από τα πιο όμορφα που βγήκαν ποτέ για να μη μιλήσω για επιδόσεις
Πρόσεχε τι γράφεις εσύ... :lol::P:love:
 

Taskos

Member
Εγγραφή
24 Απριλίου 2013
Μηνύματα
1.241
Reaction score
2.959
Πόντοι
697
Age
54
Ολόιδια με εκείνη του αδελφού της μητέρας μου, 1ης σειράς, με τα στρογγυλά πίσω φώτα και τη χρωμιομένη μάσκα μπροστά. Την είχε αγοράσει το 1970 και δούλευε μέχρι τα τέλη της δεκαετίας του ΄90, σχεδόν 30 χρόνια. Η μόνη διαφορά ήταν ότι είχε σκούρο κόκκινο - βυσσινί χρώμα.

Μου ξύπνησε αναμνήσεις, πολλές διαδρομές με αυτήν ως παιδί!

Έτσι όπως είναι με τα φουσκωμένα φτερά μου θυμίζει την αγωνιστική BMW του προσφάτως αποβιώσαντα Κόκκοτα αλλά κυρίως, την αγωνιστική 02 ενός παλιού αγωνιζόμενου, νομίζω Σπύρος Τζινιβίδης λεγόταν. Η συγκεκριμένη 02 με οδηγό τον ίδιο τον Τζινιβίδη εμφανίστηκε και σε Ελληνικές ταινίες, κυρίως στη θρυλική ανάβαση Πιτίτσας με τη Βλαχοπούλου, τον Μπάρκουλη και το ... "σωληνάκι" του καρμπυρατέρ που χάλασε! (Νομίζω μία τρελλή σαραντάρα λέγεται η ταινία).

Θεωρώ ότι οι σύγχρονες σειράς 2 πλησιάζουν αρκετά το πνεύμα της και για αυτό, ίσως, μερικοί τις θεωρούν τις καλύτερες σύγχρονες BMW.
 

Alex Kon

Member
Εγγραφή
27 Απριλίου 2017
Μηνύματα
562
Reaction score
1.320
Πόντοι
577
Age
30
Ολόιδια με εκείνη του αδελφού της μητέρας μου, 1ης σειράς, με τα στρογγυλά πίσω φώτα και τη χρωμιομένη μάσκα μπροστά. Την είχε αγοράσει το 1970 και δούλευε μέχρι τα τέλη της δεκαετίας του ΄90, σχεδόν 30 χρόνια. Η μόνη διαφορά ήταν ότι είχε σκούρο κόκκινο - βυσσινί χρώμα.

Μου ξύπνησε αναμνήσεις, πολλές διαδρομές με αυτήν ως παιδί!

Έτσι όπως είναι με τα φουσκωμένα φτερά μου θυμίζει την αγωνιστική BMW του προσφάτως αποβιώσαντα Κόκκοτα αλλά κυρίως, την αγωνιστική 02 ενός παλιού αγωνιζόμενου, νομίζω Σπύρος Τζινιβίδης λεγόταν. Η συγκεκριμένη 02 με οδηγό τον ίδιο τον Τζινιβίδη εμφανίστηκε και σε Ελληνικές ταινίες, κυρίως στη θρυλική ανάβαση Πιτίτσας με τη Βλαχοπούλου, τον Μπάρκουλη και το ... "σωληνάκι" του καρμπυρατέρ που χάλασε! (Νομίζω μία τρελλή σαραντάρα λέγεται η ταινία).

Θεωρώ ότι οι σύγχρονες σειράς 2 πλησιάζουν αρκετά το πνεύμα της και για αυτό, ίσως, μερικοί τις θεωρούν τις καλύτερες σύγχρονες BMW.
Αυτή είναι η σωστή λογική των αντικειμένων. να μας δημιουργούν αναμνήσεις και εικόνες. Όχι αίσθημα μεγάλης τσέπης και έπαρσης.
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Και οντως ήταν γιατί όταν άναψε πράσινο έφυγε με κάτι "τσαφ τσουφ"...
29321
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.632
Reaction score
13.101
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Και οντως ήταν γιατί όταν άναψε πράσινο έφυγε με κάτι "τσαφ τσουφ"...
View attachment 29321
Και μάλιστα είναι το 2ης γενιάς, με τη χαμηλή φτερούγα. Χρήστο φαντάζομαι θα ξέρεις πόσο κοστίζουν αυτά πλέον. Πανάκριβα! 60, 70, 80 χιλιάρικα...
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
:offtopic::rtfm:
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Παιδια συγγνωμη αλλα διαβαστε λιγο πως δουλευει το συγκεκριμενο θεμα..
Ειναι ενοχλκητικο το συνεχες off topic σε διαφορα θεματα, υπαρχει και το καφενειο για τα παντα...
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
:offtopic::offtopic::offtopic::offtopic::offtopic::offtopic::offtopic:
 
Top Bottom