Άλλα κλασσικά!

akrapovitch

Member
Εγγραφή
27 Φεβρουαρίου 2013
Μηνύματα
45
Reaction score
3
Πόντοι
0
Age
50
Η δικια μου αγαπη ειναι τα autobianchi αλλα ξεκινησα με ενα φιατ 500

Fiat 500l αγορασμενο το 1997 .
Εψαχνα να βρω ενα αυτοκινητο να πηγαινω στην δουλεια μου (Γλυφαδα-Δυτικο αεροδρομιο)μονο της βροχερες μερες του χειμωνα επειδη ειχα μονο μηχανη.
Ξεκινησα να ψαχνω για α112 δεν βρηκα καποιο καλο και αποφασισα να παρω το 500αρακι επειδη ειχε την ηλιοροφη.
Οπου το αφηνα εβρισκα χαρτακια με διαφορους που ενδιαφεροντουσαν να το αγορασουν μετα με βρηκε στην κατεχακη καποιος απο το fiat 500 club οπου μου μιλησε για την παρεα τους και με καλεσε στην λεσχη τους στο Γαλατσι.
Οπως καταλαβαινεται κολλησα ασχημα οταν ειδα αυτα ατα απιθανα 500αρακια και αποφασισα να ασχοληθω με αυτο
Το 1999-2000 ξεκινησα το λυσιμο του αυτοκινητου στο πεζοδρομιο του πατρικου μου σπιτιου στην Γλυφαδα (δυστυχως δεν εχω καμια φωτο απο μη ανακατασκευασμενο το αυτοκινητο)το 2000 πηγε στον φαναρτζη-βαφεα απο οπου το παρελαβα το 2002.Για κανα 1 χρονο εμεινε ακινητοποιημενο εξω απο το σπιτι μου και μετα ξεκινησα τον γολγοθα με μηχανικους ηλεκτρολογους απο οπου πηρα το αμαξι ετοιμο προς χρηση με πολλα ομως προβληματα το 2004.
Το αμαξι εγινε ετσι οπως το ηθελα απροβληματιστο τα χριστουγεννα του 2006 και περνωντας μεγαλη ταλαιπωρια.

 

akrapovitch

Member
Εγγραφή
27 Φεβρουαρίου 2013
Μηνύματα
45
Reaction score
3
Πόντοι
0
Age
50
bmw 518 e28

αγορασμενο απο την Γερμανια το 1987 ενας ιδιοκτητης 150000χλμ αληθινα (ηταν της θειας της γυναικας μου) και παντα σε γκαραζ ηλεκτρικα παραθυρα (4)ηλεκτρομαγνητικες ραδιοκασετοφωνο συναγερμος ολα απο το εργοστασιο και ολα τα service στην bmw (μεχρι τοτε διοτι εγω δεν το συνεχισα)
το αγορασα το 2007 και εχει κανει απο τοτε περιπου 20000χλμ μια και χρησιμοποιοταν σαν το δευτερο αυτοκινητο της οικογενειας.
Ειναι ατρακαριστο εχουν βαφτει μονο 2 φτερα και το πορτ μπαγκαζ και αν και οταν το αγορασαμε δεν ειχα σκοπο να ασχοληθω με αυτο τωρα το εχω αποθηκευσει και περιμενω να ερθει ο καιρος του.
Ποτε μου δεν ειχα ασχοληθει με bmw και ακουγα ολους που λεγανε οτι ειναι αυτοκινητα των νεοπλουτων για κρατηματα κτλ αλλα πρεπει να ομολογησω οτι μετα απο 20+χρονια το αυτοκινητο στεκετε πολυ καλα και βεβαια οτι η bmw εβγαζε αυτοκινηταρες απο τοτε





πριν απο κανα χρονο αγοραστηκε και ενας δωτης με σκοπο να παρω το aircondition αλλα τελικα δεν εκανε


 
Εγγραφή
16 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
645
Reaction score
79
Πόντοι
0
Age
55
Περιοχή
Κηφισιά (για την ώρα)
Πραγματικά πολύ ωραίο το 500. Εγώ το προτιμώ από σκαραβαίο. Βέβαια σε σχέση με το 2CV που έχω και το κόλλημα, είναι σαφώς πιο περιορισμένη η χρήση του κατά τη γνώμη μου πάντα, αλλά το γουστάρω φούλ. Νομίζω πάντως ότι πρέπει να σε χώσουμε στο λούκι να πάρεις κι ένα 2CV.
Φαντάζομαι το Club 500 είναι ακόμα σε εκείνο το γκαράζ. Είχαμε πάει σε κάποιοι πάρτυ με το 2CV Club.
Είχαμε κάνει και μια κοινή εκδρομή αλλά δεν μπορούσαμε να συνδυαστούμε καλά. Πηγαίναμε με διαφορετική ταχύτητα :lol:. Δεν το φέρνεις την Πέμπτη να το θαυμάσουμε από κοντά?
 

akrapovitch

Member
Εγγραφή
27 Φεβρουαρίου 2013
Μηνύματα
45
Reaction score
3
Πόντοι
0
Age
50
fiat ritmo 130tc abarth

Το κολλημα μου με αυτο το αυτοκινητο ξεκινησε γυρω στο 1994 που απολυθηκα απο φανταρος.
Με καποια λεφτα που μου εδωσε η μητερα μου για να αγορασω αυτοκινητο αγορασα ενα ritmo mk1 το οποιο ηταν εξωτερικα mk2 και φορουσε εναν μοτερ απο lancia 2000.(κοινως εμπλεξα!!!!).Το αγορασα απο τον Μακρη (αντιπροσωπος seat στο ολυμπιακο σταδιο)και ωσπου να το παω σπιτι ΕΜΕΙΝΑ!!!!!.
Ξεκινησα αφου εμαθα οτι το mk1 με το mk2 ειναι αλλα αυτοκινητα το εγδυσα του εβαλα το γνησιο μοτερ 130tc εκεντροφορους alquatti 45αρια weber σασμαν+μπλοκε alquatti ζαντες απο tipo sedicivalvole (μεγαλος ερωτας και αυτο)βαψιμο αναρτησεις leda και αλλα πολλα .
Ηταν η χρυση εποχη της μετατροπης στην Ελλαδα και συχναζα σε πιατσες με κοντρες οπου δεν αργησε πολυ να με πιασει η περιφημη τοτε ομαδα Σ(νομιζω)και να με υποχρεωσουν να το δηλωσω 2000.,εκει αρχισε και η πτωση το αμαξι επρεπε να πουληθει και το πηρε ενα παιδι απο το λαυριο

O ερωτας ομως μου εμεινε και το 2002-3 βρηκα ενα 130 στην αργυρουπολη με κολλημενο κινητηρα και το αγορασα,του εβαλα κινητηρα



και ειπα να το φτιαξω σιγα σιγα αφου τελειωνα το 500αρακι ,το 500αρακι δεν τελειωνε και βρηκα ενα δευτερο 130 γνησιο στην Νικαια οπου το αγορασα και αυτο
Αυτο ηταν αριστο αν και ταλαιπωρημενο στο αμαξωμα ειχε πολλα πραγματακια που θα μπορουσα να βαλω στο δικο μου αλλα μια νυχτα μου το κλεψανε απο εκει που το ειχα αφησει


Και το τελος (ελπιζω)το πεντακαθαρο μου mk2 οπου το βρηκα στον Αγιο Δημητριο σε αθλια κατασταση το 2005



με εναν κινητηρα διαμαντι που αφου εκανε ενα πολυ καλο service περαστικαν αλοιφες λαστιχα καινουργια εξατμιση μου προσφερε την ευχαριστηση μονο να το κανω μερικες βολτες γυρω γυρω απο το σπιτι





Τωρα ειναι στον φαναρτζη και ετοιμαζεται για αγωνιστικο αφου προσπαθησα καποια στιγμη να το πουλησω για να αγορασω ενα ετοιμο απο εξω αλλα η αγορα δεν τα παει καλα με το συγκεκριμενο αυτοκινητο (3 μονο ασχολουνται με ritmo απο οσους ξερω)
 

akrapovitch

Member
Εγγραφή
27 Φεβρουαρίου 2013
Μηνύματα
45
Reaction score
3
Πόντοι
0
Age
50
Και για το τελος τα autobianchi .

ηταν για πολλα χρονια το οικογενειακο μας αυτοκινητο , εκει εμαθα να οδηγω και για πολυ καιρο εψαχνα το αυτοκινητο μας που το ειχαμε πουλησει το 1990 .
Γυρω στο 2008 και αφου ειχαν πια αρχισει να εξαφανιζονται τα α112 απο την Ελλαδα αποφασιασα να παρω ενα α112 εκτος του οικογενειακου μας μια και παρεμενε αφαντο
Ετσι κατεληξα στην Θεσσαλονικη με την βοηθεια των παιδιων απο το a112abarth.gr και πηρα αυτο το μη ανακατασκευασμενο αλλα σε πολυ καλη κατασταση α112



Στην συνεχεια και αφου ειχε αρχισει και με ετρωγε η κατηγορια sporting αλλα λυπομουν να χαλασω το δικο μου α112 πηρα ενα αγωνιστικο α112

 

akrapovitch

Member
Εγγραφή
27 Φεβρουαρίου 2013
Μηνύματα
45
Reaction score
3
Πόντοι
0
Age
50
Μετα μπλεξαμε .....πηραμε και αλλα α112 για δωτες , εβλεπα τα καλα τους σημεια αποφασιαζα να τα φτιαξω , να τα συμαζεψω .

χρειαζομουν ενα για καθημερινο αμαξι και αφου το συμαζεψα με οτι ανταλλακτικα ειχα απο τους δωτες που ειχα μαζεψει κατεληξε ετσι





μετα ομως βρηκα το γνωστο μπορντω που ηταν καλυτερο απο αυτο και αφου το συμαζεψα και αυτο (απο τους δωτες) κατεληξε ετσι οπως το ειχατα δει




και οι δωτες που ανεφερα πιο πανω με σκεψη σε καποιο απο αυτα καποια στιγμη να μπει ενα μοτερ απο ενα cbr 1100 xx
 

akrapovitch

Member
Εγγραφή
27 Φεβρουαρίου 2013
Μηνύματα
45
Reaction score
3
Πόντοι
0
Age
50
Πιτσικράκης said:
Πραγματικά πολύ ωραίο το 500. Εγώ το προτιμώ από σκαραβαίο. Βέβαια σε σχέση με το 2CV που έχω και το κόλλημα, είναι σαφώς πιο περιορισμένη η χρήση του κατά τη γνώμη μου πάντα, αλλά το γουστάρω φούλ. Νομίζω πάντως ότι πρέπει να σε χώσουμε στο λούκι να πάρεις κι ένα 2CV.
Φαντάζομαι το Club 500 είναι ακόμα σε εκείνο το γκαράζ. Είχαμε πάει σε κάποιοι πάρτυ με το 2CV Club.
Είχαμε κάνει και μια κοινή εκδρομή αλλά δεν μπορούσαμε να συνδυαστούμε καλά. Πηγαίναμε με διαφορετική ταχύτητα :lol:. Δεν το φέρνεις την Πέμπτη να το θαυμάσουμε από κοντά?

Tην Πεμπτη δυστυχως (μαλλον ευτυχως ετσι οπως εχουμε γινει :lol: )δουλευω
Αλλα στην επομενη συναντηση θα το φερω ......ασε της βρωμικες σκεψεις για κοντρα με 2cv :lol:
 

akrapovitch

Member
Εγγραφή
27 Φεβρουαρίου 2013
Μηνύματα
45
Reaction score
3
Πόντοι
0
Age
50
Πιτσικράκης said:
Τα bianchi σου πολύ μου αρέσουν. Πάντως βλέπω ότι έχεις και χώρο. Θα μου φιλοξενήσεις τίποτα? :lol:

Oπως ειδες παρακατω ο χωρος ελλατωθηκε δραματικα :lol: παντως αν χρειαζεσαι εξωτερικο χωρο , εδω ειμαι
 
Εγγραφή
16 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
645
Reaction score
79
Πόντοι
0
Age
55
Περιοχή
Κηφισιά (για την ώρα)
akrapovitch said:
Πιτσικράκης said:
Πραγματικά πολύ ωραίο το 500. Εγώ το προτιμώ από σκαραβαίο. Βέβαια σε σχέση με το 2CV που έχω και το κόλλημα, είναι σαφώς πιο περιορισμένη η χρήση του κατά τη γνώμη μου πάντα, αλλά το γουστάρω φούλ. Νομίζω πάντως ότι πρέπει να σε χώσουμε στο λούκι να πάρεις κι ένα 2CV.
Φαντάζομαι το Club 500 είναι ακόμα σε εκείνο το γκαράζ. Είχαμε πάει σε κάποιοι πάρτυ με το 2CV Club.
Είχαμε κάνει και μια κοινή εκδρομή αλλά δεν μπορούσαμε να συνδυαστούμε καλά. Πηγαίναμε με διαφορετική ταχύτητα :lol:. Δεν το φέρνεις την Πέμπτη να το θαυμάσουμε από κοντά?

Tην Πεμπτη δυστυχως (μαλλον ευτυχως ετσι οπως εχουμε γινει :lol: )δουλευω
Αλλα στην επομενη συναντηση θα το φερω ......ασε της βρωμικες σκεψεις για κοντρα με 2cv :lol:

:lol: Με έχεις παρεξηγήσει. Εκκλησίες δεν κλέβω. Αν τώρα μου πεις για τον Ραζή δεν φταίω εγώ. Αυτός επέμενε.
 

akrapovitch

Member
Εγγραφή
27 Φεβρουαρίου 2013
Μηνύματα
45
Reaction score
3
Πόντοι
0
Age
50
Πιτσικράκης said:
:blink: Καλά. Μόλις τα είδα στη σειρά έπαθα πλάκα. Τα μπιτόνια μπροστά είναι των φυτών η των αυτοκινήτων?

Ελπιζω σε περιπτωση πυκαγιας να σωσουν τιποτα :worry: , φετος το συστημα πυροπραστασιας εχει εξελιχθει και τις επομενες μερες θα εξαφανιστουν τα μπιτονια
 
Εγγραφή
16 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
645
Reaction score
79
Πόντοι
0
Age
55
Περιοχή
Κηφισιά (για την ώρα)
akrapovitch said:
Πιτσικράκης said:
Τα bianchi σου πολύ μου αρέσουν. Πάντως βλέπω ότι έχεις και χώρο. Θα μου φιλοξενήσεις τίποτα? :lol:

Oπως ειδες παρακατω ο χωρος ελλατωθηκε δραματικα :lol: παντως αν χρειαζεσαι εξωτερικο χωρο , εδω ειμαι
Χρειάζομαι χώρο για ένα τροχόσπιτο 7,5 μέτρα που προσπαθώ να πουλήσω :lol: .
Σε ευχαριστώ πάντως.
 

akrapovitch

Member
Εγγραφή
27 Φεβρουαρίου 2013
Μηνύματα
45
Reaction score
3
Πόντοι
0
Age
50
Πιτσικράκης said:
akrapovitch said:
Πιτσικράκης said:
Τα bianchi σου πολύ μου αρέσουν. Πάντως βλέπω ότι έχεις και χώρο. Θα μου φιλοξενήσεις τίποτα? :lol:

Oπως ειδες παρακατω ο χωρος ελλατωθηκε δραματικα :lol: παντως αν χρειαζεσαι εξωτερικο χωρο , εδω ειμαι
Χρειάζομαι χώρο για ένα τροχόσπιτο 7,5 μέτρα που προσπαθώ να πουλήσω :lol: .
Σε ευχαριστώ πάντως.

Ειναι σκοτεινα εκει το βραδυ , θα στο λεηλατησουν και ειναι κριμα , για κανα δωτη ομως ειναι καλα
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.228
Reaction score
23.918
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Φοβερή παρουσίαση απόλαυσα την ανάγνωση των ποστ σου φίλε akrapovitch.. Έχεις πραγματικούς θησαυρούς στα χέρια σου. Το αγαπημένο μου είναι το 500 βέβαια μιας και έχει φοβερό στυλ και κακά τα ψέματα μοναδική ιστορία. Ήταν και αυτό (όπως και το 2CV το DS και άλλα) αυτοκίνητο σταθμός στην ιστορία της αυτοκίνησης και αγαπήθηκε ιδιαίτερα παγκοσμίως. Είναι πραγματικά αξιοζήλευτο. Να είσαι καλά και να το χαίρεσαι :)
 

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
6.538
Reaction score
19.056
Πόντοι
1.287
Age
51
Περιοχή
Italy Milan
Πολύ ωραία παρουσίαση… τελικά τίποτα δεν είναι τυχαίο… αυτό το 500αρακι έγραψε ιστορία… και όσοι έχουν 2cv τους αρέσει πολύ...
Νομίζω άτι αυτά τα δυο πάνε πακέτο, μαζι και με τη Vespa…( ελπίζω να μην βγήκα off topic :X )
Πάντως έχεις πολύ μεράκι και αγάπη για τα αμάξια… ειδικά για τα ιταλικά… εμένα πάντα μου άρεσε το Panda (το πρώτο φυσικά ειδικά το 4x4 Sysley)
 

NIGA

Member
Εγγραφή
14 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
85
Reaction score
47
Πόντοι
32
Παιδιά δεν σας τα έχει πει όλα ακόμη! Αν προσέξετε καλά τις φωτογραφίες θα δείτε κι άλλα πράγματα.... Άσε που δεν φαίνονται και τα περιεχόμενα του κοντέινερ.....

Στέλιο τι γράφουν αυτά τα χαρτιά που έχεις βάλει στα παρμπρίζ; Το έχεις κάνει μουσείο με είσοδο;
 

akrapovitch

Member
Εγγραφή
27 Φεβρουαρίου 2013
Μηνύματα
45
Reaction score
3
Πόντοι
0
Age
50
NIGA said:
Παιδιά δεν σας τα έχει πει όλα ακόμη! Αν προσέξετε καλά τις φωτογραφίες θα δείτε κι άλλα πράγματα.... Άσε που δεν φαίνονται και τα περιεχόμενα του κοντέινερ.....

Στέλιο τι γράφουν αυτά τα χαρτιά που έχεις βάλει στα παρμπρίζ; Το έχεις κάνει μουσείο με είσοδο;

Καθε φορα τα ιδια ρωτας :lol: , απλα αποτρεπω τους διαρηκτες να τα παρουν γραφοντας τους οτι τα χρειαζομαι και δεν ειναι για σκραπ κτλ
 
Top Bottom