Τι κάναμε σήμερα με το 2cv/DS/CX ή κάποιο άλλο ιστορικό μας Citroen?

Stargazer

Member
Reaction score
453
Πόντοι
337
Περιοχή
Καλαμαριά
Είσαι πολύ τυχερός αλλά και ικανός μπράβο Κώστα οδήγησε το μέχρι να λιώσει η άσφαλτος

Giorgos_81

Member
Reaction score
1.850
Πόντοι
437
Στις 6 είναι κάθετο, ποτέ δεν ήταν από την μαμά του έτσι...στις 19:30 για τους λόγους που είπαμε :thumbs:

Το επιβεβαίωσα σήμερα. Με το τιμόνι στην ευθεία, η ακτίνα είναι στο 6.

Ειχα μνήμες από την χρήση, που το κρατούσα σαν χειριστήριο φάντομ, και επιβεβαιώθηκα.

Και το έχω στην κατοχή μου από την πρώτη ημέρα. Δεν έχει υποστεί αλλοίωση / μετατροπή / ρύθμιση. Ειναι η εργοστασιακή.

KostasX

Member
Reaction score
4.098
Πόντοι
777
Περιοχή
Γρεβενα
Το επιβεβαίωσα σήμερα. Με το τιμόνι στην ευθεία, η ακτίνα είναι στο 6.

Ειχα μνήμες από την χρήση, που το κρατούσα σαν χειριστήριο φάντομ, και επιβεβαιώθηκα.

Και το έχω στην κατοχή μου από την πρώτη ημέρα. Δεν έχει υποστεί αλλοίωση / μετατροπή / ρύθμιση. Ειναι η εργοστασιακή.
Σίγουρα υπάρχει κάποιο λάθος...δεν έχεις σωστούς κύκλους στροφης εαν είναι στο κέντρο...Το έχω μετρημένο στο δικό μόυ. Επίσης υπάρχει καί ενα μικρό σημάδι στο πολυσφηνο της κρεμαργιερας πού δείχνει την ιδεατή θέση του τιμονιού καί αυτή είναι ώρα 7 η αν κάνεις μια μικρή πατέντα ώρα 5..

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Reaction score
17.445
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Italy Milan
Μόλις βγήκαν από το εργοστάσιο, φαίνεται ξεκάθαρα το τιμόνι στις 19:30 με ευθείες ρόδες...
27699

Last edited:

Giorgos_81

Member
Reaction score
1.850
Πόντοι
437
Σίγουρα υπάρχει κάποιο λάθος...δεν έχεις σωστούς κύκλους στροφης εαν είναι στο κέντρο...Το έχω μετρημένο στο δικό μόυ. Επίσης υπάρχει καί ενα μικρό σημάδι στο πολυσφηνο της κρεμαργιερας πού δείχνει την ιδεατή θέση του τιμονιού καί αυτή είναι ώρα 7 η αν κάνεις μια μικρή πατέντα ώρα 5..
Δώσε φωτό και στοιχεία να το ελέγξω, τώρα που είναι ακόμα .........γυμνό ! Ουα ουά ουά.

Περιμένω την στιγμή που θα ξαναπερπατήσει με τεράστια λαχτάρα. :baby:

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Reaction score
17.445
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Italy Milan
Με φανάρι ομίχλης;
Βεβαίως, τα τελευταία ανάλογα κ την χώρα προορισμόυ, το δικό μου το άσπρο το έχει ακόμη από την μάνα του...τα after market είναι ποιο τετραγωνικά κ δε μου αρέσουν...

Giorgos_81

Member
Reaction score
1.850
Πόντοι
437
Βεβαίως, τα τελευταία ανάλογα κ την χώρα προορισμόυ, το δικό μου το άσπρο το έχει ακόμη από την μάνα του...τα after market είναι ποιο τετραγωνικά κ δε μου αρέσουν...
Από εκεί ξεχωρίζαμε την δεκαετία του '80, τα "εισαγωγής" από κυρίως Ολλανδία και λιγότερα τα της Γερμανίας.
Ηταν πλέον υποχρωτικό βάσει νόμου, και όταν τα βλέπαμε στις μάντρες, ξέραμε ότι έχουν 100.000+ χιλιόμετρα, και πολύ αλάτι στα σασσί τους.
Πουλήθηκαν τότε πολλά "σαπάκια" σε ανθρώπους που δεν είχαν την γνώση.

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Reaction score
17.445
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Italy Milan
Από εκεί ξεχωρίζαμε την δεκαετία του '80, τα "εισαγωγής" από κυρίως Ολλανδία και λιγότερα τα της Γερμανίας.
Ηταν πλέον υποχρωτικό βάσει νόμου, και όταν τα βλέπαμε στις μάντρες, ξέραμε ότι έχουν 100.000+ χιλιόμετρα, και πολύ αλάτι στα σασσί τους.
Πουλήθηκαν τότε πολλά "σαπάκια" σε ανθρώπους που δεν είχαν την γνώση.
δεν ειναι απολυτο, το δικο μου απο εξω ηρθε αλλα ηταν οκ:cool: εγώ το χάλασα!

Last edited:

nonos

Member
Reaction score
15.673
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Έβαλα τη xantia μπρος να φορτίσει η μπαταρία.. δυσκολεύτηκε αλλά πήρε.. λέω άρχισε να κουράζεται η μπαταρία.. βγαίνω να πάω απέναντι να τραβήξω λάστιχο να την ξεπλυνω και σα να μου μύρισε βενζίνη.. λέω καυσαέρια θα είναι απ' την ακινησία μυρίζει παραπάνω.. γυρνάω την κοιτάω και βλέπω να τρέχει κάτω ποτάμι... Έντρομος τρέχω απέναντι, σβήνω κινητήρα και ανοίγω καπώ.. απίστευτη μυρωδιά βενζίνης και εσκασε-ανοιξε ο σωλήνας υψηλής που πάει στο ρυθμιστή πίεσης καυσίμου.. τυχερός πολύ που ήταν κρύο το αυτοκίνητο γιατί αλλιώς θα ήταν πολύ άσχημη η εξέλιξη...
Φυσικά και η δυσκολία εκκίνησης ήταν από την απώλεια ποσότητας όχι από τη μπαταρία που είναι και ενός έτους...

Giorgos_81

Member
Reaction score
1.850
Πόντοι
437
Έβαλα τη xantia μπρος να φορτίσει η μπαταρία.. δυσκολεύτηκε αλλά πήρε.. λέω άρχισε να κουράζεται η μπαταρία.. βγαίνω να πάω απέναντι να τραβήξω λάστιχο να την ξεπλυνω και σα να μου μύρισε βενζίνη.. λέω καυσαέρια θα είναι απ' την ακινησία μυρίζει παραπάνω.. γυρνάω την κοιτάω και βλέπω να τρέχει κάτω ποτάμι... Έντρομος τρέχω απέναντι, σβήνω κινητήρα και ανοίγω καπώ.. απίστευτη μυρωδιά βενζίνης και εσκασε-ανοιξε ο σωλήνας υψηλής που πάει στο ρυθμιστή πίεσης καυσίμου.. τυχερός πολύ που ήταν κρύο το αυτοκίνητο γιατί αλλιώς θα ήταν πολύ άσχημη η εξέλιξη...
Φυσικά και η δυσκολία εκκίνησης ήταν από την απώλεια ποσότητας όχι από τη μπαταρία που είναι και ενός έτους...

Ειναι μία κύρια αιτία ανάφλεξης οχημάτων κατα την κίνησή τους. Αλλοίωση / καταστροφή των γραμμών βενζίνης. Η υπερβολική ζέστη στον χώρο του κινητήρα, επιδεινώνει την αλλοίωση λόγω χρόνου. Απαιτείται συχνός έλεγχος, ελαστικότητα / ραγίσματα / σωστές συνδέσεις.

Την έχω πάθει 3 φορές, σε 3 διαφορετικά αυτοκίνητα, συντριβάνι η βενζίνη από τα σωληνάκια παροχής. Μετά την τρόμπα. Ευτυχώς, από καθαρή τύχη, δεν είχαμε αναφλέξεις / καταστροφές.

Πολύ παληά, μηχανικός, τύλιγε τα σωληνάκια με κορδόνι αμιάντου, διατομή σαν χοντρό μακαρόνι, για την προστασία των γραμμών.

Μετά, βγήκαν οι κακές επιπτώσεις του αμιάντου, οπότε η λύση αυτή,.........................

Stargazer

Member
Reaction score
453
Πόντοι
337
Περιοχή
Καλαμαριά
Το έπαθα και δεν το κατάλαβα γιατί έχω υγραέριο , μου μύρισε βενζίνη μόλις άνοιξα το καλοριφέρ και λέω λες; Επειδή δεν μπορούσα να σταματήσω το γύρισα στην βενζίνη και έσβησε εκεί κατάλαβα ότι κάτι κακό έγινε. Σταμάτησα ,άνοιξα το καπό και ειδα το συντριβάνι...

nonos

Member
Reaction score
15.673
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Δλδ σου μύρισε βενζίνη και το γύρισες σε βενζίνη? Να σε πάρω στο γάμο μου να μου πεις και του χρονου:lol:

Stargazer

Member
Reaction score
453
Πόντοι
337
Περιοχή
Καλαμαριά
Δλδ σου μύρισε βενζίνη και το γύρισες σε βενζίνη? Να σε πάρω στο γάμο μου να μου πεις και του χρονου:lol:
Το γύρισα να δω αν ήταν αυτό που υποψιαζομουν... ήταν τελικά
Υ.Γ. Στους γάμους τέτοια λέω

Reaction score
14.969
Πόντοι
1.137
Περιοχή
Région parisienne
Δλδ σου μύρισε βενζίνη και το γύρισες σε βενζίνη?
ναι, ειναι το τεστ για να δεις αν θα βγαλει φλογες απο το καπο

Top Bottom