Dolly

Dolly

Member
Εγγραφή
19 Ιουνίου 2018
Μηνύματα
5
Reaction score
13
Πόντοι
332
Θα ήθελα να προσθέσω κάποιες τελευταίες φωτογραφίες από την ανακατασκευή του 2cv μου.
Έχω αλλάξει πολλά πράγματα επάνω του ελπίζω οι πιο παραδοσιακοί να μην με παρεξηγήσουν. Αργότερα θα προσθέσω και μερικές φωτογραφίες από την έναρξη της ανακατασκευής.
 

Attachments

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.228
Reaction score
23.918
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Καλησπέρα και καλώς όρισες..
Τι ακριβώς είχες στο νου σου ανακατασκευάζοντας το? Βλέπω να έχει πέσει πολύ και άγριο χέρι..
Έχει να κάνει με επιδόσεις ή κάτι άλλο?
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Θα ήθελα να προσθέσω κάποιες τελευταίες φωτογραφίες από την ανακατασκευή του 2cv μου.
Έχω αλλάξει πολλά πράγματα επάνω του ελπίζω οι πιο παραδοσιακοί να μην με παρεξηγήσουν. Αργότερα θα προσθέσω και μερικές φωτογραφίες από την έναρξη της ανακατασκευής.
Καλώς όρισες! Ασχολείσαι με αγώνες και έβαλες τόσα όργανα, διακόπτες κλπ;;;
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.447
Reaction score
3.279
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Αυτο με το εργοστασιακό εχει καταντήσει κωμικοτραγικο ... Έλεος οπως θέλει θα το κάνει ο καθενας το αμαξι τού δικο του είναι και όπως θέλει το ευχαριστιέται... Εγω το θελω εργοστασιακο ο αλλος οχι δεν μου πέφτει λόγος... Εγω κάποια στιγμή θα αγοράσω κάποιο 2cv στο οποιο θα γίνει χοντρή μετατροπή μοτερ αλλο,.. συριακο σασμαν κτλ...
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.228
Reaction score
23.918
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Προσωπικά απλά ρώτησα τι είχε στο νου του και σε τι εξυπηρετούν αυτοί οι διακόπτες. Πιθανόν να είναι ένα ενδιαφέρον πρότζεκτ ηλεκτροκίνησης κλπ. Εννοείται πως ότι θέλει ο καθένας κάνει. Αυτό είναι το νόημα ενός φόρουμ δημοσίων συζητήσεων. Περί ορέξεως εννοείται δεν τίθεται θέμα.
 

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.447
Reaction score
3.279
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Προσωπικά απλά ρώτησα τι είχε στο νου του και σε τι εξυπηρετούν αυτοί οι διακόπτες. Πιθανόν να είναι ένα ενδιαφέρον πρότζεκτ ηλεκτροκίνησης κλπ. Εννοείται πως ότι θέλει ο καθένας κάνει. Αυτό είναι το νόημα ενός φόρουμ δημοσίων συζητήσεων. Περί ορέξεως εννοείται δεν τίθεται θέμα.
Λογικά αφου έχει το μοτέρ το δικο του επάνω δεν παίζει !!
Για να δούμε :)
 

Dolly

Member
Εγγραφή
19 Ιουνίου 2018
Μηνύματα
5
Reaction score
13
Πόντοι
332
Γεια χαρά σε όλους. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που δείξατε, η ανακατασκευή δεν έχει να κάνει με καμιά εξειδικευμένη λογική, απλώς προσπαθώ να απολαύσω την γοητεία, την ομορφιά και τον ρομαντισμό που αποπνέει.... ελαφρώς πιο σύγχρονο. Το ταμπλό έχει όλα όσα θα μπορούσε να έχει ένα σύγχρονο αυτοκίνητο,ο ηλεκτρικός πίνακας, απλώς είναι εξελιγμένος για να μπορεί να υποστηρίξει όλο αυτόν τον σύγχρονο ηλεκτρικό εξοπλισμό.
Ξεκινώντας επίσης είχα σοβαρό πρόβλημα με το σασί ( τελείως σάπιο), όπως οι περισσότεροι φαντάζομαι. Έτσι λοιπόν αποφάσισα να το ξαναφτιάξω από την αρχή. Αποφάσισα, για όλους τους λόγους, που φαντάζομαι ότι όλοι γνωρίζετε, να το κατασκευάσω από ανοξείδωτη λαμαρίνα. Η κατασκευή όσο και η σχεδίαση ( ηλεκτρονικά) έγιναν από εμένα. Θα σας παραθέσω και πάλι ορισμένες φωτογραφίες.
 

Attachments

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.735
Reaction score
4.016
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
παντως πολυ χρεπι ρε φιλε και καταφερες και το συνεφερες?....μπραβο...!!!
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Γεια χαρά σε όλους. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που δείξατε, η ανακατασκευή δεν έχει να κάνει με καμιά εξειδικευμένη λογική, απλώς προσπαθώ να απολαύσω την γοητεία, την ομορφιά και τον ρομαντισμό που αποπνέει.... ελαφρώς πιο σύγχρονο. Το ταμπλό έχει όλα όσα θα μπορούσε να έχει ένα σύγχρονο αυτοκίνητο,ο ηλεκτρικός πίνακας, απλώς είναι εξελιγμένος για να μπορεί να υποστηρίξει όλο αυτόν τον σύγχρονο ηλεκτρικό εξοπλισμό.
Ξεκινώντας επίσης είχα σοβαρό πρόβλημα με το σασί ( τελείως σάπιο), όπως οι περισσότεροι φαντάζομαι. Έτσι λοιπόν αποφάσισα να το ξαναφτιάξω από την αρχή. Αποφάσισα, για όλους τους λόγους, που φαντάζομαι ότι όλοι γνωρίζετε, να το κατασκευάσω από ανοξείδωτη λαμαρίνα. Η κατασκευή όσο και η σχεδίαση ( ηλεκτρονικά) έγιναν από εμένα. Θα σας παραθέσω και πάλι ορισμένες φωτογραφίες.
Μπράβο! Πρέπει να ήταν όσο κατεστραμένο είναι το Subaru μου. :( Το έβαψες ή όχι ακόμη;;; Αν όχι, αξίζει να το κάνεις άσπρο και πράσινο όπως ήταν... Τα Dolly και τα Charleston είναι τα πιο όμορφα μοντέλα! :love:
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.545
Reaction score
19.698
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Φιλε αυτο ηταν γνησιο Dolly?!
 

Dolly

Member
Εγγραφή
19 Ιουνίου 2018
Μηνύματα
5
Reaction score
13
Πόντοι
332
Ναι .αγορασμενο καινούργιο από αντιπροσωπεία το 1986.
 

Dolly

Member
Εγγραφή
19 Ιουνίου 2018
Μηνύματα
5
Reaction score
13
Πόντοι
332
Το χρώμα αρχικά θα το κάνω μπλε μεταλλικό σε απόχρωση αντικε.
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Το χρώμα αρχικά θα το κάνω μπλε μεταλλικό σε απόχρωση αντικε.
Μη, κρίμα είναι... Μιάς και είναι γνήσιο Dolly και πρώτο χέρι αν κατάλαβα καλά από τα λεγόμενά σου.
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.228
Reaction score
23.918
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Γεια χαρά σε όλους. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που δείξατε, η ανακατασκευή δεν έχει να κάνει με καμιά εξειδικευμένη λογική, απλώς προσπαθώ να απολαύσω την γοητεία, την ομορφιά και τον ρομαντισμό που αποπνέει.... ελαφρώς πιο σύγχρονο. Το ταμπλό έχει όλα όσα θα μπορούσε να έχει ένα σύγχρονο αυτοκίνητο,ο ηλεκτρικός πίνακας, απλώς είναι εξελιγμένος για να μπορεί να υποστηρίξει όλο αυτόν τον σύγχρονο ηλεκτρικό εξοπλισμό.
Ξεκινώντας επίσης είχα σοβαρό πρόβλημα με το σασί ( τελείως σάπιο), όπως οι περισσότεροι φαντάζομαι. Έτσι λοιπόν αποφάσισα να το ξαναφτιάξω από την αρχή. Αποφάσισα, για όλους τους λόγους, που φαντάζομαι ότι όλοι γνωρίζετε, να το κατασκευάσω από ανοξείδωτη λαμαρίνα. Η κατασκευή όσο και η σχεδίαση ( ηλεκτρονικά) έγιναν από εμένα. Θα σας παραθέσω και πάλι ορισμένες φωτογραφίες.
:dizzy:
Συγχαρητήρια είσαι ήρωας.
Χαράς το κουράγιο σου φίλε
 

Dolly

Member
Εγγραφή
19 Ιουνίου 2018
Μηνύματα
5
Reaction score
13
Πόντοι
332
Μη, κρίμα είναι... Μιάς και είναι γνήσιο Dolly και πρώτο χέρι αν κατάλαβα καλά από τα λεγόμενά σου.
Ναι το αγόρασα καινούργιο αντιπροσωπίας . Γενικότερα η βαφή είναι κάτι που μπορώ να αλλάξω όποτε χρειαστεί μιας και την κάνω εγώ προσωπικά, όπως προανέφερα το αυτοκίνητο είναι απολύτως προσωπική ανακατασκευή σε όλα τα σημεία. Μετα από 32 χρόνια, είπα να αλλάξω λίγο την εμφάνιση του, έτσι για ανανέωση. Το 2cv έχει κανονικές πινακίδες κυκλοφορίας, αν αργότερα το μετατρέψω σε αντίκα, τότε σίγουρα θα το φέρω στην αρχική του μορφή σε όλα τα σημεία.
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Ναι το αγόρασα καινούργιο αντιπροσωπίας . Γενικότερα η βαφή είναι κάτι που μπορώ να αλλάξω όποτε χρειαστεί μιας και την κάνω εγώ προσωπικά, όπως προανέφερα το αυτοκίνητο είναι απολύτως προσωπική ανακατασκευή σε όλα τα σημεία. Μετα από 32 χρόνια, είπα να αλλάξω λίγο την εμφάνιση του, έτσι για ανανέωση. Το 2cv έχει κανονικές πινακίδες κυκλοφορίας, αν αργότερα το μετατρέψω σε αντίκα, τότε σίγουρα θα το φέρω στην αρχική του μορφή σε όλα τα σημεία.
Ωραίος!
 
Top Bottom