Τι κάναμε σήμερα με το 2cv/DS/CX ή κάποιο άλλο ιστορικό μας Citroen?

Taskos

Member
Εγγραφή
24 Απριλίου 2013
Μηνύματα
1.241
Reaction score
2.954
Πόντοι
697
Age
54
Πες αρχαία Άργιλος να τονωθεί το ενδιαφέρον.
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Ντεσεβαδα στην Εγνατία οδό με προορισμο τα όρη και τα άγρια βουνά....
Άντε να ετοιμαζόμαστε για Ελβετία θεού θέλοντος....

Η Αδρεναλίνη στα ύψη :lol:
30939


30940

30941

Καί λιγάκι φύση
30942

Το οδόμετρο κάτι θέλει να μου πει...:lol:cool5
30943
 

KostasX

Member
Εγγραφή
25 Αυγούστου 2017
Μηνύματα
1.433
Reaction score
5.011
Πόντοι
847
Age
36
Περιοχή
Γρεβενα
Πλεροφορίες να' ουμ' περικαλώ, περί του οργάνου αριστερόθεν.

Θερμοκρασία λαδιού ? Αν ναι τεχνικά στοιχεία ( επαφής ? ) και συνδεσμολογία.

Merci
Φίλε Γιώργο Καλησπέρα!
Ναι είναι ένα όργανο θερμοκρασίας λαδιού στο καρτερ, έκανα τρύπα στην τάπα του λαδιού καί τό βίδωσα.Το τοποθέτησα πρίν Την παγκόσμια τής Κροατίας διότι ανησυχούσα ότι θα ανεβάσει μεγάλες θερμοκρασίες κατά Την διάρκεια του καλοκαιριού.Το όργανο είναι ένα απλό VDO, αξιόπιστο αλλά είναι σχεδόν άχρηστο.Ο λόγος ύπαρξης τού είναι καθαρά εγκυκλοπαιδικός αφού έτσι κι αλλιώς δεν αντιπροσωπεύει την πραγματική θερμοκρασία λειτουργίας τού λαδιού.Με λίγα λόγια είναι μία άχρηστη πολυτέλεια :lol:...Στο θέμα τής ανακατασκευής μου κάπου υπάρχει μια σελίδα με λεπτομέρειες καί όπως μου είχε πει ο Φιλτατος @visa chrono
" Τσάμπα σκοτουρες" καί είχε δίκιο..
Η συνδεσμολογία τού είναι πολύ απλή εάν θέλεις λεπτομέρειες θα κάνω ένα σχέδιο καί θά στο στείλω!
 

Giorgos_81

Member
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2022
Μηνύματα
1.647
Reaction score
3.605
Πόντοι
697
Age
50
Φίλε Γιώργο Καλησπέρα!
Ναι είναι ένα όργανο θερμοκρασίας λαδιού στο καρτερ, έκανα τρύπα στην τάπα του λαδιού καί τό βίδωσα.Το τοποθέτησα πρίν Την παγκόσμια τής Κροατίας διότι ανησυχούσα ότι θα ανεβάσει μεγάλες θερμοκρασίες κατά Την διάρκεια του καλοκαιριού.Το όργανο είναι ένα απλό VDO, αξιόπιστο αλλά είναι σχεδόν άχρηστο.Ο λόγος ύπαρξης τού είναι καθαρά εγκυκλοπαιδικός αφού έτσι κι αλλιώς δεν αντιπροσωπεύει την πραγματική θερμοκρασία λειτουργίας τού λαδιού.Με λίγα λόγια είναι μία άχρηστη πολυτέλεια :lol:...Στο θέμα τής ανακατασκευής μου κάπου υπάρχει μια σελίδα με λεπτομέρειες καί όπως μου είχε πει ο Φιλτατος @visa chrono
" Τσάμπα σκοτουρες" καί είχε δίκιο..
Η συνδεσμολογία τού είναι πολύ απλή εάν θέλεις λεπτομέρειες θα κάνω ένα σχέδιο καί θά στο στείλω!

Ευχαριστώ.

Ελεγα μήπως είχες κάποιο επαφής, στην έξοδο του ψυγείου λαδιού, που εκεί είναι η κρίσιμη θερμοκρασία. Στο κάρτερ, είναι μεν επιστροφές, και από εκεί παίρνει η αντλία, αλλά σε ανάμιξη με το ήδη υφιστάμενο, η θερμοκρασία είναι μη πραγματική. ή παίρνεις με επαφή από το φίλτρο.

Πλέον με τόσα θερμόμετρα διαθέσιμα, από αυτά της μαγειρικής, απόκτάς / ανακτάς την δίοδο ( thermistor ), το προσαρμόζεις στην έξοδο, και ξερεις την θερμοκρασία. Δεν το ζορίζεις μέχρι να ανεβάσει θερμοκρασία, ή το πλακώνεις με τον πυροσβεστήρα ή νερό, αν ανεβάσει.

pretty mixed boys
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.393
Reaction score
16.654
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Κατέβηκε όλο το μπροστινό σύστημα, αντιστρεπτικές, rotules (πάνω και κάτω , transmissions.

20230415_135211.jpg
20230415_150643.jpg


+Δίσκοι φρένων μπροστά, τακάκια μπρος πίσω, και ρυθμισαμε το ύψος γιατί καθόταν λίγο ψηλά.
Και αλλαγή του lhm

Τρία άτομα μας πήρε τουλάχιστον 15 ώρες

Το αυτοκίνητο παραμένει λίγο πιο σφιχτό μπροστά από την Prestige . Υποψιάζομαι στο μάλλον φταίνε οι πιο κουρασμένοι κύλινδροι της ανάρτησης λιγω των χιλιομέτρων.
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.393
Reaction score
16.654
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Τι αυτοκίνητο είναι πολύ πιο ακριβές στις αντιδράσεις του, δεν έχει καθόλου παίξιμο στο τιμόνι.
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.632
Reaction score
13.098
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Χριστός Ανέστη! Κυριακή του Πάσχα, μόνος μου με την κόρη μου, μια που εφημέρευε η γυναίκα μου, ευκαιρία για μία σύντομη βόλτα και Πασχαλινό πικνίκ. Το google maps λέει 2 ώρες και 56 λεπτά, αλλά στην πραγματικότητα έκανα μισή ώρα ακριβώς για Μεγάλο Καβούρι από Πετρούπολη, άλλα 25 λεπτά για Σούνιο, 35 λεπτά για Κωνσταντοπούλειο Νοσοκομείο από την ανατολική πλευρά, μέσω Λαυρίου (επίσκεψη στη γυναίκα μου που εφημέρευε...) και επιστροφή στο σπίτι σε άλλα 14 λεπτά. Σύνολο, μία ώρα και 44 λεπτά. Τα συνολικά χιλιόμετρα της ημέρας ήταν 175, μια που έκανα και ένα πρωΐνό δρομολόγιο με τη CX. H μέση κατανάλωση παραμένει σταθερά στα 9-9,5 λίτρα/100χλμ και συνάντησα και κίνηση.

30961

30962


Η γνωστή Turbo 2 σταθερή στο γνωστό σημείο. Κάτι πρέπει να γίνει με αυτήν... (μάλλον για ανταλλακτικά πλέον! Είναι πολλά χρόνια εκεί).
30963
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.211
Reaction score
23.874
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Τρία άτομα μας πήρε τουλάχιστον 15 ώρες
Τρομέρή δουλειά. Εππαγγελματίες οι άλλοι ή χομπίστες Νίκο?
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.211
Reaction score
23.874
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Χριστός Ανέστη! Κυριακή του Πάσχα, μόνος μου με την κόρη μου, μια που εφημέρευε η γυναίκα μου, ευκαιρία για μία σύντομη βόλτα και Πασχαλινό πικνίκ. Το google maps λέει 2 ώρες και 56 λεπτά, αλλά στην πραγματικότητα έκανα μισή ώρα ακριβώς για Μεγάλο Καβούρι από Πετρούπολη, άλλα 25 λεπτά για Σούνιο, 35 λεπτά για Κωνσταντοπούλειο Νοσοκομείο από την ανατολική πλευρά, μέσω Λαυρίου (επίσκεψη στη γυναίκα μου που εφημέρευε...) και επιστροφή στο σπίτι σε άλλα 14 λεπτά. Σύνολο, μία ώρα και 44 λεπτά. Τα συνολικά χιλιόμετρα της ημέρας ήταν 175, μια που έκανα και ένα πρωΐνό δρομολόγιο με τη CX. H μέση κατανάλωση παραμένει σταθερά στα 9-9,5 λίτρα/100χλμ και συνάντησα και κίνηση.

View attachment 30961
View attachment 30962

Η γνωστή Turbo 2 σταθερή στο γνωστό σημείο. Κάτι πρέπει να γίνει με αυτήν... (μάλλον για ανταλλακτικά πλέον! Είναι πολλά χρόνια εκεί).
View attachment 30963
Αληθώς Ανέστη!
Υπέροχα Νικόλα μπράβο. Με την καλύτερη συντροφιά (κόρη). Έτσι όπως βλέπω παρακρισμένη την CX σου με την μισή μούρη πάνω από το πεζοδρόμιο θυμάμαι τον ξάδφελφό μου (Κώστα) να μας λέει ποτέ να μην παρκάρουμε έτσι ένα παλιό υδροπνευματικό Citroen σε περίπτωση που ξαφνικά χάσει την πίεση της και γίνει ζημιά.
 

Giorgos_81

Member
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2022
Μηνύματα
1.647
Reaction score
3.605
Πόντοι
697
Age
50
Χριστός Ανέστη! Κυριακή του Πάσχα, μόνος μου με την κόρη μου, μια που εφημέρευε η γυναίκα μου, ευκαιρία για μία σύντομη βόλτα και Πασχαλινό πικνίκ.
.....ζηλεύω !
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.632
Reaction score
13.098
Πόντοι
1.077
Age
50
Περιοχή
Αθήνα
Αληθώς Ανέστη!
Υπέροχα Νικόλα μπράβο. Με την καλύτερη συντροφιά (κόρη). Έτσι όπως βλέπω παρακρισμένη την CX σου με την μισή μούρη πάνω από το πεζοδρόμιο θυμάμαι τον ξάδφελφό μου (Κώστα) να μας λέει ποτέ να μην παρκάρουμε έτσι ένα παλιό υδροπνευματικό Citroen σε περίπτωση που ξαφνικά χάσει την πίεση της και γίνει ζημιά.
Εάν σου πω ότι σκεφτόμουν το ίδιο πράγμα, αλλά δυστυχώς το αυτοκίνητο εάν το είχα παρκάρει πιο πίσω θα έκλεινε το δρόμο... Για αυτό το παρκάρισα με τη μούρη, ενώ πάντα παρκάρω με την όπισθεν. Και ο λόγος είναι ότι αμέσως πέφτει το πίσω μέρος, ενώ το μπροστινό παίρνει μάλλον πάνω από μιάμιση ώρα για να κατεβεί.
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.393
Reaction score
16.654
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Τρομέρή δουλειά. Εππαγγελματίες οι άλλοι ή χομπίστες Νίκο?
Ενας χομπίστας κι ένας συνταξιούχος της PSA
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.734
Reaction score
4.014
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
Αλλαγη σφαιρων στην xantia απο setup comfort σε setup 70 40 ελεγχος πιεσης στις 2 μεσαιες που απλα ηθελαν μετα απο 20.000 περι τα 10 μπαρ συμπληρωμα
αλλαγη λαδιων φιλτρου λαδιου βενζινας αερα και καμπινας .....ετσι για να σπασουμε ενα 2ωρο καθισιου....
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.393
Reaction score
16.654
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
ελεγχος πιεσης στις 2 μεσαιες που απλα ηθελαν μετα απο 20.000 περι τα 10 μπαρ συμπληρωμα
Manoli einnoeis tin sfaira ton frenon kai ton sissorefti?
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.453
Reaction score
19.458
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Μαλλον συσσωρευτη (εμπρος) και αντιβυθιση (πισω).
 
Top Bottom