Τι κάναμε σήμερα με το 2cv/DS/CX ή κάποιο άλλο ιστορικό μας Citroen?

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.238
Reaction score
23.934
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Τελικά το να βάλω μπροστά την DS μετά από σχεδόν 2 χρόνια δεν ήταν εύκολη υπόθεση οπότε πέρασα μια βόλτα από τον Χορέβα για να κανονίσω να τον πάρω και να πάμε στο γκαράζ να δει τι γίνεται.

Με περίμενε μια ευχάριστη έκπληξη.

28999


Θα μπορούσε να ήταν μια φωτογραφία από το παρελθόν.
Service και για το "παιδί" του Νικόλα που ετοιμάζεται για το Ζάπειο :)

29000


Και ένα άριστο ΑΚ
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.665
Reaction score
13.187
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Τελικά το να βάλω μπροστά την DS μετά από σχεδόν 2 χρόνια δεν ήταν εύκολη υπόθεση οπότε πέρασα μια βόλτα από τον Χορέβα για να κανονίσω να τον πάρω και να πάμε στο γκαράζ να δει τι γίνεται.

Με περίμενε μια ευχάριστη έκπληξη.

View attachment 28999

Θα μπορούσε να ήταν μια φωτογραφία από το παρελθόν.
Service και για το "παιδί" του Νικόλα που ετοιμάζεται για το Ζάπειο :)

View attachment 29000

Και ένα άριστο ΑΚ
Ε εντάξει Απόστολε, απίστευτο, για λίγα λεπτά δε συναντηθήκαμε! Εκμεταλλεύθηκα την αργία σήμερα και επιτέλους την έφερα για το τυπικό service! 8000χλμ από το προηγούμενο, αλλά δεν έχω αλλάξει λάδια που θέλω να τα αλλάζω κάθε 5000χλμ.

Την έχω και πολύ βρώμικη.... Ετοιμάζομαι όντως για το Ζάππειο και όχι μόνο αυτό, μόλις τεθεί σε εφαρμογή ο νόμος θα κάνω ένα γενικό service, όπως είπαμε με τον Κο Βασίλη, θα αλλάξω και τον συμπλέκτη που δεν έχει αλλαχθεί ποτέ (πατινάρει λίγο... 128000χλμ και 37 χρόνια είναι αυτά...) με ό,τι άλλο χρειάζεται και θα γίνει κανονικότατο 2ο (και πρώτο, μερικές φορές) αυτοκίνητο της οικογένειας.

Έτσι όπως είναι αυτήν τη στιγμή, έχει μέση κατανάλωση κοντά στα 9,5λτ/100χλμ και όταν την είχα πρωτοφέρει, την εξέτασαν σε ΚΤΕΟ από εκλεκτό μέλος του φόρουμ, όπου δε θα ξεχάσω ότι οι εκπομπές HC ήταν περίπου οι μισές από σύγχρονο GOLF 1,4 TSI, όπως μου είπε ο πολύ έμπειρος μηχανικός! Μάλλον, ίσως, η μόλυνση του περιβάλλοντος από τα κλασσικά αυτοκίνητα είναι κάτι σχετικό...
 
Last edited:
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.427
Reaction score
16.771
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Έτσι όπως είναι αυτήν τη στιγμή, έχει μέση κατανάλωση κοντά στα 9,5λτ/100χλμ
6λτ/100χλμ
29001

Μάλλον, ίσως, η μόλυνση του περιβάλλοντος από τα κλασσικά αυτοκίνητα είναι κάτι σχετικό...
afti i eksatmisi einai gia na pathe allergia i Gretta :D:D:D Asxeto, alla evgala epitelous afto to asximo prostheto stin eksatmisi. Itan ligo keke
29001
 

Attachments

Giorgos_81

Member
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2022
Μηνύματα
1.723
Reaction score
3.749
Πόντοι
697
Age
51
....εξαιρετικά ! Ραντεβού στο Ζάππειο.

Ισχύει ότι η ακινησία βλάπτει σοβαρά. Σε πολλούς τομείς. Να τους αναφέρουμε, πείτε σε ποιό νήμα.
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.238
Reaction score
23.934
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
....εξαιρετικά ! Ραντεβού στο Ζάππειο.

Ισχύει ότι η ακινησία βλάπτει σοβαρά. Σε πολλούς τομείς. Να τους αναφέρουμε, πείτε σε ποιό νήμα.

Ένα νέο θέμα :)
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.427
Reaction score
16.771
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Απόστολη τι πρόβλημα είχε νς πάρει εμπρός;
Μπουζί; Παλιό καύσιμο; injection électronique είναι;

Το δίκο μου l-jetronic από όταν την χρησιμοποιώ τακτικά δουλεύει ρολόι
 

Giorgos_81

Member
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2022
Μηνύματα
1.723
Reaction score
3.749
Πόντοι
697
Age
51
Πότε είναι;
Κυριακή 27/11/2022 στο “ ΟΑΣΙΣ CAFÉ ΖΑΠΠΕΙΟΥ ” στο Ζάππειο στην είσοδο από την Λ. Αμαλίας.
Το πρόγραμμα έχει ως εξής:
– 10:30 – 11:30 Προσέλευση και υποδοχή συμμετεχόντων.
– 11:30 – 11:45 Χαιρετισμός και ομιλία από τον πρόεδρο της ΕΛΦ 2CV& Citroen , εκπροσώπου της CITROEN και της ΕΟΦΙΛΠΑ.
– 11:45 – 12:15 Παρουσίαση της ιστορίας του ΒΧ , Rosalie , C3.
– 12:30 – 13:00 – Αναχώρηση για βόλτα με προορισμό τα νότια προάστια και την παραλιακή οδό.
 

Giorgos_81

Member
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2022
Μηνύματα
1.723
Reaction score
3.749
Πόντοι
697
Age
51
– 12:30 – 13:00 – Αναχώρηση για βόλτα με προορισμό τα νότια προάστια και την παραλιακή οδό.

....εμείς οι μη έχοντες οχήματα, θα μείνουμε εκεί, να ζηλεύουμε, και να μας τρέχουν τα σάλια. :cry:
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.427
Reaction score
16.771
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Κυριακή 27/11/2022 στο “ ΟΑΣΙΣ CAFÉ ΖΑΠΠΕΙΟΥ ” στο Ζάππειο στην είσοδο από την Λ. Αμαλίας.
Το πρόγραμμα έχει ως εξής:
– 10:30 – 11:30 Προσέλευση και υποδοχή συμμετεχόντων.
– 11:30 – 11:45 Χαιρετισμός και ομιλία από τον πρόεδρο της ΕΛΦ 2CV& Citroen , εκπροσώπου της CITROEN και της ΕΟΦΙΛΠΑ.
– 11:45 – 12:15 Παρουσίαση της ιστορίας του ΒΧ , Rosalie , C3.
– 12:30 – 13:00 – Αναχώρηση για βόλτα με προορισμό τα νότια προάστια και την παραλιακή οδό.
Καλά όχι ότι θα έλθω, λέμε τώρα, μου πέφτει λίγο μακριά...
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.580
Reaction score
19.816
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
– 12:30 – 13:00 – Αναχώρηση για βόλτα με προορισμό τα νότια προάστια και την παραλιακή οδό.

....εμείς οι μη έχοντες οχήματα, θα μείνουμε εκεί, να ζηλεύουμε, και να μας τρέχουν τα σάλια. :cry:
Δυστυχώς φεύγουν πάντα τόσο άτακτα που εμένα δε με ελκύει η βόλτα.
Επίσης έχω άγχος όταν είμαι σε κόμβοι και ιδίως από κέντρο..
 

Giorgos_81

Member
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2022
Μηνύματα
1.723
Reaction score
3.749
Πόντοι
697
Age
51
Δυστυχώς φεύγουν πάντα τόσο άτακτα που εμένα δε με ελκύει η βόλτα.
Επίσης έχω άγχος όταν είμαι σε κόμβοι και ιδίως από κέντρο..
Σωστός. Συνήθως, και σε παρέες, ορίζουμε και ένα σημείο συγκέντρωσης μετά, και όλοι κατευθύνονται εκεί.

Το κομβόϊ, συνήθως σπάει, είτε λόγω κίνησης, από περίεργους που μπαίνουν μπροστά σου, ή προσπαθούν να χαζέψουν, από ένα κόκκινο φανάρι, κλπ.

Στο εξωτερικό, σε τέτοιες εκδηλώσεις, έμπαινε μπροστά όχημα με σήμανση, convoy, όλα τα οχήματα ακολουθούσαν με αναμμένα φώτα, και στο τέλος υπήρχε και τελευταίο, πάλι με σήμανση. Και εκεί το σέβονταν πλήρως.
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.238
Reaction score
23.934
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Απόστολη τι πρόβλημα είχε νς πάρει εμπρός;
Μπουζί; Παλιό καύσιμο; injection électronique είναι;

Το δίκο μου l-jetronic από όταν την χρησιμοποιώ τακτικά δουλεύει ρολόι
Η συμμετοχή της DS τίθεται εν αμφιβόλω Νίκο. Το πρόβλημα είναι ότι κατά την διαδικασία αφαίρεσης της ματαρίας που αντικαταστάθηκε αφαιρέθηκαν κάποια καλώδια με αποτέλεσμα ενώ δίνει η μίζα να μην ηλεκτροδοτείται η τρόμπα βενζίνης! Πάλευε ο Χορέβας 1 ώρα εχθές αλλά μάταια :(
Το επόμενο βήμα να βρούμε το διάγραμμα καλοδιώσεων από το manual και να γίνει προσπάθεια εκ νέου κάποια από τις επόμενες μέρες.
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.427
Reaction score
16.771
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Η συμμετοχή της DS τίθεται εν αμφιβόλω Νίκο. Το πρόβλημα είναι ότι κατά την διαδικασία αφαίρεσης της ματαρίας που αντικαταστάθηκε αφαιρέθηκαν κάποια καλώδια με αποτέλεσμα ενώ δίνει η μίζα να μην ηλεκτροδοτείται η τρόμπα βενζίνης! Πάλευε ο Χορέβας 1 ώρα εχθές αλλά μάταια :(
Το επόμενο βήμα να βρούμε το διάγραμμα καλοδιώσεων από το manual και να γίνει προσπάθεια εκ νέου κάποια από τις επόμενες μέρες.

ma stin DS i prosvasi stin battaria einai poli efkoli, an den kano lathos

Pos egine afto?
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.580
Reaction score
19.816
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Αποστολή μήπως κάτι δεν έχεις καταλάβει? Δε βγάζει πολύ νόημα :)
Μπαταρία δε πήγε να αλλάξει? Γιατί να πειράξει οτιδήποτε άλλο(?)
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.064
Reaction score
26.898
Πόντοι
1.607
μια χαρα αλλαξε μπαταρια ο φιλος μας
.
Απλος μετα απο 2 χρονια στον υπνο ..στεγνωσε η αντλια ...
Και τωρα θελει μια ..

Θα τα καταφερει και θα το βαλει ..στο αμεσο μελλον
Ciao
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.238
Reaction score
23.934
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Προσπαθώντας να την βγάλω αφαιρώντας το πλαίσιο που την κρατάει σταθερή ξεκούμπωσα κάποια καλώδια τα οποία κούμπωναν σε κάτι ρελέδες. Δεν ξέρω αν το εξηγώ και σωστά. Η τρόμπα δουλεύει μια χαρά. Συνδεσμολογία είναι όπως μου είπε ο κ. Βασίλης
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.737
Reaction score
4.016
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
δεν ειναι ιστορικο αλλα επιτελους μετα απο ψαξιμο ελυσα το προβλημα που ειχα στα εμπρος παραθυρα στο ξαρα παρακαμπτοντας με επιτυχια την τροφοδοσια των εμπρος ηλεκτρικων παραθυρων απο την bsi με ρελλε και ασφαλισμενο καλωδιο....σε οσους ρωτησα μπου ειπαν απλα αλλαζεις bsi....
 
Top Bottom