Το Σοβαρό Αυτοκίνητο... Subaru FF-1 1970

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.405
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Ηρθε η ωρα του...
Subaru FF-1 του 7/1970. Μπλέ σκούρα χρωμα. Το 1991 χάλασαν όλα τα ταμπουρά ταυτόχρονα και άξιος μηχανικός με φιλότιμο δεν βρέθηκε. 1992 Κατάθεση πινακίδων. Τα τελευταία 25 χρόνια ειναι στο ακάλυπτο γκαράζ της πολυκατοικίας και το έχει φαει η σκουριά.

Φωτογραφιες προσεχώς.
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.405
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Οι φωτογραφιες φρέσκιες σημερινές.




Barn Find φάση...


Η μουρίτσα του...




Η άθλια κατάσταση του εσωτερικού...


Τα πίσω καθίσματα...


Ταμπλό και τιμόνι...


Είπα να ανοίξω και λίγο για να πάρει αέρα... Το χερούλι είχε κολλήσει καθώς και η ασφάλεια και ευτυχώς δεν μου έμεινε η πόρτα στο χέρι...

Η κατασταση θα βελτιωθεί, θα κουκουλωθει και θα φύγει οτιδήποτε υπάρχει γύρω εκτός απο τα αυτοκίνητα του υπολοιπου κόσμου φυσικά...
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.548
Reaction score
19.717
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Τασο σορρυ, αλλα αυτο τελειωσε.... δε ξαναγινεται...
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.405
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Τασο σορρυ, αλλα αυτο τελειωσε.... δε ξαναγινεται...
Γιατί σορρυ... Το ξερω ότι δεν ξαναγίνεται... Απο εμένα. Αμα εχεις πρώτον θεληση, δεύτερον πίστη και τρίτον και κυριότερο money...
Ακόμη και έτσι, σε αυτή την κατασταση, μια κουκούλα και ολίγη φροντιδα, θα του αλλάξουν, έστω και λίγο την οψη.
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.652
Reaction score
13.151
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Δεν είμαι ειδικός, αλλά απλώς στην Αγγλία έχω δει απίστευτες ιστορίες ανακατασκευής (εκεί υπάρχουν και οι κατάλληλοι μηχανικοί βέβαια και η τέχνη της αναπαλαίωσης αυτοκινήτων διδάσκεται και επίσημα σε τεχνικές σχολές και πανεπιστήμια ακόμα!). Σου δίνουν την αίσθηση ότι όντως, τα πάντα είναι δυνατά, αρκεί να το θέλεις! Παραθέτω από κάτω ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα, με την ελπίδα ότι δεν βγαίνω εκτός θέματος. Πρόκειται για μία Ferrari Dino 246 GTS, την οποία ο διοκτήτης της είχε βάλει να κλέψουν και να πετάξουν σε ένα ποτάμι για να πάρει την ασφάλεια. Αλλά οι κλέφτες τη λυπήθηκαν και την έθαψαν, κλέψει και θάψει το '74. Τη βρήκαν τυχαία κ΄τι παιδιά που έπαιζαν με τα χώματα 4 χρόνια αργότερα. Κοιτάχτε πως έγινε μετά!

1.jpg
2.jpg


Ή μήπως αυτή η 911 που σάπιζε για 30 χρόνια:

3.jpg
4.jpg
 

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
6.538
Reaction score
19.056
Πόντοι
1.287
Age
51
Περιοχή
Italy Milan
Ενταξει ολα γινονται...το θεμα ειναι παντα το οικονομικό... κ ποσο αξηζει ο κοπος...πολλες φορες η αξια της αναπαλαιωσης ξεπερναει την αξια του αυτοκινητου κ δεν συμφερει κ εκει σταματας...εκτος εαν προκεται για καποιο σπανιο μοντελο η υπαρχει συναισθηματικο "δεσιμο"...κ φυσικά πολλά λεφτά...
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.228
Reaction score
23.918
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Ενταξει ολα γινονται...το θεμα ειναι παντα το οικονομικό... κ ποσο αξηζει ο κοπος...πολλες φορες η αξια της αναπαλαιωσης ξεπερναει την αξια του αυτοκινητου κ δεν συμφερει κ εκει σταματας...εκτος εαν προκεται για καποιο σπανιο μοντελο η υπαρχει συναισθηματικο "δεσιμο"...κ φυσικά πολλά λεφτά...
Θα συμφωνήσω.
Και αν υποθέσουμε ότι τα λεφτά βρίσκονται τι γίνεται με τα ανταλλακτικά? Βρίσκονται για ένα όχι και τόσο "διάσημο" παλιό αυτοκίνητο?
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.419
Reaction score
16.750
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Πολλές φορές το κόστος της ανακατασκευής ξεπερνά και την 'συναισθηματική αξία' ενός αυτοκινήτου.

Πάντως είναι κρίμα να παρατήθηκε μόνο για βλάβη στα ταμπουρα.
Επίσης είναι αξιοπρόσεκτο, πως μέρες του '91 δεν δόθηκε για απόσυρση...
 
Last edited:

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
6.538
Reaction score
19.056
Πόντοι
1.287
Age
51
Περιοχή
Italy Milan
Πολλές φορές το κόστος της ανακατασκευής ξεπερνά και την 'συναισθηματική αξία' ενός αυτοκινήτου.
Ξεπερναει κ πολλα αλλα...οπως τον εγωισμό (δεν υσχει για ολους οπως για τον @PapatasosCX77 που το αγαπαει) πολλοι προτημανε να το βλεπουν να σαπηζει παρα να το πουλησουν κ στο τελος?...το ξερετε ηδη...sorry για το off topic
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.652
Reaction score
13.151
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
O λόγος πιστεύω είναι καθαρά συναισθηματικός. Δεν ξέρω, η κρίση της ηλικίας που βρισκόμαστε κάποιοι από εμάς :grin: η οποία σίγουρα μας κάνει να αγαπάμε ακόμα περισσότερο τα αυτοκίνητα της παιδικής και εφηβικής μας ηλικίας... Σε μια τέτοια περίπτωση το να ξαναδούμε σε μία αξιοπρεπή κατάσταση το αυτοκίνητο των παιδικών μας χρόνων πιστεύω σε εμάς τους "ρομαντικούς" θα μας συγκλόνιζε. Είναι και η ατμόσφαιρα μιας εποχής που χάθηκε για πάντα και θέλουμε κάτι να μας τη θυμίζει...

Να πω κάτι αστείο, αλλά πέρα για πέρα αληθινό: Πριν πάρω τη CX κυρίως, αλλά και μετά, ξέρετε τι έβλεπα πολλές φορές στα όνειρά μου? Ότι οδηγώ τη GS με την οποία μεγάλωσα... Ακριβώς για τους 2 λόγους που είπα από πάνω. Από αυτήν την άποψη εγώ προσωπικά θα υποστήριζα την αναπαλαίωση πάση θυσία και σε τόσο δύσκολες εποχές, όσο χρόνο (ή χρόνια...) πάρει... Έχω δει αναπαλαίωση που τράβηξε 30 χρόνια (εντάξει, το αυτοκίνητο ήταν Iso Grifo!).
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.405
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Αγαπητέ @Nikephoros
Εχω δει τις αναπαλαιωσεις αυτές από τις ειδήσεις. Πιστεύω πως δεν γίνεται τίποτα χωρίς χρήματα, τα οποία δεν έχω...

Αυτή τη στιγμή το λιγότερο που μπορώ να κάνω είναι να το κουκουλωσω, να πετάξω τα σκουπιδια που έχουν παρατήσει τα ατομα που σέβονται την περιουσία του άλλου και να κόψω τα χόρτα.
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.652
Reaction score
13.151
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Αγαπητέ @Nikephoros
Εχω δει τις αναπαλαιωσεις αυτές από τις ειδήσεις. Πιστεύω πως δεν γίνεται τίποτα χωρίς χρήματα, τα οποία δεν έχω...

Αυτή τη στιγμή το λιγότερο που μπορώ να κάνω είναι να το κουκουλωσω, να πετάξω τα σκουπιδια που έχουν παρατήσει τα ατομα που σέβονται την περιουσία του άλλου και να κόψω τα χόρτα.
Και αυτό, κατά τη γνώμη μου, είναι μία αρχή! Όπως μπορούμε... Ή αναπαλαίωση είναι σαν το ταξίδι στην Ιθακη, όπως έλεγε ο Καβαφης. Το ταξίδι είναι μακρύ... γεμάτο εμπειρίες, εκπλήξεις ευχάριστες και δυσάρεστες, αλλά πάντα ωφέλιμες.

Στο thread "βιβλιογραφία Citroen" είχα ανεβάσει ένα άρθρο για έναν συνταξιούχο μηχανικό της RAF, ο οποίος αγόρασε μία GTI turbo 1ης σειράς σε κατάσταση ερειπιου... Εάν θέλεις, διάβασε το άρθρο να δεις πως την έκανε... Το αυτοκίνητο αυτό κυκλοφορεί πολυ στο διαδίκτυο...
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.405
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Και αυτό, κατά τη γνώμη μου, είναι μία αρχή! Όπως μπορούμε... Ή αναπαλαίωση είναι σαν το ταξίδι στην Ιθακη, όπως έλεγε ο Καβαφης. Το ταξίδι είναι μακρύ... γεμάτο εμπειρίες, εκπλήξεις ευχάριστες και δυσάρεστες, αλλά πάντα ωφέλιμες.

Στο thread "βιβλιογραφία Citroen" είχα ανεβάσει ένα άρθρο για έναν συνταξιούχο μηχανικό της RAF, ο οποίος αγόρασε μία GTI turbo 1ης σειράς σε κατάσταση ερειπιου... Εάν θέλεις, διάβασε το άρθρο να δεις πως την έκανε... Το αυτοκίνητο αυτό κυκλοφορεί πολυ στο διαδίκτυο...
Βέβαιος θα το διαβάσω! Ολοι, πιστεύω, παιρνουμε θάρρος απο κάτι τέτοια!
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.652
Reaction score
13.151
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Βέβαιος θα το διαβάσω! Ολοι, πιστεύω, παιρνουμε θάρρος απο κάτι τέτοια!
Για να σε διευκολύνω, το ανεβάζω και εδώ. Ένα άρθρο που έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον κυρίως για τη CX που έχεις:
 

Attachments

Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.419
Reaction score
16.750
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Για να σε διευκολύνω, το ανεβάζω και εδώ. Ένα άρθρο που έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον κυρίως για τη CX που έχεις:
Νίκο, νομίζω την ειχα δει πέρσι-πρόπερσι σε αγγελία την συγκεκριμένη...

Το θυμάμαι γιατί οι τούρμπο ποτέ δεν βγήκαν με αυτό το τασάκι
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.405
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Για να σε διευκολύνω, το ανεβάζω και εδώ. Ένα άρθρο που έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον κυρίως για τη CX που έχεις:
Ωραίο αλλά την καγκούρεψε λίγο...
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.405
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Πολλές φορές το κόστος της ανακατασκευής ξεπερνά και την 'συναισθηματική αξία' ενός αυτοκινήτου.

Πάντως είναι κρίμα να παρατήθηκε μόνο για βλάβη στα ταμπουρα.
Επίσης είναι αξιοπρόσεκτο, πως μέρες του '91 δεν δόθηκε για απόσυρση...
Δεν είχαμε σκοπό να το πατατήσουμε... Οταν παρατήθηκε είχε 398.000 χλμ. Θα είχε άλλα τόσα εαν οι μάστορες της εποχής δεν είχαν στο κεφάλι τους τη λογική: τράβα πάρε καινούργιο.

Συγγνώμη για τα επαναλαμβανόμενα ποστ. Δε μπορουσα να κάνω edit το προηγούμενο.
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.405
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Αναμφίβολα... Αλλά πως ήταν και πως έγινε. Τουλάχιστον δεν πήγε στην πρέσσα...
Αυτό να μου πεις...
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.405
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Ρε λες...
Λοιπόν πήρα εναν δεκάλεπτο υπνακο το μεσημέρι...
Το δεκάλεπτο αυτό ήταν ενα απο τα ωραιότερα!

Είδα που λετε, τον εαυτό μου να κατεβαίνει στο γκαράζ με τσάπα και φτυάρι. Ξεκίνησα να κόβω τα αγριόχορτα που έχουν φυτρώσει γύρω από το Subarάκι μου. Αφουκαθαρισα τον γύρω χώρο, άνοιξαν καπό και ξεκίνησα την ανακατασκευή της μηχανής. Αφού τελείωσα, έπιασα το συστημα φρένων. Το τελείωσα και αυτό και μετά ξεσάπισμα σασσί, τα πάντα. Τέλος πάντων. Εκανα όλα τα βασικά για να κουνηθεί ένα αυτοκίνητο. Μπαίνω μέσα, τσοκ, κλειδί, γύρισμα... Παιρνει μπρος! Κατεβαζω χειρόφρενο, μανούβρα και γκαζωνω για να ανεβω την ανηφόρα της εισόδου του γκαράζ... Βγαινω στο δρόμο! Με το που γυρναω το τιμόνι στα ίσια του... Ξύπνησα...:(
Πάει μιλάμε το έχασα τελείως...:dash:
Με την πρωτη ευκαιρία ξεκιναω εργασίες!:yahoo::cool::dance:
 
Top Bottom