New love, Citroen BX 1,4 Cat 1991

2cv01

Member
Reaction score
3.235
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Ωραιος ρε φιλε !! Το 2cv τι λασπη εχει φαει απο τα χωραφια και το μελισσοκομίο δεν περιγράφετε και ποσες κυψελες εχω μεταφέρει βγαζοντας το πίσω κάθισμα !!
Βεβαια τώρα το λύπαμε και δεν βαζω πραγματα μεσα μην γδαρω το χρωμα !! Αλλα ετσι ειναι απο την στιγμη που επιλέγουμε ενα οχημα σαν καθημερινό δεν το λυπόμαστε !!! Τρυφωνα πιες της το αιμα της γριας :)

tryphon

Member
Reaction score
2.214
Πόντοι
697
Ευχαριστώ πολύ Χρήστο! Σιγά μην το λυπηθώ! 5000κμ σε 45 μέρες! Άλλαξα και χταπόδι και φρενα και δεν μασάει καθόλου! Είναι σαν καινούργιο το αυτοκίνητο!! Τα αυτοκίνητα είναι για να τα οδηγάς στο φουλ όχι για να το έχεις στο γκαράζ και να αλοιφεις κρεμουλες χαχαχχα
Ωραιος ρε φιλε !! Το 2cv τι λασπη εχει φαει απο τα χωραφια και το μελισσοκομίο δεν περιγράφετε και ποσες κυψελες εχω μεταφέρει βγαζοντας το πίσω κάθισμα !!
Βεβαια τώρα το λύπαμε και δεν βαζω πραγματα μεσα μην γδαρω το χρωμα !! Αλλα ετσι ειναι απο την στιγμη που επιλέγουμε ενα οχημα σαν καθημερινό δεν το λυπόμαστε !!! Τρυφωνα πιες της το αιμα της γριας :)

tryphon

Member
Reaction score
2.214
Πόντοι
697
Δυστυχώς τα νέα είναι πολύ άσχημα!!

Κάποιοι με ματιασαν....
Μου τράκαραν το καινούργιο bx! Έσπασαν φτερό και φλασ και λίγο προφυλακτήρα!!!

Το χτύπησαν και έφυγαν... Όμως στάθηκα τυχερός... Ήταν ο γείτονας μου!! Τον έπιασα να προσπαθεί με γυαλιστικο να βγάλει τα ίχνη του εγκλήματος από το αμάξι του!!!

20 χρόνια γείτονας... Τι να πεις!!!

Και όλα αυτά 2 μέρες πριν τη συνάντηση....

xantiamanolis

Member
Reaction score
3.852
Πόντοι
827
Περιοχή
Πρεβεζα
του ει[ες τιποτα?......αλλα τι να του πεις....τραβα το βραδυ και με μια βαλβιδα ξεφουσκοσε του τα 4 λαστιχα......και τη αλλη μερα κανε και συ την παπια....

2cv01

Member
Reaction score
3.235
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Δυστυχώς τα νέα είναι πολύ άσχημα!!

Κάποιοι με ματιασαν....
Μου τράκαραν το καινούργιο bx! Έσπασαν φτερό και φλασ και λίγο προφυλακτήρα!!!

Το χτύπησαν και έφυγαν... Όμως στάθηκα τυχερός... Ήταν ο γείτονας μου!! Τον έπιασα να προσπαθεί με γυαλιστικο να βγάλει τα ίχνη του εγκλήματος από το αμάξι του!!!

20 χρόνια γείτονας... Τι να πεις!!!

Και όλα αυτά 2 μέρες πριν τη συνάντηση....
Αστα να πάνε !! Το εχω πάθει και εγώ αλλα με την διαφορά οτι δεν είδα ποιος το χτύπησε !

tryphon

Member
Reaction score
2.214
Πόντοι
697
Το πήγα διπλωματικά το θέμα! Παραδεχθηκε πως το έκανε η κόρη του και θα μου κάνει φιλική δήλωση!!

350 ευρώ η ζημια by the way!! Δεν πτοουμαι θα έρθω αύριο !

xantiamanolis

Member
Reaction score
3.852
Πόντοι
827
Περιοχή
Πρεβεζα
koita στη ποι πανω δημοσιευση καλαμπουρι εκανα....προσωπικα ειμαι κατα αυτων των τακτικων....το χτυπησε...κανει την παπια.....στο προγραμμα ειναι....απο αλλου θα την βρει

Taskos

Member
Reaction score
2.001
Πόντοι
677
koita στη ποι πανω δημοσιευση καλαμπουρι εκανα....προσωπικα ειμαι κατα αυτων των τακτικων....το χτυπησε...κανει την παπια.....στο προγραμμα ειναι....απο αλλου θα την βρει
Είπα και 'γώ...
Για να μην χάσω την εμπιστοσύνη μου στους citroenάκηδες!

Μανώλη θυμάσαι την ταινία του Βέγγου όπου η κακομαθημένη κόρη του
ξεφουσκώνει τα λάστιχα με παρολίγον τραγικές συνέπειες?

tryphon

Member
Reaction score
2.214
Πόντοι
697
επισκευαστηκε το χτυπημα και βαφτηκαν και οι δυο προφυλακτηρες,

αλλαχθηκε και βαφτηκε το φτερο μεσα εξω, αλλαχθηκε το φλας και το καπω. το καπω δεν ειχε χτυπηθει αλλα εβαλα αλλο διοτι δεν μου αρεσε το πλαστικο που ειχε και το αντικατεστησα με καινουργιο μεταλλικο

ειναι πλεον καινουργια
IMG_20190107_171519.jpg
IMG_20181214_112212.jpg
IMG_20190107_171544.jpg
IMG_20181124_175152.jpg

tryphon

Member
Reaction score
2.214
Πόντοι
697
Παιδιά ζητώ βοήθεια από τους γνώστες τεχνικών θεμάτων του φόρουμ!
Προσπαθώ να κάνω τα σερβις μόνος μου! Τα περισσότερα τα άλλαξα πχ λάδια total 7000, φίλτρο λαδιού, φίλτρο αέρα, φίλτρο βενζίνης μπουζί κλπ!

Θέλω να μου πείτε πως να κάνω εξαέρωση στο κύκλωμα και πως να αλλάξω σφαιρες εμπρός!

Πχ σε χαμηλή στάθμη ύψους?

Ευχαριστώ

xantiamanolis

Member
Reaction score
3.852
Πόντοι
827
Περιοχή
Πρεβεζα
αρχικα να αλλαξεις σφαιρες
1.κατεβαζεις το αμαξι στην κατω σκαλα
2.με τον κινητηρα σε λειτιυργια ξεβιδωνεις την 12αρα βιδα απο τον συσσωρευτη οχι τελειως διοτι θα χασεις μια μπιλλια που εχει μεσα θα ακουσεις ενα φσστ την αφηνεις ξεβιδωτη σβηνεις το αμαξι και προσπαθεις να ξεβιδωσεις τις σφαιρες ...... αν τα χερια σου γλυστρανε παρε ενα γυαλοχαρτο τυλιξε την σφαιρα και πιαστην με πολυ συναμη και ξεβιδωσε την...αν δεν θα παρεις ενα φιλτροκλειδο που μπαινει καρυδακι και προσπαθησε να την ξεβιδωσεις
3.με την προυποθεση οτι εχεις κανει τα παραπανω 2 σφιγγεις την 12αρα βιδα ισα να σφιξει οχι λες και σφιγγεις μπουλονι τροχου και βαζεις το αμαξι μπροστα α σηκωθει
πας την αναρτηση 2-3 φορες πανω κατω και στην κανονικη θεση αναρτησης ανοιγεις και τον συσσορευτη την 12αρα βιδα μια 2 φορεςκαι σε πρωτο σταδιο εισε ετοιμος
4.μετα απο 2000 χλμτρα θα κανεις μια εξαερωση φρενων και οτι αερας ειναι στο κυκλωμα θα βγει και εισε ετοιμος

πρεπει να φτιαξουμε μια ενοτητα how to μου φαινετε....

το εβαλες στο car,gr για σπρωξιμο?

tryphon

Member
Reaction score
2.214
Πόντοι
697
Thanks Μάνο!

Μίλησα με κάτι Άγγλους που είναι πολύ γνωστές και μου είπαν πως το bx κάνει μόνοι του εξαέρωση και η μόνη εξαέρωση πολύ πρέπει να κάνω είναι στα φρενα! Για να κάνω απλή εξαέρωση το αμάξι πρέπει να είναι στην πάνω σκάλα και να χαλαρώνω και να σφιγκω την 12αρα 3-4 φορές? Σωστά?

Εξαέρωση στα φρενα πως κάνουμε? Είναι μάλλον αρκετά πολύπλοκο!

Και τα δύο bx τα έχω για πούλημα! Δεν θέλω να δώσω κανένα από τα δύο άλλα πλέον έχω τόσο πολλά που τα πάγια έξοδα έχουν ξεφύγει!! Και που κάθονται όλο και κάτι ζητάνε! Το πράσινο ειδικά δεν θέλω να το δώσω με τίποτα διότι το έχω για καθημερινο, του πίνω το αίμα και παράλληλα γλιτώνω μιλια από το Cherokee το οποίο είναι το "καλό" μου για ταξίδια και οικογένειά!

Το πράσινο bx είναι πολύ άνετο οικονομικό, αρπάζει γρήγορα και δεν το λυπάμαι καθόλου! Κάνει μέσο όρο 100κμ την ημερα! Αντιθέτως το trs καίει τα αντερα του.... Αλλά το λατρεύω και αυτό! Ειδικά από τότε που του έφτιαξα το αυτόματο τσοκ έχει βελτιωθεί πολύ! Τώρα μένει η επισκευή του καρμπυρατέρ

xantiamanolis

Member
Reaction score
3.852
Πόντοι
827
Περιοχή
Πρεβεζα
κοιτα βασικα η εξαερωση στα πρωτα σταδιο θα την χρειαστεις μετα οντως κανει μονο του
παμε τωρα εξαερωση φρενων
το αμαξι δουλευει ρελαντι σε ολη την διαρκεια της διαδικασιας
1.σηκωνεις το αμαξι στην επανω σκαλα
2.βρισκεις ενα τροπο να πατας το πεταλ του φρενου ενα σκουποξυλο ενα στυλιαρι απο φτυαρι και το σφηνωνεις αυτο για να παει πιεση στις δαγγανες
3.αρχικα με προσοχη στριβεις το τιμονι δεξια η αριστερα οπως δε βολευει και βλεπεις πανω στην δαγκανα ενα εξαερωτηρι που ξεβιδωνει με κλειδακι Νο8 ομοι ειναι και πισω
4.τοποθετεις ενα σωληνακι διαφανο σαν αυτο απο μπαταρια που εχουν για εξαεωρωση σου κανει νομιζω με εσωτερικο ειναι φ5 η φ6 θα το κοιταξω και θα σουπω επανω στον εξαερωτηρα οσο δουλευει το αμαξι εσυ ξεβιδωνεις τον εξαερωτηρα και θα δεις θα αρχισει να τρεχει λημ φυσικα εχεις ενα μπουκαλακι αδειο να μαζευεεις το λημ που αδειαζεις μολις δεις να ερνει η σωληνα καθαρο λημ εισε οκ μπροστα υπολογισε καπου στα 100 με 150 ml ανα τροχο και λιγοτερο αδειαζεις το βρωμικο λημ και σε αλλο μπουκαλι αφηνεις να τρεξει αλλα 200 ml καθαρο λημ για να εισε σιγουρος οτι δεν εχεις μπροστα αερα και λιγοτερο κανεις το ιδιο και στο δεξι και στο αριστερο μπροστα
5.πισω κανονικα πρεπει να παταει ο τροχος για να εχει πιεση ολη η αναρτηση αλλα θα κανεις το εξης αφαιρεις τον πισω τροχο πχ δεξι τροχο με γρυλλο κλπ βαζεις μια τριποδα εχεις που ειναι το μπρατσο με προσοχη μην κοψεις μεταλικα σωληνακια και χαλαρωνεις τον γρυλλο να κατσει το αμαξι στον πισω δεξι μπρατσο επανω στο τριποδα
στην συνεχεια παιρνεις το σωληνακι με το μπουκαλακι και το 8αρι κλειδι και ξεβιδωνεις το εξαερωτηρα μολις αρχισει και τρεχει καθαρο λημ βιδωνεις τον εξαερωτηρα
πετας το βρωμικο απο το μπουκαλι και το αφηνεις να παλι να γεμισεις σε καθαρο μπουκαλι κανα 300 ml kai parapanv na φυγει και εισε οκ ομοια και η αριστερη μερια ατσο να τρεξει κανα
εκτος απο το σκουρο πρασινο η μελί λημ θα δεις και φυσαλλιδες και πιο βελτιωμενο φρενο πισω
τελειωνεις σκουπας καλα να μην εχεις λαδια για να αφαιρεις
μετα απο καθε τροχο ελεγξε την σταθμη του λημ να ειναι μεσα στα ορια για να μην τραβηξει αερα η αντλια

tryphon

Member
Reaction score
2.214
Πόντοι
697
Μανώλη φίλε σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σου! Έχεις πάρα πολύ υψηλό επίπεδο γνώσεων! Εσύ και ο μπιλλαρας! Αυτό είναι το σημαντικότερο σε ένα φόρουμ! Τα υπόλοιπο έρχονται πολύ μετά...

Ευχαριστώ και παλι

xantiamanolis

Member
Reaction score
3.852
Πόντοι
827
Περιοχή
Πρεβεζα
κοιτα και γω απο το βασιλη εμαθα πολλα αλλα μονος μου αλλα με μαστορους οτι μπορει ο καθε ενας
το θεμα ειναι να μπορουμε να μοιραζουμε τις γνωσεις μας και να μαθαινουν και αλλοι διοτι οπως μαθαμε και μεις απο καποιους ετσι πρεπει και μεις να μεταδωσουμε τις γνωσεις μας σε καποιους αλλους....

tryphon

Member
Reaction score
2.214
Πόντοι
697
Αυτες τις μέρες είχαμε αλλαγή θερμοστάτη, αλλαγή παραφλου και καινούργια ελαστικα 165/60r14

Top Bottom