Πρόβλημα με το 2cv μου

2cv01

Member
Reaction score
3.235
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Λύθηκε το πρόβλημα !! Το καλωδιάκι που έρχεται απο τις πλατίνες στο πολ/στη δεν έκανε καλη επαφη στον πολ/στη !!! Άλλαξα φύσα και όλα φαίνονται οκ !!!!

Taskos

Member
Reaction score
1.994
Πόντοι
517
Λύθηκε το πρόβλημα !! Το καλωδιάκι που έρχεται απο τις πλατίνες στο πολ/στη δεν έκανε καλη επαφη στον πολ/στη !!! Άλλαξα φύσα και όλα φαίνονται οκ !!!!
Ξεκίνα και επιθεώρησε όλες τις επαφές που έχεις πρόσβαση,
καθαρίζοντας-αντικαθιστώντας ανάλογα.
Καλή ιδέα βρίσκω τη σύσφιξη με μικρά δεματικά.
Θα γλυτώσεις από πολλούς μπελάδες.( Μη ρωτάς)

2cv01

Member
Reaction score
3.235
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Η ποιο καντεμικη μερα της ζωης μου σημερα .. Σημερα το πρωι πήγα εβαλα λαστιχα καινούργια τετραδα.. Ολα κομπλέ !! Μετα λεω να κάνω καμια 50αρια χλμ ολα οκ !! Γυρναω σπίτι και παρκάρω το 2cv απο εξω !! Οταν πηγα να το βάλω στο γκαράζ τι να δω !! Καποιος μλκς με βάρεσε πισω αριστερά στον προφυλακτήρα και στο φτερό ευτηχως δεν βαρεσε καμπίνα !! Ουφ και μαλιστα σηκώθηκε και έφυγε ... Τεσπα το φτερο θέλει αλλαγμα τον προφυλακτήρα τον ισιωσα !! Μετα παω να το παρω για καφε και δεν πήρε μπρος κρύο .. μωλις το κερασα στο καρμπ πηρε και ολα καλα !! Το πρόβλημα ειναι το εξής: οταν ειναι κρύο δεν μου γεμίζει το μπολακι του καρμπ με βενζίνη !! Αν παρει μπρος ολα οκ το γεμίζει κανονικά !! Λογικά θελει καθαρισμα καμια βαλβιδα τι να πω !! Ε

2cv01

Member
Reaction score
3.235
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Ξεκίνα και επιθεώρησε όλες τις επαφές που έχεις πρόσβαση,
καθαρίζοντας-αντικαθιστώντας ανάλογα.
Καλή ιδέα βρίσκω τη σύσφιξη με μικρά δεματικά.
Θα γλυτώσεις από πολλούς μπελάδες.( Μη ρωτάς)
Αλλαξα τις φυσες πισω απο τον διακόπτη , στον πολ/στη και την αντλιας φρενών :)

KostasX

Member
Reaction score
3.876
Πόντοι
777
Περιοχή
Γρεβενα
Η ποιο καντεμικη μερα της ζωης μου σημερα .. Σημερα το πρωι πήγα εβαλα λαστιχα καινούργια τετραδα.. Ολα κομπλέ !! Μετα λεω να κάνω καμια 50αρια χλμ ολα οκ !! Γυρναω σπίτι και παρκάρω το 2cv απο εξω !! Οταν πηγα να το βάλω στο γκαράζ τι να δω !! Καποιος μλκς με βάρεσε πισω αριστερά στον προφυλακτήρα και στο φτερό ευτηχως δεν βαρεσε καμπίνα !! Ουφ και μαλιστα σηκώθηκε και έφυγε ... Τεσπα το φτερο θέλει αλλαγμα τον προφυλακτήρα τον ισιωσα !! Μετα παω να το παρω για καφε και δεν πήρε μπρος κρύο .. μωλις το κερασα στο καρμπ πηρε και ολα καλα !! Το πρόβλημα ειναι το εξής: οταν ειναι κρύο δεν μου γεμίζει το μπολακι του καρμπ με βενζίνη !! Αν παρει μπρος ολα οκ το γεμίζει κανονικά !! Λογικά θελει καθαρισμα καμια βαλβιδα τι να πω !! Ε
Φιλε 2CV01 κριμα ρε φιλε με τον ασυνειδητο.....αλλα δυστηχως ζουμε στο.Ελλαντισταν...και εμενα χθες μου βαρεσανε το Abarth στον πισω προφυλακτηρα και φυσικα...σηκωθηκε και εφυγε... Και δεν το ειδε κανεις(Καπως ετσι μπλεκεις με διακαστηρια για ολη τη ζωη αλλα...τεσπα)
Συγνωμη για τη προσωπικη τοποθετηση αλλα ειμαι και εγω σκασμενος και σε καταλαβαινω....
Αυτο που σου εκανε και δεν πηρε μπρος κρυο πρωτη φορα στο κανει;
Το τσοκ το τραβηξες λιγο για να παρει;

PapatasosCX77

Member
Reaction score
2.385
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Abarth στον πισω προφυλακτηρα και φυσικα...σηκωθηκε και εφυγε...
Εμας τη CX την είχαν βαρέσει στο φτερό το αριστερό επίτηδες στο Μέτσοβο επειδή παρξάραμε μπροστά στο σπίτι τους... Είμαι η χειρότερη περίπτωση...

2cv01

Member
Reaction score
3.235
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Φιλε 2CV01 κριμα ρε φιλε με τον ασυνειδητο.....αλλα δυστηχως ζουμε στο.Ελλαντισταν...και εμενα χθες μου βαρεσανε το Abarth στον πισω προφυλακτηρα και φυσικα...σηκωθηκε και εφυγε... Και δεν το ειδε κανεις(Καπως ετσι μπλεκεις με διακαστηρια για ολη τη ζωη αλλα...τεσπα)
Συγνωμη για τη προσωπικη τοποθετηση αλλα ειμαι και εγω σκασμενος και σε καταλαβαινω....
Αυτο που σου εκανε και δεν πηρε μπρος κρυο πρωτη φορα στο κανει;
Το τσοκ το τραβηξες λιγο για να παρει;
Ναι πρωτη φορα μου το κάνει αν το κερασω βενζινη περνει αμέσως !! Αν ειναι ζεστό ξανα περνει αμέσως !! Οταν ειναι κρύο μονο μουλαρωνει και δεν γεμίζει το καρμπ μεχρι πανω !! Οσο για τον ασυνείδητο μην μάθω ποιος ειναι μονο αυτο...

2cv01

Member
Reaction score
3.235
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Εμας τη CX την είχαν βαρέσει στο φτερό το αριστερό επίτηδες στο Μέτσοβο επειδή παρξάραμε μπροστά στο σπίτι τους... Είμαι η χειρότερη περίπτωση...
Εγω που ειμουν παρκαριαμενος μπροστα στο σπίτι μου τ να πω !!

KostasX

Member
Reaction score
3.876
Πόντοι
777
Περιοχή
Γρεβενα
Ναι πρωτη φορα μου το κάνει αν το κερασω βενζινη περνει αμέσως !! Αν ειναι ζεστό ξανα περνει αμέσως !! Οταν ειναι κρύο μονο μουλαρωνει και δεν γεμίζει το καρμπ μεχρι πανω !! Οσο για τον ασυνείδητο μην μάθω ποιος ειναι μονο αυτο...
Στο κανει καθε φορα που ειναι κρυο;πχ καθε πρωι που πας να το βαλεις μπρος;
Εγω στο δικο μου εβαλα ενα ανεπιστροφο στη γραμμη της βενζινης πριν την αντλια ωστε να την κραταει γεματη και να παιρνει ευκολα μπροςκαι σωθηκα....
Καθε φορα που πηγαινα να το βαλω μπρος ειχα.το.ιδιο προβλημα....
Ειναι αυτο το 2Cv με.την καινουργια αντλια και το.επιθεωρημενο καρμπυρατερ;

2cv01

Member
Reaction score
3.235
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Στο κανει καθε φορα που ειναι κρυο;πχ καθε πρωι που πας να το βαλεις μπρος;
Εγω στο δικο μου εβαλα ενα ανεπιστροφο στη γραμμη της βενζινης πριν την αντλια ωστε να την κραταει γεματη και να παιρνει ευκολα μπροςκαι σωθηκα....
Καθε φορα που πηγαινα να το βαλω μπρος ειχα.το.ιδιο προβλημα....
Ειναι αυτο το 2Cv με.την καινουργια αντλια και το.επιθεωρημενο καρμπυρατερ;
Ναι κωστα αυτο είναι !! Πλατινες αβανς οκ !!

PapatasosCX77

Member
Reaction score
2.385
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Αφου μολις ριξω βενζίνη στο καρμπ περνει !!!
Μετά δοκίμασε αυτό που έκανε ο Κώστας! Λογικά θα έχεις διάφορα! Το κόκκινο το έπαθε ή το Charlestone;;;

KostasX

Member
Reaction score
3.876
Πόντοι
777
Περιοχή
Γρεβενα
Αφου μολις ριξω βενζίνη στο καρμπ περνει !!!
Πολυ περιεργο για επιθεωρημενο καρμπυρατερ....διοτι περιγραφεις οτι ειναι αδειο το μπολ του καρμπ...Αυτο που σου ειπα με το ανεπιστροφο θα σε βοηθησει διοτι θα κραταει την αντλια γεματη και θα την διευκολυνει σε καθε εκκινηση.Εχεις βαλει το ζιγκλερακι που ελειπε;

2cv01

Member
Reaction score
3.235
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Το κόκκινο !! Λοιπων παιδια ή αντλία όταν μιζαρω πεταει καύσιμο οταν είναι και κρύο και ζεστό !! Τσεκαρισμενο !! Άρα 2 μενουν ή το φλοτερ ή η βαλβίδα υου φλοτερ κολλάει :)

2cv01

Member
Reaction score
3.235
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Πολυ περιεργο για επιθεωρημενο καρμπυρατερ....διοτι περιγραφεις οτι ειναι αδειο το μπολ του καρμπ...Αυτο που σου ειπα με το ανεπιστροφο θα σε βοηθησει διοτι θα κραταει την αντλια γεματη και θα την διευκολυνει σε καθε εκκινηση.Εχεις βαλει το ζιγκλερακι που ελειπε;
Ναι κωστα το εβαλα :) Η * αντλία πεταει βενζίνη :) αρα το καύσιμο έρχεται εως το καρμπ... Η βαλβίδα δουλεύει σωστα !! Να δω μηπως εχει στραβωσει πουθενα το φλοτερ και βρίσκει στην άκρες !!

PapatasosCX77

Member
Reaction score
2.385
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Το κόκκινο !! Λοιπων παιδια ή αντλία όταν μιζαρω πεταει καύσιμο οταν είναι και κρύο και ζεστό !! Τσεκαρισμενο !! Άρα 2 μενουν ή το φλοτερ ή η βαλβίδα υου φλοτερ κολλάει :)
Επειδή είναι το κόκκινο. Ως πιο παλιό 2CV και επειδή δε μπορώ τις πατέντες, σε παρακαλώ φτιάξε το σωστά...

KostasX

Member
Reaction score
3.876
Πόντοι
777
Περιοχή
Γρεβενα
Ναι κωστα το εβαλα :) Η βαλβίδα πεταει βενζίνη :) αρα το καύσιμο έρχεται εως το καρμπ... Η βαλβίδα δουλεύει σωστα !! Να δω μηπως εχει στραβωσει πουθενα το φλοτερ και βρίσκει στην άκρες !!
Σωστα...Δες και το.υψος.απο το.φλοτερακι...καπου το βιβλιο γραφει μια μετρηση...θα πρεπει να ειναι καποια χιλιοστα το κεντρο του σε σχεση με το σωμα.Τσεκαρε επισης και το φιλτρακι που εχει στην εισαγωγη του καρμπ...αν ειναι ολα οκ τοτε θες μια καινουργια βαλβιδα!

2cv01

Member
Reaction score
3.235
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Σωστα...Δες και το.υψος.απο το.φλοτερακι...καπου το βιβλιο γραφει μια μετρηση...θα πρεπει να ειναι καποια χιλιοστα το κεντρο του σε σχεση με το σωμα.Τσεκαρε επισης και το φιλτρακι που εχει στην εισαγωγη του καρμπ...αν ειναι ολα οκ τοτε θες μια καινουργια βαλβιδα!
Θα βαλω απο αλλο καρμπ γιατι μου ειχε ξαναμινει και το ειχα στραβωσει με το χερι για να ερθω σπίτι !! Εχω καμια 5αρια φλοτερ :) Λογικα το φλοτερ ειναι

Top Bottom