Το νέο μου παλιό ποδήλατο...

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.064
Reaction score
26.898
Πόντοι
1.607
Δεν θυμάμαι αν το έχουμε αναρτήσει ξανά, αλλά το αναρτώ καθώς έγκυρες πληροφορίες μου αναφέρουν ότι πρόκειται για ένα πολύ καλό vintage ποδηλατάδικο που αξίζει την προσοχή μας
Ο Γιωργος ειναι πρωτα εξαιρετικο τυπακι ωραιος ανθρωπος ..που εκει χαμηλα στην Αλεξανδρας το ατελιε του εχει οτι θες απο vintage κουρσακια ..
Ειναι ενα showroom με vintage κουρσακια ....
 

ami8_gs_ds_bx

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2013
Μηνύματα
1.853
Reaction score
4.237
Πόντοι
777
Age
48
Ο Γιωργος ειναι πρωτα εξαιρετικο τυπακι ωραιος ανθρωπος ..που εκει χαμηλα στην Αλεξανδρας το ατελιε του εχει οτι θες απο vintage κουρσακια ..
Ειναι ενα showroom με vintage κουρσακια ....
Ο ξάδερφος μου, κυρίως, και εγώ, λιγότερο τακτικά, παρακολουθούσαμε τις αναρτήσεις του στο fb. Δύο βδομάδες πριν ο ξάδερφός είχε ένα επιπόλαιο μικρό ατύχημα στο δρόμο, που του στοίχισε όμως το πιρούνι από το κουρσάκι του, ένα όμορφο αναπαλαιωμένο Hercules Toledo, μην παρασυρθείτε από το Toledo, η φίρμα είναι γερμανική.
Το πρόβλημα ήταν ότι η κούρσα είναι μεγάλο νούμερο και δεν μπορούσε να βρει πιρούνι με μεγάλο λαιμό. Κατέληξε στον φίλο στην Αλεξάνδρας και έπαθε πλάκα:
  1. Ο τύπος είχε το πιρούνι που έψαχνε ο ξάδερφος
  2. Ο τύπος ήξερε απίθανες λεπτομέρειες για το μοντέλο
  3. Ο χώρος είναι απίστευτος. Γεμάτος Vintage κούρσες και με έναν πάγκο εργαλείων απίθανο.
Λέμε τις επόμενες μέρες που δεν θα έχουμε παιδιά να πάμε μια βόλτα να "χαζέψαμε". Αν το κανονίσουμε θες να έρθεις και εσύ, αν είσαι διαθέσιμος;
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.064
Reaction score
26.898
Πόντοι
1.607
29218


Πηγαμε ειδαμε συλλεκτικα αυτοκινητα και ενας ειπε να φτιαξει ενα ποδηλατο ...
Ανησυχιες ...
Η Δωρο στο αλλο του μισο ..και ποιος ξερει ...Μα μονο αυτος ...
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.064
Reaction score
26.898
Πόντοι
1.607
 

Stargazer

Member
Εγγραφή
10 Νοεμβρίου 2021
Μηνύματα
1.009
Reaction score
1.337
Πόντοι
457
Age
38
Περιοχή
Καλαμαριά
Το φανάρι είχε ημερομηνία κάτι με 8 άρα είναι δεκαετίας '80 μάρκα kosmos αλλά κατασκευαστή την ESGE?! Με δυναμό φανάρια της FER που ήταν στην ανατολική Γερμανία και " "κλειδαριά" στην πίσω ρόδα κάτι που εμποδίζει να γυρίσει ο πίσω τροχός.
Το βρήκα σε μάντρα λίγο πριν γίνει σιδερά και το έσωσα.
 

minas

Member
Εγγραφή
22 Δεκεμβρίου 2017
Μηνύματα
978
Reaction score
2.854
Πόντοι
587
Age
35
Eπειδη καποτε ειχε πεσει στα χερια μου ενα παρομοιου τυπου,νομιζω πως τετοια ποδηλατα ειναι οτι πρεπει για μετακινηση μεσα στην πολη,σταματα/ξεκινα μεσα στην κινηση κλπ,και ας μην εχει ουτε ταχυτητες ουτε τιποτα.Προφανως εχει να κανει με τη θεση οδηγησης του.Ακομα και τωρα,υστερα απο τοσα χρονια και τοσα αλλα που εχω οδηγησει,μπορω να πω οτι ειναι αυτο που με ειχε βολεψει περισσοτερο απο ολα.
 

ami8_gs_ds_bx

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2013
Μηνύματα
1.853
Reaction score
4.237
Πόντοι
777
Age
48
Eπειδη καποτε ειχε πεσει στα χερια μου ενα παρομοιου τυπου,νομιζω πως τετοια ποδηλατα ειναι οτι πρεπει για μετακινηση μεσα στην πολη,σταματα/ξεκινα μεσα στην κινηση κλπ,και ας μην εχει ουτε ταχυτητες ουτε τιποτα.Προφανως εχει να κανει με τη θεση οδηγησης του.Ακομα και τωρα,υστερα απο τοσα χρονια και τοσα αλλα που εχω οδηγησει,μπορω να πω οτι ειναι αυτο που με ειχε βολεψει περισσοτερο απο ολα.
Γενικά η μετακίνηση με ποδήλατο είναι ό,τι πρέπει για την πόλη. Εγώ προσπαθώ με κάθε τρόπο να κινούμαι με τα πόδια ή με ποδήλατο.
 

Stargazer

Member
Εγγραφή
10 Νοεμβρίου 2021
Μηνύματα
1.009
Reaction score
1.337
Πόντοι
457
Age
38
Περιοχή
Καλαμαριά
Έχω πολλά σύγχρονα ποδήλατα , αυτό είναι το πιο άνετο που έχω οδηγήσει. Έκανα κοντά στα 25 χλμ μαζεμένα και ούτε κατάλαβα, βέβαια λόγο του ότι δεν έχει ταχύτητες δεν πάει σε ανηφόρα ούτε με νέφτι.
Κάτι που ήθελα να γράψω πάντως, νερό και γυαλοχαρτο 3000 κάνει θαύματα
 

minas

Member
Εγγραφή
22 Δεκεμβρίου 2017
Μηνύματα
978
Reaction score
2.854
Πόντοι
587
Age
35
Έχω πολλά σύγχρονα ποδήλατα , αυτό είναι το πιο άνετο που έχω οδηγήσει. Έκανα κοντά στα 25 χλμ μαζεμένα και ούτε κατάλαβα, βέβαια λόγο του ότι δεν έχει ταχύτητες δεν πάει σε ανηφόρα ούτε με νέφτι.
Κάτι που ήθελα να γράψω πάντως, νερό και γυαλοχαρτο 3000 κάνει θαύματα
Eμενα παντως το ''δικο'' μου,μια χαρα πηγαινε και σε -νορμαλ-ανηφορα,και ας μην ειχε ταχυτητες(φυσικα ημουν και κατι χρονια νεωτερος).Ισως βεβαια επαιζε ρολο και η μοχλικη σχεση,εκεινο σιγουρα ειχε μικροτερο εμπρος δισκο..δεν ειχε μεγαλη τελικη(που με ψιλοχαλαγε σε εκεινη την ηλικια),αλλα για νορμαλ χρηση ηταν μανουλα..
 

ami8_gs_ds_bx

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2013
Μηνύματα
1.853
Reaction score
4.237
Πόντοι
777
Age
48
Έχω πολλά σύγχρονα ποδήλατα , αυτό είναι το πιο άνετο που έχω οδηγήσει. Έκανα κοντά στα 25 χλμ μαζεμένα και ούτε κατάλαβα, βέβαια λόγο του ότι δεν έχει ταχύτητες δεν πάει σε ανηφόρα ούτε με νέφτι.
Κάτι που ήθελα να γράψω πάντως, νερό και γυαλοχαρτο 3000 κάνει θαύματα
Τι ποδήλατα έχεις;
 

Stargazer

Member
Εγγραφή
10 Νοεμβρίου 2021
Μηνύματα
1.009
Reaction score
1.337
Πόντοι
457
Age
38
Περιοχή
Καλαμαριά
Τι ποδήλατα έχεις;
Έχω 4 mountain bike τα δύο είναι δεκαετίας '90 τα άλλα δύο είναι δέκα ετών το ένα με πλήρη ανάρτηση και δισκόφρενα το άλλο απλό αλλά αλουμινίου.
Επίσης έχω άλλο ένα δρόμου παλιό που έχω ανεβάσει εδώ.
Όλα λειτουργούν αλλά δεν τα χρησιμοποιώ συνέχεια .
 
Top Bottom