2CV - Club 1981 - Επαναφορά από μακρα ακινησία

zach8

Member
Reaction score
370
Πόντοι
307
Οι φωτογραφίες που υποσχέθηκα. Κι εγώ κάτι παρόμοιο έκανα με βίδες και ροδέλες, κι απ'τις δυο μεριές,
λαμαρίνα πάνω, λαμαρίνα κάτω, και στη μέση ο πλαστικός προφυλακτήρας.

Απλά σε μένα δεν χρειάζεται να σηκώνει σοβαρά φορτία, γι' αυτό και δε τρέχει τίποτα.
:thumbs::thumbs::thumbs::thumbs:

Stargazer

Member
Reaction score
453
Πόντοι
337
Περιοχή
Καλαμαριά
Ε μην το πουλήσεις , ποιος θα μας κάνει σεμινάρια σε 2cv μετά;

Giorgos_81

Member
Reaction score
1.850
Πόντοι
437
. Κι εγώ κάτι παρόμοιο έκανα με βίδες και ροδέλες, κι απ'τις δυο μεριές,
λαμαρίνα πάνω, λαμαρίνα κάτω, και στη μέση ο πλαστικός προφυλακτήρας.

Απλά σε μένα δεν χρειάζεται να σηκώνει σοβαρά φορτία, γι' αυτό και δε τρέχει τίποτα.
:thumbs::thumbs::thumbs::thumbs:
Καλά, δεν φαίνεται .......τίποτα :D

Μια σωστή εργασία, με φλάντζες - βίδες, είναι ισχυρότατη, εφόσον λαμβάνει υπ' όψιν τις συνθήκες.

Ξερετε πχ πόσα κτίρια που έπαθαν ζημιές από τον σεισμό, ειναι "φλατζάτα " ? :dash:

zach8

Member
Reaction score
370
Πόντοι
307
Όντως, μιας που είναι κι από κάτω, ούτε που καταλαβαίνει κανείς τίποτα, και οι φωτογραφίες δεν είναι και οι καλύτερες.
Στα κανονικά φαίνεται, αλλά μόνο αν κοιτάξεις από κάτω. :thumbs::thumbs::thumbs:

Stargazer

Member
Reaction score
453
Πόντοι
337
Περιοχή
Καλαμαριά
Έχει κανένας τρόπο να επικοινωνήσει;

Giorgos_81

Member
Reaction score
1.850
Πόντοι
437
.......
Οταν οι άνθρωποι κάνουν σχέδια, ο Θεός γελάει .....ή..... Ζωή είναι αυτό που σου συμβαίνει όταν έχεις άλλα σχέδια.

Αυτό μου συνέβη και εμένα, άλλα σχέδια είχα, άλλα έγιναν.
..........
Χαιρετώ ξανά, μετά από έναν μήνα απόλυτης αποχής, και από τα μέσα, αλλά και από τις εργασίες επαναφοράς.

Λόγω προσωπικών / οικογενειακών καταστάσεων, που απρόοπτα εμφανίστηκαν, ( θετικές ευτυχώς, ένα ακόμα νέο μωρό στον ορίζοντα ), υποχρεώθηκα στην μετεγκατάσταση ( πρόσφυγας ) σε άλλη περιοχή, με τις εργασίες στο 2CV να σταματουν.

Ουτε το lap-top είχα μαζί, οπότε οι επικοινωνίες ( ....λες και έχω πολλές ) ήταν αδύνατες. Εκανα υποχρεωτική αποτοξίνωση, μάλλον, καλό μου έκανε.

Επιστρέφοντας στην βάση μου, επικοινωνώ, και ενημερώνω οτι οι εργασίες σταματούν προσωρινά, μια και οι υποχρεώσεις θα με ξανα-απομακρύνουν από την βάση μου σε λίγες ημέρες. Ατυχώς, το πλάνο για κυκλοφορία την 1η Ιουλίου, ακυρώθηκε λόγω ανωτέρας βίας.

Ευχαριστώ όλους τους φίλους για το ενδιαφέρον, θα παρακολουθώ τα θέματα και θα συμμετέχω όπου μπορώ.

Σας ευχαριστώ.

Giorgos_81

Member
Reaction score
1.850
Πόντοι
437
....και επανέρχομαι για ενημέρωση.

Επειδή το "ασκέρι" μετακομίζει μετά των υπαρχόντων του στο νησί, όπου θα απασχολούμεθα 24/7 με το 13-άμηνο, εν αναμονή του νέου τον Οκτώβρη, χθες και σήμερα, "έκλεισα πληγές" που ήταν ανοικτές.

Εκλεισε το φίλτρο του αέρα και η ελαστική γωνία σύνδεσης καρμπυρατέρ - φίλτρου, απλώς για ασφάλεια, μια και είχαν μείνει σκεπασμένα με πανιά, βιδώθηκαν τα φτερά, μαζεύτηκαν σε κουτί όλα τα ηλεκτρολογικά / πεταλιέρες, μπήκε το σύρμα του τσόκ, το χειρόφρενο, το πορτ - μπαγκάζ, όλα στο πρόχειρο μεν, αλλά στην θέση τους και όχι σε κουτί.

Τεπόζιτο, δείκτης στάθμης, σωλήνας πλήρωσης, τάπα, μπήκαν σε κιβώτιο.

Ολα, αποθηκεύτηκαν σε εσωτερικό χώρο, μια και δεν προβλέπεται απασχόληση πριν την γένα. Μετά, αυτοί το μωρό τους, και εγώ, το ...........δικό μου.

Επίσης, χοροπηδήθηκε μερικές φορές, ( ανέβασμα στους προφυλακτήρες και χοροπήδημα ), για να δουλέψουν οι αναρτήσεις ( είχα γεμίσει καστορέλαιο τις μπουκάλες, καθαρίσει γρασσάρει τις μαχαιρωτές και τις βάσεις των αμορτισέρ ), μετακινηθηκε κατά 1/4 στροφής των τροχών, ( προστασία σκελετού ) μια και τα ολοκαίνουργα λάστιχα, είχαν πατήσει και μείνει εκεί από αρχές Μαϊου , στην ίδια θέση.

Μέσα στο ΣΚ, θα πλυθεί και θα περαστεί και ένα χέρι κερί, και δεν αποκλείω και μια εκκίνηση, να κυκλοφορήσουν λίγο τα λάδια και να λαδώσουν οι κύλινδροι / κεφαλές. Απλώς, θα πρέπει να πάρω 2-3 λίτρα βενζίνη, μια και η προηγούμενη, ........καπνός.

Η εκκίνηση γίνεται με την μίζα από βοηθητική μπαταρία, αλλά χωρίς ιμάντα μια και δεν έχει αυτόματο και μπαταρία , οπότε απαγορεύεται να δουλέψει το αλτερνέϊτορ. Και λειτουργία ελάχιστη, μερικών λεπτών, αν και έχει την φτερωτή. Απλώς, για λάδωμα.

Προσπαθώ να με παρηγορήσω λέγοντας "....κάθε εμπόδιο για καλό", αλλά, η λαχτάρα να ξανα-κυκλοφορήσω είναι έντονη.

Βλέπω και τον @KostasX και σκάω από την ζήλεια, χιλιόχρονος να είναι ο άνθρωπός, είχα πεί θα πάω εκεί με το 2CV, αλλά τελικά, ούτε με το ΚΤΕΛ δεν με βλέπω.

Αμα γεράσει ο άνθρωπος επιλογές δεν έχει
γή θα φυλάει, ή πρόβατα, ή εγγόνια θα προσέχει
Άμα γεράσει ο άνθρωπος δεν έχει σωτηρία…

μοιάζει μ’ ένα γαμμάτιο που έληξε η προθεσμία !

Giorgos_81

Member
Reaction score
1.850
Πόντοι
437
....και επανέρχομαι για ενημέρωση.

Επειδή το "ασκέρι" μετακομίζει μετά των υπαρχόντων του στο νησί, όπου θα απασχολούμεθα 24/7 με το 13-άμηνο, εν αναμονή του νέου τον Οκτώβρη, χθες και σήμερα, "έκλεισα πληγές" που ήταν ανοικτές.
................................
Αμα γεράσει ο άνθρωπος επιλογές δεν έχει
γή θα φυλάει, ή πρόβατα, ή εγγόνια θα προσέχει
Άμα γεράσει ο άνθρωπος δεν έχει σωτηρία…

μοιάζει μ’ ένα γαμμάτιο που έληξε η προθεσμία !
Επειδή, δεν είναι ξεκάθαρο τι είναι το 13-μηνο ( .....μιλάς με γρίφους γέροντα ), διευκρινίζω.

Ειναι ο μικρος Γιώργος, που πάει διακοπές για μπάνια, για να αφήσει ήσυχη την μάνα του, που θα του κανει την αδελφή τον Οκτώβρη πρώτα Θεός.

Ειναι ο λόγος προσωρινής διακοπής των εργασιών.

Top Bottom