ΧΜ ή C6

Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.419
Reaction score
16.749
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
το xm το καλοκαίρι άμα δεν ανάψεις a/c είναι δαντική κόλαση καίγεσαι και από τα δερμάτινα καθίσματα καίγεσαι από τις δερμάτινες πλαϊνές ταπετσαρίες ,
το χειμώνα αντίθετα σε ταξίδια άμα έξω έχει μηδέν βαθμούς αδυνατεί να ζεστάνει την καμπίνα και ψιλοκρυώνεις άμα κάθεσαι με πουκάμισο . Θορύβους έχει αρκετούς από τη μηχανή από τον διακλαδωτήρα του τιμονιού η αντλία υψηλής ακούγονται έντονα στην καμπίνα, άμα μπει κάποιος που δεν ξέρει σε ρωτάει τι ακούγεται.
η CX ζεστένεται εύκολα, και το χειμώνα....
όταν είχα πρωτοοδηγήσει, ο θόρυβος από το τιμόνι, μου είχε κάνει πολύ πολύ εντύπωση... Ο τετρακύλιδρος, παρά το μέγεθός του, και την προέλευση από Τraction Ανant, είναι αρκετά ήσυχος...
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.651
Reaction score
13.150
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Κατά τη γνώμη μου, θα μπορούσε κάλλιστα να υπάρχει επίσης και το thread με θέμα "CX ή ΧΜ", μια που η CX ήταν απ' ευθείας απόγονος της CX. Ένα δίλημμα που το ένοιωσα πολύ έντονα όταν ξεκινούσα πριν από ένα χρόνο την αναζήτηση της 1ης μου κλασσικής υδροπνευματικής Citroen. Δίλημμα που ήταν, όμως, μόνο για οικονομικούς λόγους, μια που είχα απογοητευθεί αρχικά με τις τιμές και την κατάσταση των CX... Διότι κατά τα άλλα, την προτίμησή μου την ξέρετε, με την ΧΜ, όμως, να έρχεται κοντά 2η...

Ανάμεσα σοτ δίλημμα XM ή C6, όμως, θα έλεγα και τις 2! Η κάθε μία για τους δικούς της ξεχωριστούς, ιστορικούς και μη, λόγους...

Κάτι τελευταίο για τη δική μου εμπειρία με την καθημερινή χρήση CΧ, μια που ειπώθηκε κάτι σχετικό παραπάνω... Η 20 TRE που έχω είναι απίστευτα πιο αθόρυβη, είτε στο ταξίδι, ή οπουδήποτε αλλού, από το σύγχρονο Skoda Octavia 1.6 TDI που έχω, και πολύ πιο αποδοτικός ο κλιματισμός της. Επίσης ούτε ζεσταίνεται τόσο εύκολα το εσωτερικό της σε ημέρες ζέστης (το καλοκαίρι που την πρωτοπαρέλαβα δεν είχε φρέον ο κλιματισμός, αλλά δεν τον χρειάστηκα και τόσο...).
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.419
Reaction score
16.749
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Κάτι τελευταίο για τη δική μου εμπειρία με την καθημερινή χρήση CΧ, μια που ειπώθηκε κάτι σχετικό παραπάνω... Η 20 TRE που έχω είναι απίστευτα πιο αθόρυβη, είτε στο ταξίδι, ή οπουδήποτε αλλού, από το σύγχρονο Skoda Octavia 1.6 TDI που έχω, και πολύ πιο αποδοτικός ο κλιματισμός της. Επίσης ούτε ζεσταίνεται τόσο εύκολα το εσωτερικό της σε ημέρες ζέστης (το καλοκαίρι που την πρωτοπαρέλαβα δεν είχε φρέον ο κλιματισμός, αλλά δεν τον χρειάστηκα και τόσο...).

την ζέστη την είχα νιώσει πολύ έντονα μετά από 7-8 ώρες οδήγηση τον Αύγουστο στην Ιταλία..
Και στον αυτοκινητόδρομο έχω την αίσθηση ότι δεν μπαίνει αρκετός φρέσκος αέρας στην καμπίνα...

Επίσης, θεωρητικά, Παλάς, Πρεστίζ, είχαν καλλίτερη ηχομόνωση. Ο αφρός μόνο που έχει στο πάτωμα η Πρεστίζ... Αν και αεροσυναμικά είναι κατώτερη, λόγω της ανυψωμένης οροφής...
 
Last edited:

citrobella

Citroën Guru
Εγγραφή
23 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
3.937
Reaction score
8.315
Πόντοι
947
Age
59
Περιοχή
Zwettl Niederösterreich Austria
Website
www.citrobella.com
την ζέστη την είχα νιώσει πολύ έντονα μετά από 7-8 ώρες οδήγηση τον Αύγουστο στην Ιταλία..
Και στον αυτοκινητόδρομο έχω την αίσθηση ότι δεν μπαίνει αρκετός φρέσκος αέρας στην καμπίνα...

Επίσης, θεωρητικά, Παλάς, Πρεστίζ, είχαν καλλίτερη ηχομόνωση. Ο αφρός μόνο που έχει στο πάτωμα η Πρεστίζ... Αν και αεροσυναμικά είναι κατώτερη, λόγω της ανυψωμένης οροφής...
...prepi na kitaksis an to filtro isagogis aeros tou klimatismou echi boulosi...afta theloune allagi kathe 20 me 30.000km!
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.419
Reaction score
16.749
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
...prepi na kitaksis an to filtro isagogis aeros tou klimatismou echi boulosi...afta theloune allagi kathe 20 me 30.000km!
Mα, το είχα αλλάξει 'όταν έφυγα από την Ολλανδία!
 

tryphon

Member
Εγγραφή
25 Νοεμβρίου 2015
Μηνύματα
1.283
Reaction score
2.214
Πόντοι
697
μου πρότεινε ενας γνωστός μου να του δώσω το bx και 500 ευρώ και να μου δώσει μια xm 2.0 1991 ασπρη με κρεμ δερματα.. το πρόβλημα ειναι οτι χρωσταει 2 χρονια σηματα δηλαδη μαζι με τα πρόστιμα 2500 και 660 το φετινό..... οπότε δεν με ψήνει... εκτός αμα περιμένω κ το κάνω απ ευθείας ιστορικο σε 4 χρόνια
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.419
Reaction score
16.749
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
μου πρότεινε ενας γνωστός μου να του δώσω το bx και 500 ευρώ και να μου δώσει μια xm 2.0 1991 ασπρη με κρεμ δερματα.. το πρόβλημα ειναι οτι χρωσταει 2 χρονια σηματα δηλαδη μαζι με τα πρόστιμα 2500 και 660 το φετινό..... οπότε δεν με ψήνει... εκτός αμα περιμένω κ το κάνω απ ευθείας ιστορικο σε 4 χρόνια
κρεμ δέρμα σε α' σειρά είναι πολύ σπάνιο!! Σε τι κατάσταση είναι; 8βάλβιδη ή 16v? Πάει σχεδόν 4000+ΒΧ όπως τα λες...
4χρόνια είναι αρκετά... Εκτός αν τ ααφιερώσεις, αργά, αλλά σταθερά να την κάνεις σωστό κουκλί! Για μλενα καλλίτερα από το να τα δώσεις στα σήματα
 

tryphon

Member
Εγγραφή
25 Νοεμβρίου 2015
Μηνύματα
1.283
Reaction score
2.214
Πόντοι
697
κρεμ δέρμα σε α' σειρά είναι πολύ σπάνιο!! Σε τι κατάσταση είναι; 8βάλβιδη ή 16v? Πάει σχεδόν 4000+ΒΧ όπως τα λες...
4χρόνια είναι αρκετά... Εκτός αν τ ααφιερώσεις, αργά, αλλά σταθερά να την κάνεις σωστό κουκλί! Για μλενα καλλίτερα από το να τα δώσεις στα σήματα
κοίτα Νικο είναι αυτή που σου έλεγα... από Ρόδο... με χαλάει που χρωστάει σήματα ρε γαμώτο... δεν είμαι για άλλο αμάξι.. ασέ που αμα το μάθει αυτό ο κύριος που μου πούλησει την bx του πατέρα του θα τα πάρει στο κρανίο και θα έχει και δίκιο..
 
Top Bottom