Άλλα μη κλασσικά παλιά αυτοκίνητα

minas

Member
Εγγραφή
22 Δεκεμβρίου 2017
Μηνύματα
991
Reaction score
2.878
Πόντοι
587
Age
35
Κλασσικο-μη κλασσικο σηκωνει κουβεντα.. Σιγουρα ομως σπανιο θεαμα ενος τετρατροχου που υπηρχε σε απειρα αντιτυπα στη χωρα μας ως σχολικο λεωφορειακι ιδιωτικων εκπαιδευτηριων. Ακομα ηχει στ αυτια μου ο χαρακτηριστικος ηχος των πετρελαιοκινητηρων τους. Ενα ζει δευτερη νιοτη στην Ιτεα πια.

Και η προηγουμενη πολυ σπανια πια γενια!
Προσωπικα,ετυχε να παω για μια χρονια,σε σχολειο που ειχε 3-4 transit mk1,ενω ο διευθυντης κυκλοφορουσε με μια καφε cx.Ευχαριστως να δωσω πληροφοριες,μια που μεχρι πριν καποια χρονια νομιζω κατι ειχε απομεινει..:food:
Ωστοσο,νομιζω πως θα συμφωνησετε ολοι,οτι το νο1 ''εποχης'' σχολικο(απο τα οποια εβλεπα να κυκλοφορουν αρκετα μεχρι αρχες 00ς),ηταν το παρακατω.

Ατυχως,δεν φαινεται να εχει επιβιωσει σχεδον κανενα,ουτε καν ως παρατημενο..Και κριμα,γιατι θεωρω οτι αξιζε να διασωθουν καποια,αν μη τι αλλο επειδη(νομιζω οτι)ηταν ελληνικης κατασκευης,και αυτο προσθετει στη μοναδικοτητα τους..
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.622
Reaction score
19.916
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Μήνα νομίζω τα transit ήταν χαρακτηριστικά περισσότερα από τα blitz.. τα mercedes μόνο ήταν πάρα πολλά επίσης.
 

minas

Member
Εγγραφή
22 Δεκεμβρίου 2017
Μηνύματα
991
Reaction score
2.878
Πόντοι
587
Age
35
Προφανως τα blitz ηταν και παλιοτερα απο τα υπολοιπα,και λογικο να μην υπηρχαν τοσα.Αλλα ως τετοια,ειχαν αυτη τη ''vintage'' γοητεια σε μεγαλυτερο βαθμο.
Επισης,το χαρακτηριστικο τους ηταν οτι ειχαν συνηθως διαφορετικη αποχρωση κιτρινου,πιο ανοιχτοχρωμη,απο ολα τα υπολοιπα.

Kαι φυσικα,μην ξεχναμε τα εντελως τελειως τετραγωνα saviem...Εχω να δω καποιο απο εκεινα τα χρονια...
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.065
Reaction score
26.898
Πόντοι
1.607
Τα μονα που ηταν ετσι ..Λεωφορεια απο την Μανα τους..
Τα υπολοιπα σε μεγαλο βαθμο ειχαν την τεχνη των ελληνων αμαξοποιων ...
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.243
Reaction score
23.952
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Προσωπικα,ετυχε να παω για μια χρονια,σε σχολειο που ειχε 3-4 transit mk1,ενω ο διευθυντης κυκλοφορουσε με μια καφε cx.Ευχαριστως να δωσω πληροφοριες,μια που μεχρι πριν καποια χρονια νομιζω κατι ειχε απομεινει..:food:
Ωστοσο,νομιζω πως θα συμφωνησετε ολοι,οτι το νο1 ''εποχης'' σχολικο(απο τα οποια εβλεπα να κυκλοφορουν αρκετα μεχρι αρχες 00ς),ηταν το παρακατω.

Ατυχως,δεν φαινεται να εχει επιβιωσει σχεδον κανενα,ουτε καν ως παρατημενο..Και κριμα,γιατι θεωρω οτι αξιζε να διασωθουν καποια,αν μη τι αλλο επειδη(νομιζω οτι)ηταν ελληνικης κατασκευης,και αυτο προσθετει στη μοναδικοτητα τους..
Σε ποια περιοχή είναι?
 

minas

Member
Εγγραφή
22 Δεκεμβρίου 2017
Μηνύματα
991
Reaction score
2.878
Πόντοι
587
Age
35
Σε ποια περιοχή είναι?
H cx του διευθυντη;:grin:

Η φωτογραφια με το blitz δεν μου ανηκει,απλα την ειχα σωσει απο το διαδικτυο εδω και πολλα χρονια.Αν θυμαμαι καλα ομως,πρεπει να ηταν καπου προς Αρκαδια,και μαλιστα σχετικα κοντα στο ναο του Επικουρειου Απολλωνα.
Και για οσους αγαπουν τα σχολικα blitz(και τελειωνω εδω)
Βιντεοκλιπ στο οποιο πρωταγωνιστει ενα τετοιο,απο το 1.30 ως το 2.20.Θυμαμαι να το βλεπω στην τηλεοραση,και να αναρωτιεμαι που το βρηκανε.


:ban::ban:
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.622
Reaction score
19.916
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Παντως φαινεται να εχουν γινει καποιες εργασιες φανοποιειας πολυ προσφατα!
 

minas

Member
Εγγραφή
22 Δεκεμβρίου 2017
Μηνύματα
991
Reaction score
2.878
Πόντοι
587
Age
35
Ηταν να μην κανω αρχη..Ψαχνοντας κατι αλλο επεσα πανω σε αυτο..

Daihatsu hijet +Daihatsu 360(διχρονο):superman:

Βλεποντας παντως τετοια σκηνικα στο δρομο καμμια φορα,αντιλαμβανομαι οτι η αγαπη για το παλιο αυτοκινητο εχει διαφορες προεκτασεις.
Ανθρωποι που δεν ανηκουν σε ομοσπονδιες κλασσικοφιλων,που δεν παιρνουν μερος σε φανταχτερες εκδηλωσεις,,που δεν εχουν τη νοοτροπια του ''συλλεκτη'',που συνηθως δεν ειναι καν μελη καποιου αυτοκινητηστικου φορουμ.....απλα,αγαπουν αγνα,καποια παλια αυτοκινητα..
Ανθρωποι που τις περισσοτερες φορες,δυστυχως η ευτυχως,πεθαινουν τελικα μαζι με τα αυτοκινητα τους...
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.622
Reaction score
19.916
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Είσαι σίγουρος ότι είναι ακόμα εκεί?
Ειλικρινής απορία.
 

minas

Member
Εγγραφή
22 Δεκεμβρίου 2017
Μηνύματα
991
Reaction score
2.878
Πόντοι
587
Age
35
Δεν ειμαι καθολου σιγουρος.Για την ακριβεια,σε μεταγενεστερη φωτο το βανακι απουσιαζει..:(Αλλα παρολα αυτα νομιζω οτι σαν φωτογραφια αξιζει να βρισκεται εδω,εκτος αν ο θεματοθετης εχει αντιθετη αποψη.Την εβαλα αφενος γιατι ειναι ψιλοσπανια μοντελα,και αφετερου γιατι η ολη ατμοσφαιρα μου θυμισε αυτο που εγραψα παραπανω στο σχολιο.
Εχω βρει και αλλες αντιστοιχες φωτο(βασικα τα ειχα συναντησει και εκ του συνεγγυς)με simca 1000,opel kapitan 1956 κλπ,τα οποια δεν υπαρχουν πια..πιθανοτατα για το λογο που αναφερω στην τελευταια προταση του σχολιου μου.
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.677
Reaction score
13.234
Πόντοι
1.077
Age
51
Περιοχή
Αθήνα
Δεν ειμαι καθολου σιγουρος.Για την ακριβεια,σε μεταγενεστερη φωτο το βανακι απουσιαζει..:(Αλλα παρολα αυτα νομιζω οτι σαν φωτογραφια αξιζει να βρισκεται εδω,εκτος αν ο θεματοθετης εχει αντιθετη αποψη.Την εβαλα αφενος γιατι ειναι ψιλοσπανια μοντελα,και αφετερου γιατι η ολη ατμοσφαιρα μου θυμισε αυτο που εγραψα παραπανω στο σχολιο.
Εχω βρει και αλλες αντιστοιχες φωτο(βασικα τα ειχα συναντησει και εκ του συνεγγυς)με simca 1000,opel kapitan 1956 κλπ,τα οποια δεν υπαρχουν πια..πιθανοτατα για το λογο που αναφερω στην τελευταια προταση του σχολιου μου.
Δεν είναι ωραίες μόνο οι φωτογραφίες που μας μεταφέρουν στην εποχή των παιδικών μας χρόνων (των δικών μας, όχι των δικών σου, είσαι μικρός εσύ!), αλλά ήταν πολύ ωραίο και το σχόλιο!
 

minas

Member
Εγγραφή
22 Δεκεμβρίου 2017
Μηνύματα
991
Reaction score
2.878
Πόντοι
587
Age
35
Το υποσχεθηκα σε αλλο θεμα,αλλα δεν ξερω που να το ανεβασω..Νομιζω οτι εδω ταιριαζει καλυτερα.
Οι φωτογραφιες ειναι πριν πολλα χρονια,και δεν ειναι καλης αναλυσης..αλλα δουλεια γινεται νομιζω..

Εχουμε και λεμε λοιπον:
-Ως βαση εχει χρησιμοποιηθει καποιο τζηπ(που δεν μου ερχεται το μοντελο:O,παντως ειναι γνωστο)
-Εμπρος πορτες απο opel rekord p2(με τις γνησιες ταπετσαριες!),και πιθανοτατα και εμπροσθιο παρμπριζ
-Ουρανος και πισω τζαμι,(πιθανον και πισω παραθυρα),μαλλον απο ford cortina mk1
-Πισω φαναρια απο taunus 17m p7a
-Eξαρτηματα οπως τιμονι,πορτμπαγκαζ,πισω προφυλακτηρας κλπ πιθανοτατα ειναι απο αλλα μοντελα,αν καποιος μπορει να τα αναγνωρισει πολυ ευχαριστως..

Δυστυχως ειναι εκτος αθηνων,και μαλλον δυσκολα θα το επισκεφθω ξανα.Παρα ταυτα,εχω την εντυπωση πως υπαρχει ακομα..:ninja:
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.622
Reaction score
19.916
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
20458
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.622
Reaction score
19.916
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Εγώ μαζί σου, αλλά θα έχουμε πρόβλημα με τον Τασουλη τώρα.. χαχα
 

Sotos77

Member
Εγγραφή
18 Απριλίου 2020
Μηνύματα
144
Reaction score
172
Πόντοι
287
Age
46
Εγώ μαζί σου, αλλά θα έχουμε πρόβλημα με τον Τασουλη τώρα.. χαχα
Απλά αποτελεί έναν πολυ καλό λόγο να ανάψουμε μια λαμπαδα ίσα με τα χρόνια του στο ναό της αυτοκίνησης, για την εξέλιξη που έχει συμβεί από τότε...
Οσο τα σχετικά περί αξιοπιστίας...Απλά τι θα μπορούσε να χαλάσει, από αυτά που έχει ? Μια σύγκριση του με τον 10 γενίας απόγονο του (Βλεπε Pulsar ), αποκαλύπτει το τεχνολογικό κενό. Είναι και Renault.... (το δεύτερο).
 
Last edited:
Top Bottom