Συνθετικά - Πολυεστερικά

Stargazer

Member
Εγγραφή
10 Νοεμβρίου 2021
Μηνύματα
1.006
Reaction score
1.327
Πόντοι
457
Age
38
Περιοχή
Καλαμαριά
Καλησπέρα σε ολους και καλή χρονιά με υγεία

Σήμερα μου κατέβηκε μια ιδέα ,
Αν στο 2cv μπορούμε να αντικαταστήσουμε τα σημεία που προσβάλει η σκουριά πιο συχνά όπως τα πατώματα η την λαμαρίνα που κρατάει τα φανάρια η και ακόμα τα φτερά η τις πόρτες (μαζί καπό και πορτμπαγκάζ) με πολυεστερικά κομμάτια. Δεν ξέρω κατά πόσο μπορούν να δεθουν με τα υπόλοιπα μεταλλικά μερη αλλά δεν θα ήταν μια πιο μόνιμη λύση;
 

maxtsif

Member
Εγγραφή
31 Μαϊου 2018
Μηνύματα
968
Reaction score
3.738
Πόντοι
757
Age
54
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Αν και -θεωρητικά- καθε νέα ιδέα έχει το ενδιαφέρον της, στη συγκεκριμένη περίπτωση, εκτός οτι χάνεται η αυθεντικότητα, δεν υπάρχει και λόγος να γίνει γιατί αυτά τα ανταλλακτικά του 2cv υπάρχουν καινούρια και σε τιμές "συγκρατημένες". Σε κάποια άλλα μοντέλα που δε μπορείς να τα βρείς, ίσως να έχει αξία να γίνουν πολυαστερικά.
 

Stargazer

Member
Εγγραφή
10 Νοεμβρίου 2021
Μηνύματα
1.006
Reaction score
1.327
Πόντοι
457
Age
38
Περιοχή
Καλαμαριά
Ναι μεν χαλάει η αυθεντικότητα αλλά από την άλλη κάτω από την μπογιά δεν φαίνεται τι υπάρχει , επίσης ουσιαστικά ξεμπερδευεις με την σκουριά και γίνεσαι ανεξάρτητος από προμηθευτές για τα συγκεκριμένα κομματια
 

zach8

Member
Εγγραφή
13 Δεκεμβρίου 2021
Μηνύματα
264
Reaction score
401
Πόντοι
307
Age
50
Σίγουρα ξεμπερδεύεις απ' τη σκουριά? Έχω δει πολλές Ξάνθια και ΒΧ, που έχουν πέμπτη πόρτα πολυεστερική,
και φεύγει η μπογιά και δείχνει άσχημο. Δε ξέρω αν θυμάμαι καλά, αλλά σε ένα από τα δυο μοντέλα έχω δει πέμπτη πόρτα
να έχει φύγει η μπογιά και να είναι εκτεθειμένο στα στοιχεία της φύσης, και να γίνεται σιγά σιγά χάλια.
Και κάποια στιγμή μου φαίνεται είδα και χτυπημένη πέμπτη πόρτα, και δεν έδειχνε καθόλου καλή
και δε ξέρω αν επισκευάζεται.
Αν δηλαδή γίνει κάτι τέτοιο, θα πρέπει να υπάρχει πολύ προσοχή μη χτυπηθεί, ή μη γδαρθεί, ή να βαφτεί καλά.
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.550
Reaction score
19.725
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Χρόνια ολόκληρα τώρα... πολυεστέρας -> απατεώνας..

Για κανένα λόγο φιλτατε.. λάθος υλικό ιδίως όταν τοποθετείται σε σημεία που έχει αφαιρεθεί λαμαρίνα και "δένει" με αυτήν.. η σκουρια προχωρά στην λαμαρίνα που έχει απομείνει..

Για το 2cv υπάρχουν όλα τα κομμάτια στα οποία πονάει online για αγορά σε πολύ καλές τιμές και για ωραίες, καθαρές δουλειές ..
 
Last edited:

minas

Member
Εγγραφή
22 Δεκεμβρίου 2017
Μηνύματα
968
Reaction score
2.825
Πόντοι
587
Age
35
H αληθεια ειναι οτι με τον πολυεστερα και τα λοιπα παρεμφερη υλικα,ξεμπερδευεις μεν με τη σκουρια,αλλα ανακυπτουν αλλα ζητηματα.
Πρεπει πχ,να προσεχεις παρα πολυ το που παρκαρεις....
 

Taskos

Member
Εγγραφή
24 Απριλίου 2013
Μηνύματα
1.264
Reaction score
3.020
Πόντοι
777
Age
54
Νομίζω κυκλοφορούσαν ανταλλακτικά φτερά και καπώ από συνθετικό υλικό για το 2cv. hmmm
 
Last edited:

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.231
Reaction score
23.921
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Είναι προτιμότερο (και για λόγους στατικότητας) να επιλέξει όποιος σκέφτεται να ανακατασκευάσει το 2cv του γαλβανιζέ κομμάτια όπως έκανα και εγώ στην δική μου ανακατασκευή. Υπάρχουν φωτογραφίες στο σχετικό θέμα.
 

Stargazer

Member
Εγγραφή
10 Νοεμβρίου 2021
Μηνύματα
1.006
Reaction score
1.327
Πόντοι
457
Age
38
Περιοχή
Καλαμαριά
Είδα σε μια αγγελία στο γνωστό site ένα που το φτερό είχε σπάσιμο σε ένα σημείο το οποίο μου θύμησε πλαστικό
 
Top Bottom