Τι αυτοκίνητο οδηγάμε σήμερα?

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.735
Reaction score
4.016
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
Ανοιγω αυτο το τοπικ για να ανφερουμε τι αυτοκινητο χρησιμοποιουμε για τις καθημερινες μετακινησεις γιατι δεν εχουμε ολοι την τυχη να εχουμε 2cv εστω και γιατις βολτες του καλοκαιριου
Ξεκιναω με μενα
Την σημερον ημερα εδω και περιπου 7μιση χρονια και για ακομα πολλα χρονια ακομα
κυκλοφορω ενα citroen xantia II 1600 μοντελο 3/99 χρωματος μπλε αγορασμενο μτχνο το 2005 με 116.000 και σημερα μετραει 255.600 χλμτρα εκ των οποιων τα 15.000 ειναι με συστημα υγραεριου Lovato fast & easy τραβει τροχοσπιτο τα καλοκαιρια σε εξορμησεις κοντινες και κανα δυο μακρινες (αν και για το 2013 δεν το βλεπω) γενικα ευχαριστημενος ειμαι απο αυτο το αυτοκινητο δεν το πιεζω δε του πινω το αιμα αραια και που ενα βρεθω εγναντια εκει το ξεμπουκωνω τα υπολοιπα ταξιδια ειναι μεχρι τα 120 χλμτρα μαξ καθοτι θελω να πηγαινω χαλαρος .......
παταθετω μερικες φωτο...




και 2 φωτο για τον πτισικρακη...καθοτι πρωην τροχοσπιτας..

 
Εγγραφή
16 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
645
Reaction score
79
Πόντοι
0
Age
55
Περιοχή
Κηφισιά (για την ώρα)
Re: Τι αυτοκινητο οδηγαμε σημερα?

Εγώ κυκλοφοράω
η με το 2CV 4X4
η με το Ami
η με το Pony
η με το Mehari
η με το Akadyane
η στην ανάγκη με το 2CV της γυναίκας μου.

Τα υπόλοιπα 2CVειδή τα έχω στο γκαράζ κουκουλωμένα (εκεί έχω καταντήσει) :lol:
 

Marios

Moderator
Εγγραφή
4 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
930
Reaction score
1.330
Πόντοι
517
Age
36
Περιοχή
Αθήνα - Αίγινα
Re: Τι αυτοκινητο οδηγαμε σημερα?

Renault Megane II αγορασμένο καινούργιο το 2003 και έχει μόλις 37000χλμ, και η αγαπημένη μου Vespa :D



 

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
6.538
Reaction score
19.056
Πόντοι
1.287
Age
51
Περιοχή
Italy Milan
Re: Τι αυτοκινητο οδηγαμε σημερα?

Πέρα από τα δυο 2cv που τα αγαπαω και είναι η αδυναμία μου :)




Peugeot 307 1.4 16V


η λατρεμένη μου Vespa PX200 Arconaleno... :O


Και για τις κοντινές αποστάσεις το παρακάτω… :p
 

citrobella

Citroën Guru
Εγγραφή
23 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
3.937
Reaction score
8.315
Πόντοι
947
Age
59
Περιοχή
Zwettl Niederösterreich Austria
Website
www.citrobella.com
Re: Τι αυτοκινητο οδηγαμε σημερα?

Τώρα επειδή μετακομίζουμε ένα C15 του 1994.. Το έβαλα και ένα κοτσαδόρο και ρυμουλκώ ένα αρκετά μεγάλο trailer που χωράει ακόμα και καρότσα 2CV. Τώρα μεταφέρω έπιπλα από ΙΚΕΑ. Με την οικογένεια χρησιμοποιώ ένα C4 Grand Picasso Exclusive 1.6 HDI 7θέσιο του 2008 μιας και είμαστε με τα παιδιά 6 άτομα.
Μερικές φορές παίρνω και το C - Zero (2012) για τα ψώνια μέσα στην πόλη και το C4 1.6 HDI (2006) τον χειμώνα.

Το καλοκαίρι κάποια άλλα Citroen που δεν τολμώ να αναφέρω μην αρρωστήσει ο Πιτσικράκης :X
 
Εγγραφή
16 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
645
Reaction score
79
Πόντοι
0
Age
55
Περιοχή
Κηφισιά (για την ώρα)
Re: Τι αυτοκινητο οδηγαμε σημερα?

citrobella said:
Τώρα επειδή μετακομίζουμε ένα C15 του 1994.. Το έβαλα και ένα κοτσαδόρο και ρυμουλκώ ένα αρκετά μεγάλο trailer που χωράει ακόμα και καρότσα 2CV. Τώρα μεταφέρω έπιπλα από ΙΚΕΑ. Με την οικογένεια χρησιμοποιώ ένα C4 Grand Picasso Exclusive 1.6 HDI 7θέσιο του 2008 μιας και είμαστε με τα παιδιά 6 άτομα.
Μερικές φορές παίρνω και το C - Zero (2012) για τα ψώνια μέσα στην πόλη και το C4 1.6 HDI (2006) τον χειμώνα.

Το καλοκαίρι κάποια άλλα Citroen που δεν τολμώ να αναφέρω μην αρρωστήσει ο Πιτσικράκης :X
Ευχαριστώ. Είσαι πολύ καλός και με καταλαβαίνεις :)
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.735
Reaction score
4.016
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
Re: Τι αυτοκινητο οδηγαμε σημερα?

xantiamanolis said:
Ανοιγω αυτο το τοπικ για να ανφερουμε τι αυτοκινητο χρησιμοποιουμε για τις καθημερινες μετακινησεις γιατι δεν εχουμε ολοι την τυχη να εχουμε 2cv εστω και γιατις βολτες του καλοκαιριου
Ξεκιναω με μενα
Την σημερον ημερα εδω και περιπου 7μιση χρονια και για ακομα πολλα χρονια ακομα
κυκλοφορω ενα citroen xantia II 1600 μοντελο 3/99 χρωματος μπλε αγορασμενο μτχνο το 2005 με 116.000 και σημερα μετραει 255.600 χλμτρα εκ των οποιων τα 15.000 ειναι με συστημα υγραεριου Lovato fast & easy τραβει τροχοσπιτο τα καλοκαιρια σε εξορμησεις κοντινες και κανα δυο μακρινες (αν και για το 2013 δεν το βλεπω) γενικα ευχαριστημενος ειμαι απο αυτο το αυτοκινητο δεν το πιεζω δε του πινω το αιμα αραια και που ενα βρεθω εγναντια εκει το ξεμπουκωνω τα υπολοιπα ταξιδια ειναι μεχρι τα 120 χλμτρα μαξ καθοτι θελω να πηγαινω χαλαρος .......
παταθετω μερικες φωτο...




και 2 φωτο για τον πτισικρακη...καθοτι πρωην τροχοσπιτας..

οπς σορρυ ρε συ πιτσικρακη δεν καταλαβα οτι εχεις και αλλο
το corsair ειναι για πουλημα? δεν κανεις καμπινγκ με τροχοσπιτο πλεον?
να συμπληρωσω...για τα καλοκιαρια και τις καλες μερες και ας εχει και παγωνια εχω αυτο και κυκλοφορω ειναι μοντελο 1999 την αγορασα το 2010 με 10500 χλμτρα η βεσπα δουλευε μονο καθε καλοκαιρι για 2 μηνες και ολο το χρονο ηταν μεσα σε υπογειο γκαραζ την ειχε γερμανος παντρεμενος με ελληνιδα και την χρησιμοποιουσε οταν ερχοταν ελλαδα δεν εχει ιχνος σαπιου με ενα σετ τσιμουχακια καρμπυρατερ και μια ρυθμιση και παει παντου 125 κυβυκα(ηθελα κατι μεγαλυτερο)

 

Marios

Moderator
Εγγραφή
4 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
930
Reaction score
1.330
Πόντοι
517
Age
36
Περιοχή
Αθήνα - Αίγινα
Re: Τι αυτοκινητο οδηγαμε σημερα?

Αυτά είναι, όλοι Γαλλικά αυτοκίνητα και βεσπες :clap: :clap: :yahoo: :yahoo: :yahoo:
 

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
6.538
Reaction score
19.056
Πόντοι
1.287
Age
51
Περιοχή
Italy Milan
Re: Τι αυτοκινητο οδηγαμε σημερα?

Το ήξερα!!! όσοι αγαπάνε τα 2cv, έχουν και Vespa...
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.052
Reaction score
26.870
Πόντοι
1.607
Re: Τι αυτοκινητο οδηγαμε σημερα?

Γαλλικο συγχρονο μου καθεται καπως αν και προσεχως ερχεται c4 diesel και εχει ο θεος!
Ενα Fiat 500 ,το niva που και που σε τιποτα λασπες και σε διτροχα μονο solex!!
A και τα citroenakia μου σε διαφορες εκδηλωσεις -βολτα στο τετραγωνο, και γυρω γυρω μεσα στο γκαραζ.(πιανει δε πιανει?)
 

divol

Member
Εγγραφή
23 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
29
Reaction score
8
Πόντοι
0
Re: Τι αυτοκινητο οδηγαμε σημερα?

Εγω καθημερινα με το 2cv χειμωνα-καλοκαιρι. Βγαζω και το καθισμα και φορτωνω για τη δουλεια. Περιπου 15000 χλμ φετος και περιπου 20000 περυσι. Εχω κι ενα σαμουραι αλλα φετος το εχω κινησει ελαχιστα (δεν ξερω αν εχω κανει πανω απο 2000 χλμ). Τα κανει ολα και δεν σιχαινετε λεμε...
 

koulouris

Member
Εγγραφή
26 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
14
Reaction score
1
Πόντοι
0
Re: Τι αυτοκινητο οδηγαμε σημερα?

ΛΙΓΟ 2CV AΡΚΕΤΑ ΜΟΤΟ ΠΟΛΥ ΜΟUNTAIN BIKE ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟ
 

gsa lover

Member
Εγγραφή
4 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
22
Reaction score
11
Πόντοι
22
Re: Τι αυτοκινητο οδηγαμε σημερα?

Εγώ καθημερινά κυκλοφορώ με μια c3 1.4 16v και είμαι όχι απλά ευχαριστημένος,υπερευχριστημένος!το έχω αγαπήσει και πιστέψτε με έχει μια ιδιαίτερη προσωπικότητα και διαφέρει από καθε τι άλλο καινούριο έχω χρησιμοποιήσει!
 

Attachments

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.545
Reaction score
19.698
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Re: Τι αυτοκινητο οδηγαμε σημερα?

gsa lover said:
c3 1.4 16v.. πιστέψτε με έχει μια ιδιαίτερη προσωπικότητα και διαφέρει από καθε τι άλλο καινούριο έχω χρησιμοποιήσει!
Εισαι λιγακι υπερβολικος.. σχεδιαστικα εχει μονον εναν καποιον χαρακτηρα και μεχρι εκει.
Η αποψη μου.. :)
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.735
Reaction score
4.016
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
Re: Τι αυτοκινητο οδηγαμε σημερα?

οταν ειχε πρωτοβγει το c3 καποιοι ειχαν πει οτι κατα καποιο τροπο η σιτροεν κανει μια μερικη αναβιωση του 2cv....προσωπικα ακομα το C3 θελει ακομα πολυ δουλεια σχεδιαστικαγια να κανει αναβιωση του 2cv...εμενα ομως μου αρεσει σαν μικρο αυτοκινητο....
 

GeoKy

Member
Εγγραφή
19 Ιανουαρίου 2013
Μηνύματα
183
Reaction score
46
Πόντοι
282
Age
42
Re: Τι αυτοκινητο οδηγαμε σημερα?

Δεν το κυκλοφορω πλεον το PONY αλλα τη δουλεια μου την κανω με ενα i10 ελαφρωωως πειραγμενο, ενα Twingo του 96 με ηλιοροφη ( :love: :love: ) κι ενα 50ρακι TOWN Mate με το μακρυ διαφορικο :D
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.545
Reaction score
19.698
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Re: Τι αυτοκινητο οδηγαμε σημερα?

Και μια φωτογραφια του δικου μου.
Μια zx monte carlo s coupe 10/'95, εδω προ διμηνου στα 164.000km
Εχουμε και εξτραδακια...
ζαντες 106 rally με καπακια citroen,φρενα εμπρος απο saxo vts, φιμε 2ο σταδιο καθοτι δε διαθετει αρκουδισιο το καταστημα και αλλαγμενα τα ηχεια με τα πισω εγκατεστημενα στην εταζερα και πληρη πηγη ηχου..
 
Top Bottom