Φανάρια Citroën CX

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Βρήκα αυτό το μπροστινό φανάρι στο γκαράζ πριν από πολύ καιρό, αλλά ασχολήθηκα μαζί του σήμερα. Πρόσεξα πως μέσα στο θώλο υπάρχει άλλο ένα κάτοπτρο. Το φανάρι γράφει στο γυαλί Cibie Iode, πράγμα που και τα φανάρια που έχω, τα κανονικά το γράφουν και αυτά, αλλά δεν έχουν αυτό το κάτοπτρο.
Παραθέτω φωτογραφίες.


Το φανάρι που είχα στο γκαράζ.


Εδώ βλέπετε πως εκτός από την κύρια λάμπα υπάρχουν καλώδια για δεύτερη.


Το έξτρα κάτοπτρο.

Στην αρχή σκέφθηκαν πως είναι για τα φανάρια ιωδίου, αλλά μάλλον δεν είναι, καθώς ουτε στο βιβλίο οδηγιών υπάρχει αναφορά γι' αυτά.
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.735
Reaction score
4.016
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
νομιζω ειναι για λαμπες Η4 ιωδιου και οχι για τις απλες.....η εταιρια αυτη προμηθευε φαναρια και gs visa BX πρωτης γενιας και απο τα πρωτα της δευτερης....
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
νομιζω ειναι για λαμπες Η4 ιωδιου και οχι για τις απλες.....η εταιρια αυτη προμηθευε φαναρια και gs visa BX πρωτης γενιας και απο τα πρωτα της δευτερης....
Ναι αλλά δεν αναφέρεται ούτε στο βιβλίο οδηγιών, ούτε μου φαίνεται πολύ original... Οι λάμπες από που αλλάζονται;;; τα ιωδίου από που ανάβουν;;;
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Ασε που H4 ιωδίου εχω επάνω στο αυτοκίνητο και αυτόν τον τύπο γράφει και στο γυαλί, τέτοια κάτοπτρα δεν έχω όμως...
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.735
Reaction score
4.016
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
υπαρχουν 2 ειδη Η4 αυτες αρχικα οι στρογγυλες οπως εχεις στο φαναρι και οι μεταγενεστερες που ειναι με 3 ακιδες σε μορφη ισισκελους τριγωνου
τα κατοπτρα πανε συνδυασμο με τις ραβδωσεις του κρυσταλλου μπορεις να δεις στα νεα αμαξια κρυσταλ φαναρι με αλλο κατοπτρο....
η αλλη λαμπα που εχει μαλλομ ειναι 5 βατ και ειναι για την μικρη σκαλα κοινως η πρωτη θεση στο διακοπυη στα φωτα
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
υπαρχουν 2 ειδη Η4 αυτες αρχικα οι στρογγυλες οπως εχεις στο φαναρι και οι μεταγενεστερες που ειναι με 3 ακιδες σε μορφη ισισκελους τριγωνου
τα κατοπτρα πανε συνδυασμο με τις ραβδωσεις του κρυσταλλου μπορεις να δεις στα νεα αμαξια κρυσταλ φαναρι με αλλο κατοπτρο....
η αλλη λαμπα που εχει μαλλομ ειναι 5 βατ και ειναι για την μικρη σκαλα κοινως η πρωτη θεση στο διακοπυη στα φωτα
Ναι αλλά στο κανονικό φανάρι δεν υπάρχει κάτοπτρο. Σε κανένα απο τα δυο.
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.735
Reaction score
4.016
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
πρακτικα δεν γινετε να μην υπαρχει κατοπτρο...
 

minas

Member
Εγγραφή
22 Δεκεμβρίου 2017
Μηνύματα
966
Reaction score
2.822
Πόντοι
587
Age
35
Αρχικα,μπορεις να ρωτησεις τον παππου που βρηκε αυτο το φαναρι και γιατι δεν το εβαλε..πιθανον να σου λυσει αρκετες αποριες.
Απο εκει και περα,πιστευω και εγω οτι ειναι το φωτακι για τη μικρη σκαλα..πιθανον σε καποιες εκδοσεις οπως η δικη σου αυτο το φωτακι να ηταν στον προφυλακτηρα,και σε καποιες αλλες να ηταν μεσα στο φαναρι,οπως το ανταλλακτικο που εχεις..υποθετω δηλαδη,ως μη σιτροενακιας..
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Αρχικα,μπορεις να ρωτησεις τον παππου που βρηκε αυτο το φαναρι και γιατι δεν το εβαλε..πιθανον να σου λυσει αρκετες αποριες.
Απο εκει και περα,πιστευω και εγω οτι ειναι το φωτακι για τη μικρη σκαλα..πιθανον σε καποιες εκδοσεις οπως η δικη σου αυτο το φωτακι να ηταν στον προφυλακτηρα,και σε καποιες αλλες να ηταν μεσα στο φαναρι,οπως το ανταλλακτικο που εχεις..υποθετω δηλαδη,ως μη σιτροενακιας..
Η μικρή σκάλα είναι στον προφυλακτήρα σε όλες τις CX πρώτης σειράς. Επειδή η CX είχε ελλατωματικά φώτα εξ αρχής, αλλάξαμε τα φανάρια και ο παππούς είχε κάνει διάφορες πατέντες μέχρι να έλθουν τα ανταλλακτικά. Και τα πίσω φανάρια είναι αλλαγμένα επειδή μας τα είχαν σπάσει.
Μάλιστα, τα μπροστινά φανάρια δεν είναι ίδια. Αυτό του οδηγού είναι Cibie, ενώ του συνοδηγού είναι Siem. Προτιμώ τα Cibie για να είμαι ειλικρινής. Τα δύο πίσω είναι Seima, όπως και τα φωτάκια πινακίδας.
 

minas

Member
Εγγραφή
22 Δεκεμβρίου 2017
Μηνύματα
966
Reaction score
2.822
Πόντοι
587
Age
35
Η μικρή σκάλα είναι στον προφυλακτήρα σε όλες τις CX πρώτης σειράς. .
Αυτο το λες με απολυτη βεβαιοτητα,η βασιζεσαι απλα σε προσωπικες παρατηρησεις;
Το λεω επειδη αναλογα με τα κρατη στα οποια πωλουνταν,τα αυτοκινητα ειχαν και διαφορετικες προδιαγραφες.
Ακομα και το yugo,που ειναι ενα ταπεινο μοντελο,ειχε τετοιες διαφορες.Στην ευρωπαικη αγορα,ειχε τα φωτα θεσεως ενσωματωμενα στους προβολεις,ενω στην αμερικανικη αγορα ειχε φωτα τυπου sealed-beam,και τα θεσεως ηταν στα φλας.Δεν θα μου εκανε εντυπωση λοιπον,αν υπηρχαν τετοιες προδιαγραφες στην περιπτωση της cx,που ηταν και πολυτελες αυτοκινητο..
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Αυτο το λες με απολυτη βεβαιοτητα,η βασιζεσαι απλα σε προσωπικες παρατηρησεις;
Το λεω επειδη αναλογα με τα κρατη στα οποια πωλουνταν,τα αυτοκινητα ειχαν και διαφορετικες προδιαγραφες.
Ακομα και το yugo,που ειναι ενα ταπεινο μοντελο,ειχε τετοιες διαφορες.Στην ευρωπαικη αγορα,ειχε τα φωτα θεσεως ενσωματωμενα στους προβολεις,ενω στην αμερικανικη αγορα ειχε φωτα τυπου sealed-beam,και τα θεσεως ηταν στα φλας.Δεν θα μου εκανε εντυπωση λοιπον,αν υπηρχαν τετοιες προδιαγραφες στην περιπτωση της cx,που ηταν και πολυτελες αυτοκινητο..
Τα μικρά φώτα ήταν κάτω... Στη σειρά ένα τουλάχιστον.
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.419
Reaction score
16.749
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Τα μικρά φώτα ήταν κάτω... Στη σειρά ένα τουλάχιστον.
και στην δικιά μου έτσι είναι...
Και μου είχε κάνει εντύπωση, γιατί ουσιαστικά έχει 4 φώτα μπροστά (τα κανονικά, τα μικρά στον προφυλακτήρα, τα φλας στον προφυλακτήρα, και από κάτω τα ομίχλης)
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
και στην δικιά μου έτσι είναι...
Και μου είχε κάνει εντύπωση, γιατί ουσιαστικά έχει 4 φώτα μπροστά (τα κανονικά, τα μικρά στον προφυλακτήρα, τα φλας στον προφυλακτήρα, και από κάτω τα ομίχλης)
Στη δική σου στα κυρίως φανάρια, δεν έχει δύο λάμπες;;;
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.419
Reaction score
16.749
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Στη δική σου στα κυρίως φανάρια, δεν έχει δύο λάμπες;;;
τώρα που το λες ναι... Θα το κοιτάξω μια μέρα, δεν θυμάμαι στα σίγουρα. όμως ανάβουν και τα λευκά φώτα δίπλα στα φλας στην μικρή σκάλα σίγουρα. όχι τα ομίχλης που είναι από κάτω

27294884_1415963221866120_1191214292_n.jpg
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
τώρα που το λες ναι... Θα το κοιτάξω μια μέρα, δεν θυμάμαι στα σίγουρα. όμως ανάβουν και τα λευκά φώτα δίπλα στα φλας στην μικρή σκάλα σίγουρα. όχι τα ομίχλης που είναι από κάτω

View attachment 10902
Εγώ αν θυμάμαι καλά, γιατί πάνε και κάτι χρόνια απο την τελευταια φορά... Στην πρώτη στο έση του διακόπτη άναβαν ή τα σταθμεύσεως ή τα πορείας, ανάλογα που έδινε ο πάνω πάνω διακόπτης ρεύμα και οπου τον άφηνες έμενε. Στη δεύτερη θέση πάλι άναβαν ή τα πορείας ή η μεγάλη σκάλα. Ανάλογα με τον τέρμα πάνω διακόπτη... Πρέπει να τσεκάρω το βιβλίο για να πω, επειδή δε θυμάμαι...
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.404
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Το μυστήριο λύθηκε! Είναι πατέντα που έκανε ο παππούς για να έχει φανάρια μέχρι να έρθουν τα ανταλλακτικά και να αντικατασταθούν.
 
Top Bottom