Περιοδικό Classic Century - 3η Eκθεση κλασικών (φωτογραφίες)

A 110 ALPINE

Member
Εγγραφή
25 Φεβρουαρίου 2013
Μηνύματα
67
Reaction score
9
Πόντοι
0
Re: Περιοδικό Classic Century - 3η Eκθεση κλασικών (φωτογραφ

akrapovitch said:
Η αθωα πλευρα του πραγματος και που σιγουρα υπαρχει σε ενα μερος ειναι οτι ο mr classic century θελει να παρουσιασει το χομπυ μας στο κοινο μεσω της εκθεσης και οι ομοσπονδιες των σαμποταρουν με την μ@λ@κι@ οτι δεν θελουν να ειναι ολες οι πινακιδες μαζι

Οποτε ασε με εμενα να ειμαι ρομαντικος και ηρεμος γιατι μολις νευριασω παω και αγοραζω α112 για να ηρεμησω :lol:
σου εχω ενα Α112 :D με 500 ευρωπουλακια.
http://imageshack.us/photo/my-images/820/img0658yb.jpg/

ετσι για να ηρεμησεις. :p
 

Tagre

Member
Εγγραφή
23 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
43
Reaction score
11
Πόντοι
32
Re: Περιοδικό Classic Century - 3η Eκθεση κλασικών (φωτογραφ

Επειδη κάποιοι θελουν να σπερνουν ζιζάνια: 1) απ'οτι ξερω η ΦΙΛΠΑ, ζηταει αυθεντικότητα για να δωσει πινακίδες της σ'ενα κλασσικό αυτοκινητο, και καλα κανει. Προφανώς ποτέ κανείς δεν θα μπορουσε να δωσει πινακιδες Ι.Ο. (=ιστορικό οχημα) στο 2cv , τη φωτογραφια του οποίου ανεβασε ο Ρ.Β. πιό πανω. Πέστε μου -εσείς οι γνώστες- τι σχέση εχει αυτο το (εμετικό κατ'εμέ) άθλιο βάψιμο, με το βαψιμο ενός κλασικού 2cv! Τα βαψίματα ''ΔΙΠΛΗΣ'' άλλωστε, καθιερώθηκαν μετα το 1990 (Σ.Σ. =τελικη επίστρωση με βερνίκι). ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ ενα 2cv δεν βάφετε με διπλής, παρά μονο αν ανήκει σε ασχετο, η πεσει σε χερια βάνδαλου. Ουτε είχε επιλέξει τετοιους συνδιασμούς χρωματων ποτε η CITROEN... _Απ'οτι ξερω (και παλι) λοιπον, αυτους τους ασχετους μάζεψαν καποιοι άλλοι λεσχάριοι και τους εδωσαν πινακιδες -δηθεν-συλλεκτικού, και τα ''εξεθεσαν'' μαζι με τις λεσχες τους! (Θυμηθείτε τον πρόσφατο ντόρο για τις ΜΚΟ, και καντε παραλληλισμό: Ιδιο πράγμα!). Αν σας αρεσει δικαιωμα σας. Το παραπανω αυτοκινητο δεν πρεπει ομως να εκτιθεται , γιατι απλα δεν ειναι συλλεκτικο! 2)Δεν καταλαβα που παιζονται τα ''ελληνικα κολπα'' στα κλασσικα αυτοκινητα.... Η κανουμε χομπυ και ανακατασκευαζουμε τα αυτοκινητα οπως ΗΤΑΝ, η κανουμε χομπυ να λεμε κλασσικο κατι το οποιο απλα καταστρεψαμε (πιστευω προσωρινα). 3) Οποιος γνωριζει τι παιζετε πισω απο τις πλατες μας , ας το καταθεσει για να ξερουμε τι λεφτα να ...ριξουμε στα 2cv μας. Και τελος: Γιατι κανεις δεν σχολιαζει -θετικα η αρνητικα - το παραπανω 2cv, και τα κομπλεξ που μας ''κανει'' να τα θελουμε ΑΥΘΕΝΤΙΚΑ????? (Σ.Σ.= σε κανενα απο τα 2CV μου δεν ειχα πινακιδες ΕΟΟΕ, η ΦΙΛΠΑ, η ΟΤΙ ΑΛΛΟ, μεχρι την περασμενη εβδομαδα που κατεθεσα τις κανονικες πινακιδες τους, στην εφορια, λογω ασφαλιστρων...!!!).
 

A 110 ALPINE

Member
Εγγραφή
25 Φεβρουαρίου 2013
Μηνύματα
67
Reaction score
9
Πόντοι
0
Re: Περιοδικό Classic Century - 3η Eκθεση κλασικών (φωτογραφ

φίλε μου συμφωνώ απόλυτα σε ότι γράφεις,αλλά να ξέρεις ότι στο χέρι του κάθε ιδιοκτήτη είναι να φτιάξει το αυτοκίνητο του όπως το νομίζει αυτός,δεν μπορείς να πιάσεις κανένα από το λαιμό.
όσο για την εν λόγο έκθεση για εμένα είναι οτιδήποτε άλλο πάρα έκθεση, όλο το car.gr και τα συναφή σαιτ εκεί είναι μαζεμένα.
για αυτό και δεν πάω ποτέ.
 

Tagre

Member
Εγγραφή
23 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
43
Reaction score
11
Πόντοι
32
Re: Περιοδικό Classic Century - 3η Eκθεση κλασικών (φωτογραφ

Το θεμα μας δεν ειναι τι κανει ο καθε ιδιοκτητης, αλλα οι δηθεν ''λεσχες'', που κατω απο τη σκεπη τους παιρνουν πινακιδες κλασικων, τα κακο-ανακατασκευασμενα αυτοκινητα! Οσο για το οτι δεν πας, διαφωνω! Πρεπει να πηγαινεις ,για να βλεπεις την διαφορά!
 

A 110 ALPINE

Member
Εγγραφή
25 Φεβρουαρίου 2013
Μηνύματα
67
Reaction score
9
Πόντοι
0
Re: Περιοδικό Classic Century - 3η Eκθεση κλασικών (φωτογραφ

το δεν πάω είναι για τις διοργανώσεις του συγκεκριμένου ανθρώπου.
 

akrapovitch

Member
Εγγραφή
27 Φεβρουαρίου 2013
Μηνύματα
45
Reaction score
3
Πόντοι
0
Age
50
Re: Περιοδικό Classic Century - 3η Eκθεση κλασικών (φωτογραφ

Το συγκεκριμενο 2cv προσωπικα πιστευω οτι ειναι αρκετα ομορφο αν και με τις προσωπικες πινελιες του ιδιοκτητη του , πιο πολυ δηλαδη με χαλασε το mitsubishi sapporo που ειχε κατι μοντερνες ζαντες .

Για την αυθεντικοτητα που ζηταει η φιλπα πιστευω οτι αστειευεσαι ετσι ??εχει καμια 10αρια κατηγοριες οπου μπορουν να εξευπηρετηθουν ολοι οι πελατες ......εεε συγνωμη οι κατοχοι παλιων αυτοκινητων

Προσωπικα ειμαι συνδρομητης του classic και ειχα παρει μερος και στην περσινη εκθεση , μου αρεσει αρκετα οτι υπαρχει μια τετοια δουλεια (οχι πολυ καλη )στην ελλαδα της κρισης για αυτο και την στηριζω οσο μπορω .
Φετος δεν πηγα επειδη μου φανηκαν τα 30 ευρω (απο τα περσινα 15 )πολλα

Το σχολιο μου για της σκεπασμενες πινακιδες ειναι επειδη ελαβα υποψην αυτα
http://www.historic-racing.gr/index.php?topic=1700.0


Τελος τα λεφτα που ριχνουμε στα αυτοκινητα μας τα ριχνουμε για μας και οχι για της λεσχες και οσοι απο μας θελουν και μπορουν ας κρατησουν της κανονικες πινακιδες ας κανουν και μια κανονικη ασφαλεια και ας τους γραψουν ολους στα τετοια τους .Προσωπικα και παλι , ετοιμος ειμαι να τους τα δωσω ολα πισω και να κρατησω μονο ενα με κρατικες πινακιδες και τα αλλα ....κομοδινα !!!ετσι μας εχουν κανει :(

Φιλικα !!!


Το συγκεκριμενο 2cv ειναι πολυ καλυτερο απο πολλα αυτοκινητα με πινακιδες ομοσπονδιων που κυκλοφορουν στην χωρα μας και αν εχει πραγματι πινακιδες ιστορικες το συγκεκριμενο το αξιζει εστω και στην μικροτερη κατηγορια
 

Tagre

Member
Εγγραφή
23 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
43
Reaction score
11
Πόντοι
32
Re: Περιοδικό Classic Century - 3η Eκθεση κλασικών (φωτογραφ

akrapovitch said:
Το συγκεκριμενο 2cv προσωπικα πιστευω οτι ειναι αρκετα ομορφο αν και με τις προσωπικες πινελιες του ιδιοκτητη του , πιο πολυ δηλαδη με χαλασε το mitsubishi sapporo που ειχε κατι μοντερνες ζαντες .

Τελος τα λεφτα που ριχνουμε στα αυτοκινητα μας τα ριχνουμε για μας και οχι για της λεσχες και οσοι απο μας θελουν και μπορουν ας κρατησουν της κανονικες πινακιδες ας κανουν και μια κανονικη ασφαλεια και ας τους γραψουν ολους στα τετοια τους .Προσωπικα και παλι , ετοιμος ειμαι να τους τα δωσω ολα πισω και να κρατησω μονο ενα με κρατικες πινακιδες και τα αλλα ....κομοδινα !!!ετσι μας εχουν κανει :(

Φιλικα !!!

Το συγκεκριμενο 2cv ειναι πολυ καλυτερο απο πολλα αυτοκινητα με πινακιδες ομοσπονδιων που κυκλοφορουν στην χωρα μας και αν εχει πραγματι πινακιδες ιστορικες το συγκεκριμενο το αξιζει εστω και στην μικροτερη κατηγορια
1) Λυπαμαι που σου αρεσει το παραπανω 2cv! Μαλλον δεν εχεις δει ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΑ η δεν θελεις να ξερεις τι ειναι ενα κλασσικο αυτοκινητο...
2) Το λαθος χρωμα, το λαθος βαψιμο, η ''η προσωπικη πινελλια του ιδιοτητη", δεν πανε παρεα με το αυθεντικο!
3) Τι να την κανεις τη καλη δουλεια, οταν στο τελος το κανεις ΕΤΣΙ. Εχασες το ...δίκιο σου!
4) Εχουμε διαδορετικες αντιληψεις. Τελος!
 

akrapovitch

Member
Εγγραφή
27 Φεβρουαρίου 2013
Μηνύματα
45
Reaction score
3
Πόντοι
0
Age
50
Re: Περιοδικό Classic Century - 3η Eκθεση κλασικών (φωτογραφ

Ξέρω τι θα πει ιστορικό και θα προτιμούσα και εγώ να ήταν σωστο
 

rossoneri

Member
Εγγραφή
15 Φεβρουαρίου 2013
Μηνύματα
77
Reaction score
16
Πόντοι
322
Age
48
Περιοχή
Ελευσινα
Re: Περιοδικό Classic Century - 3η Eκθεση κλασικών (φωτογραφ

...καλησπερα σας...

ρε παιδια,με τι κριτηρια βγαινουν οι τιμες των αυτοκινητων???

...14,500...???....αν ειναι δυνατον.........
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.052
Reaction score
26.870
Πόντοι
1.607
Re: Περιοδικό Classic Century - 3η Eκθεση κλασικών (φωτογραφ

Απο την ταραχη το ποσταρες 3 φορες :lol: :lol:
Εδω παντως το αγοραζεις ποιο λιγο (δεν ειχε παρει μερος σε εκθεση ακομα!!) :blink:
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1920144/
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.228
Reaction score
23.916
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Re: Περιοδικό Classic Century - 3η Eκθεση κλασικών (φωτογραφ

Tagre said:
akrapovitch said:
Το συγκεκριμενο 2cv προσωπικα πιστευω οτι ειναι αρκετα ομορφο αν και με τις προσωπικες πινελιες του ιδιοκτητη του , πιο πολυ δηλαδη με χαλασε το mitsubishi sapporo που ειχε κατι μοντερνες ζαντες .

Τελος τα λεφτα που ριχνουμε στα αυτοκινητα μας τα ριχνουμε για μας και οχι για της λεσχες και οσοι απο μας θελουν και μπορουν ας κρατησουν της κανονικες πινακιδες ας κανουν και μια κανονικη ασφαλεια και ας τους γραψουν ολους στα τετοια τους .Προσωπικα και παλι , ετοιμος ειμαι να τους τα δωσω ολα πισω και να κρατησω μονο ενα με κρατικες πινακιδες και τα αλλα ....κομοδινα !!!ετσι μας εχουν κανει :(

Φιλικα !!!

Το συγκεκριμενο 2cv ειναι πολυ καλυτερο απο πολλα αυτοκινητα με πινακιδες ομοσπονδιων που κυκλοφορουν στην χωρα μας και αν εχει πραγματι πινακιδες ιστορικες το συγκεκριμενο το αξιζει εστω και στην μικροτερη κατηγορια
1) Λυπαμαι που σου αρεσει το παραπανω 2cv! Μαλλον δεν εχεις δει ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΑ η δεν θελεις να ξερεις τι ειναι ενα κλασσικο αυτοκινητο...
2) Το λαθος χρωμα, το λαθος βαψιμο, η ''η προσωπικη πινελλια του ιδιοτητη", δεν πανε παρεα με το αυθεντικο!
3) Τι να την κανεις τη καλη δουλεια, οταν στο τελος το κανεις ΕΤΣΙ. Εχασες το ...δίκιο σου!
4) Εχουμε διαδορετικες αντιληψεις. Τελος!
Σίγουρα αυτή η ανακατασκευή με τις προσωπικές πινελιές του ιδιοκτήτη το κάνουν να χάνει πόντους αναφορικά με την συλλεκτικότητα. Όλοι γνωρίζουμε πως βάζοντας χέρι σε ένα κλασσικά όχημα αλλοιώνοντας τον εργοστασιακό του χαρακτήρα δεν είναι ότι καλύτερο, δεν παύει όμως να είναι ωραίο :)
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.228
Reaction score
23.916
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Re: Περιοδικό Classic Century - 3η Eκθεση κλασικών (φωτογραφ

visa chrono said:
Απο την ταραχη το ποσταρες 3 φορες :lol: :lol:
Εδω παντως το αγοραζεις ποιο λιγο (δεν ειχε παρει μερος σε εκθεση ακομα!!) :blink:
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1920144/
Διέγραψα τα 2 ποστ :)
Ποιο είναι αυτό που πωλείται 14,500? :confused:
 

akrapovitch

Member
Εγγραφή
27 Φεβρουαρίου 2013
Μηνύματα
45
Reaction score
3
Πόντοι
0
Age
50
Re: Περιοδικό Classic Century - 3η Eκθεση κλασικών (φωτογραφ

Pierre Boulanger ,αυτο ακριβως προσπαθουσα να πω στον φιλο tagre αλλα μαλλον δεν καταφερα να το βγαλω στον γραπτο λογο .

Καλο ειναι παντως να σωζονται αυτοκινητα εστω και με αυτον τον τροπο .

Η πρωτη ανακατασκευη που εκαναν , το φιατ 500, εχει προσωπικες πινελιες αυτο βεβαια ηταν επειδη δεν ηξερα , ευτυχως καπου προς το τελος δεν του εβαλα τα ηλεκτρικα παραθυρα και της ηλεκτρομαγνητικες που ειδη ειχα αγορασει
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.228
Reaction score
23.916
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Re: Περιοδικό Classic Century - 3η Eκθεση κλασικών (φωτογραφ

akrapovitch said:
Καλο ειναι παντως να σωζονται αυτοκινητα εστω και με αυτον τον τροπο .
Συμφωνώ απόλυτα. 1000 φορές ένα 2CV ή οποιοδήποτε ιστορικό προσεγμένο, παρά στον ΟΔΔΥ η να σαπίζει σε κάποιο χωράφι. Και που ξέρεις.. Ίσως κάποια στιγμή ο ιδιοκτήτης νιώσει τι έχει στα χέρια του και επιθυμήσει σταδιακά να το επαναφέρει. Τουλάχιστον αυτό συνέβη σε εμένα και εξηγούμε:



Αυτό είναι το 2CV μου. Από την στιγμή που το πήρα (1993) το βίασα ως εξής:

Άλλαξα το χρώμα των ζαντών σε ένα γκρι που δεν υπήρχε ποτέ ως κωδικός.
Άλλαξα το χρώμα του αυτοκινήτου στο κόκκινο που φαίνεται (που είναι του Visa)
Έβαλα υαλοκαθαριστήρες παλιότερου μοντέλου
Έβαλα καθίσματα άλλου τύπου 2CV
Έβαλα τα νίκελ στα φτερά αλλά και στο πλάι
Έβγαλα τα τετράγωνα φανάρια που είχε και έβαλα τα νίκελ
Έβαψα τον φανοστάτη μαύρο :lost:
Έβαψα τον προφυλακτήρα μπροστά σε άλλο χρώμα και έβαλα πίσω νικελ :vava:

Δεν έχει χάσει πόντους συλλεκτικότητας? Ασφαλώς και έχει χάσει. Δεν είναι όμως όμορφο? Ασφαλώς και είναι :)
Πάραυτα ξεκινάω να το επαναφέρω στην αρχική του κατάσταση όπως θα μπορείτε να παρακολουθήσετε εδώ
 

divol

Member
Εγγραφή
23 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
29
Reaction score
8
Πόντοι
0
Re: Περιοδικό Classic Century - 3η Eκθεση κλασικών (φωτογραφ

1) Λυπαμαι που σου αρεσει το παραπανω 2cv! Μαλλον δεν εχεις δει ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΑ η δεν θελεις να ξερεις τι ειναι ενα κλασσικο αυτοκινητο...
2) Το λαθος χρωμα, το λαθος βαψιμο, η ''η προσωπικη πινελλια του ιδιοτητη", δεν πανε παρεα με το αυθεντικο!
3) Τι να την κανεις τη καλη δουλεια, οταν στο τελος το κανεις ΕΤΣΙ. Εχασες το ...δίκιο σου!
4) Εχουμε διαδορετικες αντιληψεις. Τελος!
Λοιπόν απο εδω και στο εξής για να σας απαντω αν μου αρέσει κάτι , οτιδήποτε, θα ανατρέχω στους καταλόγους του εργοστασίου κατασκευής να κοιτάζω αν το βλέπω ΑΚΡΙΒΩΣ ίδιο!! Φίλε akrapovic θα τιμωρηθείς δι απαγχωνισμού!!!
Σύμφωνοι δεν ειναι αυθεντικό αλλα γι αυτό υπάρχει και διαφοροποίηση στις κατηγορίες των ιστορικών.
Χρυσή Αυγη παντου ρε πουστη μου?? Τι είναι αυτο το πράμα?
Η θα το κάνουμε σαν τον Henry Ford που έλεγε τότε με το model T "μπορείς να το πάρεις σε ό,τι χρώμα θές αρκεί να είναι μαύρο" (μόνο σε μαύρο το έβγαζε)
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.052
Reaction score
26.870
Πόντοι
1.607
Re: Περιοδικό Classic Century - 3η Eκθεση κλασικών (φωτογραφ

Pierre Boulanger said:
visa chrono said:
Απο την ταραχη το ποσταρες 3 φορες :lol: :lol:
Εδω παντως το αγοραζεις ποιο λιγο (δεν ειχε παρει μερος σε εκθεση ακομα!!) :blink:
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1920144/
Διέγραψα τα 2 ποστ :)
Ποιο είναι αυτό που πωλείται 14,500? :confused:
Το κοκκινο που ειναι διπλα στο πρασινο-μαυρο στην εκθεση και νομιζω ειναι το ιδιο με την αγγελεια που εβαλα.
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.228
Reaction score
23.916
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Re: Περιοδικό Classic Century - 3η Eκθεση κλασικών (φωτογραφ

Είναι προφανές ότι παρεξηγήθηκε ο γραπτός λόγος του Τάκη. Όσοι τον ξέρουν μπορούν να το επιβεβαιώσουν. Και εσύ βρε Δημήτρη το χόντρινες νομίζω.. Ο καθένας κρίνεται άλλωστε από αυτά που γράφει. Εδώ ο akrapovic δεν είπε τίποτα εσύ γιατί αγρίεψες.. :lol:
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.228
Reaction score
23.916
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Re: Περιοδικό Classic Century - 3η Eκθεση κλασικών (φωτογραφ

visa chrono said:
Pierre Boulanger said:
visa chrono said:
Απο την ταραχη το ποσταρες 3 φορες :lol: :lol:
Εδω παντως το αγοραζεις ποιο λιγο (δεν ειχε παρει μερος σε εκθεση ακομα!!) :blink:
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1920144/
Διέγραψα τα 2 ποστ :)
Ποιο είναι αυτό που πωλείται 14,500? :confused:
Το κοκκινο που ειναι διπλα στο πρασινο-μαυρο στην εκθεση και νομιζω ειναι το ιδιο με την αγγελεια που εβαλα.
Όταν πήγα εγώ στην έκθεση δεν είχε κόκκινο :confused:
Μάλλον θα το πήραν..
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.052
Reaction score
26.870
Πόντοι
1.607
Re: Περιοδικό Classic Century - 3η Eκθεση κλασικών (φωτογραφ

Pierre Boulanger said:
visa chrono said:
Pierre Boulanger said:
visa chrono said:
Απο την ταραχη το ποσταρες 3 φορες :lol: :lol:
Εδω παντως το αγοραζεις ποιο λιγο (δεν ειχε παρει μερος σε εκθεση ακομα!!) :blink:
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1920144/
Διέγραψα τα 2 ποστ :)
Ποιο είναι αυτό που πωλείται 14,500? :confused:
Το κοκκινο που ειναι διπλα στο πρασινο-μαυρο στην εκθεση και νομιζω ειναι το ιδιο με την αγγελεια που εβαλα.
Όταν πήγα εγώ στην έκθεση δεν είχε κόκκινο :confused:
Μάλλον θα το πήραν..
η θα το εφεραν μετα γιατι εγω εχθες περασα απο εκει γυρνωντας απο την δουλεια.
 

rossoneri

Member
Εγγραφή
15 Φεβρουαρίου 2013
Μηνύματα
77
Reaction score
16
Πόντοι
322
Age
48
Περιοχή
Ελευσινα
Re: Περιοδικό Classic Century - 3η Eκθεση κλασικών (φωτογραφ

...εγω πήγα την καθαρά Δευτέρα και το είδα...δίπλα στο πράσινο...
 
Top Bottom