Πινακίδες ιστορικού οχήματος

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.215
Reaction score
23.877
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Γνωρίζει κάποιος φίλος ποια είναι η διαδικασία που προβλέπετε για ιστορικό όχημα που θα έρθει από το εξωτερικό? Περνάει τελωνείο? Ποιο είναι το κόστος?
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.040
Reaction score
26.833
Πόντοι
1.607
Περναει τελωνειο σαν ατελος οχημα για εκδοση Ι.Ο αλλα και σαν κανονικο αυτοκινητο ταξινομημενο κανονικα στην ελλαδα( ο καθενας αποφασιζει τι θελει να κανει και τι χρηση θα κανει με το αυτοκινητο μετα)
Χωρις ταξινομηση που ειναι ποιο οικονομικα φυσικα το αυτοκινητο εχει μονο τις πινακιδες Ι.Ο -ΦΙΛΠΑ και φυσικα την καρτα του αλλα εχει εισαχθει σαν ανταλακτικο (και μπορεις να το χρησιμοποιεις μονο σε εκδηλωσεις λεσχων)

Τωρα πες πως αγοραζεις αυτοκινητο απο την γαλλια πρεπει να γινουν τα ακολουθα
Αγοραζωντας το αυτοκινητο θα πρεπει ολα τα χαρτια μεταβιβασεις που ειναι 2(χαρτι μεταβιβασης-αποδειξη αγορας) και τα εχουν ολοι που πουλανε αυτοκινητο να θεωρηθουν (σφραγιδα πανω στις υπογραφες σας) απο το δημαρχειο τους {αστυνομια δεν πανε με τιποτα δεν εχουν γνησιο υπογραφης) και μετα σφραγιδες απο την ελληνικη πρεσβεια .
Ειναι το ποιο βασικο πριν ερθει το αμαξι!
Κανονισμα μεταφορικης και κοστος
Εαν ερθει οδικος ευρεσης ασφαλειας για 4-5 μερες
Ευρεση εκτελωνιστη - η συνενοηση με υπευθυνο απο ΦΙΛΠΑ - ΕΛΠΑ
Το τιμολογειο αγορας δια μορφωσετο σε οσο γινετε ποιο χαμηλα επιπεδα
Γαλλικες πινακιδες δεν επιστρεφοντε πισω
Το κοστος παντως για κανονικες πινακιδες μπορεις να πας στο τελωνειο( πισω απο την γεφυρα λιματων στην εθνικη) και να σου πουν ακριβως ποσα χρηματα θα πληρωσεις.( το κανουν και μαλιστα ακριβως)
Το βασικοτερο ειναι οι σφραγιδες οσο και αν ακουγετε παραξενο μπορεις να κολησεις απιστευτα (την πατησα καποτε μετα εμαθα)
Αυτα απο γαλλια μερια ..
Α και απο καθε χωρα η διαδικασια ειναι λιγο διαφορετικη πχ Ιταλια πρεπει οι πινακιδες να γυρισουν.
Εδω ειμαστε ομως να βοηθησουμε!
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.040
Reaction score
26.833
Πόντοι
1.607
Pierre Boulanger said:
Να είσαι καλά Δημήτρη για τις πληροφορίες ;)
Όταν έρθει ή ώρα πρώτα ο θεός μιλάμε. Η όλη ταρίφα πόσο είναι?
Αναλογως πως θα ερθει
Τελωνειο παντως για το visa μαζι με πινακιδες πηγε 1200+ μεταφορα 700
Παντως πριν κανεις οτιδηποτε απο εξω αυτα πρεπει να τα εχεις ετοιμα ,οργανωση θελει και προεργασια με βαση αυτα που σου ειπα και μιλαμε.
Α και οσο ποιο παλιο τοσο καλυτερα γιατι εχουν ενα τυπο -συντελεστη στο τελωνειο που σου υπολογιζουν ακριβως τους δασμους
Βαζουν χρονολογια-τιμη αγορας σημερα - τιμη αγορας τοτε απο κατι πινακες- κυβικα και βγαζουν το ποσο (εαν δεν εχει αλλαξει τιποτα απο 09 που εφερα )
Για αρχη κανε μια βολτα απο το τελωνειο.
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.040
Reaction score
26.833
Πόντοι
1.607
Υπολογιζε στο βατραχο παραπανω
Την θεωρω καλη τιμη(Μεσα ειναι και η τιμη του εκτελωνιστη 200 ευρω περιπου μονος δεν μπορεις)
Νομιζω πως θελεις γυρω στα 2500 εχεις και τελη 660 τουλαχιστον .
Ενταξει το οδικος ειναι τρελη εμπειρια αλλα και παλι θα τα εβαζα κατω με χαρτι μολυβι.
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.215
Reaction score
23.877
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
visa chrono said:
Υπολογιζε στο βατραχο παραπανω
Την θεωρω καλη τιμη(Μεσα ειναι και η τιμη του εκτελωνιστη 200 ευρω περιπου μονος δεν μπορεις)
Νομιζω πως θελεις γυρω στα 2500 εχεις και τελη 660 τουλαχιστον .
Ενταξει το οδικος ειναι τρελη εμπειρια αλλα και παλι θα τα εβαζα κατω με χαρτι μολυβι.
3000+ δηλαδή?? :(
Το ξεχνάω.. :mad:
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.040
Reaction score
26.833
Πόντοι
1.607
Οταν παμε να κανουμε κατι τετοιο Υποθεσεις δεν κανουμε
Τα βαζουμε κατω απο πριν και βλεπουμε τι μας συμφερει - μας παιρνει .Και εμεις οι δυο τωρα υποθεσεις κανουμε
Ξεκινα απο το τελωνειο και μην χαλιεσαι εαν δεν εχεις την πραγματικοτητα μπροστα σου.( και παρε και ενα τηλεφωνο στην φιλπα για την ατελη εισαγωγη σαν ιστορικο οχημα)
Και παρε ενα τετραδιο και γραφε τα παντα.(μπορει να σου ακουγονται βουνο αλλα δεν ειναι.
και εγω την πρωτη φορα εκανα την μια πατατα πισω απο την αλλη ..)
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.215
Reaction score
23.877
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Το θέμα είναι οικονομικό όχι διαδικαστικό. Αν θέλω μόνο για αυτές τις μ@λ@κίες 2500 ευρώ (στην καλύτερη περίπτωση) πέταξε το πουλάκι, μάλλον το βατραχάκι..
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.040
Reaction score
26.833
Πόντοι
1.607
Pierre Boulanger said:
Το θέμα είναι οικονομικό όχι διαδικαστικό. Αν θέλω μόνο για αυτές τις μ@λ@κίες 2500 ευρώ (στην καλύτερη περίπτωση) πέταξε το πουλάκι, μάλλον το βατραχάκι..
Παμε αλλη μια για να το ξεκαθαρισω στο μυαλο σου και να μην πεφτεις!
Εχουμε δυο διαδικασιες
Πρωτη κανονικος εκτελωνισμος οπως περιγραφω που ναι κοστιζει καπου εκει(και ναι σιγουρα αυτες τις εποχες ειναι πολλα)
Δευτερη ατελης εκτελωνισμος για Ι.Ο που ακολουθεις απο εξω πρως τα μεσα τις ιδιες διαδικασιες σε χαρτια αλλα το κοστος ειναι μικροτερο ( και με αυτους τους περιορισμους που θα εχεις)
Ξεκινα να δεις και τις δυο και ποσο κοστιζουν.( και μετα βγαζεις συμπερασμα)
Αντε παω να ψαξω καμια στο ιντερνετ γιατι σημερα πιασαμε την αμπελοφιλοσοφια και δεν λεει.. να χαλαμε το τοπικ. :lol:
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.215
Reaction score
23.877
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Έχω διαβάσει πολύ πράμα για τα αυτοκίνητα με ιστορικές πινακίδες και για το ποια είναι η χρήση που πρέπει να γίνεται. Ουσιαστικά σου επιτρέπουν μόνο επισκέψεις σε συνεργείο και κάποια χλμ συντήρησης. Μπορει δηλαδή να πάει κάθε Σαββατοκύριακο κάποιος με την κοπέλα του μια μονοήμερη εκδρομή - συντήρηση? Πως ερμηνεύονται τα χλμ συντήρησης? :worry:

Ρώτησα εκτελωνιστή για το κόστος εισαγωγής ενός Βατράχου με έκδοση ιστορικών πινακίδων και μου είπε πως το κόστος δεν υπερβαίνει τα 500€

Το ερώτημα είναι δίνεις την σήμερον ημέρα ένα ποσό κοντά στα 10.000€ για να κάνεις κάποια χλμ συντήρησης?
 

NIGA

Member
Εγγραφή
14 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
85
Reaction score
47
Πόντοι
32
Tα χιλιόμετρα συντήρησης ερμηνεύονται κατά το δοκούν!
 
Εγγραφή
16 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
645
Reaction score
79
Πόντοι
0
Age
55
Περιοχή
Κηφισιά (για την ώρα)
Τόλη αυτά ακριβώς σου έλεγα για το βάτραχο από την Αίγινα που είχε μόνο ιστορικές και ούτε καν άδεια η πιστοποιητικά που θα είχε έστω αυτός που θα έφερνες απ΄έξω
 

kp61

Member
Εγγραφή
26 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
44
Reaction score
2
Πόντοι
262
NIGA said:
Tα χιλιόμετρα συντήρησης ερμηνεύονται κατά το δοκούν!
σωστος!!! αρκει να μην κανουμε καταχρηση των ''προνομιων''. πιστευω με σωστη χρηση το ευχαριστιεσαι, κι ας εχει πινακιδες ''ευκαιριας''......βεβαια μην ξεχναμε οτι χωρις κανονικο εκτελωνισμο και χωρις πινακιδες υπουργειου κατατεθημενες στην εφορια, ειναι σαν να εχεις ενα κομοδινο μεσα στο γκαραζ....

δεν ηθελα να σε στεναχωρησω, αγαπητε Pierre, αλλα προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι αξιζει να κοψεις απο καπου αλλου χρηματα και να εχεις τις πινακιδουλες υπουργειου, η να περιμενεις για την απολυτη ευκαιρια στην ελλαδα
 

DimitrisR

Member
Εγγραφή
20 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
186
Reaction score
15
Πόντοι
0
Age
52
kp61 said:
NIGA said:
Tα χιλιόμετρα συντήρησης ερμηνεύονται κατά το δοκούν!
σωστος!!! αρκει να μην κανουμε καταχρηση των ''προνομιων''. πιστευω με σωστη χρηση το ευχαριστιεσαι, κι ας εχει πινακιδες ''ευκαιριας''......βεβαια μην ξεχναμε οτι χωρις κανονικο εκτελωνισμο και χωρις πινακιδες υπουργειου κατατεθημενες στην εφορια, ειναι σαν να εχεις ενα κομοδινο μεσα στο γκαραζ....

δεν ηθελα να σε στεναχωρησω, αγαπητε Pierre, αλλα προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι αξιζει να κοψεις απο καπου αλλου χρηματα και να εχεις τις πινακιδουλες υπουργειου, η να περιμενεις για την απολυτη ευκαιρια στην ελλαδα

+1
Είμαι πολύ χαρούμενος που μπορώ και έχω πινακιδωμένα το Σκαθάρι και το 2CV και τα κυκλοφορώ όποτε θέλω ΕΓΩ!
 

7pas100

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
38
Reaction score
17
Πόντοι
0
Pierre Boulanger said:
Μπορει δηλαδή να πάει κάθε Σαββατοκύριακο κάποιος με την κοπέλα του μια μονοήμερη εκδρομή - συντήρηση? Πως ερμηνεύονται τα χλμ συντήρησης?
"Να σας συστήσω τη μηχανικίνα μου, κύριε όργανο, απο το πρωί παιδευόμαστε να βρούμε αυτόν τον κραδασμό στα 90km/h και δεν το έχουμε καταφέρει"
 
Top Bottom