Χρωμιωμένες μπαγκέτες σε πόρτες και φτερα

Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.456
Reaction score
16.875
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Καλησπέρα , η ερώτηση αφορά για μικρή δουλεια, μερεμέτι και εύκολη αλλά που απαιτεί καλό αισθητικό αποτέλεσμα.
Στην μια cx μου λείπει η πλευρική χρωμιωμένη φάσα .

την βρήκα την αγοράσα.
33735

33736


ερωτηση σε αυτούς που ασχολούνται με χειροτεχνίες :

ο πιο καλα αισθητικά τρόπος να κοπεί είναι με κόστη σαν κι αυτόν;;

Μετά για. Α εξασφαλίσω ότι θα κολλήσει όσο το δυνατό καλλίτερα τι κάνω;
Καθαρίζω και στεγνώνω την λαμαρίνα πριν την εφαρμογή , και μετά τι ; Είναι χρήσιμο να συγκρατήσω την φασα με ταινία για κάποιες μερες μετά;;
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.697
Reaction score
13.313
Πόντοι
1.077
Age
51
Περιοχή
Αθήνα
Περιμένω να ακούσω και εγώ Νίκο, διότι σε λίγο καιρό θα με ενδιαφέρει το θέμα! Προς το παρόν έχω στη μία ένα μικρό χτύπημα, δηλαδή μία μικρή "τσάκιση", πίσω. Φαντάζομαι θέλει πολύ προσοχή και μαεστρία για να κοπούν και να έχουν το κατάλληλο τελείωμα/φινίρισμα στην άκρη τους
 

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
6.553
Reaction score
19.108
Πόντοι
1.287
Age
51
Περιοχή
Italy Milan
Ίσως κάποιος καλός φανοποιος...
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.456
Reaction score
16.875
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Περιμένω να ακούσω και εγώ Νίκο, διότι σε λίγο καιρό θα με ενδιαφέρει το θέμα! Προς το παρόν έχω στη μία ένα μικρό χτύπημα, δηλαδή μία μικρή "τσάκιση", πίσω. Φαντάζομαι θέλει πολύ προσοχή και μαεστρία για να κοπούν και να έχουν το κατάλληλο τελείωμα/φινίρισμα στην άκρη τους
Στις TRE θεωρητικά δεν υπήρχε η ταινία του χρωμίου αυτή. Μιλάω για το χρώμιο ακριβώς πάνω από την μαύρη φασα . Έχω την αίσθηση και συγγνώμη αν κάνω λάθος ότι δεν την εχεις εσυ.
Δεν μιλάω για το χρώμιο κάτω από τα παραθυρο
 
Last edited:
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.456
Reaction score
16.875
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Ίσως κάποιος καλός φανοποιος...
ε, στον φανοποιο για αυτό ; Δεν είναι λίγο υπερβολη;
και δεν έχω εμπιστοσύνη ότι θα έχουν το νεράκι βα μετρήσουν για σωστή τοποθέτηση…
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.697
Reaction score
13.313
Πόντοι
1.077
Age
51
Περιοχή
Αθήνα
Στις TRE θεωρητικά δεν υπήρχε η ταινία του χρωμίου αυτή. Μιλάω για το χρώμιο ακριβώς πάνω από την μαύρη φασα . Έχω την αίσθηση και συγγνώμη αν κάνω λάθος ότι δεν την εχεις εσυ.
Δεν μιλάω για το χρώμιο κάτω από τα παραθυρο
Ναι Νίκο με συγχωρείς, δεν κατάλαβα. Νόμιζα ότι έλεγες για κάποιο από τα 2 "χρώμια" που έχω, του προφυλακτήρα (το οποίο έχει και τη μικρή τσάκιση που ανέφερα πίσω), ή του παραθύρου. Φαντάζομαι, όμως, η απραίτητη κοπή και η τεχνική της θα είναι ίδια και για αυτά τα 2 της δικιάς μου?
 

Taskos

Member
Εγγραφή
24 Απριλίου 2013
Μηνύματα
1.298
Reaction score
3.133
Πόντοι
777
Age
54
Καλησπέρα , η ερώτηση αφορά για μικρή δουλεια, μερεμέτι και εύκολη αλλά που απαιτεί καλό αισθητικό αποτέλεσμα.
Στην μια cx μου λείπει η πλευρική χρωμιωμένη φάσα .
την βρήκα την αγοράσα.
ερωτηση σε αυτούς που ασχολούνται με χειροτεχνίες :

ο πιο καλα αισθητικά τρόπος να κοπεί είναι με κόστη σαν κι αυτόν;;

Μετά για. Α εξασφαλίσω ότι θα κολλήσει όσο το δυνατό καλλίτερα τι κάνω;
Καθαρίζω και στεγνώνω την λαμαρίνα πριν την εφαρμογή , και μετά τι ; Είναι χρήσιμο να συγκρατήσω την φασα με ταινία για κάποιες μερες μετά;;
Για την κοπή προτείνω μεγάλο καινούριο ψαλίδι.
Για τη προετοιμασία, ναι Καθαρίζω και στεγνώνω την λαμαρίνα αλλά και γυαλίζω και ζεσταίνω
και για τη φάσα άνοιγμα από την κουλούρα ώστε να χαθεί η καμπυλότητα, και ζεσταίνω ~30°C .

Βάλε και χαρτοταινία οδηγό ευθυγράμμισης.
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.740
Reaction score
4.022
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
πρεπει αν δε κανω λαθος να μη το κοψεις καθετα στα τελειωματα των πορτων αλλα υπο γωνια ετσι ωστε στα σταθερα σημεια πχ φτερα να ειναι πιο δυσκολο το ξεκολλημα αν σκαλωσει κατι
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.456
Reaction score
16.875
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
33754
33755

Έκανα την διαδικασία που πρότεινε Μανώλης και Taskos. Επιπλέον ζέστανα πριν τις επιφάνειες με αυτό που στεγνώνουν τα μαλλιά
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.456
Reaction score
16.875
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Περιμένω να ακούσω και εγώ Νίκο, διότι σε λίγο καιρό θα με ενδιαφέρει το θέμα! Προς το παρόν έχω στη μία ένα μικρό χτύπημα, δηλαδή μία μικρή "τσάκιση", πίσω. Φαντάζομαι θέλει πολύ προσοχή και μαεστρία για να κοπούν και να έχουν το κατάλληλο τελείωμα/φινίρισμα στην άκρη τους
Νίκο αν μιλάς για την μικρή φασα στον προφυλακτήρα ,είναι η παρακάτω:

33756

Είναι από τελείως άλλο υλικό . Είναι όλη μεταλλική και όχι ταινία όπως αυτή που μου είχε ξεκολλήσει στα πλαϊνά . Ναι μπαίνει κουμπωτό στον προφυλακτήρα.
Αυτό που ψάχνεις δυστυχώς πρέπει να το βρεις έτοιμο. Δεν γίνονται ακόμα ré fabrication για cx.


είναι σπάνιο και ξεκολλούσε εύκολα. Σήμερα σε αγγελίες είναι πανάκριβο. Σε κατάσταση Καινούργιου παίζει 50-110 ευρώ το ζευγαρι
 
Top Bottom