Το δικό μας 2CV!! (από την αρχή..)

makakite

Member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2020
Μηνύματα
88
Reaction score
256
Πόντοι
307
Age
51
Περιοχή
Piraeus
Μετά από κάποια χρόνια, μια ιστορία (ελπίζω) ξεκινά.
Το project θεωρώ ότι θα είναι ενδιαφέρον, όπως βέβαια και η διαδρομή προς την ολοκλήρωσή του.
Το δικό μας 2CV λοιπόν!!
 

Attachments

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.215
Reaction score
23.874
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Έχεις κουράγιο φίλε μου..
θα παρακολουθούμε όλοι με πολύ ενδιαφέρον
Αν τα καταφέρεις θα γίνεις επίτιμο μέλος :D
 

makakite

Member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2020
Μηνύματα
88
Reaction score
256
Πόντοι
307
Age
51
Περιοχή
Piraeus
Έχεις κουράγιο φίλε μου..
θα παρακολουθούμε όλοι με πολύ ενδιαφέρον
Αν τα καταφέρεις θα γίνεις επίτιμο μέλος :D
Thanks! Ο χρόνος θα δείξει! Προς το παρών, όνειρα κάνω!! (και καμμία εργασία, λόγω υποχρεώσεων)
 

makakite

Member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2020
Μηνύματα
88
Reaction score
256
Πόντοι
307
Age
51
Περιοχή
Piraeus
Θέλω να δω ποιο κινητήρα έχω, που να κοιτάξω, σε ποιο θέμα για να το βρω?
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Θέλω να δω ποιο κινητήρα έχω, που να κοιτάξω, σε ποιο θέμα για να το βρω?
Το ταμπέλακι βρίσκεται αριστερά της μίζας!
Εκεί αναγράφεται το SN και ο τύπος του κινητήρα!
21624
 

makakite

Member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2020
Μηνύματα
88
Reaction score
256
Πόντοι
307
Age
51
Περιοχή
Piraeus
Το ταμπέλακι βρίσκεται αριστερά της μίζας!
Εκεί αναγράφεται το SN και ο τύπος του κινητήρα!
View attachment 21624
KostasX, καταρχήν ευχαριστώ πολύ!!
Μετά, σε ποιο θέμα στο forum να κοιτάξω, για να βρω τα στοιχεία?
π.χ. πόσα άλογα να είναι (να ήταν όσο ζούσαν όλα)? χαχαχαχαχα
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Last edited by a moderator:

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
KostasX, καταρχήν ευχαριστώ πολύ!!
Μετά, σε ποιο θέμα στο forum να κοιτάξω, για να βρω τα στοιχεία?
π.χ. πόσα άλογα να είναι (να ήταν όσο ζούσαν όλα)? χαχαχαχαχα
Εάν δεν σου ανοίξει το Link πληκτρολογισε "Citroen 2cv repair manual 8161"
 

makakite

Member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2020
Μηνύματα
88
Reaction score
256
Πόντοι
307
Age
51
Περιοχή
Piraeus
Εάν δεν σου ανοίξει το Link πληκτρολογισε "Citroen 2cv repair manual 8161"
Ευχαριστώ πολύ! Να 'σαι καλά! Το απόγευμα θα πάω να δω κιόλας!!
 

makakite

Member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2020
Μηνύματα
88
Reaction score
256
Πόντοι
307
Age
51
Περιοχή
Piraeus
A06/635
Έπαθα πλάκα με το ταμπελάκι του. Τόσα χρόνια παρατημένο, τόσων χρονών αυτοκίνητο, και είναι ακόμα σαν καινούριο!! Άλλη ποιότητα! Πόσο γούσταρα..... :thumbs:Thanks KostasX!! :up:
Υ.Γ. και έτσι για την ιστορία (που "χτίζεται" ξανά). Ανοίγω το καπό, ψάχνω να βρω την μίζα. Πουθενά. "Μπα σε καλό σου" λέω. Ξανακοιτάω κάτω δεξιά, κάτω αριστερά... πουθενά. Γελάω μόνος μου. "Ρε που είναι η μίζα?" Συνηθισμένος απο όσα αυτοκίνητα έχω δει, έψαχνα χαμηλά. Κάθομαι, ξανάματακοιτάω τον κινητήρα και ως δια μαγείας εμφανίστηκε μπροστά μου η μίζα!! "Αχ, τι ωραία". Όσο μαθαίνω για αυτό, όσο βλέπω τι έχει και πως το έχει, πως το έχουν σκεφτεί και το έχουν φτιάξει, τόσο περισσότερο κάνω κέφι!
21625
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
A06/635
Έπαθα πλάκα με το ταμπελάκι του. Τόσα χρόνια παρατημένο, τόσων χρονών αυτοκίνητο, και είναι ακόμα σαν καινούριο!! Άλλη ποιότητα! Πόσο γούσταρα..... :thumbs:Thanks KostasX!! :up:
Υ.Γ. και έτσι για την ιστορία (που "χτίζεται" ξανά). Ανοίγω το καπό, ψάχνω να βρω την μίζα. Πουθενά. "Μπα σε καλό σου" λέω. Ξανακοιτάω κάτω δεξιά, κάτω αριστερά... πουθενά. Γελάω μόνος μου. "Ρε που είναι η μίζα?" Συνηθισμένος απο όσα αυτοκίνητα έχω δει, έψαχνα χαμηλά. Κάθομαι, ξανάματακοιτάω τον κινητήρα και ως δια μαγείας εμφανίστηκε μπροστά μου η μίζα!! "Αχ, τι ωραία". Όσο μαθαίνω για αυτό, όσο βλέπω τι έχει και πως το έχει, πως το έχουν σκεφτεί και το έχουν φτιάξει, τόσο περισσότερο κάνω κέφι! View attachment 21625
Αγαπητέ φίλε @makakite θα πάθεις περισσότερη πλάκα όσο αρχίζεις και το ανακατασκευαζεις!!
Θα καταλάβεις τη λιτότητα και την Μηχανική απλότητα που κατασκευαστηκε αυτό το υπέροχο τετράτροχο!! Ζηλεύω κυριολεκτικά τον ενθουσιασμό σου γτ έτσι ένιωθα και εγώ στην αρχή(όχι ότι τώρα άλλαξε κάτι απλά τώρα απολαμβάνω τις στιγμές μαζί της) ....
Σου εύχομαι να το συνεχίσεις το Project πέρα από ότι δυσκολίες συναντήσεις γιατί αξίζει πραγματικά..
(Φτιάχνονται τα πάντα, αρκεί να το πιστεύεις)
:citroen::citrolove:
 

makakite

Member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2020
Μηνύματα
88
Reaction score
256
Πόντοι
307
Age
51
Περιοχή
Piraeus
Αγαπητέ φίλε @makakite θα πάθεις περισσότερη πλάκα όσο αρχίζεις και το ανακατασκευαζεις!!
Θα καταλάβεις τη λιτότητα και την Μηχανική απλότητα που κατασκευαστηκε αυτό το υπέροχο τετράτροχο!! Ζηλεύω κυριολεκτικά τον ενθουσιασμό σου γτ έτσι ένιωθα και εγώ στην αρχή(όχι ότι τώρα άλλαξε κάτι απλά τώρα απολαμβάνω τις στιγμές μαζί της) ....
Σου εύχομαι να το συνεχίσεις το Project πέρα από ότι δυσκολίες συναντήσεις γιατί αξίζει πραγματικά..
(Φτιάχνονται τα πάντα, αρκεί να το πιστεύεις)
:citroen::citrolove:
Καλημέρα και καλό μήνα!
Νοιώθω απόλυτα αυτά που ανέφερες παραπάνω. Δεν ήξερα! Πραγματικά είναι εκπληκτικό, ο σχεδιασμός, η λιτότητα, η πρακτικότητα και όλα αυτά πριν 70 χρόνια (περίπου).
Και Ναι! Έχει πάρα πολλές δουλειές.Μα πάρα πολλές. Ότι είναι να βγει, θα βγει. Θα μάθω περισσότερα, θα "βγω" με περισσότερες εμπειρίες και γνωριμίες που δεν θα τις είχα κάνει αλλιώς!
Καλό μήνα!!
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Καλημέρα και καλό μήνα!
Νοιώθω απόλυτα αυτά που ανέφερες παραπάνω. Δεν ήξερα! Πραγματικά είναι εκπληκτικό, ο σχεδιασμός, η λιτότητα, η πρακτικότητα και όλα αυτά πριν 70 χρόνια (περίπου).
Και Ναι! Έχει πάρα πολλές δουλειές.Μα πάρα πολλές. Ότι είναι να βγει, θα βγει. Θα μάθω περισσότερα, θα "βγω" με περισσότερες εμπειρίες και γνωριμίες που δεν θα τις είχα κάνει αλλιώς!
Καλό μήνα!!
Καλό Μήνα!! Περιμένουμε φωτός!!!
 

makakite

Member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2020
Μηνύματα
88
Reaction score
256
Πόντοι
307
Age
51
Περιοχή
Piraeus
Καταρχήν σας ευχαριστώ για την βοήθεια, τις απαντήσεις, στα πρώτα ερωτήματα και τις πρώτες ανησυχίες μου!!
Δεν κρύβω ότι διαβάζοντας το forum, βλέποντας και μαθαίνοντας για τις ανακατασκευές που έχετε κάνει, αγχώθηκα λίγο (έως ..περισσότερο) κάποιες στιγμές.
Όντως έχει πολλά σάπια, ίσως να έχει και πάρα πολλά!! Το πετάλ του φρένου είναι "μπετόν"!! Ουυυ, και πόσα άλλα κρύβονται! Αλλά δεν έχει νόημα, ...το ξεκίνησα!!
Ξεαγχώνομαι και συνεχίζω!!
Δεν έχω οδηγήσει ποτέ 2CV, και αν θυμάμαι καλά... (χαχαχαχχα) ούτε έχω μπει μέσα!! Η ανυπομονησία μου είναι μεγάλη.
Η μόνη εμπειρία που έχω με κάτι παρόμοιο, είναι το πρώτο αυτοκίνητο του πατέρα μου. 1980 ως 1981 (7-8 χρονών τότε..) Ένα κίτρινο-μαύρο, Citreon Pony. Τι ωραίο αυτοκινητάκι! Ακόμα θυμάμαι τον ήχο του ή έτσι νομίζω (ίσως και να το θυμάμαι από ένα Citroen LN που είχε ένας οικογενειακός φίλος μας, μέχρι πριν 7 χρόνια).
Και δεν βλέπω και κάποιο στο δρόμο... το τελευταίο που θυμάμαι να είδα, ήταν πριν κανά μήνα, (πηγαίνοντας το πρωί στην δουλειά προς Μαγούλα), είναι ένα 'μορφούλι στο ύψος του Ασπροπύργου, στο ρεύμα προς Αθήνα.
Σε κάποια συνάντηση σας, θα χαρώ να έρθω να σας δω με την φαμίλια, να σας γνωρίσω και να δούμε ένα να δουλεύει. Να δουν, η γυναίκα μου και τα παιδιά μου, πως είναι ένα άρτιο από κοντά!!

Υ.Γ. Ανεβάζω ξανά μια φωτογραφία (την έχω ανεβάσει σε άλλο θέμα), για να υπάρχουν όλες μαζί εδώ.
001_thumbnail_IMG-3d42a0ebd2af585744bbaaf55e5216a5-V-003.jpg
 

makakite

Member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2020
Μηνύματα
88
Reaction score
256
Πόντοι
307
Age
51
Περιοχή
Piraeus
ερώτηση: αυτή η πλαστική μάσκα που φοράει, ήταν after market?
(μην γελάσετε..) βλέπω σε σύγκριση με τις άλλες μάσκες ότι έχει μικρότερες τρύπες, την έβαζαν τον χειμώνα?
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
ερώτηση: αυτή η πλαστική μάσκα που φοράει, ήταν after market?
(μην γελάσετε..) βλέπω σε σύγκριση με τις άλλες μάσκες ότι έχει μικρότερες τρύπες, την έβαζαν τον χειμώνα?
Ναι αυτή είναι η χειμερινή μάσκα!!
Βολεύει πολύ τον χειμώνα για να ζεσταίνεται η μηχανή!!
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Καταρχήν σας ευχαριστώ για την βοήθεια, τις απαντήσεις, στα πρώτα ερωτήματα και τις πρώτες ανησυχίες μου!!
Δεν κρύβω ότι διαβάζοντας το forum, βλέποντας και μαθαίνοντας για τις ανακατασκευές που έχετε κάνει, αγχώθηκα λίγο (έως ..περισσότερο) κάποιες στιγμές.
Όντως έχει πολλά σάπια, ίσως να έχει και πάρα πολλά!! Το πετάλ του φρένου είναι "μπετόν"!! Ουυυ, και πόσα άλλα κρύβονται! Αλλά δεν έχει νόημα, ...το ξεκίνησα!!
Ξεαγχώνομαι και συνεχίζω!!
Δεν έχω οδηγήσει ποτέ 2CV, και αν θυμάμαι καλά... (χαχαχαχχα) ούτε έχω μπει μέσα!! Η ανυπομονησία μου είναι μεγάλη.
Η μόνη εμπειρία που έχω με κάτι παρόμοιο, είναι το πρώτο αυτοκίνητο του πατέρα μου. 1980 ως 1981 (7-8 χρονών τότε..) Ένα κίτρινο-μαύρο, Citreon Pony. Τι ωραίο αυτοκινητάκι! Ακόμα θυμάμαι τον ήχο του ή έτσι νομίζω (ίσως και να το θυμάμαι από ένα Citroen LN που είχε ένας οικογενειακός φίλος μας, μέχρι πριν 7 χρόνια).
Και δεν βλέπω και κάποιο στο δρόμο... το τελευταίο που θυμάμαι να είδα, ήταν πριν κανά μήνα, (πηγαίνοντας το πρωί στην δουλειά προς Μαγούλα), είναι ένα 'μορφούλι στο ύψος του Ασπροπύργου, στο ρεύμα προς Αθήνα.
Σε κάποια συνάντηση σας, θα χαρώ να έρθω να σας δω με την φαμίλια, να σας γνωρίσω και να δούμε ένα να δουλεύει. Να δουν, η γυναίκα μου και τα παιδιά μου, πως είναι ένα άρτιο από κοντά!!

Υ.Γ. Ανεβάζω ξανά μια φωτογραφία (την έχω ανεβάσει σε άλλο θέμα), για να υπάρχουν όλες μαζί εδώ.View attachment 21699
Καλημέρα!
Όσον αφορά τα σάπια, μόνο όταν βγάλεις το κουβουκλιο θα φανεί η αλήθεια και θα εκτιμηθεί η πραγματική κατάσταση του οχήματος. Δυστηχως το 2Cv έχει παλιό λαμαρίνα γενικά αλλά υπάρχουν σχεδόν τα πάντα καινούργια (οπότε δεν ανυσηχεις). Το σασί του είναι το Α και το Ω. Εάν είναι τσάκισμενο μπορείς να βρεις ένα μεταχειρισμένο η καινούργιο και ξεμπερδέψες.
Να ανεβάσεις και άλλες φωτός από διαφορετικές προοπτικές να το δούμε!!
Δες προσεκτικά τους μαρσπιεδες, την πεταλιερα (εκεί που ακουμπάει η καμπίνα στο σασί), τον πίσω χώρο του πορτ παγκαζ γενικά, τα πατώματα και το σασί εξωτερικά στο ύψος της κρεμαργιερα και πίσω.
Πάρε ένα κατσαβίδι μυτερό και με ένα σφυρακι χτυπά ελαφριά να δεις τι γίνεται σ όλα αυτά τα σημεία.
Τα πάντα φτιάχνονται με μεράκι και διάθεση!!
Δες και την δική μου ανακατασκευή να δεις τι έκρυβε!!
 

makakite

Member
Εγγραφή
22 Ιουνίου 2020
Μηνύματα
88
Reaction score
256
Πόντοι
307
Age
51
Περιοχή
Piraeus
διαβάζοντας το ποστ του @KostasX με την ανακατασκευή του, ο @Pierre Boulanger αναφέρει ένα link, μια βάση δεδομένων με αριθμούς πλαισίου.
με βάση τα δεδομένα τους, το 2CV μου είναι του 1980, όπως ακριβώς αναφέρει η άδεια κυκλοφορίας του
1980 2cv 6 56KA4001 -
 
Top Bottom