Το όνειρο...

Taskos

Member
Reaction score
3.156
Πόντοι
777
Το εξωτερικό, ( μπιλιοφόρο ) το ανοίγεις, και βρίσκεις τις φωλιές με τις μπιλίτσες. Τα πλένεις με βενζίνη, τα ΣΤΕΓΝΩΝΕΙΣ ΚΑΛΑ τα γεμίζεις γράσσο, και τα ξανακλείνεις. Και ........έτοιμα.

Αν δεν έχουν φθορά, που τα μέρη κινουνται με διάκενο - υστέρηση, πχ 5 μοίρες, ουσιαστικά, δεν τα αλλάζεις. Η μόνη περίπτωση που "κτυπάνε" είναι από κίνηση εμπρός, σε κίνηση πίσω, που κάνει κλαπ-κλαπ, και νοιώθεις το κτ΄΄υπημα χωρίς να κινηθεί. Αλλά μιλάμε για extreme.

Αν τα ανοίξεος, βλέπεις την κατάσταση στις μπίλιες, αν είναι στρογγυλέ, σωστό μέγεθος, κλπ, και ξέρεις αν αντέχουν. Αν ο χρήστης, δεν έκανε χοντράδες, το όχημα δεν έχει ισχύ για να τα φθείρει.

Φθείρονται, αν κοπεί η τσιμούχα, και πάρουν νερά - σκόνη - λάσπη, κλπ, και λειτουργήσουν σαν γυαλοχαρτο. Αλλιως, αντέχουν. Αν όμως φθαρουν πολύ, μπορεί κάποια στιγμή, σε μια στροφή, να κάνουν κράκ, και να μείνεις σε κανένα βουνό.
Πόσες μοίρες-τζόγων- στον τροχό πιστεύεις ότι είναι ανεκτές?

Giorgos_81

Member
Reaction score
3.872
Πόντοι
697
Πόσες μοίρες-τζόγων- στον τροχό πιστεύεις ότι είναι ανεκτές?
Εντάξει, δεν πάω με μοίρες. Ενδεικτικά το είπα. Το κουνάς με το χέρι, και βλέπεις τον τζόγο. Ολα έχουν ανοχές, προκειμένου να μην έχουν τριβές, που ανεβάζουν θερμοκρασίες, και καταστρέφεται η βαφή ( σκλήρυνση ).

Η βάζεις ταχύτητα, και βλέπεις πόσο κινείται πριν κομπλάρει. Αν έχει και πολύ τζόγο, και είναι στεγνό κάνει και θόρυβο.

Αν ο τζόγος είναι μεγάλος, δηλαδή στην κίνηση του καρπού κινείται ελεύθερα, και κάνει και θόρυβο, ανοίγεις και βλέπεις την κατάσταση μέσα, αρπάγματα, φθερμένες μπίλιες, κλπ. Επίσης, αν έχουν λίγο μπλέ - μελιτζανί χρωματάκι ( θερμοκρασίες ). Φυσικά, με την ιπποδύναμη του 2CV αυτό είναι πρακτικά αδύνατον να συμβεί, εκτός και εάν έχει σκιστεί η φούσκα, έχει πάρει βρώμες, έχει ξεπλυθεί το γράσσο, κλπ

Stargazer

Member
Reaction score
1.451
Πόντοι
457
Περιοχή
Καλαμαριά
Έβγαλα κοντέρ πάλι , και η ντιζα γυρνάει και το ταχύμετρο γυρνάει αλλά μαζί δεν κάνουν τιποτα. Προφανώς δεν συνδέονται μεταξύ τους για κάποιο λόγο.
Η ντιζα μπαίνει και βγαίνει δύο τρία χιλιοστά στις φωτογραφίες είναι τέρμα μέσα

Giorgos_81

Member
Reaction score
3.872
Πόντοι
697
Σε έχω αναλάβει................εργολαβικά :D

Μπορείς να διευκρινίσεις τι εννοείς " το ταχύμετρο γυρνάει" ? Γυρίζει το οδόμετρο, δηλαδή τα 9999,9 ? ή κινείται η βελόνα που δείχνει την ωριαία ταχύτητα ?

Για να κάνουμε ανάλυση θεωρίας βλαβών. :cry:

Σου δίνω και με πμ το τηλέφωνο, να σε ..........ζαλίσω και εκεί. :dizzy:

Stargazer

Member
Reaction score
1.451
Πόντοι
457
Περιοχή
Καλαμαριά
Με την βοήθεια και την ενθάρρυνση του Γιώργου έβγαλα το σύστημα

Ανακάλυψα ότι όταν πατάω μέσα την ντιζα αυτή γυρνάει ελεύθερα και ήθελα να δω αν φταίει το γραναζακι. Έβγαλα την ντιζα και πάτησα και τα δύο άκρα μέσα και είδα ότι το πλακέ κομμάτι (αυτό που μπαίνει μέσα στο γραναζακι) γυρνάει ελεύθερα. Όπως φαίνεται στην τελευταία φωτογραφία η ντιζα βρίσκεται μέσα σε ένα ελατήριο το οποίο με την σειρά του βρίσκεται μέσα στην πλαστική γκρι μόνωση. Με ένα ίσιο κατσαβίδι απομάκρυνα λίγο τις σπείρες και δείχνει να λειτουργεί κανονικά τωρα. Όπως και να έχει θα πάρω καινούργια.

Stargazer

Member
Reaction score
1.451
Πόντοι
457
Περιοχή
Καλαμαριά
Επίσης πολύ σημαντικό που εγώ δεν το γνώριζα και ταλαιπωρήθηκα άδικα, για να αλλαχθεί η ντιζα ή για να λαδωθει ή για επέμβαση στις συνδέσεις του πίνακα οργάνων δεν χρειάζεται να βγει όλο το ταμπλό και ο πίνακας. Υπάρχει πρόσβαση από το μηχανοστάσιο πίσω από την βάση της μπαταρίας.
Πρέπει να βγει η μπαταρία και η βάση που την κρατανε τέσσερις βίδες αλλά γλιτώνουμε τον μπελά να μπει η ντιζα σωστά χωρίς να χαλάσουν τα πάσα από το πλαστικό παξιμάδι.

Giorgos_81

Member
Reaction score
3.872
Πόντοι
697
Επίσης πολύ σημαντικό που εγώ δεν το γνώριζα και ταλαιπωρήθηκα άδικα, για να αλλαχθεί η ντιζα ή για να λαδωθει ή για επέμβαση στις συνδέσεις του πίνακα οργάνων δεν χρειάζεται να βγει όλο το ταμπλό και ο πίνακας. Υπάρχει πρόσβαση από το μηχανοστάσιο πίσω από την βάση της μπαταρίας.
Πρέπει να βγει η μπαταρία και η βάση που την κρατανε τέσσερις βίδες αλλά γλιτώνουμε τον μπελά να μπει η ντιζα σωστά χωρίς να χαλάσουν τα πάσα από το πλαστικό παξιμάδι.

Αν δεν ήξερες αυτό, Α Π Ο Λ Υ Ε Σ Α Ι . :( Και αν δεν το έχουν πειράξει άλλοι προηγουμένως, έχει και έναν ωραίο κετσέ που εφαρμόζει εκεί για ηχομόνωση.

Stargazer

Member
Reaction score
1.451
Πόντοι
457
Περιοχή
Καλαμαριά
Έχει έναν κετσε έναν bic αναπτήρα χωρίς ασφάλεια για παιδιά (αρχαίος) και μια βίδα με την ροδέλα της. Δυστυχώς δεν είχε ξεχασμένα κέρματα σε δραχμές

Πήγα μια βόλτα δέκα χιλιόμετρα και λειτουργεί :dance:

Giorgos_81

Member
Reaction score
3.872
Πόντοι
697
Έχει έναν κετσε έναν bic αναπτήρα χωρίς ασφάλεια για παιδιά (αρχαίος) και μια βίδα με την ροδέλα της. Δυστυχώς δεν είχε ξεχασμένα κέρματα σε δραχμές

Πήγα μια βόλτα δέκα χιλιόμετρα και λειτουργεί :dance:
:dscabrio::clap: :dance: :love:

Taskos

Member
Reaction score
3.156
Πόντοι
777
Τελικά τί ήταν χαλασμένο και πώς το διόρθωσες ? :what:

Stargazer

Member
Reaction score
1.451
Πόντοι
457
Περιοχή
Καλαμαριά
Τελικά τί ήταν χαλασμένο και πώς το διόρθωσες ? :what:
Η ντιζα και την διόρθωσα ανοίγοντας τις σπείρες που φαίνονται στην τελευταία φωτογραφία

Stargazer

Member
Reaction score
1.451
Πόντοι
457
Περιοχή
Καλαμαριά
Πριν μια εβδομάδα επισκέφτηκα το χωριό μου , αποφάσισα να πάω από την Παλαιά Εθνική οδό. Την πολύ παλαιά, είχα πάνω από 20 χρόνια να κάνω την διαδρομή.
Εδώ στην θρυλική ταβέρνα "Οι κύκνοι" στον Άγρα Εδέσσης,σταμάτησα για να φάω εκεί όπως έκανα όταν ταξίδευα με τους γονείς μου όταν ήμουν παιδί αλλά δυστυχώς ήταν κλειστή. Ελπίζω προσωρινά.

Στα δεξιά η λίμνη Χειμαδίτιδα , πολύ όμορφη διαδρομή

Giorgos_81

Member
Reaction score
3.872
Πόντοι
697
....το 1989, κουβαλούσα και εγώ υλικά οικοδομης, και κατέστρεψα την εξάτμιση. ακουμπούσε κάτω. Εκτοτε, φόραγα την μισή, του Pony, που τελείωνε στην πίσω πόρτα.

nonos

Member
Reaction score
20.195
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Ο πατέρας μου μέχρι που ρυμουλκούσε την ηλεκτρικη μπετονιερα με τη Gs όταν έκανε το σπίτι.. Με σχάρα μόνιμα το αυτοκίνητο επί 5ετια τουλαχιστον... Βοηθαγε και η υδροπνευματικη που δε καθόταν. Καθ' οδόν για χρώματα σιδερικα είχε και το δυνατό σχετικά ατύχημα το '92 καθώς βγήκε ένα Kadett από stop.. μέχρι το '95 ήταν τρίχρωμη οπότε και έγινε τέλεια σε κωδικό GSA, blue romantic.

Συγγνώμη για το off topic, αλλά πραγματικά αυτά τα αυτοκίνητα έκαναν τα πάντα τότε για να στηθούν σπιτικά.

minas

Member
Reaction score
2.912
Πόντοι
587
...εγω παλι,βλεποντας αυτην την τοσο μαγευτικη διαδρομη,χωρις αλλα αυτοκινητα και γενικα ψυχη ζωσα τριγυρω...

..σκεφτομαι οτι καλλιστα θα μπορουσε να ειχε κανει την ιδια διαδρομη με το pony,και ας μην εχει στοιχεια κυκλοφοριας.Αλλωστε δεν του χρειαζονται σε τετοια μερη.:ninja:

Θα ειχε κουβαλησει και πιο ανετα τα υλικα,αφου φοραει μιση εξατμιση οπως ειπατε,και θα το ειχε παει και στο χωριο,οπως ειχε εκφρασει την επιθυμια.

Δεν πειραζει,την επομενη φορα.:superman::devil:

Demetris

Member
Reaction score
922
Πόντοι
367
...εγω παλι,βλεποντας αυτην την τοσο μαγευτικη διαδρομη,χωρις αλλα αυτοκινητα και γενικα ψυχη ζωσα τριγυρω...

..σκεφτομαι οτι καλλιστα θα μπορουσε να ειχε κανει την ιδια διαδρομη με το pony,και ας μην εχει στοιχεια κυκλοφοριας.Αλλωστε δεν του χρειαζονται σε τετοια μερη.
Θεσσαλονίκη - Έδεσσα - Αμύνταιο δεν παίζει με τίποτα αυτό που λες. Υπάρχουν σημεία που η τοπική κυκλοφορία είναι αρκετά πυκνή.

Είναι όμως όμορφη διαδρομή. Πριν από αρκετά χρόνια πηγαινοερχόμουνα κάθε εβδομάδα Θεσσαλονίκη - Φλώρινα και πάντα προτιμούσα να πηγαίνω από Έδεσσα - Άγρα, παρά από την Εγνατία.

Stargazer

Member
Reaction score
1.451
Πόντοι
457
Περιοχή
Καλαμαριά
Δεν είχε κίνηση καθόλου φυσικά πέρασα από περιφερειακό Θεσσαλονίκης, εσωτερική περιφερειακή αλλά μόλις πέρασα τα Διαβατά είδα ελάχιστα αυτοκίνητα μετά την στροφή για Πόζαρ ήμουν μόνος. Καμιά σχέση με το πώς ήταν πριν 25 χρόνια που τα αυτοκίνητα έκαναν ουρές και η διαδρομή ήταν αβάστακτη και βρωμερή. Μάλλον δεν θα ξαναπατήσω Εγνατία. Πιστεύω για την μαμουνιά θα ήταν καλύτερη η διαδρομή της καστανιάς από τον παλιό αλλά δεν έχω σκοπό να το ρισκάρω. Δεν έχει και πόρτες :lol:.

Top Bottom