Τι αυτοκίνητο οδηγάμε σήμερα?

Εγγραφή
15 Μαρτίου 2021
Μηνύματα
56
Reaction score
113
Πόντοι
287
Age
49
Ευχαριστώ πολύ! Δέκα συνεργεία έχω αλλάξει (ότι έχει να κάνει με την ανάρτηση ξέρουν στο περίπου) για να έχει σωστή "συμπεριφορά" :DSsuspension:
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.550
Reaction score
19.727
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Μόνο με.προσωπικη ενασχοληση/διαβασμα μπορείς να έχεις άποψη στα απίστευτα που λένε ακόμα και άνθρωποι που τα έχουν δουλέψει τα xantia...
1.8 8v '94 229.000km :love: κι ας με ταλαιπωρεί λίγο με τη "συμπεριφορά" για πρώτη φορά τώρα τελευταια
 
Εγγραφή
15 Μαρτίου 2021
Μηνύματα
56
Reaction score
113
Πόντοι
287
Age
49
Μόνο με.προσωπικη ενασχοληση/διαβασμα μπορείς να έχεις άποψη στα απίστευτα που λένε ακόμα και άνθρωποι που τα έχουν δουλέψει τα xantia...
1.8 8v '94 229.000km :love: κι ας με ταλαιπωρεί λίγο με τη "συμπεριφορά" για πρώτη φορά τώρα τελευταια
Το 2016 είχα πάθει ένα ατύχημα εργατικό κ το Χαntia έμεινε ακίνητο για 1,5 χρόνο... Το ανέλαβαν άλλοι να το συνεφερουν... Άλλαξαν το ύψος της ανάρτησης, έλυσαν τα ρομπότ, ρύθμιζαν το ύψος με την παλάμη του χεριού κα... Μέχρι πριν λίγο καιρό παιδευόμουν είχα απηυδήσει μέχρι να βρω το σωστό " καθηγητή" να το διορθώσει... νομίζω...
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.550
Reaction score
19.727
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Σιδερένιοι.. εσύ πρώτα απ ολα και μετά και η Ξανθούλα.
 
Εγγραφή
15 Μαρτίου 2021
Μηνύματα
56
Reaction score
113
Πόντοι
287
Age
49
Σιδερένιοι.. εσύ πρώτα απ ολα και μετά και η Ξανθούλα.
Δόξα τω Θεώ όλα καλά. Έμαθα να οδηγω σε GSA από το 1992 μέχρι το 1997 που πήρα ένα BX 1.6 TRS '86 το οποίο θα είχα ακόμα αν δεν μου το είχαν διαλύσει παρκαρισμένο κ το 2004 πήρα την Ξανθιά καλλονή 1.8 16v'96 με 85000χλμ κ έχει κάνει άλλα 540000χλμ μαγικά, ξεκούραστα...
 
Εγγραφή
15 Μαρτίου 2021
Μηνύματα
56
Reaction score
113
Πόντοι
287
Age
49
Είμαι σε περίοδο αλλαγής σφαιρών...Σκέφτομαι comfort ή 70/40 ή το ίδιο 55/30? Μου αρέσει να είναι όσο γίνεται πιο... GSA!!! Είμαι λάτρης του βαρκαζ σε σημείο που δεν με νοιάζει η αντιβυθιση :help::citrolove:
 

maxtsif

Member
Εγγραφή
31 Μαϊου 2018
Μηνύματα
968
Reaction score
3.738
Πόντοι
757
Age
54
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Είμαι σε περίοδο αλλαγής σφαιρών...Σκέφτομαι comfort ή 70/40 ή το ίδιο 55/30? Μου αρέσει να είναι όσο γίνεται πιο... GSA!!! Είμαι λάτρης του βαρκαζ σε σημείο που δεν με νοιάζει η αντιβυθιση :help::citrolove:
Αν θες διαβασε εδω
 
Εγγραφή
15 Μαρτίου 2021
Μηνύματα
56
Reaction score
113
Πόντοι
287
Age
49

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.231
Reaction score
23.923
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
625000χλμ
Απίστευτο νούμερο και αντέχει ακόμα. Μακάρι να κάνεις και άλλα τόσα. Το GS να υποθέσω δεν υπάρχει πλέον σωστά?
 

Citroenakis

Member
Εγγραφή
24 Απριλίου 2018
Μηνύματα
313
Reaction score
649
Πόντοι
427
Age
57
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Εύχομαι νά'σαι γερός καί δυνατός, να χαίρεσαι όποιους καί ότι αγαπάς, καί το ατύχημα να είναι μια μικρή κακή ανάμνηση.
Όσον αφορά συνεργεία. Είναι αλήθεια ότι όσο περνούν τα χρόνια χάνονται οι μάστορες που τα ήξεραν καί τα δούλευαν. Αλλά από στόμα σε στόμα βρίσκουμε ακόμα μαστόρους. Υπάρχουνε.
Αλλά δε ξέρουμε και πού είσαι.
Τώρα για σφαίρες, το δικό μου (είδα τη φωτογραφία της δικιάς σου - είναι ίδιες), είχε σετ 55-30 καί το έκανα 70-55 έχοντάς το λίγο χαμηλωμένο. Η xantia είναι πολύ μαλακή, ειδικά το καλοκαίρι. Χειμώνα με παγωνιές σκληραίνει κάμποσο, όπως περίπου ήταν με σετ 55-30 τα καλοκαίρια.
Θέλει λίγο προσοχή, στα απότομα φρένα γιατί σηκώνει πίσω το "κώλο". Σε αυτοκινητόδρομο στα 120-130, σε παλιές εθνικές πχ Ιωάννινα-Πρέβεζα στα 100 (αν ξέρεις το δρόμο), πας άνετα. Για πιό πάνω δε νομίζω γιατί είναι αρκετά μαλακό το αμάξι ειδικά καλοκαιρινούς μήνες.
Άν οδηγάς χαλαρά δεν έχεις θέμα. Άν το πατάς θέλει προσοχή.
Πάντως άν το μαλακώσεις μέχρι να συνηθίσεις τις αντιδράσεις, πρέπει να προσέχεις.
Άλλοι έχουν σετ 70-40 σε απλές ή comfort σφαίρες. Θα σου δώσουν πληροφορίες.
Θα μάθεις περισσότερα απ'ότι χρειάζεσαι.:thumbs: :D :D
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.550
Reaction score
19.727
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Citroenakis κάνε μια εξαέρωση στα φρένα σου για αυτό που περιγράφεις στα απότομα φρεναρίσματα. Θα βελτιωθεί λιγο. Σου τρώει τακάκια εμπρός πιο γρήγορα μήπως επίσης?

Επίσης το 70-55 ...? Δλδ έχεις μπροστινές απο σειρά ΙΙ στις πίσω? 70-40 ή 55-30 ήταν το set up στις ταπεινές εκδόσεις που κυκλοφόρησαν σωρηδόν εδώ. Λάθος τα λέω?

Για εμένα που φοράει 70-40 απ' τη μάνα της δε χρειάζεται καμία συντηρητική οδήγηση ιδίως σε επαρχιακούς που εκεί θέλει στρίψιμο η γρια να ξανανιώνει... Το αυτοκίνητο έχει άπλετη πρόσφυση και οι κλίσεις τουλάχιστον στο 70-40 είναι τοσο-οσο.. Δλδ σε προειδοποιεί και άριστα όταν πας να το παραξηλωσεις...

Για εμένα ΖΑΝ μην βάλεις άλλο set up εκτός απ' το μανισιο. Και για εμένα comfort μόνο αν το έχεις αυτοκίνητο βόλτας με ελάχιστα χιλιόμετρα το μήνα και θες να αποθεώσεις την ανεση. Για καθημερινό αυτοκίνητο όχι.

Μάστορα αν κατάλαβα καλά βρήκες καλό οπότε δε προτείνω άλλον.
Επίσης είναι αυτόματη..? Γιατί είχα συμβουλέψει κάτοχο πριν λίγα χρόνια σε άλλο ιστότοπο, με παρόμοια χιλιόμετρα για την επισκευη του αυτοματου.
 
Last edited:
Εγγραφή
15 Μαρτίου 2021
Μηνύματα
56
Reaction score
113
Πόντοι
287
Age
49
Απίστευτο νούμερο και αντέχει ακόμα. Μακάρι να κάνεις και άλλα τόσα. Το GS να υποθέσω δεν υπάρχει πλέον σωστά?
Αντέχει ακόμα γιατί της συμπεριφερομαι όπως της αρμόζει... γλυκά, ευγενικά, με αγάπη κ ας με πληγώνει πού κ πού!!! Το GSA δυστυχώς δεν το έχω...
 
Εγγραφή
15 Μαρτίου 2021
Μηνύματα
56
Reaction score
113
Πόντοι
287
Age
49
Εύχομαι νά'σαι γερός καί δυνατός, να χαίρεσαι όποιους καί ότι αγαπάς, καί το ατύχημα να είναι μια μικρή κακή ανάμνηση.
Όσον αφορά συνεργεία. Είναι αλήθεια ότι όσο περνούν τα χρόνια χάνονται οι μάστορες που τα ήξεραν καί τα δούλευαν. Αλλά από στόμα σε στόμα βρίσκουμε ακόμα μαστόρους. Υπάρχουνε.
Αλλά δε ξέρουμε και πού είσαι.
Τώρα για σφαίρες, το δικό μου (είδα τη φωτογραφία της δικιάς σου - είναι ίδιες), είχε σετ 55-30 καί το έκανα 70-55 έχοντάς το λίγο χαμηλωμένο. Η xantia είναι πολύ μαλακή, ειδικά το καλοκαίρι. Χειμώνα με παγωνιές σκληραίνει κάμποσο, όπως περίπου ήταν με σετ 55-30 τα καλοκαίρια.
Θέλει λίγο προσοχή, στα απότομα φρένα γιατί σηκώνει πίσω το "κώλο". Σε αυτοκινητόδρομο στα 120-130, σε παλιές εθνικές πχ Ιωάννινα-Πρέβεζα στα 100 (αν ξέρεις το δρόμο), πας άνετα. Για πιό πάνω δε νομίζω γιατί είναι αρκετά μαλακό το αμάξι ειδικά καλοκαιρινούς μήνες.
Άν οδηγάς χαλαρά δεν έχεις θέμα. Άν το πατάς θέλει προσοχή.
Πάντως άν το μαλακώσεις μέχρι να συνηθίσεις τις αντιδράσεις, πρέπει να προσέχεις.
Άλλοι έχουν σετ 70-40 σε απλές ή comfort σφαίρες. Θα σου δώσουν πληροφορίες.
Θα μάθεις περισσότερα απ'ότι χρειάζεσαι.:thumbs::D:D
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και εσύ και όλοι μας κ οι οικογένειες μας να είναι υγιείς.
Όσων αφορά τα συνεργεία πες μου που κ δεν έχω πάει. Μένω στον Πειραιά αλλά έχω γυρίσει πολλές αντ/πειες κ εξειδικευμενα στην Αττική από το 1992 μέχρι και το 2020! Νομίζω ότι όμως βρήκα ΤΟΝ μάστορα στο Ν. Κόσμο.
Θα ήθελα να δοκίμαζα τις comfort, δεν ξέρω όμως πού να τις βρω... :citrolove:
 

Citroenakis

Member
Εγγραφή
24 Απριλίου 2018
Μηνύματα
313
Reaction score
649
Πόντοι
427
Age
57
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Citroenakis κάνε μια εξαέρωση στα φρένα σου για αυτό που περιγράφεις στα απότομα φρεναρίσματα. Θα βελτιωθεί λιγο. Σου τρώει τακάκια εμπρός πιο γρήγορα μήπως επίσης?

Επίσης το 70-55 ...? Δλδ έχεις μπροστινές απο σειρά ΙΙ στις πίσω? 70-40 ή 55-30 ήταν το set up στις ταπεινές εκδόσεις που κυκλοφόρησαν σωρηδόν εδώ. Λάθος τα λέω?

Για εμένα που φοράει 70-40 απ' τη μάνα της δε χρειάζεται καμία συντηρητική οδήγηση ιδίως σε επαρχιακούς που εκεί θέλει στρίψιμο η γρια να ξανανιώνει... Το αυτοκίνητο έχει άπλετη πρόσφυση και οι κλίσεις τουλάχιστον στο 70-40 είναι τοσο-οσο.. Δλδ σε προειδοποιεί και άριστα όταν πας να το παραξηλωσεις...

Για εμένα ΖΑΝ μην βάλεις άλλο set up εκτός απ' το μανισιο. Και για εμένα comfort μόνο αν το έχεις αυτοκίνητο βόλτας με ελάχιστα χιλιόμετρα το μήνα και θες να αποθεώσεις την ανεση. Για καθημερινό αυτοκίνητο όχι.

Μάστορα αν κατάλαβα καλά βρήκες καλό οπότε δε προτείνω άλλον.
Επίσης είναι αυτόματη..? Γιατί είχα συμβουλέψει κάτοχο πριν λίγα χρόνια σε άλλο ιστότοπο, με παρόμοια χιλιόμετρα για την επισκευη του αυτοματου.
Τακάκια δε μου τρώει.
Όσο για τις σφαίρες, ναί. Από το πάσχα του 2019, έχω 70άρες μπροστά, καί τις 55άρες από μπροστά τις πήγα πίσω. Έχω χαμηλώσει τη xantia 2 με 2,5 cm (δε θυμάμαι ακριβώς) μπρός πίσω(όταν την πήρα το 2001), καί την έχω όπως ακριβώς τη θέλω. Όσο πιό κοντά σε gs.
Ακριβώς έτσι είχα και την gs αλλά καί την bx.(από το 1988 έως σήμερα 3 αυτοκίνητα. GS-BX-XANTIA. Πάντα χαμηλά και μαλακά. Εξαίρεση 18 χρόνια η xantia με σετ 55-30, από 2001 έως 2019).
Καί βέβαια το σύστημα δουλεύει κανονικά, χωρίς κανένα πρόβλημα.
Όσο είχα τις μανίσιες πιέσεις με χαμήλωμα δεν το φύλαγα καθόλου. Μου κακοφαίνονταν γιατί οι άλλοι στις στροφές πάταγαν φρένο. Τώρα σιγά σιγά μετά από τις μαλακίες όλα αυτά τα χρόνια, περνάνε και τα χρόνια βέβαια, άλλο 20-25-30, άλλο 55, έρχεται η νηνεμία. Ας ηρεμήσουμε λίγο και να απολαύσουμε τη διαφορετικότητα της ανάρτησης.
Αφού της έφαγα το μεδούλι, και με έσωσε 3 , 4 φορές, τώρα θα την χαρώ
 
Last edited:
Εγγραφή
15 Μαρτίου 2021
Μηνύματα
56
Reaction score
113
Πόντοι
287
Age
49
Citroenakis κάνε μια εξαέρωση στα φρένα σου για αυτό που περιγράφεις στα απότομα φρεναρίσματα. Θα βελτιωθεί λιγο. Σου τρώει τακάκια εμπρός πιο γρήγορα μήπως επίσης?

Επίσης το 70-55 ...? Δλδ έχεις μπροστινές απο σειρά ΙΙ στις πίσω? 70-40 ή 55-30 ήταν το set up στις ταπεινές εκδόσεις που κυκλοφόρησαν σωρηδόν εδώ. Λάθος τα λέω?

Για εμένα που φοράει 70-40 απ' τη μάνα της δε χρειάζεται καμία συντηρητική οδήγηση ιδίως σε επαρχιακούς που εκεί θέλει στρίψιμο η γρια να ξανανιώνει... Το αυτοκίνητο έχει άπλετη πρόσφυση και οι κλίσεις τουλάχιστον στο 70-40 είναι τοσο-οσο.. Δλδ σε προειδοποιεί και άριστα όταν πας να το παραξηλωσεις...

Για εμένα ΖΑΝ μην βάλεις άλλο set up εκτός απ' το μανισιο. Και για εμένα comfort μόνο αν το έχεις αυτοκίνητο βόλτας με ελάχιστα χιλιόμετρα το μήνα και θες να αποθεώσεις την ανεση. Για καθημερινό αυτοκίνητο όχι.

Μάστορα αν κατάλαβα καλά βρήκες καλό οπότε δε προτείνω άλλον.
Επίσης είναι αυτόματη..? Γιατί είχα συμβουλέψει κάτοχο πριν λίγα χρόνια σε άλλο ιστότοπο, με παρόμοια χιλιόμετρα για την επισκευη του αυτοματου.
... αν τις βρω θα βάλω τις comfort. Για μένα η οδηγηση με το Xantia ότι κ να κάνω όπου κ να πάω είναι πάντα βόλτα :superman: χωρίς ίχνος υπερβολής. Τα πεντάλ μου είναι τρία... :citroen:
 

Citroenakis

Member
Εγγραφή
24 Απριλίου 2018
Μηνύματα
313
Reaction score
649
Πόντοι
427
Age
57
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Συνεργεία αττικης δε ξέρω πέρα από τα γνωστά, χορέβα και πουλακη.
Όσο για ήπειρο, αλεξίου γιάννενα καί .......
manolo πρέβεζα.:D:D:D
Εύχομαι να βρήκες το μάστορα που έψαχνες.
Τις σφαίρες τις έχω από τον πουλάκη. Απλές, όχι comfort.
 
Εγγραφή
15 Μαρτίου 2021
Μηνύματα
56
Reaction score
113
Πόντοι
287
Age
49
Συνεργεία αττικης δε ξέρω πέρα από τα γνωστά, χορέβα και πουλακη.
Όσο για ήπειρο, αλεξίου γιάννενα καί .......
manolo πρέβεζα.:D:D:D
Εύχομαι να βρήκες το μάστορα που έψαχνες.
Τις σφαίρες τις έχω από τον πουλάκη. Απλές, όχι comfort.
Comfort πού θα βρω? Ο Πουλακης δεν έχει... rant2
 
Top Bottom