Citroen XM, γενική συζήτηση

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Ισως δεν εχεις δει απο κοντα. Βεβαια καταλαβαινω, ειναι αλλης φιλοσοφιας σχεδιο απο τη cx.
Οχι δεν έχω δει! Τα έχω δει όλα από κοντά και σε κάποια έχω μπει, μου έχουν ξεφύγει μόνο SM και ΧΜ!
Η ΧΜ είναι όντως άλλης φιλοσοφίας σχέδιο... Είναι μοντέλο των 80's ενώ η CX των αρχών του 1970. Μέσα σε μία δεκαετία τα αυτοκίνητα είχαν αλλάξει τελείως... Παράδειγμα η Mercedes W116 και η W126. Η W116 είναι πιο τετραγωνισμένο αυτοκίνητο όπως οι W100, W114/115. Η W126 είναι πολύ πιο μοντέρνο αυτοκίνητο. Η σειρά ένα της CX, όπως του παππού μου, με επινικελωμένους, ατσάλινους προφυλακτήρες και πολλά νίκελ φαίνεται άλλης δεκαετίας αυτοκίνητο ενώ η σειρά 2 με πλαστικούς προφυλακτήρες, πλαστικά περιγράμματα στις πόρτες έχει άλλη αίσθηση...
Λίγο :offtopic: συγγνώμη...
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
ελεος ρε...rant2Στις γειτονιες του Γιαννη ειναι.
 

GiAnniS

Member
Εγγραφή
24 Ιουνίου 2014
Μηνύματα
2.869
Reaction score
7.905
Πόντοι
957
Age
52
Περιοχή
Lion France
ελεος ρε...rant2Στις γειτονιες του Γιαννη ειναι.
Εάν ήθελα XM θα έπαιρνα αυτή https://www.car.gr/7442736-citroen-xm-exclusive-2-0-16v 3500 ευρώ σαν καινούργια !!!!
Αυτή εδώ θα θέλει αρκετή μηχανική δουλειά +φρεσκάρισμα στο χρώμα και τα 3500 ευρώ δεν ξέρω εάν φτάσουν!! Θ πάω να ρωτήσω όμως για να ξελυσσάξεις:chair::lol:
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.632
Reaction score
13.101
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Εν τω μεταξύ, θυμάστε εκείνη τη βυσσινί ΧΜ στη διασταύρωση της Καβάλας με τη Θηβών, ακινητοποιημένη χρόνια με 280000χλμ και για την οποία ο ιδιοκτήτης της ζήταγε 1000 ευρώ? Ακόμα εκεί είναι...
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.632
Reaction score
13.101
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Στη νέα Σμύρνη οδός Θράκης και Φιλαδέλφειας γωνια υπάρχει αυτη η xm με χάρτη δημου
Όσοι πιστοί προσέλθετε!!!κριμα να φύγει άδοξα ...View attachment 10855 View attachment 10856 View attachment 10857 View attachment 10858 View attachment 10859 View attachment 10860
Ακριβώς, το όμορφο της υπόθεσης θα ήταν, όποιος έχει τη δυνατότητα, να τη σώσει! Σημασία έχει αυτές οι υδροπνευματικές Σιτροέν να σώζονται, να μην καταλήγουν στην πρέσσα. Να μην μπουν οικονομοτεχνικά κριτήρια στη μέση δηλαδή, αλλά αυτό, δυστυχώς, στην εποχή μας ανήκει στο χώρο της ουτοπίας πλέον... Τουλάχιστον εάν μπορούσε να φυλαχθεί κάπου για αργότερα.
 

GiAnniS

Member
Εγγραφή
24 Ιουνίου 2014
Μηνύματα
2.869
Reaction score
7.905
Πόντοι
957
Age
52
Περιοχή
Lion France
Ακριβώς, το όμορφο της υπόθεσης θα ήταν, όποιος έχει τη δυνατότητα, να τη σώσει! Σημασία έχει αυτές οι υδροπνευματικές Σιτροέν να σώζονται, να μην καταλήγουν στην πρέσσα. Να μην μπουν οικονομοτεχνικά κριτήρια στη μέση δηλαδή, αλλά αυτό, δυστυχώς, στην εποχή μας ανήκει στο χώρο της ουτοπίας πλέον... Τουλάχιστον εάν μπορούσε να φυλαχθεί κάπου για αργότερα.
Μακάρι βρε Νίκο να μπορούσα ότι "αδέσποτο" έβρισκα να το έπερνα αλλά ακόμα και να στο "χαρίσουν" χρειάζεται χώρος φύλαξης , μεταβίβαση, ασφάλεια και σίγουρα δεν θα την αφήσεις έτσι!! Αν σου πω το μήνα τι πληρώνουμε....... Πάντα με χαρά αλλά δεν είναι εύκολο δυστυχώς!!!
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Θ πάω να ρωτήσω όμως για να ξελυσσάξεις:chair::lol:
Το ξεω ψυχικο κανεις ,δε θα πηγαινες απο μονος σου..:lol:
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.632
Reaction score
13.101
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Να το νονο να εχει καποιο της προκοπης να οδηγει οταν βρισκεται Ελλαδα και οχι το zx που ειναι κορεατικο......μεταμφιεσμενο σε Γαλλικο......
Όταν έχεις μία GS, ένα αυτοκίνητο-όνειρο στα μικρομεσαία και μετά έρχεται ως ουσιαστικός αντικαταστάτης του το ΖΧ, καταλαβαίνω τη δυσαρέσκειά σου! Αλλά πίστεψέ με, μια που και εμείς μετά τη GS το επόμενο αυτοκίνητο ήταν το ΖΧ, δεν ήταν καθόλου Κορεάτικο... Έχω οδηγήσει πάρα πολλά σύγχρονα που δεν πλησιάζουν καν το στήσιμο και την "άνεση" του ΖΧ πριν από 27 χρόνια.... Αλλά συμφωνώ πέρα για πέρα για το Χρήστο!

Σίγουρα, όμως, ούτε το ΖΧ, ούτε κανένα άλλο δε θα μπορούσε να αγγίξει τη GS. Φαίνεται και από το ότι λέμε "το ΖΧ"..., ουδέτερο γένος δηλαδή, ενώ δε σου πηγαίνει να λες "το GS", αλλά "Η" GS!
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.394
Reaction score
16.660
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Εάν ήθελα XM θα έπαιρνα αυτή https://www.car.gr/7442736-citroen-xm-exclusive-2-0-16v 3500 ευρώ σαν καινούργια !!!!
Αυτή εδώ θα θέλει αρκετή μηχανική δουλειά +φρεσκάρισμα στο χρώμα και τα 3500 ευρώ δεν ξέρω εάν φτάσουν!! Θ πάω να ρωτήσω όμως για να ξελυσσάξεις:chair::lol:
το αυτοκίνητο από την Σταυρούπολη το έχω δει από κοντά. Εμφανισιακά είναι εξαιρετικό, και το σαλόνι σαν από έκθεση. όμως ΧΜ του '90 ίσως κρύβει αρκετά δυσάρεστα. άσε που κάθεται 5+ χρόνια
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Εάν ήθελα XM θα έπαιρνα αυτή https://www.car.gr/7442736-citroen-xm-exclusive-2-0-16v 3500 ευρώ σαν καινούργια !!!!
Αυτή εδώ θα θέλει αρκετή μηχανική δουλειά +φρεσκάρισμα στο χρώμα και τα 3500 ευρώ δεν ξέρω εάν φτάσουν!! Θ πάω να ρωτήσω όμως για να ξελυσσάξεις:chair::lol:
Οντως ωραίο αυτοκίνητο αυτό της αγγελίας, αλλά ακόμα πιο ωραίο είναι να δουλεύεις στο αυτοκίνητο...
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.457
Reaction score
19.472
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Να το νονο να εχει καποιο της προκοπης να οδηγει οταν βρισκεται Ελλαδα και οχι το zx που ειναι κορεατικο......μεταμφιεσμενο σε Γαλλικο......
:lol::lol: ελιωσα

Μεσημερακι γραφειο Παρασκευη χαλαρα, σας διαβαζω και απολαμβανω:respect:
 
Top Bottom