Τοποθέτηση δεξί καθρέφτη...

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Reaction score
16.682
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Italy Milan
Ίσως είστε τυχεροί αν έχετε fourgonetta ak διότι έχει ήδη δεξί καθρέφτη...:tomato:
σε διαφορετική περίπτωση θα πρέπει να χρησιμοποιησετε το τρυπάνι και να κάνετε τα παρακάτω... ;) αν θέλετε να βάλετε δεξί καθρέφτη φυσικά... :yawn2:

1)Πρώτα από ολα τοποθετήστε μια χαρτοταινία στο σημείο που θα τρυπήσετε.
μετά πάρτε τις σωστές διαστάσεις με ένα χάρακα...

2) Τρυπήστε την πόρτα στο σωστό σημείο με μύτη 4mm ( προσοχή το τρυπάνι να είναι σε κάθετη θέση με την πόρτα :O )

3) Στη συνεχεία ανοίξτε με μεγαλύτερη μύτη 10mm την τρύπα που κάνατε αρχικά

4) Το παρακάτω είναι βασικό κομμάτι για την σωστή τοποθέτηση του καθρέφτη, πωλείται απο τους περρισότερους προμηθευτές, στοιχίζει λιγότερο από 10 ευρώ.

5) τοποθετήστε το παραπάνω ανταλλακτικό 'τρίγωνο' από την εσωτερική μεριά της πόρτας βλ. την κάτω φώτο (συγκεκριμένα το περνάτε από την χαραμάδα, εκεί που είναι ο εσωτερικός μοχλός για το άνοιγμα της μπροστινής πόρτας) και τοποθετήστε προσωρινά από την μέσα μεριά με μια μακριά βίδα 4mm ώστε να πιάσει το τρίγωνο (προσοχή μην σας πέσει στο εσωτερικό της πόρτας :worry: )

6) Τώρα απλά βιδώστε την εσωτερική βίδα M4 με την εξωτερική κεντρική μεγάλη βίδα...

7) Et voila'... η δουλειά έγινε :)

Marios

Moderator
Reaction score
1.304
Πόντοι
517
Περιοχή
Αθήνα - Αίγινα
Flaminio πολύ χρήσιμο αυτό το ''do it yourself'', γιατί ένας δεξής καθρέπτης πάντα χρειάζεται πλέον. :)

Έχω δει πολλά ντεσεβω που έχουν, είναι όλοι προσθήκες των ιδιοκτητών ή έβαζε και η Σιτροεν εργοστασιακά δεξιούς καθρέπτες;

xantiamanolis

Member
Reaction score
3.852
Πόντοι
827
Περιοχή
Πρεβεζα
ο πιο σωστος τροπος ειναι να ανοιξεις με οσο μικροτερο τρυπανι την πρωτη τρυπα και να αλλαξεις 3-4 τρυπανια σε διαμετρο και να φτασεις στο τελικο τρυπανι 10mm
ερωτηση....εκει που θα μπει το εξωτερικο κομματι μηπως πρεπει να και ενα ειδος κολλας-τσιχλας στεγανοποιητικης που τουλαχοστον να μην περασει στο εσωτερικο της πορτας ιχνος απο νερο?βλακεια ισως αυτο που λεω αλλα μηπως?

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Reaction score
16.682
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Italy Milan
Από οτι ξέρω εγω ο δεξιός καθρέφτης δεν ηταν στο βασικό εξοπλισμό τουλάχιστον για την ελληνική αγορά, δεν χρειάζεται κατα την τοποθέτηση κάποιο υλικό στεγανοποιησης, το νερό στα 2cv μπαίνει άφθονο...

xantiamanolis

Member
Reaction score
3.852
Πόντοι
827
Περιοχή
Πρεβεζα
Flaminio Bertoni said:
Από οτι ξέρω εγω ο δεξιός καθρέφτης δεν ηταν στο βασικό εξοπλισμό τουλάχιστον για την ελληνική αγορά, δεν χρειάζεται κατα την τοποθέτηση κάποιο υλικό στεγανοποιησης, το νερό στα 2cv μπαίνει άφθονο...
:up: :up: :clap: :clap: ε τοτε να μην το εμποδιζουμε με στεγανοποιητικα και λοιπες κολλες...αστο να μπαινει δροσια το καλοκαιρι υγρασια το χειμωνα.....

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Reaction score
16.682
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Italy Milan
xantiamanolis said:
Flaminio Bertoni said:
:up: :up: :clap: :clap: ε τοτε να μην το εμποδιζουμε με στεγανοποιητικα και λοιπες κολλες...αστο να μπαινει δροσια το καλοκαιρι υγρασια το χειμωνα.....
Σωστός ;)

Top Bottom