Greek Youngtimers και νεώτερα supercars

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Ευχαριστώ για τις e34 αλλά έπαθα πλάκα με το 405 το συγκεκριμένο!!
 

dap

Member
Εγγραφή
26 Οκτωβρίου 2020
Μηνύματα
290
Reaction score
822
Πόντοι
337
Age
56
Ευχαριστώ για τις e34 αλλά έπαθα πλάκα με το 405 το συγκεκριμένο!!
Ποτέ δεν κατανόησα τι διαφορά είχαν το Μι 16 από το Τ16. Και ήμουν και κάτοχος 405....
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Το Τ16 είναι υπερβολικά σπάνιο, 2λιτρο turbo με 200 ίππους και τετρακίνηση. Overboost έβγαζε ακόμα περισσότερα.
Το Mi16 ήταν 1.9 16v ατμοσφαιρικό με 160 ίππους και σε πολλά περισσότερα δείγματα. Ειναι το ίδιο μοτέρ με την BX 16v
Αν ήταν Mi16x4 (το έγραφαν και πίσω) είχε και την τετρακίνηση και με τον πίσω άξονα με υδροπνευματικη που είχε και το Τ16.
 
Last edited:

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.632
Reaction score
13.101
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Σήμερα έγιναν μία σειρά από γεγονότα, λες και έγιναν επίτηδες για να έχω μία απίστευτη συνάντηση. Βρέθηκα υψηλά θετικός στον κορωναϊό και έφυγα εκτάκτως από τη δουλειά κατά τις 12, αντί στις 4-5. Και όπως πλησιάζω το σπίτι μου, συναντώ ακριβώς αυτό που ακολουθεί!

29526


Δεν είναι μόνο μία απλή Vanquish, είναι μία Vanquish S!!! Επίσης δεν είναι γενικά γνωστό ότι υπήρξε και ένα ενδιάμεσο μοντέλο, το VdP (καμμία σχέση με Vanden Plas!) το οποίο, ενώ είχε την αρχική ιπποδύναμη των 460 ίππων της απλής Vanquish, είχε τις βελτιώσεις σε πλαίσιο, αναρτήσεις και φρένα που εμφανίστηκαν στο μοντέλο S. To VdP βγήκε σε ελάχιστα αντίτυπα, νομίζω κάπου 50-60, ενώ το S είχε και τις βελτιώσεις του VdP και 520 άλογα. Και βγήκε σε ίσως και περισσότερους αριθμούς από την απλή Vanquish. Ήταν το αντίπαλον δέος της 575Μ.

Είχαμε παρουσιάσει σε θέμα με restomod αυτοκίνητα, νομίζω, την πρόσφατη επαναπαραγωγή της Vanquish σε πολύ λίγα αντίτυπα από τον ίδιο τον αρχικό σχεδιαστή της, τον Ian Callum, με το όνομα Vanquish 25. Ένα συνολικά πολύ βελτιωμένο αυτοκίνητο από τα αρχικά της Aston Martin, με χειροκίνητο κιβώτιο και πάνω από μισό εκατομμύριο λίρες τιμή.

Να πω σε αυτό το σημείο, η αχίλλειος φτέρνα της Vanquish ήταν το αυτοματοποιημένο μηχανικό κιβώτιο. Για αυτό το ίδιο το εργοστάσιο και εξουσιοδοτημένα συνεργεία στην Αγγλία προσέφεραν σε όποιον ήθελε και μετατροπή σε πλήρως μηχανικό κιβώτιο, νομίζω σε κάποιες λίγες περιπτώσεις και πλήρως αυτόματο. Πάντως, η συγκεκριμένη που είδα πριν από λίγη ώρα άλλαζε ταχύτητες αστραπιαία!!! Και τι ήχος!
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.632
Reaction score
13.101
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Το άσχημο είναι ότι ακριβώς σε αυτό το σημείο υπάρχει άνθρωπος της ασφάλειας ο οποίος, ενώ κάνει παρατήρηση στους υπόλοιπους οδηγούς για να μην παρκάρουν στις θέσεις αναπήρων, οι οποίες είναι μπλοκαρισμένες με κορύνες και μόνο ο σεκιουριτάς βγάζει τις κορύνες, εδώ καθόταν και θαύμαζε τη Φερράρι. Υποπτεύομαι ότι πρόκειται για κάποιον VIP ο οποίος, φυσικά εδώ στην Ελλάδα, κινείται ανενόχλητος παντού...
 

Giorgos_81

Member
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2022
Μηνύματα
1.650
Reaction score
3.619
Πόντοι
697
Age
50
Το άσχημο είναι ότι ακριβώς σε αυτό το σημείο υπάρχει άνθρωπος της ασφάλειας ο οποίος, ενώ κάνει παρατήρηση στους υπόλοιπους οδηγούς για να μην παρκάρουν στις θέσεις αναπήρων, οι οποίες είναι μπλοκαρισμένες με κορύνες και μόνο ο σεκιουριτάς βγάζει τις κορύνες, εδώ καθόταν και θαύμαζε τη Φερράρι. Υποπτεύομαι ότι πρόκειται για κάποιον VIP ο οποίος, φυσικά εδώ στην Ελλάδα, κινείται ανενόχλητος παντού...
Πάντως, σε κλινική που πήγαινα καποια χρόνια πριν, στο ιδιωτικό πάρκινγκ δίπλα, πάντα υπήρχε η κατακόκκινη Φερράρι ενός γιατρού. Και έκανα πλάκα στον παρκαδόρο, να μου το δώσει, αφού και το δικό μου από F ήταν ( Fiat Seicento ).

Πάντως, η κατάληψη θέσεων αναπήρων, ή ακόμα και η παρεμπόδιση της ράμπας στα πεζοδρόμια, επιφέρει αφαίρεση πινακίδων και πρόστιμο.
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.394
Reaction score
16.660
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Πάντως, σε κλινική που πήγαινα καποια χρόνια πριν, στο ιδιωτικό πάρκινγκ δίπλα, πάντα υπήρχε η κατακόκκινη Φερράρι ενός γιατρού.

Πολύ ωραία. Μιλάμε για το Αττικό που είναι δημόσιο νοσοκομείο.

Τώρα είμαι κακός αν ρωτήσω πως το νόμιμο (χωρίς το εισόδημα από τον άμεσο ή έμμεσο διαρκή υπολανθανοντα εκβιασμό) εισόδημα του συναδέλφου στην Ελλάδα που είναι το ένα τρίτο των αποδοχών που έχουμε εδώ αρκει για την απόκτηση και την συντήρηση Φεράρι??

Κατακόκκινη από το αίμα των ασθενών μάλλον ήταν η Φεράρι
 

Giorgos_81

Member
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2022
Μηνύματα
1.650
Reaction score
3.619
Πόντοι
697
Age
50
Πολύ ωραία. Μιλάμε για το Αττικό που είναι δημόσιο νοσοκομείο.

Τώρα είμαι κακός αν ρωτήσω πως το νόμιμο (χωρίς το εισόδημα από τον άμεσο ή έμμεσο διαρκή υπολανθανοντα εκβιασμό) εισόδημα του συναδέλφου στην Ελλάδα που είναι το ένα τρίτο των αποδοχών που έχουμε εδώ αρκει για την απόκτηση και την συντήρηση Φεράρι??

Κατακόκκινη από το αίμα των ασθενών μάλλον ήταν η Φεράρι

Δεν είναι αυτό. Για να μην μένουνε λάθος εντυπώσεις. Μιλάω για την Ιατρικη Αθηνων - Κλινικη Ψυχικού.
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.394
Reaction score
16.660
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Νομίζα ότι μιλούσαμε για το Αττικό.

Χωρίς αυτό να σημαίνει πολλά όμως.
Κάντε ό,τιδηποτε επιθυμείτε με την δημοσίευση, αν κάποιος νομίζει ότι είναι προσβλητική, ας την σβήσει
 

Giorgos_81

Member
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2022
Μηνύματα
1.650
Reaction score
3.619
Πόντοι
697
Age
50
Νομίζα ότι μιλούσαμε για το Αττικό.

Χωρίς αυτό να σημαίνει πολλά όμως.
Κάντε ό,τιδηποτε επιθυμείτε με την δημοσίευση, αν κάποιος νομίζει ότι είναι προσβλητική, ας την σβήσει

Δεν την θεωρώ προσωπικά προσβλητική, γεγονότα αναφέρθησαν. Απλώς διευκρίνησα το σημείο, για αποφυγή παρεξηγήσεων.

Ισως και άλλοι φίλοι να έχουν τύχει εκεί και του θεάματος. :thumbs:
 

Demetris

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2020
Μηνύματα
298
Reaction score
864
Πόντοι
367
Age
50
Πολύ ωραία. Μιλάμε για το Αττικό που είναι δημόσιο νοσοκομείο.

Τώρα είμαι κακός αν ρωτήσω πως το νόμιμο (χωρίς το εισόδημα από τον άμεσο ή έμμεσο διαρκή υπολανθανοντα εκβιασμό) εισόδημα του συναδέλφου στην Ελλάδα που είναι το ένα τρίτο των αποδοχών που έχουμε εδώ αρκει για την απόκτηση και την συντήρηση Φεράρι??

Κατακόκκινη από το αίμα των ασθενών μάλλον ήταν η Φεράρι
Περιστοιχίζομαι από συναδέλφους σου στο άμεσο οικογενειακό και φιλικό μου περιβάλλον, και γνωρίζω πολύ καλά την κατάσταση στο χώρο στην Ελλάδα. Δικαιολογημένος μεν ο θυμός σου, αλλά ας μην βιαζόμαστε να κρίνουμε. Υπάρχουν και άνθρωποι, σε οποιοδήποτε κλάδο οι οποίοι έχουν περιουσία ασχέτως του επαγγέλματός τους, και μπορούν να υποστηρίξουν και Φεράρι και άλλα. Δεν μπορούμε να ξέρουμε τί και πως για κάθε παρκαρισμένο αυτοκίνητο που βλέπουμε.
 
Top Bottom