Ανακατασκευή Κινητήρα 2CV6 ( M28/1)

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Τα ίδια δεν σου δίνει ο κάθε διωστήρας στο ΑΝΣ και ΚΝΣ ? Αφού μετράς το ίδιο "κομβίο" ?
Καλημέρα φίλε Γιώργο. Ναι τα ίδια μόυ δίνει καί αυτός ήτανε ο σκοπός της μέτρησης.. να δώ άμα είναι τα ίδια για κάθε θέση τού Διωστηρα. Αν δεν ήτανε τα ίδια θα μπορούσε να έχει πρόβλημα ο Άξονας.
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Και τι κιλά έχει το νέο ? Διαφορά από το παληό ?

Νήμα δεν ήθελες ? Απάντα τώρα :dance:

( Εννοείται ότι υποκλίνομαι στην εργασία σου, θα ήθελα να είμαι εκεί βοηθός. Μου έχει λείψει η μουτζούρα, οι ωρολογιακοί γράφτες, και το πέρασμα εμβόλων στα μπλόκ. Και με το λάδι και λίιγο πριονίδι, φτιάχνεις και χέρια .............απαλά. )
Σ ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!!!! Το καινούργιο βολάν είναι ελαφρομενο αρκετά κατά 1.5 kg. Πιστεύω ότι θα μπορεί άνετα να αυξήσει+500 Rpm.Εγώ είμαι αντίθετος με τα ελαφρομενα βολάν για πολλούς λόγους αλλά ... :lol:
 

Giorgos_81

Member
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2022
Μηνύματα
1.692
Reaction score
3.695
Πόντοι
697
Age
50
Σ ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!!!! Το καινούργιο βολάν είναι ελαφρομενο αρκετά κατά 1.5 kg. Πιστεύω ότι θα μπορεί άνετα να αυξήσει+500 Rpm.Εγώ είμαι αντίθετος με τα ελαφρομενα βολάν για πολλούς λόγους αλλά ... :lol:
Χα χα χα.

Τα ελαφρωμένα βολάν, απαιτούν ροπές. Και το 602, 652, ή ότι παρόμοιο, ΔΕΝ έχει. Οπότε, παραμύθια κλπ, κλπ. Δεν θα έχει ομαλή λειτουργία, θα έχει πιθανόν κραδασμούς, και θα θέλει πολλέεεεεεες στροφές για να απορροφά τις ταλαντώσεις. Το "ελαφρύ" βολάν, βοηθά στο "άρπαγμα", αλλά, θέλει και κυβικά αλλά και στροφές.

Για τους μη σχετικούς, το βολάν, είναι αποθήκη ενέργειας, και όσο πιο "βαρύ", με την έννοια της αδράνειας, τόσο καλύτερο. Το βολάν, με την αδράνειά του, υποβοηθά και εξομαλύνει την ενέργεια στην φάση της ανάφλεξης ---> εκτόνωσης, απορροφώντας την "κλωτσιά", και ομαλοποιώντας την περιστροφή, δίνοντας την ενέργεια που απαιτείται για την συμπίεση στον άλλο κύλινδρο, και την υπερνίκηση των τριβών. Αλλά εδώ, έχουμε ...........................2-κύλινδρο.

Αν ήταν V-8, θα είχε μικρό βολάν, και αν ήταν μονοκύλινδρο, θα είχε μεγαλύτερο.
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Χα χα χα.

Τα ελαφρωμένα βολάν, απαιτούν ροπές. Και το 602, 652, ή ότι παρόμοιο, ΔΕΝ έχει. Οπότε, παραμύθια κλπ, κλπ. Δεν θα έχει ομαλή λειτουργία, θα έχει πιθανόν κραδασμούς, και θα θέλει πολλέεεεεεες στροφές για να απορροφά τις ταλαντώσεις. Το "ελαφρύ" βολάν, βοηθά στο "άρπαγμα", αλλά, θέλει και κυβικά αλλά και στροφές.

Για τους μη σχετικούς, το βολάν, είναι αποθήκη ενέργειας, και όσο πιο "βαρύ", με την έννοια της αδράνειας, τόσο καλύτερο. Το βολάν, με την αδράνειά του, υποβοηθά και εξομαλύνει την ενέργεια στην φάση της ανάφλεξης ---> εκτόνωσης, απορροφώντας την "κλωτσιά", και ομαλοποιώντας την περιστροφή, δίνοντας την ενέργεια που απαιτείται για την συμπίεση στον άλλο κύλινδρο, και την υπερνίκηση των τριβών. Αλλά εδώ, έχουμε ...........................2-κύλινδρο.

Αν ήταν V-8, θα είχε μικρό βολάν, και αν ήταν μονοκύλινδρο, θα είχε μεγαλύτερο.
Το βαρύ βολάν αποθηκεύει περισσότερη ενέργεια, ώστε ο κινητήρας να επιβραδύνει και να επιταχύνει πιο αργά σαν απόκριση στις αλλαγές του γκαζιού, διότι πρέπει να μεταδώσει περισσότερη ενέργεια έναντι της περιστροφικής του αδράνειας. Ένας βαρύ βολάν θα κάνει και τον κινητήρα ομαλότερο, ένα ελαφρυ βολάν θα κάνει τον κινητήρα να λειτουργεί πιο σκληρά, αλλά χρειάζεται λιγότερη ενέργεια για να αλλάξει η ταχύτητά του. Όσο πιο βαρύ είναι τόσο μεγαλύτερη είναι η αδράνειά του, ώστε να αντιστέκεται και να αποσβένει άλλες δυνάμεις πιο αποτελεσματικά.

Οπότε με απλά λόγια ο κινητήρας θα αποκρίνεται γρηγορότερα στο πάτημα τού γκαζιού, οι στροφές θα αυξηθούν , η κατανάλωση θα μειωθεί για δεδομένο σταθερό φορτίο. Το μειωνεκτημα είναι ότι ο κινητήρας θα ξεκινάει δύσκολα από στάση καί ακόμα πιο δύσκολα από στάση σε ανηφόρα. Τώρα για τούς κραδασμούς είναι αστείο μίας καί μιλάμε για Flat 2 κινητήρα. Το ελαφρύ βολάν δεν θέλει ούτε ιπποδύναμη ούτε ροπή μίας και το βαρύτερο βολάν ήδη υπάρχει για την δεδομένη ροπή καί ιπποδύναμη. Η γραμμικότητα αλλάζει μόνο.
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Καλησπέρα στην ομάδα

Μονταρισμα Ψυγείου Λαδιού καί τσιμουχων Στροφαλου..
28421

Βολαν
28422

Oil Breather τύπου Reed..
28423

Και βάψιμο με μονής τα cowlings της μηχανής
28424

28425

Αυτά εν ολίγης!!!

Καλό Σαββατοκύριακο σε όλους
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.052
Reaction score
26.870
Πόντοι
1.607
Καί παρέα καί τόν αγαπάμε επίσης :lol::D
Αξιολογη ποιοτητα ιδιως στα μηχανικα
Keep going..my friend ..

Και εχω στοκαρει παστες να δεις .... εγω στο ψυγειο ειμ:lol:αι ετοιμος..​
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Αξιολογη ποιοτητα ιδιως στα μηχανικα
Keep going..my friend ..

Και εχω στοκαρει παστες να δεις .... εγω στο ψυγειο ειμ:lol:αι ετοιμος..​
Είναι καλη γενικά η ποιότητα τού σε σχέση με άλλα που κυκλοφορούν. Βεβαίως εχω βρει καί αρκετες χαζομαριτσες αλλά όσο δεν έχω πρόσβαση σε NOS ανταλλακτικά προχωραω έτσι....

Όσον αφορά τις παστες πάρε πολλές :thumbs:...
Τα υπόλοιπα Res Nos Verbas..
Ετοιμάζω κάτι πολύ καλό πρώτα ο Θεός
:ninja:
 

Giorgos_81

Member
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2022
Μηνύματα
1.692
Reaction score
3.695
Πόντοι
697
Age
50
........................
Όσον αφορά τις παστες πάρε πολλές :thumbs:...
Τα υπόλοιπα Res Nos Verbas..
Ετοιμάζω κάτι πολύ καλό πρώτα ο Θεός
:ninja:
................ωχ ! Θα το τουρμπίσει :clap:
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Το γνωστό γερμανικό σούπερ
Τίμια τα πράγματα του πάντως για ερασιτεχνική καί ημιεπαγγελματική χρήση...Τον τροχό τόν έχω ξεσκίσει τόσα χρόνια καί ούτε κιχ δεν έχει κάνει!
 

Stargazer

Member
Εγγραφή
10 Νοεμβρίου 2021
Μηνύματα
1.005
Reaction score
1.326
Πόντοι
457
Age
38
Περιοχή
Καλαμαριά
Το Ματσούκι για το λάδι είναι τέλειο
 

Stargazer

Member
Εγγραφή
10 Νοεμβρίου 2021
Μηνύματα
1.005
Reaction score
1.326
Πόντοι
457
Age
38
Περιοχή
Καλαμαριά
:bow: Jamatsuki που έλεγε ένας παλιός φίλος :rotfl:

Το reniflard που λέμε στο χωριό
 

Stargazer

Member
Εγγραφή
10 Νοεμβρίου 2021
Μηνύματα
1.005
Reaction score
1.326
Πόντοι
457
Age
38
Περιοχή
Καλαμαριά
Τίμια τα πράγματα του πάντως για ερασιτεχνική καί ημιεπαγγελματική χρήση...Τον τροχό τόν έχω ξεσκίσει τόσα χρόνια καί ούτε κιχ δεν έχει κάνει!
Εγώ που τα χρησιμοποιώ κάθε μέρα μια χαρά με πάνε , αν εξαιρέσουμε την γκαζοταναλια.. Εκεί knipex και μετά το χάος αλλά τα ηλεκτρικά είναι ισάξια με τα ερασιτεχνικά της bosch (τα original) και ξέροντας την νοοτροπία τους υποψιάζομαι ότι βγαίνουν και από το ίδιο εργοστάσιο. Θα το μάθω
 
Top Bottom