Παρμπριζ 2cv

Tagre

Member
Reaction score
9
Πόντοι
32
Θα ηθελα να ρωτησω, αν για το παρμπριζ του Ντεσεβω υπαρχουν δυο διαφορετικων διαστασεων τζαμια. Δηλ.αν τα πιο παλια μοντελα φορουσαν τζαμια μεγαλυτερης διαστασης και μεχρι ποτε .

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Reaction score
16.682
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Italy Milan
Καλός τον φίλο μου τον Τάκη!!! εγώ προσωπικά από ότι ξέρω σε όλα τα 2cv το ίδιο μέγεθος παρμπριζ έχουνε... :)
Η μόνη διαφορά που δεν νομίζω, να επηρεάζει τις διαστάσεις είναι, ότι στα πιο παλιά, όπως τα AZAM, το παρπριζ είχε ένα πλαίσιο με νίκελ φινίρισμα στο πλαίσιο…

όπως το παρακάτω... Αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας απαντήσει :)
Είναι σίγουρα το μπροστινό? :worry:

Pierre Boulanger

Administrator
Reaction score
21.523
Πόντοι
1.547
Περιοχή
Paris in the sixties
Tagre said:
Θα ηθελα να ρωτησω, αν για το παρμπριζ του Ντεσεβω υπαρχουν δυο διαφορετικων διαστασεων τζαμια. Δηλ.αν τα πιο παλια μοντελα φορουσαν τζαμια μεγαλυτερης διαστασης και μεχρι ποτε .
Γεια σου Τάκαρε.

Πράγματι όπως τα λέει ο Φλαμίνιος.

Δεν πρέπει να έχει γίνει αλλαγή στην διάσταση του παρμπρίζ από το 1949.

Όπως θα δεις σε αυτό τον χάρτη που καταδεικνύει πολλές από τις αλλαγές που έχουν γίνει κατά καιρούς, δεν φαίνεται να αφορά κάποια το παρμπρίζ ;)

Tagre

Member
Reaction score
9
Πόντοι
32
Το λοιπον Παιδες συνεβει το εξης: Σ'ενα Ντεσεβω, μοντελο του '88(πραγματικο), εσπασε το παρ-μπριζ οχι με υπαιτιοτητα του ιδιοκτητη! Ζητησε να το αντικαταστησουμε λοιπον μ'ενα γνησιο Securit. Ψαχνωντας σε γνωστη αποθηκη (οπου υπαρχουν απειρα ντεσεβω-πραματα), βρεθηκαν 2 παρμπριζ Ντεσεβω securit με σφραγιδα citroen,με χαρτακια 2cv κλπ.Αγορασθηκε το ενα μαλλον ακριβα, και πηγαμε να το τοποθετησουμε. Και τοτε, ω του θαυματος. Το αγορασθεν pare-prise, παρ'οτι γνησιο καθ'ολες τις ενδειξεις, ειναι στις διαστασεις του κατα 1,5-2 ποντους απο τη μια μερια, και κατα 4-5 ποντους απο την αλλη,μεγαλυτερο απο το σπασμενο παρ-μπριζ! Επειδη η συγκεκριμενη αποθηκη εχει πολλα πραγματα απο τη δεκαετια του '50, και επειδη ουτε σε dyane ταιριαζει, υποψιαζομαι μηπως τα πρωτα 2cv ειχαν μεγαλυτερων διαστασεων παρ-μπριζ. Υπ'οψιν οτι δεν υπηρχε βεβαια κωδικος κλπ, κλπ. Εψαξα τη ολη τη βιβλιογραφια αλλα και τους πωλητες ανταλλακτικων του εξωτερικου και δεν βρισκω απαντηση.
Σημειωση: Τα παρ-μπιζ τυπου Securit, δεν κοβονται και αν γινει προσπαθεια κατα 99% σπαει...
Γι'αυτο αν καποιος ξερει τι "παιζει" με βιβλιογραφια κλπ., ας με πληροφορησει. Θα το θεωρησω μεγαλη βοηθεια, πρωτ'απ'ολα για την εμπειρια και τη γνωση, και μετα για την πρακτικη πλευρα. (Το τι θα γινει με το αυτοκινητο ειναι θεμα ...πολιτικης διαπραγματευσης). Μπατιστον αν μπορεις ρωτα και τους Ιταλους αν ξερουν τιποτα.
Ευχαριστω εκ των προτερων ολους σας.
Τακις

Tagre

Member
Reaction score
9
Πόντοι
32
A, και κατι που ξεχασα: θεωρω οτι του Τολη ειναι μια τελεια απαντηση στην απορια μου, αλλα ξερεις "ξαρεδφε'': -Γιατι δεν βρισκω πουθενα διαστασεις παρ-μπριζ? Κατι παιζει πριν το '55, αλλα δεν ειναι ξεκαθαρο.(ΣΣ. Το πρωτο μου 2cv, που αγορασα το 1975, ηταν μοντελο του 1952. Αν το ειχαμε σημερα θα ειχαμε δωσει απαντηση αμεσως...!!!)

Pierre Boulanger

Administrator
Reaction score
21.523
Πόντοι
1.547
Περιοχή
Paris in the sixties
Τι τις έχουμε τις αδελφοποιήσεις Τάκη μου με τα ξένα φόρουμ ;)

Φλαμίνιο... Ξέρεις τι πρέπει να κάνεις όσο εγώ θα ψάχνω στο Internet :)

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Reaction score
16.682
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Italy Milan
Pierre Boulanger said:
Τι τις έχουμε τις αδελφοποιήσεις Τάκη μου με τα ξένα φόρουμ ;)

Φλαμίνιο... Ξέρεις τι πρέπει να κάνεις όσο εγώ θα ψάχνω στο Internet :)
Το ερώτημα του φίλου μου του Τάκη έχει ήδη αποσταλλει... και σύντομα το μυστήριο θα λάβει τέλος... :p

visa chrono

Member
Reaction score
24.401
Πόντοι
1.487
Mπορω να παω στο γκαραζ αυριο και να δω(μονο την αποθηκη να μας ελεγες!! :confused: θα με βοηθουσε)

Tagre

Member
Reaction score
9
Πόντοι
32
citrobella said:
Θα παω και εγω αυριο στο garage που εχω διπλα διπλα ενα 2cv του 82 και ενα AZ του 57...
Σ'ευχαριστω. Μην ξεχασεις το μετρο, αν και νομιζω οτι πρεπει -αν υπαρχει διαφορα- να'ναι πριν το '55.

Tagre

Member
Reaction score
9
Πόντοι
32
Παιδια, τι διαφορα παιζει αναμεσα σε παρμπριζ 2cv και Dyane? Τωρα παρα τις διαβεβαιωσεις, σκεφτομαι εντονα την περιπτωση λαθους: Δηλ. το τζαμι να ειναι Ντυαν οντως. Μπορουμε να βρουμε διαστασεις Dyane. Του 2cv ειναι (σε εκατ.): 100Χ32.5

Tagre

Member
Reaction score
9
Πόντοι
32
visa chrono said:
Mπορω να παω στο γκαραζ αυριο και να δω(μονο την αποθηκη να μας ελεγες!! :confused: θα με βοηθουσε)
Η αποθηκη του γνωστου ''τρελλογερου'' με τα εκατομμυρια ανταλλακτικα στην περιοχη ...''Κουλουρη''!
(ελπιζω να καταλαβες...)

visa chrono

Member
Reaction score
24.401
Πόντοι
1.487
Pierre Boulanger said:
visa chrono said:
(μονο την αποθηκη να μας ελεγες!! :confused: θα με βοηθουσε)
Ψάχνεις κάτι Δημήτρη?
Oχι κατι συγκεκριμενο απλως διαφορα απο τον παππου εαν βρισκω μαζευω(αναλογα βεβαια και με την τιμη) παντως μεχρι τωρα ειναι η πρωτη φορα που ακουω για ανταλακτικα του εδω οτι εχω παρει το εχω παρει απο εξω .(για να ειμαι ειλικρινης εχω σταματησει και να κοιταω γυρω,γυρω τα τελευταια χρονια ,μπορει να εχω χασει επεισοδια!)
Α και τις μπαταριες του αγοραζω απο εδω ακομα.

Tagre

Member
Reaction score
9
Πόντοι
32
visa chrono said:
Pierre Boulanger said:
visa chrono said:
Ψάχνεις κάτι Δημήτρη?
Oχι κατι συγκεκριμενο απλως διαφορα απο τον παππου εαν βρισκω μαζευω(αναλογα βεβαια και με την τιμη) παντως μεχρι τωρα ειναι η πρωτη φορα που ακουω για ανταλακτικα του εδω οτι εχω παρει το εχω παρει απο εξω .(για να ειμαι ειλικρινης εχω σταματησει και να κοιταω γυρω,γυρω τα τελευταια χρονια ,μπορει να εχω χασει επεισοδια!)
Α και τις μπαταριες του αγοραζω απο εδω ακομα.
Πλακα κανεις. Αγοραζεις ΜΟΝΟ απ'εξω???? Καταλαβα καλα??? Ξερεις οτι υπαρχουν καλουπια στην Ελλαδα που στελνουν(λιγα βεβαια) πραγματα στους εμπορους του εξωτερικου....????? Και πολλες κρυφες αποθηκες...??? (Τωρα τελευταια ομως στερεψαν η τα πεταξαν δυστυχως.......).Ακομα ομως βρισκεις καποια οπως πορτες -φανοστατες -ρεζερβουαρ κλπ-κλπ. Ρωτα πρωτα παντως.

citrobella

Citroën Guru
Reaction score
8.277
Πόντοι
947
Περιοχή
Zwettl Niederösterreich Austria
Website
www.citrobella.com
Sorry παιδιά δεν πρόλαβα, αύριο διανυχτερεύω...άλλα την παρασκευή θα μετρήσω τα parebrisia...δίπλα από το 2cv και το AZ ειναι και ένα Dyane...

visa chrono

Member
Reaction score
24.401
Πόντοι
1.487
Tagre said:
visa chrono said:
Pierre Boulanger said:
visa chrono said:
Ψάχνεις κάτι Δημήτρη?
Α και τις μπαταριες του αγοραζω απο εδω ακομα.[/quo
Πλακα κανεις. Αγοραζεις ΜΟΝΟ απ'εξω???? Καταλαβα καλα??? Ξερεις οτι υπαρχουν καλουπια στην Ελλαδα που στελνουν(λιγα βεβαια) πραγματα στους εμπορους του εξωτερικου....????? Και πολλες κρυφες αποθηκες...??? (Τωρα τελευταια ομως στερεψαν η τα πεταξαν δυστυχως.......).Ακομα ομως βρισκεις καποια οπως πορτες -φανοστατες -ρεζερβουαρ κλπ-κλπ. Ρωτα πρωτα παντως.
Δεν κανω πλακα ,καλα καταλαβες πολλα πραγματα τα εχω πληρωσει εδω πολυ πανω ποιο παλια κουραστηκα να ασχολουμε απο εδω ( οπως λες και εσυ ¨¨κρυφες αποθηκες¨΄ ) ειναι τοσο λιγο το αγοραστικο κοινο στην ελλαδα που το θεωρω καπως ο αλλος να εχει καποια πραγματα και να μην τα πουλαει (δεν λεω να τα χαρισει ,αλλα και να μην νομιζει πως εχει πιασει το τζοκερ σε λαμαρινες!)ολα αυτα τα λεω παντα με καλη διαθεση :) γιατι πολλες φορες το πληκτρολογιο δεν ειναι το ιδιο με κατιδιαν κουβεντα,ετσι και αλλιως μεσα μου εχω κατασταλαξει για αυτα τα πραγματα πολυ καιρο τωρα.Θα ρωταω παντως
Ευχαριστω προκαταβολικα.

citrobella

Citroën Guru
Reaction score
8.277
Πόντοι
947
Περιοχή
Zwettl Niederösterreich Austria
Website
www.citrobella.com
Λοιπόν στήν μέση του parebrise (από το κάτω μέρος μικραίνει προς τα πάνω ομοιομορφία ) το φάρδος του 2cv και του AZ και του Dyane είναι ίδιο 98cm. Στο ύψος το 2cv και το AZ είναι 32cm, ενώ το Dyane 40cm.
Αυτά.

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Reaction score
16.682
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Italy Milan
Σε ευχαριστούμε ξάδελφε, πολύ χρήσιμη πληροφορία... :)

Pierre Boulanger

Administrator
Reaction score
21.523
Πόντοι
1.547
Περιοχή
Paris in the sixties
Tagre said:
.Ακομα ομως βρισκεις καποια οπως πορτες -φανοστατες -ρεζερβουαρ κλπ-κλπ. Ρωτα πρωτα παντως.
Αν ξέρεις πες μας να μάθουμε και εμείς :)

Top Bottom