Τι κάναμε σήμερα με το 2cv/DS/CX ή κάποιο άλλο ιστορικό μας Citroen?

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.254
Reaction score
23.987
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Μπορείς να βρεις αυτό το σκίαστρο που έχει η DS στο πίσω τζάμι?
Πάντα μου άρεσε και το ψάχνω καιρό...
 

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
6.553
Reaction score
19.108
Πόντοι
1.287
Age
51
Περιοχή
Italy Milan
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.454
Reaction score
16.872
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Εντύπωση μου κάνει η cx gti που δεν έχει προβολακια ομίχλης

στη σειρά 2, οι gti, γινόντουσαν ολοένα και πιο κοντά στις 25RI από πλευράς εξοπλισμού. Δεν είχαν καν στάνταρ το εσωτερικό VIP(με το δέρμα ή το βελούδο με τα double chevron).. Είχαν στάνταρ τα απλά καθίσματα για παραδειγμα. το ρόλο των πιο πλούσιων CX(εκτός από τις Πρεστίζ, που όμως παράγονταν με ρυθμό 1000 μόνο το χρόνο) με το αντίστοιχο ίματζ το είχαν πια οι τουρμπό.


για το εσωτερικό των σειρά 2, έγραψα κάτι εδώ
http://my2cv.gr/forum/threads/citroen-cx-φωτογραφίες.898/page-16
 
Last edited:
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.454
Reaction score
16.872
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne

κοιτάζω πάντως τις φωτό. και βλέπω τελικά τι πετυχημένο σχέδιο είναι η ΧΜ...
Στις λεπτομέρειες με κερδίζει απόλυτα. Και νομίζω σαφώς ανώτερο της C6. Συνολικά η τελευταία είναι πιο τολμηρή σε σχήμα, αλλά στην ΧΜ με κερδίζουν οι λεπτομέρειες(όπως και στην CΧ). Ειδικά το πίσω μέρος της C6, φαινεται να χαλά κάπως τις αναλογίες...
Και στην ΧΜ, μου φαίνεται φοβερό πως χώρεσαν τέτοιους χώρους σε ένα αμαξωμα συμπαγές, 4.7 επί 1.79

μια CX και μια ΧΜ φαίνονται όμορφες από κάθε γωνία.
Ενώ η C6 έχει πολύ όμορφες πλευρές. αλλά και κάποιες που δεν την κολακεύουν
 

tryphon

Member
Εγγραφή
25 Νοεμβρίου 2015
Μηνύματα
1.283
Reaction score
2.214
Πόντοι
697
κοιτάζω πάντως τις φωτό. και βλέπω τελικά τι πετυχημένο σχέδιο είναι η ΧΜ...
Στις λεπτομέρειες με κερδίζει απόλυτα. Και νομίζω σαφώς ανώτερο της C6. Συνολικά η τελευταία είναι πιο τολμηρή σε σχήμα, αλλά στην ΧΜ με κερδίζουν οι λεπτομέρειες(όπως και στην CΧ). Ειδικά το πίσω μέρος της C6, φαινεται να χαλά κάπως τις αναλογίες...
Και στην ΧΜ, μου φαίνεται φοβερό πως χώρεσαν τέτοιους χώρους σε ένα αμαξωμα συμπαγές, 4.7 επί 1.79

μια CX και μια ΧΜ φαίνονται όμορφες από κάθε γωνία.
Ενώ η C6 έχει πολύ όμορφες πλευρές. αλλά και κάποιες που δεν την κολακεύουν
εχει πολύ ωραίο κώ***λο
 

citrobella

Citroën Guru
Εγγραφή
23 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
3.937
Reaction score
8.319
Πόντοι
947
Age
60
Περιοχή
Zwettl Niederösterreich Austria
Website
www.citrobella.com
...simera i vingtneuf ( to pardalo 2CV pou anakataskevaso gia tin kori mou) perase ton techniko elencho, ston pio avstiro stathmo elenchou pou echoume stin Austria (ÖAMTC). Eki den charisoune..., koboune kolous!
Sito!
Apo bdomada, stin proti evkeria tha mboune pinakides!
 
Last edited:

billaras

Technical expert
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2015
Μηνύματα
512
Reaction score
1.109
Πόντοι
577
Age
37
Περιοχή
Καλλιθέα (Αττικής)-Ρίο (De Patras)
Μερικά χιλιόμετρα από εδώ και εκεί και με το Megane και την Xantia. Η Κυρία, παρουσίασε σύμπτωμα εσωτερικής διαρροής πίεσης κατά την στάθμευση, στην τρόμπα φρένου (ή πιο σωστά δοσομετρητή πίεσης φρένων για τα υδροπνευματικά και συστήματα αερόφρενων...) και αναμένεται εξέλιξη εντός της επόμενης εβδομάδας.
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.448
Reaction score
3.285
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Μια ερωτηση σχετικα με το 2cv.
Ειναι διχρωμο κοκκινο με μαυρο ( μονο μπροστινα και πισω φτερα )
Η αδεια κυκλωφοριας λεει κοκκινο
Το κυριαρχο χρωμα ειναι το κοκκινο λετε να υπαρχει καποιο προβλημα με τα χαρτια του;;; η αδεια κυκλωφοριας δεν λεει μαυρο.:offtopic::oops:
 

billaras

Technical expert
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2015
Μηνύματα
512
Reaction score
1.109
Πόντοι
577
Age
37
Περιοχή
Καλλιθέα (Αττικής)-Ρίο (De Patras)
Αν και δεν είναι η ενότητα του μηνύματος αυτού εδώ, (απόστολε ανέλαβε δράση :lol:) , όπως γενικά με πολλά δίχρωμα αυτοκίνητα (βλέπε Smart, C1/107 με δίχρωμο ουρανό κτλ κτλ) γράφουν το κυρίαρχο χρώμα του αμαξώματος πλέον και όχι κατά βάση το χρώμα των αξεσουάρ (φτερά, πόρτες κτλ κτλ...). Σωστό ή λάθος......ειδικά στα smart είναι...
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.448
Reaction score
3.285
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Σορρυ για το off topic νομιζα εγραφα. Σε αλλο θεμα:D
 

billaras

Technical expert
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2015
Μηνύματα
512
Reaction score
1.109
Πόντοι
577
Age
37
Περιοχή
Καλλιθέα (Αττικής)-Ρίο (De Patras)
Νέα πάλι από την Κυρία. Το ΣΚ που πέρασε, έκανε διάφορες διαδρομές. 50 ευρώ φαί.
Έκτακτη επίσκεψη στον @visa chrono με την παρουσία του @Flaminio Bertoni , για το Chrono του Δημήτρη. (Καλλιθέα-->Χαλάνδρι)
Μετά γέμισμα με πράγματα, Αττική Οδός, Αθηνών-Λαμίας και βουρ για Λιβαδειά. Λίγο μετά τον Σείριο, στην ευθεία, χτύπησε για λίγα δευτερόλεπτα με το στροφόμετρο στις 6000 στροφές, ένδειξη πάνω από 210+. Χιλιόμετρα, περασμένα 281200... Στο πήγαινε φουλ κλιματισμός γιατί είχε και την ζεστούλα του έξω. Φτάνω Λιβαδειά, ξεφορτώνω, και μετά εκκίνηση από Λιβαδειά προς Λεύκτρα. Πάω να ξεκινήσω, τσουπ το παράθυρο του οδηγού κόβει το πλαστικό του... Ωραία. Τέλεια! Λεύκτρα-Θήβα-Λιβαδειά, με επιστροφή κατά τις 3:30 τα ξημερώματα με το τζάμι κάτω... ΟΚ πανί για το βράδυ και βλέπουμε.
Επιστροφή την Κυριακή. Συνολικά κάλυψε 450 χιλιόμετρα. Ωραία άνετα.
Καλλιθέα επιστροφή, βγάλσιμο ταπετσαρίας, σήκωμα τζαμιού και κόλλημα προσωρινά με ταινία.
Δευτέρα αγορά νέου γρύλου παραθύρου και τοποθέτησή του από εμένα. Ιταλικός, στα 55 ευρώ! Την γλίτωσε και η μεμβράνη του τζαμιού, χωρίς εκδορά.
Ημέρα Πέμπτη, επίσκεψη στον GeZ, στα Μέγαρα, και ανακατασκευή τρόμπας φρένου.



Όλα τα λαστηχάκια γνήσια, με ποιοτικότατη δουλειά από τα κοινά μας χέρια. Ελαφρά καλύτερο φρένο, αλλά υπάρχει ακόμα μερική απώλεια πίεσης από τον πίσω άξονα κατά την στάθμευση, αλλά όχι στα το πολύ 10 λεπτά που ήταν πριν. Μάλλον φταίει η πίσω βαλβίδα αντιβύθισης, το o-Ring που έχει μέσα το εμβολάκι. Έχω μια καβάντζα στα ανταλλακτικά μου, θα δω τι θα κάνω....

Επίσης ταυτόχρονα (χρονικά εννοώ) ανακατασκεύασα πλήρως μια αντλία ανάρτησης Xantia, για ένα φίλο, με όλα της τα O-Ring και με αντικατάσταση τσιμούχας τροχαλίας. Και επίσης και μια αντλία φρένου από ΒΧ, που τώρα είναι σε κατάσταση βιτρίνας.
 
Last edited:

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.740
Reaction score
4.022
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
σαν την δικια μου μοιαζει αυτή η τρομπα φρενου...μηπως είναι η δικια μου?
 

ΜΙΛΤΟΣ

Member
Εγγραφή
21 Φεβρουαρίου 2014
Μηνύματα
294
Reaction score
652
Πόντοι
447
Age
65
Billara απο ολα αυτα που εκανες και επαθες ....μεγαλη εντυπωση μου εκανε που βρηκες τον gez..στα μεγαρα….....τον ψαχνω ενα μηνα τωρα και δεν....
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.679
Reaction score
20.135
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
xaxaxaxaxa ελιωσα! :lol:
 

billaras

Technical expert
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2015
Μηνύματα
512
Reaction score
1.109
Πόντοι
577
Age
37
Περιοχή
Καλλιθέα (Αττικής)-Ρίο (De Patras)
σαν την δικια μου μοιαζει αυτή η τρομπα φρενου...μηπως είναι η δικια μου?
Επειδή δεν είσαι παρατηριτικός, συγκεκριμένη, ήταν ήδη αρκετά καθαρή σε σχέση με αυτή που μου έστειλες στο λαδωμένο χάρτινο πακέτο, και επίσης έχει και ένα μέρος του σωλήνα επιστροφής της. Είναι η δική μου κατά δική μου, αλλαγμένη κοντά στις 160000+ το 2008 με καινούρια του κουτιού.

Billara απο ολα αυτα που εκανες και επαθες ....μεγαλη εντυπωση μου εκανε που βρηκες τον gez..στα μεγαρα….....τον ψαχνω ενα μηνα τωρα και δεν....
Έτυχε και ήταν μια μέρα ρεπό του από την δουλειά. Και την πήραμε σερί. Για υπόλοιπες λεπτομέρειες δεν ξέρω να σου πω.
 
Top Bottom