Greek Youngtimers και νεώτερα supercars

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.632
Reaction score
13.101
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Θα με ενδιέφερε το σχόλιό σου Nikephoros.
Ένα από τα ωραιότερα αυτοκίνητα που έχω δει στη ζωή μου, το ωραιότερο, κατά τη γνώμη μου, της συνεργασίας Peugeot - Pininfarina. Το απεκάλεσαν η Ferrari 456 του φτωχού αν και, νομίζω, ότι το 406 κουπέ είναι ακόμα ωραιότερο από την υπέροχη 4θέσια Ferrari. Κατακρίθηκε, λίγο, για το ότι έχει το ίδιο ταμπλώ με τη σεντάν έκδοση (όπως ήταν πάντα η μόδα, οι κουπέ εκδόσεις να έχουν σχεδόν το ίδιο ταμπλώ με τις σεντάν εκδόσεις - εδώ έχουμε φτάσει στο σημείο όλα τα μοντέλα μίας εταιρείας να έχουν το ίδιο ταμπλώ - βλέπε κάτι πανάκριβες Γερμανικές φίρμες...). Νομίζω, όμως, ότι και το εσωτερικό του είναι πολύ ωραίο και παρατηρώντας το από κοντά, η θέση οδήγησης είναι όντως αρκετά σπορ, με τον οδηγό να κάθεται αρκετά χαμηλά.

Το συγκεκριμένο, από ό,τι πρόσεξα από το τιμόνι και το ταμπλώ γενικά, είναι μοντέλο μετά την ανανέωση και ίσως, ένα από τα τελευταία, κρίνοντας από τις πανέμορφες ζάντες του, ζάντες που είχαν συνήθως οι τελευταίες, ειδικές εκδόσεις του 406 κουπέ. Και το συγκεκριμένο έχει και πανέμορφο χρώμα!

Πραγματικά το ερωτεύθηκα!
 

Alex Kon

Member
Εγγραφή
27 Απριλίου 2017
Μηνύματα
562
Reaction score
1.320
Πόντοι
577
Age
30
Ένα από τα ωραιότερα αυτοκίνητα που έχω δει στη ζωή μου, το ωραιότερο, κατά τη γνώμη μου, της συνεργασίας Peugeot - Pininfarina. Το απεκάλεσαν η Ferrari 456 του φτωχού αν και, νομίζω, ότι το 406 κουπέ είναι ακόμα ωραιότερο από την υπέροχη 4θέσια Ferrari. Κατακρίθηκε, λίγο, για το ότι έχει το ίδιο ταμπλώ με τη σεντάν έκδοση (όπως ήταν πάντα η μόδα, οι κουπέ εκδόσεις να έχουν σχεδόν το ίδιο ταμπλώ με τις σεντάν εκδόσεις - εδώ έχουμε φτάσει στο σημείο όλα τα μοντέλα μίας εταιρείας να έχουν το ίδιο ταμπλώ - βλέπε κάτι πανάκριβες Γερμανικές φίρμες...). Νομίζω, όμως, ότι και το εσωτερικό του είναι πολύ ωραίο και παρατηρώντας το από κοντά, η θέση οδήγησης είναι όντως αρκετά σπορ, με τον οδηγό να κάθεται αρκετά χαμηλά.

Το συγκεκριμένο, από ό,τι πρόσεξα από το τιμόνι και το ταμπλώ γενικά, είναι μοντέλο μετά την ανανέωση και ίσως, ένα από τα τελευταία, κρίνοντας από τις πανέμορφες ζάντες του, ζάντες που είχαν συνήθως οι τελευταίες, ειδικές εκδόσεις του 406 κουπέ. Και το συγκεκριμένο έχει και πανέμορφο χρώμα!

Πραγματικά το ερωτεύθηκα!
Αυτός που το έχει μάλλον δεν είναι και τόσο ερωτευμένος μαζί του. Αν κρίνουμε απο κουτσουλιές και ότι άλλο παράσημο φέρει το αμαξι.
 

Taskos

Member
Εγγραφή
24 Απριλίου 2013
Μηνύματα
1.241
Reaction score
2.959
Πόντοι
697
Age
54
Ως συνήθως αναλυτικός και εύστοχος Nikephoros . :thumbs:
Είναι εντυπωσιακό σχήμα και τολμηρό για τα δεδομένα της PSA και μπράβο της, εάν περιοριστούμε στην αισθητική και την παρουσία στο δρόμο και δεν εξετάσουμε οδηγικά χαρακτηριστικά,
αλλά πάντα μου έμοιαζε λειψή ή βιαστικά σχεδιασμένη ή ημιτελής.
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.632
Reaction score
13.101
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Υπάρχει μια περίπτωση να είναι repost, ίσως κυριως από τον Nikephoros καθώς είναι της γειτονιάς.
Όπως και να έχει μια κατ εμέ, υπέροχη Porsche.
View attachment 21948
Μπορεί, ύστερα από τόσα πολλά! Ο "κορωναϊός" μου έχει επηρεάσει την αυτοκινητιστική μου μνήμη... Αλέξανδρε ξέρεις, περιμένω συντεταγμένες...

Το "προτζεκτ" 924-944 στην πιο εξελιγμένη και ώριμη εκδοχή του. Και ένα πραγματικά ωραίο αυτοκίνητο, με μία ασυνήθιστη διάταξη: 3λιτρος, 4κύλινδρος κινητήρας!
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.632
Reaction score
13.101
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Εντυπωσιακό
1ης γενιάς Aston Martin DB9. Η προκάτοχός της, η DB7 Vantage, αποτελεί ένα μεγάλο όνειρό μου, δεδομένης και της πιο προσιτής τιμής της (και θα παραμείνει έτσι).

Είναι τόσο όμορφες οι Aston Martin, έχουν τέτοια παρουσία και αίσθηση (και προδιαγραφές), αλλά πάντα είναι πίσω από τις αντιστοιχες Porsche - Ferrari. Γιατί άραγε? (Κάτι πάει να γίνει με τη νέα Vantage, αλλά και αυτή απέκτησε κινητήρα της... AMG!).
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Μπορεί, ύστερα από τόσα πολλά! Ο "κορωναϊός" μου έχει επηρεάσει την αυτοκινητιστική μου μνήμη... Αλέξανδρε ξέρεις, περιμένω συντεταγμένες...

Το "προτζεκτ" 924-944 στην πιο εξελιγμένη και ώριμη εκδοχή του. Και ένα πραγματικά ωραίο αυτοκίνητο, με μία ασυνήθιστη διάταξη: 3λιτρος, 4κύλινδρος κινητήρας!
Ίσως επαναλαμβάνομαι, αλλά οι αυτοκινητιστικες σου γνώσεις είναι σε απίστευτο επίπεδο! Εύγε!
 

Alex Kon

Member
Εγγραφή
27 Απριλίου 2017
Μηνύματα
562
Reaction score
1.320
Πόντοι
577
Age
30
Μπορεί, ύστερα από τόσα πολλά! Ο "κορωναϊός" μου έχει επηρεάσει την αυτοκινητιστική μου μνήμη... Αλέξανδρε ξέρεις, περιμένω συντεταγμένες...

Το "προτζεκτ" 924-944 στην πιο εξελιγμένη και ώριμη εκδοχή του. Και ένα πραγματικά ωραίο αυτοκίνητο, με μία ασυνήθιστη διάταξη: 3λιτρος, 4κύλινδρος κινητήρας!
Οι συντεταγμένες είναι μια συνάντηση μακρυά!
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.632
Reaction score
13.101
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Ίσως επαναλαμβάνομαι, αλλά οι αυτοκινητιστικες σου γνώσεις είναι σε απίστευτο επίπεδο! Εύγε!
Σε ευχαριστώ πολύ Χρήστο, απλώς διαβάζω, ενίοτε, ποιοτικά περιοδικά αυτοκινήτου, κυρίως Βρετανικά και θυμάμαι τις πληροφορίες που παρέχουν. Πίστεψέ με , απλώς αυτό, τίποτε άλλο. Θέλω πραγματικά, εάν υπήρχε η ευκαιρία, να συναντιόμασταν πιο συχνά και είμαι σίγουρος ότι θα μάθαινα πολύ περισσότερα και ουσιαστικότερα από απλές θεωρητικές γνώσεις.
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.632
Reaction score
13.101
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Που να τα βάλουμε αυτά? Να κάνουμε ένα νέο θέμα?
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Done Αποστολή :)
Οπότε το δεις τα μεταφέρεις εδώ τα τελευταία και συνεχίζουμε από εδώ ;)
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.632
Reaction score
13.101
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Done Αποστολή :)
Οπότε το δεις τα μεταφέρεις εδώ τα τελευταία και συνεχίζουμε από εδώ ;)
Σε ευχαριστώ πολύ Χρήστο! Με πρόλαβες.
 
Top Bottom